Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
871 postów 7125 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Kontra lewackiej Unii, Niemcom i Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kanada, USA i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie nowej umowy handlowej

 

Kanada, Stany Zjednoczone i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie “nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek” – napisali we wspólnym komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

Zmieniony Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) między USA, Meksykiem i Kanadą oznaczono nowym skrótem “USMCA”.
“USMCA da naszym pracownikom, rolnikom, ranczerom i firmom umowę handlową o wysokim standardzie, której wynikiem będą jeszcze bardziej wolne rynki, sprawiedliwszy handel i zdrowy wzrost gospodarczy naszego regionu. (Umowa) wzmocni klasę średnią i stworzy dobre, dobrze płatne miejsca pracy oraz nowe możliwości dla prawie pół miliarda ludzi, którzy Amerykę Północną nazywają domem” – napisano w komunikacie.
Freeland i Lighthizer podziękowali też ministrowi gospodarki Meksyku Ildefonso Guajardo “za jego bliską współpracę przez ostatnie 13 miesięcy”. Negocjacje w sprawie poprawy układu NAFTA rozpoczęto ponad rok temu na wniosek prezydenta USA Donalda Trumpa.
USA osiągnęły wstępne porozumienie z Meksykiem już pod koniec sierpnia i naciskały na Kanadę, by dołączyła do wynegocjowanego układu do 1 października, aby nowa NAFTA mogła zostać przyjęta przez amerykański Kongres przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Meksyku 1 grudnia; tekst umowy musi być opublikowany co najmniej 60 dni przed ratyfikacją.
“To dobry dzień dla Kanady” – powiedział premier tego kraju Justin Trudeau, wychodząc z posiedzenia rządu zwołanego w trybie pilnym w niedzielę późnym wieczorem, po ostatniej, wielogodzinnej sesji negocjacji. Aby zdążyć przed wyznaczonym przed USA terminem, intensywne rozmowy trwały przez cały weekend. Szczegóły Trudeau obiecał ogłosić w poniedziałek.
Według krążących w mediach informacji od osób zbliżonych do negocjacji, w nowej umowie zachowano praktycznie niezmieniony rozdział 19 dotyczący mechanizmu rozwiązywania sporów, na czym szczególnie zależało Kanadzie. Ottawie udało się też wynegocjować ochronę dla rodzimej branży kulturalnej i mediów. W zamian Kanada zgodziła się otworzyć nieco swój bardzo mocno chroniony rynek mleczarski, co było jednym z głównych postulatów Trumpa.
Jak donoszą media, Kanada zgodziła się dać amerykańskim rolnikom taki sam lub większy dostęp do swojego rynku mleczarskiego jak 3,25 proc. udzielone 10 państwom Azji i Pacyfiku w wynegocjowanym niedawno porozumieniu o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP). Ottawa zachowała natomiast system zarządzania podażą. Jego rozmontowanie byłoby bardzo ryzykowne politycznie ze względu na silne lobby rolnicze zwłaszcza w prowincji Quebec, gdzie w poniedziałek odbywają się wybory.
Jak twierdzą źródła cytowane przez kanadyjski dziennik “Globe and Mail”, osobno administracja Trumpa zgodziła się znieść cła na import stali i aluminium oraz zagwarantować, że nie nałoży ceł na kanadyjskie samochody i części samochodowe poniżej określonej kwoty. Trump wielokrotnie groził Kanadzie nałożeniem 25-procentowych taryf na import samochodów, jeśli Ottawa nie pójdzie na ustępstwa i nie dołączy do porozumienia.
Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu został podpisany między USA, Kanadą i Meksykiem w roku 1992, a w życie wszedł 1 stycznia 1994 roku.
Alicja Minda (PAP)

Na zdjęciu: Chrystia Freeland, Robert Lighthizer fot.Etienne Laurent, Stephanie Lecocq/EPA-EFE/REX/Shutterstock

 

http://dziennikzwiazkowy.com/na-biezaco/kanada-usa-i-meksyk-osiagnely-porozumienie-w-sprawie-nowej-umowy-handlowej/

 

Podobno z Trumpa się śmieją?

KOMENTARZE

 • Jeśli
  Dojdzie w przyszłości do strefy handlu między CRL. FR, UE to ten psychopata Borat Zaczeska Trump zesra się że swoją naftą
 • @zbig71 12:50:26
  Moskwa zamierza uderzyć w amerykańskiego dolara !!!!!!

  https://youtu.be/Ju6IzhaTHz8

  Czyli jedno wiadro rubli =jedno Euro
 • @Husky 18:43:30
  Gorzej, jak Chiny upłynnią obligacje wuja sama.
  To dopiero będzie antysemityzm!!!
 • @zbig71 19:11:53
  Przejście na waluty bezpośrednie spowoduje powrót do najbardziej prymitywnej formy handlu czyli barteru. Rubel transferowy ????
  Przecież od dawna wiadomo, że na przeciw jednego dolara Rosja wystawia kilkadziesiąt rubli. Czyjego jest więc więcej???
  A kto ma więcej to ważniejszy.
  Prawda ?
  Śmieszni są ci Rosjanie
  Przecież Chińczycy sprzedadzą Rosji więcej niż odwrotnie. Co Chińczycy zrobią z workami rubli? Kto Chińczykom sprzeda cokolwiek za ruble?
  Przecież i tak będą "myśleć" w dolarach, bo ceny światowe są w dolarach. Handlowanie w oparciu o rubla i juana to tylko czysta arytmetyka. I tak będą musieli opierać się na cenach w dolarach. Upadnie i juan, i rubel.
  Za 100 juanów Chińczycy dostaną w worku 1 kilogram rubli.
 • @Husky 19:21:03
  Słyszałem, że właśnie powoli przechodzą na rozliczenie we własnych walutach.
  Także o tym, że skupują dużo złota(Chiny)
  I kombinują oprzeć walutę o parytet złota.
  Saddam i Kadafi odgrażali się, że przestaną rozliczać się w. dolarach za ropę i wiadomo, jak skończyli. Ale z Chinami i Rosją taki numer nie przejdzie.
 • @
  Matteo Salvini we włoskiej telewizji o groźbach Jean-Claude'a Junckera: "Rozmawiam tylko z trzeźwymi"

  https://pbs.twimg.com/card_img/1047513140068532225/rGC_fVZH?format=jpg&name=600x314

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY