Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
871 postów 7125 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Torba pełna pieniędzy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wenezuela – dwa kilogramy gotówki za kilogram kurczaka

 

Jeszcze do niedawna Wenezuela uchodziła za najbogatszy kraj Ameryki Południowej. Miano to zawdzięczała ogromnym zasobom ropy naftowej, które według szacunków mogą być nawet dwa razy większe od tych, którymi dysponuje Arabia Saudyjska. Rząd za pieniądze ze sprzedaży ropy sprowadzał żywność zza granicy, co osłabiło krajową produkcję. Co się dzieje dziś, kiedy ropa jest tania?

 

Skutki takiej polityki, którą prowadził socjalistyczny rząd zmarłego w 2013 roku prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza są opłakane. Obecnie średnia pensja Wenezuelczyków to dwa dolary, co w przeliczeniu daje nam 497 135,60 boliwary. Zarabiać prawie pół miliarda to zapewne marzenie wielu z nas…lecz co jeśli pomimo posiadania pieniędzy, nie da się nic za nie kupić?

– „Na Boga, gdzie my żyjemy? Jesteśmy najbiedniejsi z biednych” – mówi Marian Martinez, która żyje w jednym z wielu mieszkań wybudowanych w ramach programu budowy tanich domów dla Wenezuelczyków. Władze obiecały dostarczać co 15 dni kartony z najbardziej potrzebnymi produktami. Okazuje się, że przyjeżdżają one raz na miesiąc, a nawet raz na trzy miesiące.

Według badań, które od roku 2014 przeprowadza ENCOVI wynika, że przez kryzys i hiperinflację aż 64 procent ludności Wenezueli znacząco straciła na wadze – średnia dla wszystkich badanych wynosi aż 11 kilo w ciągu roku. W takiej sytuacji, już 2 spośród 31 milionów Wenezuelczyków zdecydowało się na ucieczkę z kraju. Jest to prawie 6,5 procenta populacji! A liczba ta wciąż rośnie.

Zniknięcie zwierząt z zoo

W sierpniu 2017 roku media na całym świecie obiegła wiadomość, że z zoo w Wenezueli znikają egzotyczne zwierzęta – bizony, dzikie świnie i tapiry. Jak można się łatwo domyślić to mieszkańcy Caracas targnięci głodem i nędzą porwali zwierzęta w celach konsumpcyjnych.

Dyrektor zoo, Leonardo Nunez przedstawił jednak inną wersję wydarzeń. Twierdzi on, że to dealerzy narkotyków ukradli zwierzęta.

– „Oni kradną wszystko! Są bezkarni, na pewno sprzedali zwierzęta na czarnym rynku!” – mówił Nunez.

Do dziś nie wiadomo kto miał rację i kto uprowadził zwierzęta. Pewne jest, że w Wenezueli panuje ogromny chaos i niedostatek żywności. Przy okazji tego incydentu wyszło na jaw, że tylko w roku 2016 w zoo w Caracas zdechło z głodu 50 zwierząt.

Na zakupy z torbą pieniędzy

Na przełomie ostatnich lat wartość średniej pensji przeciętnego Wenezuelczyka w ciągu jednego miesiąca spadła kilkudziesięciokrotnie. Ażeby wybrać się na zakupy, należało zabrać ze sobą torbę pełną pieniędzy. Średnia wartość kurczaka wynosiła 14 milionów boliwarów, a kilo mięsa 9 milionów. Fotograf z agencji Reuters wybrał się na zakupy w Carasac i udokumentował dramatyzm tego, jak wyglądają tam codzienne zakupy. Waga gotówki, którą trzeba było wydać na kurczaka czy pomidory zdecydowanie przewyższała wagę towaru. Wypłata natomiast, licząca średnio dwa dolary, tylko w jednej czwartej wypłacana jest w gotówce. Reszta jest wydawana w bonach żywnościowych, których często nie da się zrealizować.

-„Nawet gdybyśmy mieli pieniądze, nie ma jedzenia. Ludzie na całym świecie nie zdają sobie sprawy z tego, jak zła jest sytuacja i jak bardzo może się jeszcze pogorszyć. To może być katastrofa humanitarna o skali, której nie zna półkula zachodnia” – mówi David Beasley, dyrektor Światowego Programu Żywnościowego, który przekonał się na własne oczy o skali nędzy w Wenezueli.

To co dzieje się w Wenezueli zdumiewa, a także przeraża. Niedawno do problemów z brakiem żywności doszedł brak wody zdatnej do spożycia. 75 procent mieszkańców Wenezueli skarży się, że regularnie nie ma dostępu do wody pitnej – tak wynika z ankiet opublikowanych przez organizacje pozarządowe.

Opakowanie tabletek na nadciśnienie kosztuje więcej niż miesięczna pensja, mleko dla niemowląt to dwie średnie pensje. Brak wody zdatnej do picia, szpitale odcięte od podstawowych zasobów, którym grozi katastrofa sanitarna, a także ludzie szukający jedzenia w śmietnikach. Jak to możliwe? Zasoby ropy pozwalają temu państwu na życie w dobrobycie i dostatku, a obecnie możemy jedynie obserwować pogłębianie się katastrofy humanitarnej i wyczekiwać, aż Wenezuela ponownie stanie na nogi i prężnie zacznie wykorzystywać zasoby ulokowane na własnych ziemiach.

 

 https://parezja.pl/wenezuela-dwa-kilogramy-gotowki-za-kilogram-kurczaka/

KOMENTARZE

 • Komuna zdechła
  i tylko ludzi żal
  5*
 • Time”: Rosja pomogła Wenezueli wprowadzić kryptowalutę, by ominąć sankcje USA
  http://media.dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2018/03/wenezuela-800x500_c.jpg

  Tygodnik „Time” podaje w wydaniu online, że Rosja potajemnie pomogła Wenezueli wprowadzić kryptowalutę – petro – by pomóc Caracas w ominięciu amerykańskich sankcji.

  Petro – pierwsza kryptowaluta wspierana przez państwo – weszło do obiegu we wtorek. Według „Time’a” jest to efektem współpracy, „na wpół ukrytego joint venture” między przedstawicielami władz i biznesmenami z Wenezueli oraz Rosji.

  „Time” pisze, że prezydent Donald Trump nie wiedział być może, wydając w poniedziałek dekret w sprawie wenezuelskiej kryptowaluty, że „nadeptuje na odcisk Rosjanom”. Powołując się na sankcje nałożone przez USA na Wenezuelę w sierpniu, w dekrecie sprecyzowano po prostu, że każdy, kto posłużyłby się nową kryptowalutą, złamałby te sankcje. Dopuściłby się tego również każdy, kto pomógłby Wenezueli w sprawie petro.

  Według „Time’a” być może właśnie dlatego Rosjanie uczestniczący w tej operacji starają się pozostać w cieniu. Powołując się na własne śledztwo tygodnik pisze o „odciskach palców Moskwy” w całym procesie powstawania wenezuelskiej kryptowaluty.

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział w grudniu ub.r., że aby walczyć z finansową „blokadą” kraju wprowadzi kryptowalutę, petro, mającą pokrycie w rezerwach surowców. Wenezuela dotknięta jest poważnym kryzysem mimo największych na świecie rezerw ropy.

  Według Maduro „blokadę” kraju wywołały amerykańskie sankcje nałożone na Caracas w związku z – jak to określił Departament Stanu USA – podważaniem demokracji.

  Prezydent powiedział, że petro będzie wspierane przez bogactwa naturalne Wenezueli, jak „złoto, ropa naftowa, gaz i diamenty”. Oświadczył, że „stworzenie własnej kryptowaluty pozwoli na znalezienie nowych dróg międzynarodowego finansowania gospodarczego i społecznego rozwoju kraju”.

  Według Reutera decyzja Maduro zdaje się dowodzić, że amerykańskie sankcje utrudniły Wenezueli transfer pieniędzy poprzez banki międzynarodowe, które mają zakaz inwestowania w obligacje rządu, jak i państwowej firmy naftowej PDVSA.

  Zewnętrzny dług publiczny Wenezueli wynosi około 150 mld dolarów. Restrukturyzacja takiego zadłużenia wobec zapaści gospodarczej kraju będzie trudna, zwłaszcza że z powodu nieprawidłowości wyborczych oraz rozmontowywania demokracji Waszyngton nałożył sankcje gospodarcze nie tylko na Caracas, ale też na PDVSA, samego Maduro i jego otoczenie. Embargo na pewne towary nałożyła na Wenezuelę również Unia Europejska.

  Opozycja oskarża Maduro o zapędy dyktatorskie i doprowadzenie Wenezueli do ruiny gospodarczej. W kraju – m.in z powodu topnienia rezerw walutowych – brakuje podstawowych produktów i leków.

  Formalnie Maduro zainaugurował petro 20 lutego podczas uroczystości w pałacu prezydenckim w Caracas. W pierwszym rzędzie zaproszonych gości siedzieli dwaj rosyjscy doradcy Maduro – Denis Drużkow i Fiodor Bogorodski. Prezydent podziękował im za pomoc w walce z amerykańskim „imperializmem” – relacjonuje „Time” i pisze, że obaj są powiązani z dużymi rosyjskimi bankami i miliarderami bliskimi Kremlowi.

  Tygodnik pisze następnie, powołując się na anonimowego przedstawiciela jednego z rosyjskich banków państwowych, który zajmuje się kryptowalutami, że doradcy Kremla nadzorowali tworzenie petro w Wenezueli, na co w ubiegłym roku zgodził się prezydent Władimir Putin. „Ludzie bliscy Putinowi powiedzieli mu, że tak można uniknąć sankcji. I tak się to wszystko zaczęło” – powiedział.

  Resort finansów Rosji przesłał „Time’owi” oświadczenie, w którym podkreślono, że żaden z rosyjskich organów finansowych nie był zaangażowany w tworzenie petro. Kreml nie odpowiedział na pytania w tej sprawie przesłane przez tygodnik mailem. Także rząd Wenezueli nie zareagował na prośbę o komentarz.(PAP)

  fot.NATHALIE SAYAGO/EPA/REX/Shutterstock

  http://dziennikzwiazkowy.com/opinie/time-rosja-pomogla-wenezueli-wprowadzic-kryptowalute-by-ominac-sankcje-usa/
 • @Talbot 17:56:44
  Niepojete jak taki kraj mogl wpasc w takie tarapaty, darmowa energia wodna eksport ropy,patronat Rosji........

  I co

  zostal tylko syf
 • @Husky 18:02:32
  Rosja wydobędzie Wenezuelę z tarapatów - wybuduje tam bazy wojskowe.
 • @Husky 18:02:32
  Wprowadzając socjalizm na Saharze po paru latach zabraknie piasku. Ale jest jeszcze jedno ale. Ropa, gaz ziemny i diamenty. Ktoś chciał położyć na tym łapę, Chavez nie chciał się zgodzić, zrobiono mu raka, kraj obłożono dotkliwymi sankcjami za "łamanie demokracji", jak zwykle zresztą. A sąsiednie kraje Kolumbia i Brazylia są "proamerykańskie"
 • @Husky 18:02:32
  Pojęte, pojęte. To już niemal standardowy scenariusz przejmowania kraju wraz z zasobami przez banksterską międzynarodówkę. Podobne sztucznie wygenerowane kryzysy, a następnie zastosowane terapie szokowe, pozwoliły przejąć grandziarzom mnóstwo krajów włączając Polskę i Rosję.
 • @Talbot 18:15:19
  Niech bazy wybudują Amerykanie, Wenezuelczycy będą mieć tak fajnie, jak Irakijczycy przez ostatnie naście lat
 • @zbig71 18:28:55
  Jak wyglądałby świat bez tych jankesów
  Można sobie to jakoś wyobrazić
 • @Husky 18:42:24
  Dobrze wiesz(taka mam nadzieję) że nie o Jankesów tu chodzi, tylko o fartuszkowych i jarmułkowych cwaniaków, min z Wall Street, z FED itd.
 • @Husky 18:42:24
  "Jak wyglądałby świat bez tych jankesów
  Można sobie to jakoś wyobrazić"

  Można, hasło "III Wojna Światowa" (albo odżydzenie Ameryki siłami jej obywateli).

  A cały artykuł pokazuje DOBITNIE, że wszyscy odpowiedzialni za DEGRADACJĘ ROLNICTWA w Polsce powinni "trafić pod ścianę".
  Jak zniszczymy SWOJE rolnictwo (co najmniej w zakresie niezbędnym do wyżywienia narodu, ale ku temu zmierza) to NIC nam nie pomoże "jak coś" (bo na Rosję plujemy)...
 • @laurentp 20:56:33
  Jeść idzie o odżydzanie, to już zaczęli w Pittsbrghu.
 • @laurentp 20:56:33
  NIEREALNE

  na dzis i teraz
  pzdr.
 • Nowe prawo wodne wchodzi 01.01.2019 ROZMOWA Z A. KUDLIŃSKIM ŚWIADOMOŚĆ POLAKÓW I ROLNIKÓW
  .

  https://miziaforum.wordpress.com/2018/11/21/nowe-prawo-wodne-wchodzi-01-01-2019-rozmowa-z-a-kudlinskim-swiadomosc-polakow-i-rolnikow/
  .

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY