Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
871 postów 7125 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Strategia Morawieckiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z dawna oczekiwana sensacja: „Dlaczego nie ma spotkania polskich władz z prezydentem Rosji?

 

To jest konieczne. To jest nasz polski, ale i europejski interes. Powinniśmy dążyć do wielkiej Europy z Rosją.” Tak, kilka dni temu, wypowiedział się Kornel Morawiecki, niegdyś legenda antykomunistycznego podziemia, dziś poseł na peerelowski sejm, ojciec „premiera‟, Mateusza. Spróbujmy podjąć próbę docieczenia, cóż mógł mieć na myśli pan Morawiecki.

Czytelnikom Wydawnictwa Podziemnego zda się trywializmem stwierdzenie, że zarówno w peerelu jak na całym świecie obowiązują dwa „porządki‟ postrzegania rzeczywistości politycznej. Powszechny (powszechnie obowiązujący), oparty na micie upadku komunizmu 1989-1991; oraz „porządek‟ drugi, który na podstawie ogólnie dostępnych faktów historycznych dowodzi, że komunizm ma się dobrze, a nawet coraz lepiej.

W przypadku pana Morawieckiego ten klarowny podział sprawdza się nie całkiem. W zamierzchłej przeszłości pan Morawiecki reprezentował przekonanie, że wydarzenia polityczne tamtego czasu, określane ogólnym terminem „upadku komunizmu‟, to w rzeczywistości komunistyczna prowokacja. W 1991, gdy wypadło mu wystartować w „wyborach prezydenckich‟ (nieposkromiona ambicja czy inne licho?), poczuł się zmuszony dokonać politycznej wolty, uznając pierwszy „porządek‟ (upadłego komunizmu) za swój własny. Przy czym – to zastrzeżenie wydaje się istotne – nie wiadomo, czy w ślad za zmianą politycznej deklaracji, przemianie uległa także jego optyka polityczna. Dlatego nie będzie nam łatwo zinterpretować cytowanej na wstępie wypowiedzi. Uważam jednak, że popróbować warto, przyjmując – jako śmiałą hipotezę – że pan Morawiecki politycznie nie urodził się wczoraj (swoje wie), a zatem (raczej) nie postrzega Putina z całą jego polityczną świtą jako świeżo nawróconych na wiarę chrześcijańską dawnych bolszewików.

Zacznijmy od Rosji i tego jak ten termin bywa rozumiany. Dla jednych Rosja to historyczny monolit, od Rurykowiczów, poprzez Iwanów, Piotrów, Katarzyny, Lenina, Stalina etc. etc…. do Jelcyna, Putina. Zdaje się, że taka właśnie interpretacja dziejów wschodniego sąsiada jest wyjątkowo blisko skorelowana z „porządkiem‟ pierwszym. Jest w tym pewnego gatunku logika. Bo skoro nie przypisujemy bolszewizmowi znaczenia na miarę nowej epoki, cóż w tym dziwnego, że upadł był sobie bez wyraźnej przyczyny i chęci. Jest też drugi punkt widzenia, nazwijmy go Mackiewiczowskim (choć nie on był pierwszym twórcą tej koncepcji), który mówi, że bolszewia nie jest żadną kontynuacją carskiej (czy innej) Rosji, ale wprost jej zaprzeczeniem. Bolszewizm stanowi nową jakość, od niego rozpoczyna się nowa era w dziejach świata. Jest to sposób postrzegania „Rosji‟ (ade factosowietów) przez zwolenników drugiego „porządku‟.

Gdzie w tym wszystkim pan Morawiecki i jego Rosja? Czy siedzi okrakiem na obu porządkach, na obu interpretacjach „Rosji‟? Jak pisałem nieco wyżej, zakładam, że dla Legendy antykomunistycznego podziemia Putin to nie – ot, po prostu – kolejny „car‟, ale człowiek osadzony w bolszewickiej pragmatyce.

Czy przypisywanie panu Morawieckiemu podobnej optyki będzie krzywdzącą nadinterpretacją? Może przecież być tak, że pan Morawiecki dawno już wyparł ze swojej pamięci wspomnienie antykomunistycznego realizmu, a Putin to dla niego po prostu przywódca niepozbawionej imperialnych apetytów wynędzniałej Rosji. Zdaje mi się, że takie przypuszczenie wolno między bajki włożyć, ale twardego dowodu nie mam. Zastanawia jedno: w świetle ostatnich, licznych wypowiedzi pana Morawieckiego można go przedstawić jako stronnika politycznych aspiracji „Rosji‟. Czy poza tą jego wyraźną tendencją w wypowiedziach kryje się coś więcej, aniżeli tylko coraz popularniejsza w europejskich kręgach politycznych moda na bezwarunkowe oklaskiwanie Putina i wszystkiego co raczy zrobić?

Tak czy siak, wypływa na powierzchnię zagadnienie zasadnicze: czy głodna i łaknąca Rosja (wykorzystująca w swojej polityce bolszewickie doświadczenia ostatnich stu lat) nie połknie z największą chęcią zachodniego europejskiego partnera, podawanego jej na tacy koncepcji politycznej pana Morawieckiego? Czy Pan Morawiecki zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu słaby, chory, wyniszczony, ideologicznie zainfekowany jest twór znany niegdyś pod dumnym pojęciem Zachodniej Europy? Czy ma wyobrażenie jak dalece jego koncepcja „wielkiej Europy z Rosją‟ przypomina gorbaczowowski program „wspólnego europejskiego domu‟, od Lizbony aż po Władywostok, i co ta pierestrojkowa pułapka ustrojowej konwergencji miała (i ma) oznaczać w praktyce politycznej? Czy z horyzontu swojej wizji dostrzega, o ile dzisiaj bliżej z Brukseli do Kremla? Czy wreszcie, koncepcja, jaką raczył nam wyjawić, jest jego własnym „pomysłem‟, czy inspirowanym przez kogoś „kamyczkiem‟, mogącym w konsekwencji wywołać lawinę przedziwnych, nieodwracalnych zdarzeń?

Od czasów podsłuchiwanych, a martwych, ośmiorniczek, byłem zdania, że tego rodzaju „afery‟ nie pojawiają się spontanicznie w przestrzeni publicznej, że zazwyczaj za kulisami podobnych przypadków rolę odgrywa tajemnicza ręka czy myśl. Jak wiemy, efektem „ośmiorniczek‟ było gruntowne przetasowanie na szczytach „władzy‟. Do politycznego nierządu doszła frakcja przeciwna. W odróżnieniu od opcji wcześniej panującej, była nastawiona wrogo wobec wschodniego sąsiada, uznając go (mocno na wyrost) za sprawcę pewnej lotniczej katastrofy.

Jaki byłby cel takiej przemiany, zakładając sowiecki udział w montowaniu afery podsłuchowej? Po cóż rządzący Kremlem bolszewicy mieliby windować na polityczne szczyty nowo-stary eszelon ludzi usposobionych do nich raczej wrogo? Przyznaję, że ten dylemat od dawna nie dawał mi spokoju. Strategiczny koncept pana Morawieckiego zdaje się podsuwać cień odpowiedzi. Wyciągnął (choć to ledwie domniemanie) z kieszeni jeden drobny element układanki, który w bliższej lub dalszej przyszłości pozwoli naszkicować pełniejszy obraz tego, co dzieje się nie tylko w Brukseli, Moskwie, ale także w Warszawie.

Zachód, a raczej ledwie raczkująca w kunszcie bolszewickiej metody brukselska wierchuszka, spogląda na wschodniego partnera z lękiem, ale też z rodzajem niekłamanego politowania wobec ideologicznego „zapuszczenia‟ Moskwy. Istnieje też w Brukseli, zakładam, rodzaj fascynacji wobec niedźwiedziej gruboskórności politycznych poczynań Putina i jego kamratów. Jeżeli tylko poskromić nieco obawy, ciekawość nowego może wziąć górę, i kto wie, w niedalekiej nawet przyszłości spowodować nieodwołalne zbliżenie. Głos wypowiedziany w Warszawie, sygnał nawołujący do zgody, pomimo rzekomych zadrażnień, niechęci, czy po prostu wzajemnej wrogości, może być ważkim impulsem przyszłej fraternizacji.

Jednym z istotniejszych celów rzekomego „rozpadu‟ demoludowego imperium była chęć posiadania mniej lub bardziej zakamuflowanych przyjaciół gdzieś pomiędzy wschodem a zachodem, którzy kiedyś, zapewne, okażą się pomocni. Czy taką pomoc (zachętę do budowy „wielkiej Europy z Rosją‟ poprzez „Polskę‟) stanowi wypowiedź pana Morawieckiego? Czy chodzi o coś niewspółmiernie mniejszego, o jakąś ledwie lokalną polit-grę na podwórku tutejszowa, o tym przekonamy się być może kiedyś.

Dariusz Rohnka

KOMENTARZE

 • @Autor
  Trochę płytkie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:41:16
  Autor zapewne bał się, że na Neonie obwołają jego Rusofobem.
  Stąd takie "płytkie" ujęcie tematu.
 • Czym jest Nowy Porządek Świata?
  http://globalne-archiwum.pl/wp-content/uploads/2018/10/1-Henry-Kissinger-Cz.1-Protegowany-Davida-Rockefellera.-Cz%C5%82owiek-s%C5%82u%C5%BC%C4%85cy-globalnej-elicie-4.jpg
 • "Szpiegowska mania...."
  Kraje NATO oskarżają i potępiają Rosję za cyberataki

  http://radioszczecin.pl/serwis_informacyjny/pliki/2016/thumb_800_0/2016-04-30_146202565610.jpg

  Kraje NATO oskarżają Rosję o kolejne cyberataki i potępiają zachowanie Moskwy. Holandia ujawniła, że rosyjskie służby specjalne próbowały włamać się na serwery Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Oskarżenia pod adresem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU popłynęły także od władz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Sprawa stała się głównym tematem rozmów zakończonego w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO.

  http://radioszczecin.pl/6,378278,kraje-nato-oskarzaja-i-potepiaja-rosje-za-cybera
 • @Talbot 11:05:06
  No tak,zbliżał się spęd harcerzyków szumnie zwany szczytem NATO to trzeba było postraszyć europejską hołotę tą wstrętną Rosją i Putinem i jak zwykle nawet najmniejszego dowodziku na swoje bajania.
  No bo gdyby nie ta Rosja to o czym by tam oni debatowali na tym spędzie.Chyba tylko o dupie Maryni.
 • Spiskowe myślenie
  "Jednym z istotniejszych celów rzekomego „rozpadu‟ demoludowego imperium była chęć ..."

  To ilustruje słabość doszukiwania się spisków. (Nie zaprzeczam, że spiski występują ale moim zdaniem często są niepotrzebne albo nieskuteczne.)

  Tym co generuje wydarzenia są fundamentalne interesy oraz zmieniające się układy sił. Rzymianie nie podbili świat śródziemnomorski dlatego, że tak sobie to zaplanowali and imperia kolonialne nie powstały z premedytacji.

  Rozpad "demoludowego imperium" nastąpił naturalnie, i ewentualna odbudowa nastąpi jeśli takie będzie naturalne ekwilibrium.

  Po przypływie następuje odpływ a piana chociaż na powierzchni (jak spiski) fal nie kontroluje. To ruchy Księżyca są odpowiedzialne. Kapitan musi rozumieć te mechanizmy aby statek nie zatonął.
 • @Talbot 10:09:17
  "Czym jest Nowy Porządek Świata?"

  To zależy który z panów na zdjęciu został zinfiltrowany ;-)

  Jak myślisz Talbot, który?
 • @Talbot 11:05:06
  Po pierdolniku jaki NATO zrobiło swoim "gladio" niech lepiej już przestaną podejrzewać kogokolwiek o cokolwiek.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:41:16
  "Trochę płytkie."

  Ale tylko "trochę" ;-DDDD

  Ukłony
 • @ Autor, All
  " "Powinniśmy dążyć do wielkiej Europy z Rosją.” Tak, kilka dni temu, wypowiedział się Kornel Morawiecki"

  A jego synalek na taśmach "kelnerów" pier... coś trzy po trzy, że przydałaby się jakaś wojna, bo to dobre rozwiązanie wszystkich problemów Europy.

  Daleko padło jabłko od jabłoni, prawda?
 • @Pedant 17:50:47
  "Rozpad "demoludowego imperium" nastąpił naturalnie..."

  Nie przekonałeś mnie :-)

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY