Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
839 postów 6724 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Koncepcja III Rzymu"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Moskwa chce większej integracji z Mińskiem. Białorusi nie wyjdzie to na dobre

 

 

W czasie spotkania ministrów Rosji i Białorusi w Brześciu ustalono, że oba kraje podejmą w najbliższym okresie rozmowy dotyczące głębszej integracji między Mińskiem a Moskwą.

 

Kontekstem rozmów przedstawicieli rządów na ten temat oraz jednym z punktów dialogu, będzie sprawa skutków dla Białorusi tzw. naftowego manewru podatkowego, którego rozpoczęcie Rosja zaplanowała wraz z nadejściem roku 2019. Manewr ten polega na  stopniowej likwidacji ceł eksportowych na ropę naftową przy jednoczesnym podniesieniu podatku na jej wydobycie. Pełna realizacja „naftowego manewru podatkowego” ma zakończyć się w roku 2024. W jego efekcie  Białoruś miałby kupować paliwo od Rosjan po cenach światowych.

 

Dla Białorusi oznacza to dodatkowy wydatek z budżetu państwa nawet kilkunastu miliardów dolarów. Już w roku 2019 Białoruś stracić może na tym „manewrze” Rosji 300 mln dolarów. Kiedy te sumy strat poznał prezydent Aleksandr Łukaszenka, wyraził swoje zaniepokojenie słowami. – Mamy gorsze warunki niż Niemcy, niejednokrotnie o tym mówiłem. Niby razem walczyliśmy przeciwko Niemcom, ale nasi ludzie, którzy jeszcze po wojnie nie umarli, są w takiej sytuacji –powiedział białoruski prezydent podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na forum Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (DKB).

 

Efekty spotkania w Brześciu ministrów Państwa Związkowego pokazują jednak, że Rosja „sugeruje” Białorusi podjęcie decyzji, które uchroniłby ten kraj od poniesienia skutków rosyjskiego „naftowego manewru podatkowego”. Decyzje te miałby spowodować szerszą integrację Białorusi z Rosją.

 

Po spotkaniu ministrów obu państw w Brześciu Anton Siluanow, rosyjski wicepremier i minister finansów powiedział podczas konferencji, iż następne rozmowy postanowiono przeprowadzić  na szczeblu międzyrządowym. Wyjaśnił, że format ten przewiduje nie tylko omówienie „manewru podatkowego” i jego skutków, ale również szerszego kręgu zagadnień związanych z „budową Państwa Związkowego, co wynika z umowy z 1999 roku”.

 

Jakich konkretnie owoców rozmów przedstawicieli rządów obu państw spodziewa się Rosja uściśla Dmitrij Miedwiediew, premier Rosji. – Chcę szczególnie podkreślić – Rosja jest gotowa nadal kroczyć drogą budowy Państwa Związkowego, włączając w to utworzenie jednego centrum emisyjnego, wspólnej służby, sądu i Izby Obrachunkowej. W tym trybie, jaki został przewidziany przez umowę o utworzeniu Państwa Związkowego z 8 grudnia 1999 roku – powiedział premier rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti.

 

Źródło: belsat.eu

Adam Białous

 
Jeśli chcemy rozpocząć rozważania nad rosyjską koncepcją III Rzymu powinniśmy cofnąć się najpierw do czasów antycznych.

KOMENTARZE

 • Święta Ruś - Trzeci Rzym. Część I
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/49/39/493990.jpg

  Zanim napisał „Miasta śmierci", które wstrząsnęły opinią publiczną, Mirosław Tryczyk skoncentrował swoje badawcze sympatie na słowiańskim wschodzie. Podjął się zadania, jak sam twierdzi, niewykonalnego: „zdefiniowania idei, nurtującej myśl rosyjską". Jak zdefiniować „rosyjskość"?

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201602252145477-Swieta-Rus-Trzeci-Rzym-Czesc-I-Weronika-Ksiazek/
 • Eurointegracja
  "Moskwa chce większej integracji z Mińskiem. Białorusi nie wyjdzie to na dobre"

  Białoruś powinna naśladować eurointegrację Ukrainy.
 • Łukaszenka: Białoruś nigdy nie stanie się częścią Rosji
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/939/73/9397399.jpg

  Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział, że suwerenność państwowa jest święta i nie pozwoli na jego utratę. Według niego, teraz nie ma „absolutnie niezależnych państw” na świecie, ale suwerenne istnieją.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201812159397421-lukaszenka-Bialorus-sputnik/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

ULUBIENI AUTORZY