Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7143 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Hajdamacy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Polska buduje Wielką Ukrainę?

 Hajdamacy, przezwisko band kozaków zaporoskich, bawiących się rozbojem i napadami dla rabunku na dwory, wsie i miasteczka na Rusi. Orjentalista Muchliński wnosi, że wyraz ten pochodzi z tureckiego hajda, hajde, będącego wykrzyknikiem przy odpędzaniu zwierząt i ludzi: hej, precz i utworzonego stąd słowa tureckiego hajdamak — poganiać, pędzić bydło. Następnie Turcy wzięli od nas wyraz hajdamak w znaczeniu ukraińców, buntujących się przeciw panom. Perzyński w XVIII w. pisze: „Gdy chłop zubożeje, nie mając się czego chwycić, w hajdamaki się zabiera.” Hajdamaczyzna grasowała głównie za Augusta III w wojew. Kijowskiem i Bracławskiem. Na początku panowania Stanisława Augusta pustoszył Ukrainę na czele bandy hajdamaków niejaki Charko.

Iwan Gonta, ulubieniec Salezego Potockiego, woj. kij., i starszy setnik nad kozakami nadwornymi w jego dobrach humańskich, sprawca rzezi humańskiej w r. 1768.

 

W czasie konfederacyi Barskiej grasował tamże Żeleźniak, z którym połączył się Gonta, zbuntowany setnik kozaków nadwornych wojewody Potockiego, i sprawił (w r. 1768) straszną rzeź humańską. Kitowicz tak nam opisuje hajdamaków, czy dokładnie, za to nie ręczymy, bo chociaż pamiętał ich czasy, ale nie wiadomo czy ich widział: „Hajdamacy mieli piki, które po rusku nazywały się spisami, z żelaznem ostrzem na obu końcach. Ta pika i samopał (broń palna bez zamku) stanowiły całe ich uzbrojenie. Proste siodło bez poduszki, wojłok, drewniane strzemiona i uzda cienka z rzemienia łub z nici. Jeźdźcy nosili koszule (soroki) grube, czarne, wysmarowane słoniną, szarawary płócienne lub z grubego sukna, na nogach lekkie buty czyli łapcie, na koszuli króciutki kontusz z cielęcej skóry niewyprawnej, bez pasa, z wielkimi wylotami wiszącymi lub zarzuconymi; na głowie czapka z cielęcej skóry, w kształcie ostro zakończonego woreczka zrobiona, której koniec na prawą stronę się spuszczał. Cała głowa była ogolona, osełedeć nad czołem wiszący, wąsy długie; brodę jedni golili, drudzy zapuszczali.” Gawroński (Rawita) napisał dzieło: „Historja ruchów hajdamackich,” 2 tomy, Lwów 1899 r. Hajdamaką zowią chłopca śmiałego, zucha, żwawego i zawadjakę.

 

 

 

Źródło: Internet

KOMENTARZE

 • Bandera - przynależność państwowa statku oraz ..j. stiepana.
  "Sąd w Toruniu rozpatruje sprawę nazwania Bandery bandytą przez polskiego 10 letniego chłopca. Młody chłopak powiedział te słowa do ukraińskiego rówieśnika, gdy ten podczas przerwy w szkole zaczął wychwalać mężczyznę.

  W szkole podczas przerwy ukraiński chłopiec podczas szkolnej przerwy zaczął wychwalać Stepana Banderę. Polski 10 letni chłopiec zwrócił rówieśnikowi uwagę, że wymieniana przez niego osoba jest bandytą. Szkoła zgłosiła sprawę do sądu opiekuńczego w Toruniu, oskarżając polskiego ucznia o nacjonalizm.

  Wobec rodziców polskiego chłopca toczy się postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad synem. O sytuacji poinformowała na twitterze Małgorzata Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, która reprezentowała rodziców na pierwszej rozprawie."

  https://marucha.wordpress.com/2019/07/15/sad-w-toruniu-rozpatruje-sprawe-polskiego-chlopca-ktory-powiedzial-ze-bandera-to-bandyta/
 • @provincjal 09 07:46:39
  Odpowiadając na zadane pytanie, tak polin buduje upadlinę !
 • @provincjal 09 07:49:19
  Czy masz na myśli Polskę?
 • @Talbot 07:54:33
  Nie rozumiem pytania.
 • @provincjal 09 08:00:03
  https://pbs.twimg.com/media/D3QGWxjWsAIXcUo.jpg
 • @Talbot 08:04:53
  Te czarne koszule są baaaardzooo życzeniowe, może kiedyś ?
 • @provincjal 09 08:09:25
  A Ty jaką posiadasz tożsamość narodową?

  "Pożegnaliśmy się z tożsamością radziecką, ale nie stworzyliśmy innej idei narodowej oprócz pamięci o wielkiej wojnie ojczyźnianej"

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/po-co-rosjanom-tozsamosc-narodowa/
 • @Talbot 08:17:00
  Pytanie na POziomie dziecka ze żłobka, na razie, lecę gasić wapno.
 • Talbot
  Gdybyśmy mieli tyle dobrej woli, samozaparcia i sprytu politycznego z obu stron, na co naiwnie liczyłem po Majdanie i wspierałem młodziutką, niedojrzałą republikę, a co okazało się moim dużym błędem i naiwnością, to moglibyśmy przynajmniej próbować budować coś na kształt okrojonej I RP.
  Ale jak widać, nikt tego nie chce, a Rosja czujnie dba, by taki pomysł nikomu nie wpadł do głowy.

  Pozdrawiam
 • @Janusz Kamiński 08:59:54
  To znowu Putin nakazał wszcząć sprawę przeciwko chłopcu i jego rodzicom? By nikomu nie przyszło do głowy budowa niezależnej Polski?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY