Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7132 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Trzy uwagi o Ukrainie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trzeba być gotowym...

Ukraina 1

Wśród spraw dzielących polską opinię publiczną kwestia ukraińska jest najosobliwsza, ponieważ uczestnicy rodzącej się tu i ówdzie dyskusji poddawani są już na wstępie wielokrotnemu szantażowi. Z jednej strony każda krytyczna wobec Ukrainy i jej polityki uwaga jest piętnowana jako prorosyjska, aż do zarzutu płatnej działalności agenturalnej. Z drugiej strony mamy deptanie po grobach pomordowanych na Wołyniu i nie tylko tam przecież, a z trzeciej ponad milion pracujących i uczących się w Polsce Ukraińców. Te wszystkie szantaże na podłożu emocjonalnym powinny się wzajemnie unieważniać, ale gdzież tam. W tym wszystkim Ukraina zachowuje się na wszystkich możliwych poziomach w sposób najgłupszy z możliwych, co przecież nie powinno zniewalać polskiej myśli politycznej. Niestety nawet linia oficjalna jest pełna sprzeczności, ponieważ to co przedstawia jako korzyść ze stanu wzajemnych stosunków, niekoniecznie jest korzyścią. Chętnie zapomina się na przykład, że mamy do czynienia z państwem w stanie rozkładu wewnętrznego, co pociąga za sobą iście afrykańskie obyczaje polityczne, oparte na mitach i rozdrażnieniach, a wszelka myśl naprawcza zdaje się być dla sfer rządzących Ukrainą bez mała obcą interwencją. 

Ukraina 2 

Wśród zalet istnienia wolnej Ukrainy króluje przeświadczenie, że jest i będzie buforem pomiędzy nami a Rosją. Trochę to przypomina komunistyczną afirmację NRD, jako bufora oddzielającego nas od złych zachodnich Niemiec. Po pierwsze, bycie buforem nie jest żadną rozsądną aspiracją i nie wiedzieć czemu zakładamy, że Ukraina z rozkoszą walczyłaby w czyimkolwiek interesie. Zresztą z doświadczenia ubiegłych lat powinniśmy wiedzieć, że chaos wewnętrzny nie generuje czegoś, co górnolotnie nazywamy wolą walki. Poza sferą deklaracji politycznych i marginalnymi w sumie ruchami narodowymi, naród tamtejszy, struktura państwa i gospodarki są zwrócone na wschód. To zależności, których nie da się ani odwojować, ani zagadać, a mówienie o Ukrainie jako potencjalnym sojuszniku, to bajanie godne pięciolatka. Nie jest przypadkiem, że w poszukiwaniu tożsamości, które mogłby spoić mentalnie ten spory przecież kraj tamtejsi mistrzowie propagandy chętnie uderzają w antypolskie struny. Z ich perspektywy bowiem jest to działanie bezpieczne, choćby dlatego właśnie, że nasz stosunek do Ukrainy jest tak złożony i sprzeczny wewnętrznie. Z perspektywy Rosji z kolei, Ukraina jest po prostu prowincją imperium. Nawet nie zbuntowaną, a raczej sprawiającą kłopoty. Gdy magicy na Kremlu dojdą do wniosku, że dla dobra Ukraińców czas zmienić status Ukrainy, uczynią to bez wahania i groźnych dla siebie konsekwencji międzynarodowych. 

Ukraina 3 

Wśród moich marzeń jest i takie, że w Polsce gdzieś za siedmioma murami i siedmioma żelaznymi drzwiami stoi stół, przy którym analizuje się warianty, o których strach w ogóle wspomnieć publicznie. Wśród nich, nawet gdy przyjmiemy stan obecny za odpowiedni, powinna wybijać się osobliwa kwestia, że całkiem niedługo możemy zostać zmuszeni do wzięcia odpowiedzialności za zachodnią część Ukrainy. Osobliwa w tym sensie, że ani tego pragniemy, ani taki dar nie będzie emanacją czyjejś tam przyjaźni, a może wręcz przeciwnie. Tym bardziej powinniśmy być przygotowani, w sposób tajny, oczywiście. Dla higieny dodam, że ani miasta, ani ziemia ukraińska nie jest w żaden sposób nasza i wszelkie bajania na ten temat nie mają sensu. Nie jesteśmy też przygotowani do podobnych wyzwań mentalnie, prawnie, konstytucyjnie, militarnie, infrastrukturalnie, politycznie ani pod żadnym innym względem. Nie znaczy to wcale, że w podobnej sytuacji musimy popadać w czarną rozpacz. Zawsze możemy liczyć, że przebudzi się drzemiący od stuleci narodowy geniusz i z zapomnianych już, wrosłych w grunt ruin powstanie federacyjna Rzeczpospolita. Nie taka to fantazja, gdy lada dzień mogą ruszyć tektoniczne płyty światowej polityki. Czy mnie, nam, się to podoba, nie ma większego znaczenia, ale należy być gotowym i na nierozpoznane wyzwania.

 

Autor: JPJarecki

 

https://www.salon24.pl/u/jpj/916142,trzy-uwagi-o-ukrainie

KOMENTARZE

 • Autor
  Kolego
  A gdzie Ty był tyle czasu
  Urlop?
 • @Husky 16:49:49
  Byłem w Waszyngtonie - prowadziłem ważne rozmowy dotyczące bezpieczeństwa Polski.
 • Wchodzimy w nowy etap wojny rosyjsko-ukraińskiej?
  https://www.radiokrakow.pl/resource/www_files/image/3f39eabf368d71f41a1664e7ec34439c/3f39eabf368d71f41a1664e7ec34439c_wide_705x396.jpg


  W wojnie z Ukrainą Rosja może posunąć się bardzo daleko, bo podporządkowanie sobie tego kraju jest dla Rosji podstawą odbudowy tzw. ruskowo mira - tak uważa Andrzej Brzeziecki z dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia. W odpowiedzi na wydarzenia w Cieśninie Kerczeskiej ukraiński parlament zdecydował w poniedziałek o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego. Jak przekonuje Brzeziecki, Rosja może wpływać na sytuacje na Ukrainie niewielkim nakładem sił. O sytuacji na Ukrainie z redaktorem naczelnym Nowej Europy Wschodniej rozmawiał Jacek Bańka.
  Posłuchaj rozmowy

  https://www.radiokrakow.pl/rozmowy/wchodzimy-w-nowy-etap-wojny-rosyjsko-ukrainskiej/
 • @Talbot 16:53:44
  Tak sam
 • @Husky 16:59:33
  Sam...
  Mam pełnomocnictwa do prowadzenia rozmów - od Donalda T
 • @Talbot 16:57:19
  Ukraina ma tyle długów, że ich PKB będzie rocznie obciążony w 1/3 spłatą (o tym wiemy). Jak jest naprawdę nie wiemy ale może być tylko gorzej. Ten kraj jest na skraju pełnometrażowej wojny domowej, krwawej i bezlitosnej. Należy tylko umocnić wschodnią granicę i obserwować bacznie bo będzie się działo. Poroszenko dostał 1 mld euro od UE, więc niczym się nie przejmuje. Orkiestra gra do samego końca czyli zatonięcia Titanica.
 • @Husky
  Chcieli incydentu aby mieć pretekst do rozpętania wojny. Ciągle mają nadzieję, że idioci z NATO będą bili się za nich. Ukry prą do wojny. Żyd Poroch i żydowska kamarylka zostaną w razie czego ewakuowani za ocean i stamtąd będą jątrzyć. To jest właśnie ta "amerykańska dbałość o standardy demokratyczne'' cokolwiek by to nie znaczyło. Kiedyś Walcman głosił że Ukraina na jedną z najsilniejszych armii w Europie. Marionetkowy rząd w Kijowie nie ma sił, żeby opanować tę sytuację. Nie ma pieniędzy ani środków siłowych. Wojsko ukraińskie i milicja albo odmawiają walki z "terrorystami" albo wręcz przechodzą na ich stronę. Propaganda podbija cały czas bębenek zagrożenia ze strony Rosji, która ponoć na nic innego nie czeka, jak tylko, żeby wpuścić swoje hordy na teren wschodniej Ukrainy i rezać. Takie brednie mogą mówić jedynie "politycy" którzy robią to za określone korzyści (i tych jestem w stanie zrozumieć) albo ci, którzy są zwykłymi kretynami i o polityce, zwłaszcza wykraczającej poza gminne koterie nie wiedzą nic. Ale ci powinni raczej zmienić zawód i znaleźć sobie zajęcie na miarę swoich możliwości intelektualnych. Czy Rosja może militarnie interweniować na Ukrainie? Oczywiście, że może! Ma po temu siły, środki i doskonały pretekst w postaci rosyjskojęzycznej mniejszości (która tak na prawdę jest większością) na wschodniej Ukrainie. Ale Rosja tego nie zrobi z kilku powodów. Najważniejszym powodem jest to, że po prostu nie musi. Jedynym przypadkiem, w którym Putin nie miałby wyjścia byłoby masowe zabijanie przez kijowską juntę Rosjan na wschodniej Ukrainie. A na to marionetki z Kijowa nie mają po prostu środków ani pewnie determinacji. Wiedzą bowiem doskonale, że są zwykłą bandą żydowskich uzurpatorów osadzonych na urzędach przez USA, CIA, Jewrokołchoz i kogo tam jeszcze. To jasne, że Rosja podlewa kontrolnie oliwy do ognia. Byliby głupi, gdyby w takiej sytuacji tego nie robili. Rosja tę bitwę już wygrała i teraz może spokojnie siąść na brzegu rzeki i oczekiwać płynącego trupa nieprzyjaciela. W najgorszym dla Ukraińców wariancie może zdusić i zniszczyć ich państwo (czy to co z niego zostało) gospodarczo i nie będzie to takie smętne popierdywanie jak "sankcje" Zachodu wobec Rosji.
 • @Talbot 17:04:23
  A ty draniu..... Kupiłeś mu już białego konia?
 • @Talbot 16:53:44
  Przecież od tego mamy Błaszczaka, Szadkowskiego i tego Żyda Cichockiego.
  Oni wystarczająco nas kompromitujące, postanowiłaś dołożyć swoją cegiełkę?
 • @
  Ustawka Poroszenki jest oczywista.
  Mniej kumaci sadzą, że to kwestia wpływu na wybory.
  Ale faktycznie - jest to chyba prolongata na likwidację interesów na Ukrainie tego pacana. Wyszło, że nie zdąży wszystkiego sprzedać i wywieźć, co przydatne.
  Ot i wszystko.

  Natomiast dla nas - nigdy nie brać pod naszą opiekę zwłaszcza banderowców w zachodniej części obecnej Ukrainy. Oni bardzo tego pragną.
 • @kula Lis 68 17:49:42
  Ukrainę zmasakrował neokoni i żydowscy oligarchowie, którzy rozkradli to państwo.
  Poraża to, co w tej sprawie robi obecny rząd w Polin razem z Dudą Andrzejem doktorem prezydentem.
 • @Casey 17:50:48 chyba kupił, bo na zdjęciu ma.
  https://pbs.twimg.com/media/DtXLWe1W0AEUFlV.jpg
 • @Talbot 16:57:19
  Media: USA już przegrały z Rosją w wyścigu o Arktykę. Amerykańska flota lodołamaczy jest w fatalnym stanie, a dziś tylko dwa stare polarne lodołamacze pozostają na wodzie, pisze dziennikarka stacji telewizyjnej NBC News Sabrina Shankman. Do zadań tych lodołamaczy należy gromadzenie danych naukowych, ratowanie statków, które utknęły w lodzie i usuwanie skutków wycieków ropy w najodleglejszych częściach Ziemi. Ponadto bronią interesów Stanów Zjednoczonych za kołem podbiegunowym, biorąc pod uwagę, że topniejący lód otwiera nowe możliwości handlowe w regionie. Jednak według stacji telewizyjnej jeden z tych aktywnych lodołamaczy, o nazwie „Gwiazda Polarna”, zbudowany 40 lat temu, już dawno temu przekroczył oczekiwany czas swojej służby i ciągle się psuje. Drugi lodołamacz, „Healy”, zbudowany w 2000 roku, może pełnić jedynie funkcję naukową. Według najbardziej optymistycznych obliczeń minimalny termin, w którym nowy amerykański lodołamacz pojawi się w Arktyce, wynosi pięć lat, podczas gdy Rosja ma już 40 takich okrętów w tym regionie. A przy tym potrzeba na to miliardów dolarów, ale rząd USA zamiast tego przydziela pieniądze na budowę muru na granicy z Meksykiem, podkreśla NBC. Wielu amerykańskich ekspertów twierdzi, że Waszyngton od dawna ustępuje Moskwie w wyścigu o Arktykę, dodaje publikacja. To jedno, jeśli mowa o statku, który utknął. W tym wypadku pomoże kto inny. Ale co innego, jeśli wróg próbuje wedrzeć się w ekskluzywną strefę ekonomiczną Stanów Zjednoczonych lub dołączyć do wyścigu wojskowego. Chodzi o to, że USA zignorowały Arktykę. Straciliśmy przyszłą główną trasę morską między Azją a Europą. Kontrolę nad oceanem oddamy Rosji i Chinom cytuje NBC słowa deputowanego Johna Garamendi. Stacja telewizyjna zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę ze znaczenia Arktyki podczas II wojny światowej i wtedy zbudowano siedem lodołamaczy, z których trzy działały u brzegów ZSRR. To był rozkwit amerykańskiej floty lodołamaczy, ale na tym wszystko się skończyło. Administracja Donalda Trumpa zaproponowała, że przeznaczy 750 milionów dolarów na nowy lodołamacz, ale ostatecznie pieniądze te trafiły na budowę muru. „Jesteśmy największą potęgą morską na świecie i mamy tylko nadzieję, że okręt zbudowany w latach 70. będzie w stanie utrzymać się na powierzchni” cytuje stacja słowa politolog Heather Conley.

  Ps..Rosja jest jedynym właścicielem i globalnym liderem Arktyki.
  jankesi nawet jak połączą z sobą, Kanadę i Danię to i za 30 lat nie osiągną nawet 20% rosyjskich zdolności w Arktyce. Teoretycznie oni nie są nawet przystosowani do takiej pogody, tylko Rosjanie byli w stanie budować duże miasta w Arktyce, bazy i przedsiębiorstwa poza Kręgiem Polarnym, 90% lodołamaczy planety należy do Rosji, lodołamacze napędzane energią jądrową są tylko i tylko w Rosji, bazy obrony przeciwrakietowej w regionie, są zbudowane przez Rosję. Arktyka to około 15% światowych zasobów ropy naftowej i około 30% światowych zasobów gazu jest skoncentrowanych w rosyjskim grzbiecie Lomonosov a są to biliony dol.
  ria.ru/economy/20181003/1529805146.html?inj=1
 • @kula Lis 68 19:43:39
  Równowaga biegunów . Salute Amigo . : http://www.gospodarkamorska.pl/Administracja,Prawo/putin:-rosja-dba-o-swoje-interesy-w-arktyce.html .
 • @ALL mam pytanie ?.
  Jaki śmądek promuje takie wklejki , ktoś mi odpowie ? .Pozdrawiam . :)
 • Ciekawe rozważania przy błednym założeniu.
  Rozważania są prowadzone przy założeniu że Polska prowadzi samodzielną politykę zagraniczną a w stosunku do Ukrainy szczególnie.

  Nie istnieje Polska polityka zagraniczna .. istnieje w Polsce polityka zagraniczna kreowana wyłączne przez globalną mafię żydowską i jej namiestników w Polsce.
  ,,a to zmienia wszystko...

  nie ma sensu rozważać polityki mafii żydowskiej z punktu widzenia interesów Polski...bo to nie ma związku jedno z drugim.
  Polityka mafii żydowskiej kieruje się wyłącznie interesem tej mafii.

  I to jest wyjaśnienie skąd tyle nielogiczności w "polskiej" polityce zagranicznej...bo ona nie jest Polska tylko żydowska a więc i cele tej polityki nie są pro Polskie ale są pro żydowskie,,,

  Przyjęcie do wiadomości takiej prawdy czyni politykę polskich wasali globalnej mafii żydowskiej całkiem logiczną.
  .. i oczywiście dowodzi zdrady narodowej polityków którzy taką pro żydowską i w istocie anty polską politykę realizują.

  W sumie nic dziwnego to przecież solidaruchy (PIS czy PO to w sumie to samo w zakresie polityki zagranicznej) to oni wprowadzili do Polski globalną mafię żydowską...i wiernie jej służą.
 • @Talbot 16:53:44
  I co tam słychować u Amerykanów?
  Są jakieś postępy technologiczne czy dalej śmigają na rosyjskich Sojuzach w Kosmos?
 • @fretka 08:11:13
  "I co tam słychować u Amerykanów?"

  Żyje im się dobrze pod żydowską okupacją.
  Po ulicach chodzą uśmiechnięci, nie to co w Rosji i na Ukrainie. Oni mają inną mentalność i kulturę. Dlatego tylu Rosjan i Ukraińców chce tam żyć.
 • @fretka 08:11:13
  Znowu niedzisiejsza jesteś!Jak to co słychać w najpiękniejszym i najbogatszym kraju świata , no piorą prezerwatywy do wielokrotnego użytku!
  Fajna woda do picia tam musi być!!tzw, żywa woda!!!

  https://www.straitstimes.com/world/united-states/dont-wash-or-reuse-condoms-us-agency-advises-americans


  https://www.wykop.pl/ramka/4450443/amerykanska-agencja-zdrowia-prezerwatywa-jest-jednorazowa-nie-myjcie-ich/

  https://www.wprost.pl/swiat/10143400/rzadowa-agencja-apeluje-do-obywateli-nie-myjcie-prezerwatyw-sa-jednorazowe.html  Wynika z tego, że producenci pralek muszą dołączyć dodatkowy program....
  jak pisze jeden internauta pod art.

  Burner81PL • 4 miesiące temu
  A w jakim proszku prac najlepiej i na jakim programie?
 • @trojanka 09:49:47
  I bardzo dobrze robią, bo w oceanach pływają miliardy prezerwatyw.
 • @Talbot 09:30:29
  To super!
  Kiedy się tam przeniesiesz?
 • @Talbot 10:11:22
  Aaa ....to potem jeszcze te zużyte wyrzucają do oceanu, nie do kosza???!!dobrze ,że nie pakują w nie jedzenia!EndoffD
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:23:50
  Jak dostanie rozkaz.....przed ruskim atakiem , tzn. zanim zaatakują Rosję...cała agencja wyjedzie z miesiąc wcześniej liniami EL-AL/ na bilet LOTu/...no chyba że tych szeregowych zostawią na przemiał...Na razie jest na placówce!
 • Darmozjady
  http://www.new.org.pl/uploads/images/alexander-lukashenko-opening-of-slavianski-bazar-2014-m_6039.jpg

  Od 1 grudnia br. na Białorusi zaczęła funkcjonować elektroniczna baza tzw. „społecznych darmozjadów”, która obejmuje prawie pół miliona osób. Teraz każdy Białorusin może sprawdzić on-line, czy państwo uznało go za darmozjada i co się z tym wiąże.

  http://www.new.org.pl/5885-spoleczne-darmozjady-wrocily-na-bialorus
 • @Talbot 09:30:29
  Unia Europejska płaci krajom bałtyckim za niszczenie gospodarek.
  https://www.youtube.com/watch?v=w5n1AOPnbck
 • @Talbot 11:17:18
  Darmozjady? To praca jest tylko robić się nie chce?
 • @Talbot 09:30:29
  Czlonkowie rodzin mafijnych rowniez zyja w dobrobycie z usmiechem na twarzy.To niewazne jak tato zdobyl fose.
 • @Herkules 14:49:43
  Zobacz jak UKRY minusują notkę - chyba mają stracha przed Polakami, że odbiorą im Kresy.
 • @Talbot 18:32:51
  To pewnie przypadek
  8-)))))
 • @Talbot 09:30:29
  To chyba Pan w Stanach dawno nie byl,ja u siebie /Ilinois/ nie widze ludzi chodzacych po ulicach,tak Downtown Chicago,ale zeby byli usmiechnieci to nie widac. Jeszcze na dodatek wybrali na gubernatora od oszusta podatkowego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY