Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
980 postów 7552 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Monumentalna porażka"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Biden się zesrał

 

 

 


Ilustracja muzyczna: Iron Biden - One

 

Pamiętacie może jeszcze jak kilka miesięcy temu różni "eksperci" przekonywali, że rządy Bidena będą czasem odbudowy potęgi Ameryki? No cóż, okazali się oni po raz kolejny debilami. I już chyba tylko Witold Repetowicz wierzy w to, że Biden będzie libkowskim mesjaszem :)

Joe Biden został już nazwany "monumentalną porażką" w "The Telegraph", biją w niego z prawej i z lewej strony politycznego spektrum, a jego działania w Afganistanie są oceniane jeszcze gorzej niż działania Busha.

Żeby była jasność: decyzję o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu uważam za słuszną a za błąd to, że siedziały tam one przez 20 lat próbując budować państwowość kraju, w którym niemal zawsze panowała anarchia. Nie uważam też talibów za szczególnie duże zagrożenie dla świata - jeśli komuś zagrażają to głównie samym Afgańczykom. (Swoje argumenty podałem w tym wpisie.)

Uważam jednak, że administracja Bidena przeprowadziła wycofanie się z Afganistanu w najgorszy możliwy sposób - chaotyczny, bezplanowy i tworzący wrażenie totalnej słabości USA. Trump słusznie stwierdził, że nie był to odwrót, tylko kapitulacja. 

Naprawdę nie sądzę, by coś takiego mogło się wydarzyć za rządów poprzedniej administracji. Trump rozmawiając telefonicznie z przywódcą talibów, powiedział mu, że jeśli zrobią mu jakiś numer i złamią porozumienie pokojowe, to w pierwszej kolejności zmiecie z powierzchni ziemi jego wioskę. Trump miał opinię człowieka całkowicie nieobliczalnego - którą utwierdził zamieniając (ku rozpaczy różnych libków) gen. Sulejmaniego w mokrą plamę. Przywódcy talibów nigdy nie mogli być pewni, czy w momencie, gdy będą robić sobie konferencję prasową w pałacu prezydenckim w Kabulu, to "Orange Man" nie poślę im jakiejś rakiety. Afgańscy oficjele twierdzą teraz, że jeśliby Biden wstrzymał się z odwrotem o jeden miesiąc, to talibowie zmuszeni byliby do zawarcia porozumienia pokojowego na lepszych, bardziej kompromisowych warunkach.  

Sam proces ewakuacji został przeprowadzony w sposób idiotyczny. Za czasów Trumpa, gdy wojska koalicji wycofywały się z jakiegoś posterunku na afgańskiej prowincji, to najpierw ewakuowały cywilów współpracujących z ich armią. Teraz zupełnie o tym nie pomyślano a Pentagon nie wie nawet ilu Amerykanów jest na terenie Afganistanu.  Ewakuacja jest  de facto na łasce talibów. Wystarczyłoby, że pokryliby pas startowy ostrzałem z moździerzy i cała operacja posypałaby się. Cudzoziemcy będący w Afganistanie są więc de facto zakładnikami, podobnie jak Afgańczycy próbujący dostać się na lotnisko. Biały Dom stwierdził, że nie ma planów ewakuacji Amerykanów spoza Kabulu. Świat obiegły dramatyczne ujęcia pokazujące Afgańczyków próbujących dostać się do amerykańskich samolotów i spadających z nich kilkaset metrów na ziemią. 

Joe Biden spytany podczas wywiadu o te drastyczne filmy, odparł: Dajcie spokój, to było jakieś cztery, pięć dni temu! Twierdził też, że nikt nie zginął na lotnisku w Kabulu i że nie pamięta, by ktoś go ostrzegał, że afgańskie państwo tak szybko się załamie. Tymczasem ostrzegała go CIA, ostrzegał Pentagon a dyplomaci pisali do sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena, że trzeba ewakuować wszystkich Amerykanów przed 1 sierpnia.  Analitycy z CIA wysyłali do Białego Domu kolejne plany ewakuacji - wszystkie zostały olane. Dodatkowo administracja Bidena ułatwiła talibom zadanie odcinając afgańskie lotnictwo od wsparcia technicznego. Reakcja Białego Domu na kryzys w Afganistanie była opóźniona o jakieś 72 godziny. Teraz każda z frakcji zrzuca winę na inną. Biden miał się nie słuchać doradców, tylko Kamali. Kamala twierdzi zaś, że nie zajmowała się Afganistanem, bo jej uwagę zajęło trzęsienie ziemi na Haiti. Departament Stanu dodatkowo się ośmieszył wysyłając talibom list (podpisany również przez UE, Honduras, Macedonię Północną i kilka innych krajów), w którym wzywa ich do respektowania praw Afgańczyków.

 

Nic dziwnego więc, że talibowie trollują Bidena. Powinni mu jednak być wdzięczni, bo zostawił im kupę nowoczesnego sprzętu wojskowego. 

Ilustracja muzyczna: Iron Biden - Hardwired


Biden twierdzi, że talibowie przeżywają teraz kryzys egzystencjalny. No zapewne tak, bo właśnie podbili niemal cały kraj i mają do przeprowadzenia krwawe czystki. Czeka też ich ciężka praca w postaci budowania koalicji politycznych - choćby z byłym prezydentem Hamidem Karzajem. Ruch mogą czekać też wewnętrzne podziały - bardziej anarchistyczne doły kontra wierchuszka (standard przy każdej rewolucji). Zaiste kryzys egzystencjalny. Ale to już nie są ci sami talibowie co w latach 1996-2001. Poszli oni trochę z duchem czasu, o czym świadczy choćby wygląd i wyposażenie żołnierzy ich jednostki specjalnej Badri 313 (na zdjęciu powyżej). Wyraźnie inspirowali się jakimś Blackwater. 

Tak jak wspominałem, teraz afgański pierdzielnik będzie porządkowany przez Pakistan oraz przez Chiny.Niech sobie Chińczycy wydają tam miliardy i wysyłają wojska do ochrony budowanych dróg i kopalń odkrywkowych. Ciekawie zagrała tam też Turcja (muszę ją pochwalić, skoro Repetowicz pisze, że Erdogan jest moim "bossem" - szkoda tylko, że mi płaci w lirach tureckich) pozycjonując się jako pośrednik a zarazem sojusznik Pakistanu

Sama utrata afgańskiego pierdzielnika przez USA nie jest aż taka straszna. Sposób w jaki Amerykanie stamtąd się wycofywali wywołał jednak wrażenie, że Ameryka jest słaba i rządzona przez zdemenciałego idiotę. Biden już został olany m.in. przez OPEC. To ośmieli też do działania Chiny, które już wysyłają sygnał do Tajwanu, że USA im nie pomogą. Tajwańczycy są jednak gotowi walczyć sami, czego Pekin nie rozumie i co może sprawić, że przesadzi on z prowokacjami zbrojnymi. Biden ostatnio powiedział, że USA będą bronić Tajwanu, co jednak zostało zdementowane i tylko powiększyło konfuzję. Na pewno USA będą miały utrudniony "zwrot ku Pacyfikowi". Rosja też będzie ośmielona słabością USA i może przetestować ich reakcję np. zajmując część czarnomorskiego wybrzeża Ukrainy. Paradoksalnie jednak sprawa Afganistanu może nieco przesunąć inwazję na Ukrainę. Rosja robi teraz dobrą minę do złej gry z Talibami, ale może się obawiać o sytuację na granicy Afganistanu z byłymi republikami sowieckimi. Rosyjska diaspora w tych republikach autentycznie się boi. Armia uzbecka czy kirgiska mogłaby sobie bowiem nie poradzić z talibami.

Naprawdę martwi mnie jednak, że Angela Merkel nie chce przyjąć do Niemiec co najmniej 1 mln Afgańczykom. Niemiecki system opieki społecznej, służba zdrowia i szkolnictwo na pewno by to wytrzymały. A miłośnicy tańczących chłopców bardzo wzbogaciliby tamtejszą społeczność LGBT. 

 

Sami talibowie odnieśli bez wątpienia ogromne propagandowe zwycięstwo. Jeden z ich liderów triumfalnie przypominał w pałacu prezydenckim w Kabulu, że siedział osiem lat w Guantanamo i że doczekał się wygranej. Niezależnie jak długa i trudna będzie walka, niezależnie od tego jak silny jest przeciwnik, nigdy nie jesteś z góry skazany na klęskę. Talibowie mają więcej mądrości do przekazania niż hordy tych wszystkich coachów-szarlatanów. Zwycięstwo talibów jest też klęską liberalnej demokracji, ale paradoksalniejest  zwycięstwem demokracji klasycznej. Według sondażu Pew, 99 proc. mieszkańców Afganistanu popiera przecież rządy prawa szariatu - czyli to co proponują im talibowie. Talibowie są na pewno okrutni i obskuranccy, ale nie odbiegają zbytnio od większości mieszkańców swojego kraju. Już są chwaleni za zaprowadzenie porządku na ulicach i powstrzymanie szabrowników od łupienia własności publicznej. 


Z tego co obserwuję, talibowie mogą też zyskać sympatię prawicowych antysystemowców na Zachodzie. Nie sposób się nie uśmiechnąć, gdy się słyszy jak rzecznik talibów, pytany o wolność słowa, przypomina, że Facebook stosuje cenzurę polityczną.  Nie da się ukryć, że liberalno-demokratyczne reżimy na Zachodzie przypominają coraz bardziej lustrzane oblicze talibów, z tymi swoimi fanaberiami ideologicznymi, cenzurą i seksualnymi obsesjami. Tak jak w 2001 r. wzywano do wojny przeciwko talibom, by "oswobodzić kobiety", tak talibowie mogą wzywać do dżihadu, by wyswobodzić zachodnich mężczyzn z tyranii feminizmu i marksizmu kulturowego. Być może więc alt-right uzna, że ci talibowie wcale nie są tacy źli...

 

Moim zdaniem talibowie popełniają jeden wielki błąd wizerunkowy. Niepotrzebnie wciskają kobiety w te kretyńskie burki. Lepiej żeby kazali im nosić przezroczyste lub cosplayowe ciuszki. Kawaii taliban szybko by się wówczas rozprzestrzeniał po świecie...

 

 

KOMENTARZE

 • ------- a mnie to wygląda na ustawkę i co dziwne ! nie jestem, w tym odosobniona.
  https://www.youtube.com/watch?v=-ZwSMLoVnPU&t=9s
 • @ Autor
  "Rosyjska diaspora w tych republikach autentycznie się boi. Armia uzbecka czy kirgiska mogłaby sobie bowiem nie poradzić z talibami."

  Czego się boi?
  Że przyjdą talibowie?
  Przecież oni wiedzą, że jak jakiemuś Rosjaninowi zrobią krzywdę, to będzie kontrofensywa, albo przynajmniej kaspijska marynarka jeziorna odpali trochę pocisków. Mylę się?

  Pozdro!
 • Porażka USA
  " że administracja Bidena przeprowadziła wycofanie się z Afganistanu w najgorszy możliwy sposób - chaotyczny, bezplanowy i tworzący wrażenie totalnej słabości USA
  "

  To nie była ani kapitulacja ani planowe wycofanie...
  To było klasyczne w doktrynie wojskowości "oderwanie się od przeciwnika".
  Amerykańskie wojsko pewnej nocy po prostu "zniknęło z Afganistanu"
  W tej doktrynie nikt (wojskowi) nie martwi się o pozawojskowe skutki operacji.

  Takie oderwanie się od przeciwnika świadczy o porażce militarnej USA
  wojskowi obawiali się załamania się "frontu" Afgańskiego a to miało by o wiele gorsze skutki (tysiące jeńców Amerykańskich) to by dopiero dało siłę przetargową Talibom do ręki.

  To nie była niezaradność to był w pełni świadomy cynizm i zdrada "sojuszników" oraz lokalnych kolaborantów.

  To jest kwintesencja Ameryki.
 • @ninanonimowa 09:01:47
  Uchodźcy z Kabulu przemieszczają się z prędkością światła? - R. Ziemkiewicz | PolskaNaDzieńDobry 1/4

  https://www.youtube.com/watch?v=co_XKPLslNw
 • @Jasiek 09:24:02
  dr Wojciech Szewko o wkroczeniu talibów do Kabulu

  https://www.youtube.com/watch?v=5aKQD4iu-5c
 • @Jasiek 09:24:02
  Przeładowany samolot z Kabulu. Lotnicza ewakuacja Afganistanu

  https://www.youtube.com/watch?v=BDfoV4Z93tc
 • @Oscar 09:48:47
  Warto dodać że w Afganistan to była próba generalna przez Irakiem.
  W Iraku jest jeszcze gorzej ... tam jest znacznie więcej kolaborantów..
  a Irakijczycy są lepiej zorganizowani niż Afgańczycy i już mają sporo amerykańskiej broni w ręku i są dobrze wyszkoleni..

  Sporo szkód procesowi wycofywania robi klęska wizerunkowa USA w Afganistanie.
  Teraz trudniej im będzie wycofać się z Iraku... a zostać nie mogą.
  ..i nie mogą zniknąć jednej nocy ... po klęsce wizerunkowej a Afganistanie..
  Jakie mają wyjście ?... praktycznie żadnego pozytywnego.. jest pat...
  Nikt nie podejmie decyzji o wycofaniu w trybie "Afgańskim"
  a naciski na wycofanie z Iraku (a wcześniej z Syrii bo brak zaplecza logistycznego) będą rosły.

  Irak może przerodzić się w prawdziwą klęską USA z tysiącami jeńców wojskowych (Irak otoczy i zablokuje bazy USA w Iraku) ... a to dużo gorzej niż klęska w Afganistanie.
  Takie otoczenie i zablokowanie w trybie partyzanckim nie kosztuje dużo środków... a jest skuteczne ..żadna logistyka nie będzie działać...a celów do zbombardowania USA mieć nie będzie (operacja partyzancka).
  a bez Cocacoli, hamburgerów i prezerwatyw morale wojska natychmiast się załamie.

  Idą ciekawe czasy.
 • @Jasiek 09:24:02
  Wojna w Afganistanie: przyczyny, przebieg, skutki. Dlaczego armia ZSRR przegrała z partyzantami?

  https://www.youtube.com/watch?v=RtfVn5tUaDs
 • @Oscar 10:01:40
  Rząd utworzony przez Amerykanów upadł i ci co na tym korzystali uciekają, bo ich dobrobyt się skończył. Amerykanie szerzyli tam LGBT a teraz talibowie wprowadzą tam ścisły islam. Totalitaryzm wyparł totalitaryzm. Dziwi tylko postawa lewicy co tak kochają islam, przecież ich wszędzie to samo czeka gdzie zapanują muzułmanie! No chyba, że wejdą w kolaborację z nowymi panami.
 • @kula Lis 70 10:02:49
  "Wojna w Afganistanie: przyczyny, przebieg, skutki. Dlaczego armia ZSRR przegrała z partyzantami?"

  Myślę, że wojny ZSRR w Afganistanie nie da się odłączyć od takich rzeczy jak igrzyska w Moskwie (wg mnie klasyczny biały słoń), Gwiezdnych Wojen, czy karna-wała solidarności, a zatem i "Habemus Papam!" (synchro z wejściem Rutkiewicz)- to były tylko rozmaite fortepiany na których grali grandziarze, żeby zniszczyć Blok Wschodni.
  Tak pięknie się udało, że i błyskotki się posypały: nobel dla Bolka, nobel dla Miłosza, trochę eurowizji dla Górniak, nobel dla Szymborskiej i Miss World dla Kręglickiej.
  Teraz też już nas podeszli od noblowskiej flanki - tym razem z winy Tokarczuk.

  Pozdro!
 • @Oscar 10:01:40 Tak idą ciekawe czasy.
  https://media.wplm.pl/thumbs/92b/OTYwL3VfMS9jY183MDM1NS9wLzIwMjEvMDgvMjIvMTIwMC83NjAvOGRlYTZhMDg3OTczNDQ3ZmIwMTQxOGViMjdhODQ3M2EuanBlZw==.jpeg

  Chaos w Afganistanie! Państwo Islamskie grozi talibom: "Bojownicy przygotowują się do nowego etapu błogosławionego dżihadu". Państwo Islamskie (IS) zapewniło, że będzie kontynuowało walkę w Afganistanie przeciwko talibom poinformował hiszpański dziennik „La Razon”, powołując się na artykuł w magazynie dżihadystów „Al-Naba”. W artykule dżihadyści stwierdzili, że to „rzekome zwycięstwo w Afganistanie w rzeczywistości oznacza zajęcie kraju przez talibów we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i z poparciem Al-Kaidy, co jest zgodne z założeniami procesu pokojowego z Ad-Dauhy”. Jak wytłumaczyć tak szybki upadek miast i to, że Stany Zjednoczone pozwoliły talibom na przejęcie amerykańskiego sprzętu wojskowego, który wcześniej był dostarczony afgańskiej armii? Dlaczego talibowie pozwalają na ewakuowanie ludzi z lotniska w Kabulu? Tak naprawdę mamy do czynienia z nowym narzędziem krzyżowców przeciwko Państwu Islamskiemu napisali. Obserwowaliśmy bezpośrednią współpracę między siłami amerykańskimi i talibami podczas natarcia na Kabul i kiedy były kontynuowane operacje ewakuowania tysięcy krzyżowców i szpiegów, w atmosferze wzajemnego zaufania dodali. Kiedy poznajemy program „nowych talibów”, jesteśmy jeszcze bardziej pewni słuszności drogi, która obrało Państwo Islamskie ustanowienia szariatu. Poparcie dla islamu nie przechodzi przez hotele w Katarze ani przez ambasady Rosji, Chin i Iranu podkreślili. „O jakim zwycięstwie oni mówią”..Dżihadyści ocenili, że „nie przypadkiem wszystkie strony, które toczyły wojny z Państwem Islamskim, są tymi samymi, które teraz biorą udział w promowaniu modelu talibów w wersji zmodyfikowanej przez Ad-Dauhę”.
  Przywódcy talibów ogłosili wyzwolenie Afganistanu z hoteli w Katarze. To fałszywe zwycięstwo w rzeczywistości wywodzi się stamtąd, skąd płyną decyzje o wojnie przeciwko islamowi. O jakim zwycięstwie oni mówią napisali. To, co się stało, to nic innego jak zastąpienie ogolonego tyrana przez tyrana z brodą. Ameryka myśli, że ten będzie bardziej użyteczny, ale bojownicy przygotowują się do nowego etapu błogosławionego dżihadu, który nie zakończy się, dopóki cała ziemia nie zostanie poddana władzy jej Stwórcy dodali.

  W lutym ub.r. w stolicy Kataru Ad-Dausze USA podpisały z talibami porozumienie pokojowe, na mocy którego Waszyngton postanowił wycofać wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do maja 2021 roku. W zamian talibowie zobowiązali się, że uniemożliwią działanie na terenie Afganistanu wszelkim grupom terrorystycznym, zwłaszcza Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu.
 • @Oscar 10:01:40
  Austria nie chce przyjmować kolejnych uchodźców z Afganistanu! Kanclerz Kurz: "Nie dojdzie do tego za mojej kadencji"..Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Puls 24 stwierdził, że jest przeciwny przyjmowaniu kolejnych uchodźców z Afganistanu. Dodał, że osoby uciekające z tego kraju powinny pozostać w regionie.


  Ps...Za to do Polski leci już chyba siódmy samolot. A będzie więcej. A miało być 45 osób. Dlaczego nie idą do swoich braci muzułmanów do Arabii Saudyjskiej, Kataru, ZEA czy Omanu mają tak blisko.
 • @Jasiek 09:24:02
  Ponoć Talibowie od roku rozmawiają z Rosją, dali zapewnienie, że obywateli FR nie ruszą, a ambasada rosyjska w Kabulu nie jest przez Talibów niepokojona.
 • @Jasiek skorzystaj/cie jako uchodźcy np od żony/n, dzieci, wnuków
  https://pbs.twimg.com/media/E9Pr7dCWEAEiSUP?format=png&name=small

  Milioner Jurek Owsiak zaprasza "uchodźców z Afganistanu" do rezydencji WOŚP w Szadowo Młyn. Ci z was którzy nie mieli kasy na wakacje mogą teraz poczuć się uchodźcami z Afganistanu i spędzić przyjemnie czas all-inclusive. A Jurek nie może dyskryminować. Kontakt tel: 55 261 34 55
 • Trump tak oslabił Amerykanów, że Biden
  nawet gdyby był mocarzem (a nie jest) to nie jest w stanie odpudować wiarygodnosci, rzetelności...
 • Jak dla mnie Fox, pieprzycie jak struci saljankom.
  To nie Jankeska wtopa.
  To planowany przez lewactwo w White Hause upadek.
  I to spektakularny.
  Plus wywolanie wscieklosci w US Army.
  A cel?
  Wojna domowa i zniszczenie USA.
  Kto skorzysta?
  Dlatego, Mulder, wracajcie lepiej do Archiwum X w FSB.
 • @Oscar 10:01:40
  https://media.wplm.pl/thumbs/ffa/OTYwL3VfMS9jY182ZDIwNi9wLzIwMjEvMDgvMjIvMTIwMC83NjAvNGVlMDFhOWRjOTAzNGE1YjgyYmQzMTVjZjA3ZmY5ZGIuanBlZw==.jpeg
  Żyją w alternatywnej rzeczywistości? Lewaccy aktywiści pod granicą z Białorusią dziwią się, że… wojsko wykonuje rozkazy. WIDEO...
  Hit dnia, lewaccy aktywiści pod granicą dziwią się, że w wojsku wykonywane są rozkazy. Długi i bełkotliwy wywód

  https://twitter.com/i/status/1429196630696267777

  Lewaccy aktywiści pod granicą z Białorusią kwestionują wykonywanie w wojsku rozkazów. „Powinni mieć tyle w sobie odwagi, żeby odmówić wykonania tego rozkazu” mówił odnośnie do żołnierzy jeden z lewicowych działaczy.
  Naiwność, z jaką lewicowi działacze wyobrażają sobie wojsko jest porażająca. Gdyby służby działały w ten sposób, który postulują, to państwo pozostałoby w zasadzie bezbronne.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/563389-lewacy-pod-granica-dziwia-sie-ze-wojsko-wykonuje-rozkazy
  Ps...Lewactwo jest efektem zaburzeń psychicznych, podobnie jak inne niedorozwoje umysłowe..Covid przy lewactwie to tylko katarek. Niech ci lewacy zadeklarują, że wezmą po jednym „uchodźcy” do swojego domu na swój koszt i zapewnią im utrzymanie, jak tak się wzruszają ich losem.
 • @Oscar 10:01:40
  I na tym polega trick USA. Jest jeszcze prócz Alkaidy, ISIS, etc Lew Pansziru. Wszystkich na siebie napuszczą i Afganistan będzie zajęty tylko sobą. Muslimów różnych odłamów i z różnych państw trzeba zostawić samych sobie. Nawzajem się wyrżną i każdy będzie twierdził, że ma rację. Amerykanie i Brytyjczycy będą tworzyć nowe grupy terrorystyczne i siać zamęt, nie dadzą spokoju Afgańczykom.
 • @Jasiek 10:34:21
  Talibowie mają teraz nowsze i lepsze uzbrojenie niż wiele oddziałów Wojska Polskiego. Pół roku temu Amerykanie dostarczyli do Afganistanu 403 Humvees. W tym samym czasie Wojsko Polskie rozpisuje przetargi na wyklepanie kilkunastu starych Humvees, na stanie od 16 lat.

  https://pbs.twimg.com/media/E9F3WiBXIAYT9PT?format=jpg&name=900x900

  Biden rozłożył całe NATO. Najpierw Amerykanie wycofali sprzęt z Kabulu a sprzęt afgańskiej armii wpadł w ręce talibów. Teraz niemiecka

  https://images89.fotosik.pl/530/cdbb67324b08537a.jpg

  Bundeswehra transportuje śmigłowce do Kabulu, by ewakuować ludzi z miasta na lotnisko. Z takim NATO Chińczycy i Rosjanie poradzą sobie szybko. A teraz popatrzmy mniej więcej jakim amerykańskim sprzętem dysponują talibowie w Afganistanie w oparciu o listę sprzed 5 lat. Notatka: część samolotów i śmigłowców uciekła do Uzbekistanu.

  https://pbs.twimg.com/media/E9KTK1cVcAEpbs0? format=jpg&name=900x900

  Tylko najlepszy sprzęt! Prosto z USA. Najlepsze przenośne reflektory ksenonowe (zasięg 3.5 km) używane przez U.S. Armed Forces, Border Patrol, FBI, Secret Service i U.S. Marshals. Produkowane przez http://peakbeam.com

  https://pbs.twimg.com/media/E9LC3B7XEAcwrp7?format=jpg&name=small
 • @zbig71 12:00:00
  Chiny mają wspólną granicę z Afganistanem, ale oczywiście nie będą brać uchodźców. Chiny będą inwestować w wydobycie surowców naturalnych w Afganistanie a fala nielegalnych migrantów popłynie do zlobotomizowanej lewackiej Europy, która z czasem ma być skolonizowana i osłabiona. Europa prowadzi od prawie dekady "wojnę z terroryzmem". Zapytajcie jakiegokolwiek eksperta czy można prowadzić wojnę mając zewnętrzne granice UE szeroko otwarte, jak wrota do stodoły. Najprawdopodobniej ekspert popuka się w głowę.
 • @Jasiek
  https://media.wplm.pl/thumbs/e5c/OTYwL3VfMS9jY19hZDc0ZC9wLzIwMjEvMDgvMTMvMTIwMC83MDkvMWMxNDM5MDU2NDliNDdmN2I5ZGZkZWI3OTdhOGQ1NDYuanBlZw==.jpeg
  UE grozi talibom „izolacją” w przypadku przejęcia władzy. Internauci: Będzie rezolucja czy serduszko na chodniku w Brukseli?

  https://wpolityce.pl/swiat/562335-ue-grozi-talibom-izolacja-internauci-bedzie-rezolucja

  Spokojnie, spokojnie. UE zgromadziła bardzo duże zapasy kredek a chodników i ulic ci u nich dostatek. Więc odpowiedź będzie zdecydowana i zmasowana. Zwłaszcza, że Talibowie przejęli Kabul i ca ly Afganistan i rządzą.. No to jak już kiedyś wreszcie do tych talibów dotrze wiadomość, że UE ich „potępia”, ze strachu gremialnie zbiegną zaszyć się w górach, a władze unii będą sobą jak zawsze zachwycone…
 • @kula Lis 70 10:39:19
  "...Państwo Islamskie grozi talibom: ..."
  To poważne zagrożenie ..teraz USA będzie wspierać zdalnie ISIS
  (CIA jak zwykle oraz wasale jak dotychczas)..
  Afganistan ze stanu "wolny kraj o "żydowskiej demokracji" przechodzi do stanu "reżim" taki jaki opisują nam media globalnej mafii w Rosji, na Białorusi w Korei Pn., na Kubie, w Wenezueli, Iranie...w Chinach..

  Ciekawa będzie ta transformacja.. w kierunku państwa cywilizowanego.
  Inny scenariusz to Talibowie twardo załatwi ISIS przez fizyczną eliminację całego zaplecza ludzkiego ISIS... wtedy i CIA nic nie zrobi, za cienkie na Afganistan... poza tym nie ma dojścia z dostawami do Afganistanu... już żaden sąsiad Afganistanu ni pójdzie w współpracę z CIA.
 • Autor 5*
  Afganistan z Talibami u władzy, to także duża " zagwozdka " dla globalistów, która wydaje się być "nie do przeskoczenia". Oni także mają ludzi wykształconych, którzy słyszeli o prawach człowieka i wiedzą jak są one aktualnie łamane na tzw. "zachodzie".
 • @kula Lis 70 12:59:16
  ISIS i Panshir Talibowie załatwią szybko...
  Jak nie zechcą po dobroci (ISIS to agentura CIA więc na pewno nie zechce) ale Panshir to plemię które dobrze zarabiało na współpracy z CIA przeciw ZSRR... tyle że oni dzisiaj nie mają żadnych dróg dostaw logistycznych a Talibowie mają Amerykańskie magazyny broni..
  zgniotą ich albo blokadą albo siłą.
 • @kula Lis 70 13:17:51
  W razie ataku nie w pelni sprawnej armii ruzkich(vide realne analizy)na kraje baltyckie, Polske, Ukraine i ew. Turcje, sa one w stanie Same odeprzec ruska napasc.
  A Merkanskie lewusy nie zbliza sie nawet do guzika.
  Po to m.in. zostaly wepchniete do koryta.
  NATO?
  GWno NA TO zrobi.
  Niemce, France, Italiance i inne popaprance gotowe jeszcze pierdaczyc w mendiach o Naszej napasci.
  Oczywiscie na milujacego pokoj WladiMira.
  I oczywista, kredki w ruch.
 • @Oscar 13:32:21
  Europa*** upada ostatni bastion cywilizacji… idzie sodoma i gomora… https://youtu.be/ue4bwCZfKbE
 • @brian 13:45:11
  W rejonach nadodrzańskich ośrodki Straży Granicznej pękają w szwach od łącznie ponad 3 tyś. nielegalnych imigrantów. I o tym milczy PiS, PO, i wszystkie media od TVN do TVP. A cała Polska patrzy na jakiś 20 ciapaków na granicy z Białorusią.
 • "Kretyński slogan". Były brytyjski premier bezlitosny dla Bidena
  Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oskarżył amerykańskiego prezydenta, że decyzję o opuszczeniu Afganistanu podjął z powodu "kretyńskiego sloganu". Decyzję amerykańskiego przywódcy w mocnych słowach skrytykował były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Pospieszne wycofanie wojsk z Afganistanu określił jako działanie "tragiczne, niebezpieczne i niepotrzebne".

  "Kretyński slogan"
  W opublikowanym na jego stronie internetowej tekście polityk przywołał hasło użyte przez Bidena w czasie kampanii wyborczej, które mówiło o "zakończeniu nieustających wojen".

  "Nie musieliśmy tego robić. Zdecydowaliśmy się na to. Zrobiliśmy to, będąc posłuszni kretyńskiemu sloganowi politycznemu o zakończeniu 'nieustających wojen', tak jakby nasze zaangażowanie w 2021 roku było w jakikolwiek sposób porównywalne z naszym zaangażowaniem 20 czy nawet 10 lat temu, i w okolicznościach, w których liczba oddziałów spadła do minimum, a żaden sojuszniczy żołnierz nie stracił życia w walce przez 18 miesięcy" napisał Blair. Polityk ocenił, że porzucenie Afganistanu i jego mieszkańców jest "tragiczne, niebezpieczne i niepotrzebne" oraz że nie jest to zarówno w ich interesie, jak i naszym. "Świat jest teraz niepewny, gdzie stoi Zachód, ponieważ jest tak oczywiste, że decyzja o wycofaniu się z Afganistanu w ten sposób była kierowana nie wielką strategią, ale polityką" czytamy. Tony Blair wezwał Wielką Brytanię, aby ewakuowała i dała schronienie wszystkim tym, za których jest odpowiedzialna. "Tym Afgańczykom, którzy nam pomogli i stali przy nas i mają prawo żądać, abyśmy stali przy nich" podkreślił.


  Ps..."w okolicznościach, w których liczba oddziałów spadła do minimum, a żaden sojuszniczy żołnierz nie stracił życia w walce przez 18 miesięcy"

  Nie będę się pastwił za bardzo nad tym globalistą. Dwie ważne rzeczy które powinni wiedzieć normalni ludzie co do cytatu powyżej:

  1. żołnierze nie ginęli bo
  a. siedzieli w barakach b. obowiązywał układ Trumpa - "my wychodzimy, wy nie atakujecie" który był przestrzegany przez talibów.

  Druga rzecz to "mała liczba wojsk" - i znowu odpowiedź jest złożona mała bo:
  a. kontrolowali tylko Kabul i parę miast i dróg
  b. nie chodziło o trzymanie paru tysięcy wojsk tylko chodziło o wpompowywanie około 10 miliardów dolarów każdego miesiąca w tą imprezę. GOD-guns, oil, drugs!
 • @kula Lis 70 15:02:16
  Przesada... to tylko wpływ "Cywilizacji" narzucanej przez globalną mafię `żydowską... to celowe działanie to niszczenie cywilizacji gojów.

  Wystarczy się uwolnić od dyktatury globalnej mafii a wszystko wróci do normy w ciągu paru lat.
  LGBT, poprawność polityczna, niezależne sądy, niezależne media, neoliberalizm, multikulti... i wiele innych to wszystko wynalazki globalnej mafii służące do degradacji gojów i betonowania supremacji globalnej mafii....
  .. wystarczy uwolnić się systemowo od dyktatury globalnej mafii...
  ..i żeby było jasne nie popieram rozwiązania ostatecznego stanowczo nie... wystarczy systemowa równowaga w udziale władzy wszystkich elementów społeczeństwa.. w tym mniejszości.
  W demokracji skład narodowy sejmu i władzy na wszystkich poziomach powinien odzwierciedlać skład etniczny obywateli danego kraju.
  To dla mafii największe i skuteczne zagrożenie.
 • @kula Lis 70 15:40:22
  ktoś ich przemycił a nasi mają zagwozdkę.
  I tak malutką w porównaniu z zagwozdką władz Berlińskiego i Paryskiego Kalifatu.
  Ja bym sprawdził prawdziwe pochodzenie.
  Uchodźców zostawił, skierował do placówek naturalizacyjnych. Znalazł możliwość normalnego osiedlenia bez tworzenia dzielnic etnicznych.
  Imigrantów do Cas, na granice Turcji i innych granicznych krajów NATO.
  I za bramę upragnionej wolności.
  I tak wszystkich na świeżo.
  A turecka armia i pogranicznicy nie cackają się.
 • @Talbot
  Nic nie rozumiesz . Tak to bywa . Salute :) . https://www.youtube.com/watch?v=no_9xrAXkgs
 • @ninanonimowa 09:01:47
  ...zgadza sie nina!...to jest ustawka!...widac to po działaniach calej tej chałastry z udziałem tzw "aktorow kryzysowycvh"...w Afganie!

  https://www.youtube.com/watch?v=ucTiswS3E6I&ab_channel=FLATOUTTRUTHTerryREicher

  nr samolotu to 1109 - 11/9 - symbolika bardzo widoczna...

  a publika chcaca "wsiasc" do samolotu - biegnie i smieje sie!...samolot toczy sie bezwładem?!...silniki nie pracuja!...:))

  "taliby" sa przerzucani we wszystkie strony swiata - to wojsko!!...bron i wyposazenie przyplynelo wczesniej!...celnicy francuzcy - włoscy - hiszpanscy i inni - odkrywali w poprzednich latach statki załadowane bronia - amunicja - mundurami i...ale cicho - sza o tym!
  ...patrzac na te fotografie talibow na pałacach - widac po nich,ze nie maja zielonego pojecia co robic!...ze czekaja na cos...
  to jest dalej gra do jednej bramki przez wszystkich!...po przewodnictwem Angli!!...na morzu chinskim czeka armata - setki okretow wojennych!...kto odpusci sobie zagłebie narkotykowe - jakim jest Afgan!...szwedzka ksiezniczka przyleciała do Afganu coby nadzorowac i "ratować"transport hery i nie bała sie?...nowa rambo?...:))

  THE SWEDISH PRINCESS IN AFGANISTHAN TO SECURE THE HEROIN FOR WALLENBERG
  https://www.ebh.club/

  gdzies w polowie artykułu - trzeba "zjechac" w dol!...

  przy okazji pohandluje bronia...

  tak przy okazji - czy ktos spra\wdzal te prowincje - ponoc oswobodzone przez talibanow - ile jest tam wojska - angielskiego - norweskiego - amerykanskiego i innych nato-wcow?...

  ...jeszcze inna koncepcja - dodatkowa - z kim ta parchata hołota walczyła przez te wszystkie ostatnie ponad 70lat?...
  w uzyciu były bomby MOAB - waga ok 15 ton dopalane silnikami rakietowymi - wchodza w skałe jak w masło - na głebokosc ponad 500 metrow...
  bron ukierunkowana...
  https://www.youtube.com/watch?v=Th_qzh_CFeA&ab_channel=RockyB
  i to wszystko przeciw talibom z kałachami?!...
  w Afganie znaleziono vimany...
  w Iraku portal...
  w Syrii - pod Palmira i obok - artefakty przeszlych pokolen..o ktorych rozmaite nałokofce - nawet nie sniły...
  pod Iranem mozemy tylko spekulowac - co sie znajduje...
  My ludzie zagrazamy tym parchom...
  https://treborok.wordpress.com/globalne-ludobojstwo-rzad-swiatowy-zmniejsza-populacje/?preview=true
  stad ten cały cyrk!!...
 • @Jasiek 09:24:02
  "Rosyjska diaspora w tych republikach autentycznie się boi. Armia uzbecka czy kirgiska mogłaby sobie bowiem nie poradzić z talibami." -- Myślę że to strachy na lachy mające na celu wymusić jakieś wrogie wobec talibów działania Rosji. Czytając o Afganistanie nie widać ich zapędów terytorialnych czy chęci podbijania sąsiednich krajów. Jedyne co to do upadłego bronią swojego terytorium i swojego stylu życia. Z drugiej strony to się zastanawiam co takiego jest w tym Afganistanie że jak długa historia to wszystkie mocarstwa chciały zająć ten kraj (oczywiście z mizernym skutkiem). W sumie to mają podobne położenie jak my, bo rozdzielają Bliski Wschód od południowo wschodniej Azji.
 • To wszystko jest tak autentyczne ja obraz Leonardo Da Vinci
  w mojej kuchni.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY