Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7134 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Prorocy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Soros ostrzega przed potężnym kryzysem. „Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle”

 

 

Unia Europejska jest w kryzysie egzystencjalnym. Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle – ocenił miliarder i inwestor George Soros podczas swojego przemówienia przed Europejską Radą ds. zagranicznych. Ostrzegł, że tuż za rogiem może czekać nas kolejny olbrzymi kryzys finansowy.

 

– Stoimy naprzeciw odejścia od porozumienia nuklearnego z Iranem i zniszczenia sojuszu transatlantyckiego. Z pewnością będą one miały negatywny wpływ na europejską gospodarkę. Siła dolara już teraz wyzwala odpływ kapitału z walut rynków wschodzących. Możemy podążać w stronę kolejnego, wielkiego kryzysu finansowego. A to ostatnia rzecz jakiej potrzebujemy – powiedział Soros w Paryżu.

Wyzwania dla Europy

Dodał, że poważnym problemem jest wzrost populizmu w Europie. – Unia Europejska przeżywa kryzys egzystencjalny. Wszystko, co mogło pójść nie tak, poszło nie tak – podkreślił miliarder.

– Wielu młodych ludzi uważa dzisiaj Unię Europejką za wroga, który pozbawił ich pracy i bezpiecznej przyszłości. Populistyczni politycy wykorzystali te sentymenty i utworzyli antyeuropejskie partie i ruchy – mówił.

Soros powiedział, że kryzys uchodźczy, dezintegracja terytorialna i trudna sytuacja ekonomiczna to trzy największe wyzwania, przed jakimi stoi Europa. Ostrzegł też, że brexit będzie długim procesem, który prawdopodobnie potrwa ponad pięć lat.

Inwestor jest również zaniepokojony faktem, że rośnie przepaść między Europą a Stanami Zjednoczonymi w odniesieniu do Iranu. – Cały świat jest zszokowany decyzjami prezydenta Donalda Trumpa – stwierdził.

Soros wezwał Unię Europejską, aby pożyczyła więcej pieniędzy na sfinansowanie „planu Marshalla” dla Afryki, co miałoby pomóc rozwiązać problem uchodźców. – Unia Europejska ma wysoki rating kredytowy – argumentował.

 

Putin: nadchodzi zagrożenie jakiego Świat jeszcze nie widział

Nieposzanowanie norm prawnych może stać się przyczyną kryzysu, jakiego świat jeszcze nie widział – oświadczył Władimir Putin na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

 

„Wyjście jednej ze stron konfliktu z pola prawnego, zerwanie umów zawsze pociąga za sobą istotne ryzyko i koszty. To aksjomat praktyki biznesowej” — przypomniał rosyjski lider.
W skali globalnej takie zachowanie państwa — zwłaszcza ośrodków siły — jest brzemienne w negatywne, jeśli nie destrukcyjne skutki — ostrzegł Putin.

Nieposzanowanie obowiązujących norm i utrata wzajemnego zaufania mogą nałożyć się na nieprzewidywalność, niepokój związany z kolosalnymi zmianami. Taki zbieg czynników może doprowadzić do kryzysu systemowego, jakiego świat jeszcze nie widział — powiedział prezydent.

Putin zaapelował o budowę gospodarki zaufania.

Nowe formy protekcjonizmu

Kolejnym zagrożeniem dla stabilność światowej gospodarki są nowe formy protekcjonizmu — uważa rosyjski prezydent.

„Jeśli wcześniej w obiegu były klasyczne formy protekcjonizmu, co oczywiście także budziło żal, takie jak dodatkowe cła importowe, wymogi techniczne lub ukryte subsydia, to dzisiaj mowa o protekcjonizmie w nowym wydaniu — o wykorzystywaniu jawnie wymyślonych pretekstów, o powoływaniu się na interesy bezpieczeństwa narodowego. Po co? W celu wyparcia konkurentów lub wymuszenia ustępstw” — powiedział Putin.

Wspólna odpowiedzialność

Odpowiedzialność za wspólną przyszłość leży na każdym państwie, zwłaszcza na państwach z wiodącą gospodarką — przypomniał Władimir Putin. Rosyjski lider wezwał do odnoszenia się z szacunkiem do innych państw i partnerów.

Swoje interesy można forsować w różny sposób: albo ignorując innych, albo szanując swoich partnerów. Rozumiem, że współczesny świat jest siecią powiązań, a państwa są między sobą powiązane. I na każdym państwie, zwłaszcza na dużych, wiodących gospodarkach świata spoczywa kolosalna odpowiedzialność za wspólną przyszłość — zakończył prezydent.

Legalny mechanizm

Putin odnotował konieczność utworzenia legalnego mechanizmu w celu wprowadzenia zmian do handlu światowego, żeby uwolnić się od archaicznych form i zachować to, co najlepsze.

Rosyjski lider podkreślił, że świat ulega zmianie, a wraz z nim zmianie ulegają instytucje i reguły. One z kolei powinny być wspólne dla wszystkich.

 

https://www.koniec-swiata.org/putin-nadchodzi-zagrozenie-jakiego-swiat-jeszcze-nie-widzial/

 

https://www.koniec-swiata.org/soros-ostrzega-przed-poteznym-kryzysem-wszystko-co-moglo-pojsc-zle-poszlo-zle/

źródło: pl.sputniknews.com

KOMENTARZE

 • Wyścig szczurów
  Ławrow „ubiegł" Trumpa i spotkał się z Kim Dzong Unem

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/807/03/8070309.jpg

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z przywódcą KRLD Kim Dzong Unem w Pjongjangu, poinformowało źródło w rosyjskiej delegacji.

  https://pl.sputniknews.com/polityka/201805318070389-sputnik-rosja-krld-lawrow-kim-dzong-un/
 • @Talbot 17:18:41
  Czy ktoś zwrócił uwagę na brak uśmiechu Kim Dzong Una na fotce z Ławrowem?

  http://i.iplsc.com/-/00022Q7XULGGW9L6-C122-F4.jpg
 • Sprawa braku uśmiechu wyjaśniona!
  https://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/201407/1404227576_oeqj6w_600.jpg

  Kim dogadał się z Trumpem - Korea Pln wstąpi do NATO.

  https://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/1259791148_by_kiku90_600.jpg
 • Korwin-Mikke: Byłoby lepiej, gdyby Kreml nie wypowiadał się nt. baz USA w Polsce
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/82/08/820884.jpg

  Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z prezesem partii Wolność Januszem Korwin-Mikkem.

  — Propozycja Ministerstwa Obrony, by na terytorium Polski na stałe stacjonowała amerykańska dywizja pancerna, niemile zaskoczyła NATO. Według „Politico" europejscy politycy i natowscy sztabowcy potraktowali takie zachowanie Warszawy jako nielojalność. Ostro zareagował również Kreml. Czy można było się tego spodziewać? A jeśli tak, to dlaczego?

  — Byłoby lepiej, żeby się Kreml w tej sprawie nie wypowiadał. Bo, po co? To jest rzeczywiście nielojalność, ale to zostało skrytykowane w Unii Europejskiej, więc po co Kreml ma się wypowiadać. Nikt nie jest dobrym sędzią we własnej sprawie, a tu jest sprawa rosyjska. Oczywiście jest to złamanie umowy o tym, że nie będą na stałe stacjonowały wojska NATO, obce wojska w Polsce. Samo NATO traktuje to jako nielojalność polską.

  — W razie jeśli propozycja Ministerstwa Obrony znajdzie zrozumienie i poparcie za Oceanem, to do amerykańskiej kasy wpłynie od 1,5 do 2 miliardów dolarów. Ale właśnie tej sumy nie doliczy się budżet wojska polskiego. Czy to w interesie wojska?

  — Pan wybaczy, ale nie mam zamiaru krytykować poczynań wojskowych. Jeśli uważają, że taniej jest wydać 1,5 miliarda na armię amerykańską, zamiast za 1,5 miliarda uzbroić polską brygadę, to jest ich problem. Gdybym ja był ministrem, działałbym inaczej. Nie będę krytykował obecnych władz za politykę w tej kwestii. Nie popieram jej, ale to jest ich polityka.

  — Polska propozycja nie tylko łamie pewne tabu, ale także stawia pod znakiem zapytania podstawy prawne „Aktu stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków" zawartego przez NATO i Federację Rosyjską w 1997 roku. Czy nie łamie to ładu, który dotychczas był gwarancją pokoju?

  — No tak, tak było to zrobione. Nie łamie to żadnego tabu, bo przecież wojska amerykańskie stacjonują w Niemczech. Chciałbym jednak przypomnieć, że przy rozwiązaniu Układu Warszawskiego została przyjęta zasada, że akty Układu będą przez 25 lat utajnione, a mimo to dosyć szybko odtajniono je i w ten sposób Polska złamała jedną z umów wtedy zawartych.
  — Czy zwiększenie kontyngentu wojsk amerykańskich w Polsce jest potrzebne partii rządzącej do poprawy wizerunku? Sugerują to niektórzy politycy z obozu opozycji. Jakie jest stanowisko partii Wolność?

  — Obecne władze ustawiły się w złej sytuacji, bo atakują Rosję, Niemcy, Francję i kogo tylko mogą. W związku z czym jedynym ich sojusznikiem są Stany Zjednoczone. No i starają się podlizywać tym Stanom Zjednoczonym.

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201805318074984-korwin-mikke-sputnik-bazy-usa-polska-kreml-rosja/

  Jestem ciekaw, czy wypowiedź Korwina była autoryzowana?
 • Skoro Soros ostrzega
  Soros ostrzega przed potężnym kryzysem. „Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle”
  To znaczy, że jest dobrze.
 • Od rzemyczka do koniczka.
  .
  Nieposzanowanie obowiązujących norm i utrata wzajemnego zaufania mogą nałożyć się na nieprzewidywalność, niepokój związany z kolosalnymi zmianami. Taki zbieg czynników może doprowadzić do kryzysu systemowego, jakiego świat jeszcze nie widział — powiedział prezydent.

  Putin zaapelował o budowę gospodarki zaufania."

  Ok. 2500 lat, łamany system równowagi demokracji może nie wytrzymać i pęknie. Kryzys jakiego świat jeszcze nie widział jest możliwy.

  Od początku demokracji, brak zaufania daje trójka wpisana jako równowaga w systemie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY