Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7130 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Waitergate" - długie ramię Kremla

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy polski skandal był testem na mannipulowanie wyborami w USA?

 

Wysocy rangą polscy politycy skorzystali z bocznych drzwi, aby dostać się do części VIP eleganckiej warszawskiej restauracji Sowa & Przyjaciele. Odseparowani od innych mecenasów, ministrowie rządowi i prawodawcy mogli swobodnie wypowiadać się, delektując się kontynentalną kuchnią i winem na koszt podatników.

Ale prywatność była iluzją, a  jadalnia pułapką.

Przez około rok kelnerzy potajemnie rejestrowali urzędników państwowych w Sowie i Przyjaciele"

-oraz w innej restauracji Amber Room. Kiedy czasopismo opublikowało transkrypcje niektórych nagrań, wywołało skandal nazwany „Waitergate”, który pomógł obalić rząd proeuropejski.

Podejrzenia, że ​​Rosja i nacjonalistyczna partia polityczna, która wygrała wybory w Polsce w 2015 r., Stały za nielegalnym podsłuchiwaniem, utrzymywały się nawet po tym, jak polski multimilioner został skazany za mistrza. W związku ze zbliżającymi się jesienią wyborami do kraju polski dziennikarz i uwięziony potentat dostarczyli świeżego paliwa na potrzeby twierdzeń, że Waitergate było wstępem do rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Grzegorz Rzeczkowski, szanowany reporter śledczy dla magazynu „Polityka”, twierdzi w nowej książce, że rosyjskie służby wywiadowcze dokonywały robaków restauracyjnych w imieniu Kremla. Przedstawia także dowody, aby twierdzić, że polskie dane wywiadowcze spiskowały w celu wykorzystania nagrań w celu doprowadzenia do władzy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS).

W książce zatytułowanej „W obcym alfabecie: Jak ludzie Kremla i PIS bawili się podsłuchem” Rzeczkowski utrzymuje, że podobnie jak w przypadku wyborów w USA ten specjalny doradca Robert Mueller nazwał „zamiataniem i systematycznością” - rosyjskim celem Waitergate miało osłabić Zachód.

„Miało to otworzyć drogę do władzy dla antyzachodnich, antyliberalnych, antydemokratycznych opozycji tamtych czasów” - powiedział Rzeczkowski polskiej komisji parlamentarnej w zeszłym miesiącu. „Rosja odniosła pełny, spektakularny sukces”.

Publiczna dyskusjawywodziła się  się z nacisków ustawodawcy opozycji, aby wywrzeć presję na rząd, aby rzucił światło na rzekome rosyjskie powiązania. Następnie gazeta poinformowała, że ​​polska służba kontrwywiadu bada, czy zagraniczna agencja szpiegowska odegrała jakąś rolę.

Rosyjskie MSZ odrzuciło roszczenia o udział Kremla.

„Polityczny establishment Polski i społeczność medialna od lat pracują nad wydaniem wielu mistyfikacji na temat„ rosyjskich machinacji ”- powiedział minister. „Nie widzimy potrzeby komentowania takich absurdalnych zarzutów”.

Ostrożność, że Rosja próbuje zdestabilizować demokrację w Europie Środkowej, przeniknęła politykę w Polsce i sąsiednich narodach, odkąd po dziesięcioleciach zakończyły komunizm pod kontrolą Moskwy. Wiele z nich dołączyło do NATO i UE, a więcej złożyło wnioski.

Kiedy pięć lat temu wybuchł skandal podsłuchowy, polski premier Donald Tusk natychmiast wskazał na Rosję. Ta uwaga nadałaby Rzeczkowskiemu tytuł książki: „Nie wiem, w którym alfabecie napisano ten scenariusz, ale wiem dokładnie, kto może być beneficjentem”.

Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej kilka miesięcy po wybuchu skandalu, praca polegająca na nadzorowaniu wspólnego programu przywódców krajowych UE. Niedawno powiedział, że teraz jest bardziej przekonany o „rosyjskim śladzie w całej tej sprawie”.

Aresztowanie potentata węglowego w Hiszpanii i niedawna ekstradycja do Polski spotęgowały intrygę. Polscy prokuratorzy oskarżyli 43-letniego Marka Falentę o nagrywanie polityków w celu ukarania rządu za próby zablokowania importu rosyjskiego węgla. Uciekł przed rozpoczęciem 2 i pół roku więzienia.

Po schwytaniu Falenta zagroził , że ujawni członków Prawa i Sprawiedliwości za rzekome zwerbowanie go na fabułę nagrania, jeśli nie otrzyma ułaskawienia przez prezydenta, zgodnie z listami wyciekłymi do polskich gazet. Powiedział prezydentowi, premierowi i potężnemu przywódcy partii rządzącej, że oczekuje lepszego traktowania w zamian za pomoc.

Urzędnicy państwowi nazwali te listy aktem desperacji z niewiarygodnego źródła. Odmówili odpowiedzi na prośby The Associated Press o komentarz w sprawie zarzutów rosyjskiej odpowiedzialności za Waitergate.

Dziesiątki polityków odbyło setki godzin rozmów nielegalnie zarejestrowanych w dwóch restauracjach między czerwcem 2013 r. A czerwcem 2014 r. Rząd polski, kierowany wówczas przez centralną partię Platformy Obywatelskiej Tuska, ogłosił walkę z importem węgla z Rosji i był zdecydowanym zwolennikiem kurs zachodni, o który działali agitatorzy na Ukrainie.

Wyciekły nagrania okazały się głęboko zawstydzające dla rządu Tuska i napięte więzi z USA. Obejmowały one ministra spraw zagranicznych, który skarżył się, że sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi „nic nie był wart” i postawił Polskę, mówiąc metaforycznie, na pozycji uprawiania seksu oralnego.

Minister Radek Sikorski zrezygnował wraz z trzema innymi na cztery miesiące przed wyborami w 2015 r.

Sikorski zauważył w niedzielę, że jeszcze w 2014 r. W Polsce nie było żołnierzy amerykańskich, ponieważ są teraz, i powiedział: „Wątpię w skuteczność sojuszu”. Mówi jednak, że transkrypcja została zmanipulowana przez magazyn Wprost, aby zasugerować, że zwołał sojusz „Bzdury” - kiedy użył tego słowa, aby opisać ograniczony udział USA w jednym ćwiczeniu NATO.

Jako poseł do Parlamentu Europejskiego Sikorski krytykuje amerykańskich urzędników za to, że nie potraktowali Waitergate jako ostrzeżenia.

„Byliśmy laboratorium tego, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych, a Stany Zjednoczone były zbyt aroganckie, aby ich słuchać” - powiedział Sikorski, który twierdzi, że rosyjska grupa hakerska Fancy Bear wysłała mu jeden z e-maili, które zagroziłyby kampanii prezydenckiej demokracji Hillary Clinton w 2016 roku „Widzieliśmy, jak to nadchodzi. Został pomyślnie przetestowany w Polsce. ”

Pod rządami konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który doszedł do władzy w 2015 r., Rosyjski import węgla podwoił się. Objawy demokratycznego odstępstwa, takie jak wkraczanie rządu w niezależność polskiego systemu sądowego, spowodowały napięcia z UE. Warszawa prawie przestała być orędownikiem Ukrainy.

Najważniejsze w teorii Rzeczkowskiego jest były menedżer Sowy & Przyjaciele, który czekał na urzędników w pokoju VIP. Nazywany jedynie Łukaszem N. ze względu na polskie prawo dotyczące prywatności, wcześniej zarządzał inną warszawską restauracją, Lemongrass, po drugiej stronie ulicy od ambasady USA.

Według Rzeczkowskiego, Lemongrass został założony przez dyrektora polskiego oddziału rosyjskiego giganta energetycznego Lukoila z pieniędzmi z rosyjskiej przestępczości zorganizowanej. Mówi, że źródła kontrwywiadu powiedziały mu, że restauracja była frontem do szpiegowania Amerykanów, a kiedy pojawiła się historia, dwóch Rosjan kupiło to miejsce.

Dwóch innych biznesmenów związanych z Kremlem otworzyło Sowę i Przyjaciele w 2012 roku we współpracy z szefem kuchni Robertem Sową, twierdzi dziennikarz. Kierownik, Łukasz N., wysłał SMS-y do polskich polityków, zapraszając ich do spróbowania współczesnych europejskich potraw Sowy.

Rzeczkowski twierdzi, że inne domniemane powiązania między Sową i Przyjaciółmi a Rosjanami w przestępczości zorganizowanej sugerują, że Falenta, skazany polski potentat, nie zorganizował Waitergate, ale miał rolę pomocniczą.

Polskie media podały w ubiegłym roku, że Falenta ma dług w wysokości wielu milionów dolarów wobec rosyjskiej spółki węglowej KTK. Wiodący policjant śledczy w sprawie nagrań otrzymał najwyższą pracę w zakresie bezpieczeństwa w KTK - po dochodzeniu policyjnym na początku procesu nie znaleziono dowodów na zaangażowanie Rosji.

Tomasz Piaątek i  inny dziennikarz, który bada powiązania między polskimi postaciami politycznymi a Rosją, mówi, że dowody Rzeczkowskiego są przytłaczające, ale uważa, że ​​strach i zaprzeczenie powstrzymują prawdę o Waitergate przed zwróceniem uwagi, na jaką zasługuje.

„To powód do dumy dla Polaków, którzy twierdzą, że uwolniliśmy się od rosyjskiej dominacji” - powiedział Piątek. „Przyznanie, że Rosjanie wciąż tu są i że nadal jesteśmy przez nich kontrolowani, jest trudne”.

___

Monika Scisłowska w Warszawie i Nataliya Vasilyeva w Moskwie przyczyniły się do tego raportu.

 

 

Monika Scisłowska w Warszawie i Nataliya Vasilyeva w Moskwie przyczyniły się do tego raportu.

Tłumaczenie własne

https://apnews.com/8dd3980d7cf44c8695767665d41f0dee?utm_source=Twitter&utm_medium=AP_Europe&utm_campaign=SocialFlow

KOMENTARZE

 • Stek bredni
  Nagrania w knajpach dokonały służby specjalne, polskie na zlecenia USA, albo Mossad. Nagrania zrobiono wysokiej jakości sprzętem w dwóch różnych lokalach. Te lokale były kontrolowane przez BOR pod kątem podsłuchów, a kelnerzy na pewno byli pod kontrolą BOR. Falenta jest za chudy w uszach, na taką operację.
 • autor
  Zbrodnia ZSRR, o której nikt nie pamięta: Wysadzenie zapory Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej w 1941 spowodowało śmierć 120 tysięcy ludzi

  https://t.co/ZIvaOalSrh?amp=1
 • @jazmig 22:14:44
  Gdzie tam jak nic winien Putin .Salute :)))))
 • @Husky 22:25:54
  Ugryż się w ogon . Piszemy o czymś innym . Salut :)))
 • O wiele dłuższe ramię USSaela
  https://pbs.twimg.com/media/EBZQSBNXoAIiiPF.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY