Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7132 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Przed kim Polska zamyka granice?"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Megawpadka GRU. Rosyjski gang Olsena w pagonach

 

 

W piątek 13 kwietnia kilku mężczyzn podeszło do stojącego koło recepcji menedżera hotelu Marriott w Hadze Vincenta Pahlplatza. Jeden z nich okazał dyskretnie odznakę.– Chcemy porozmawiać z gośćmi waszego hotelu. Chodzi o Rosjan. W tym momencie otworzyły się drzwi windy i do hotelowego hallu wyszło czterech mężczyzn.– O, to właśnie ci panowie – wskazał Pahlplatz. Policjanci w cywilu sprawnie otoczyli Rosjan.– Proszę pójść z nami – powiedział szef policyjnej ekipy i oni poszli.– Nie było tu nic z filmów o Jamesie Bondzie – opowiadał Pahlplatz reporterom.

 

Nikt z gości stojących przy recepcji nie zwrócił uwagi na to, co się stało. Dopiero na ulicy jeden Rosjanin podjął żałosną próbę zniszczenia swojej komórki, rzucając ją na chodnik i waląc w nią obcasem. Okazała się jednak solidna.

Kilkudniowa wyprawa Rosjan do Hagi miała więcej z opowieści o gangu Olsena niż z przygód superagenta 007. Cała czwórka została uznana za mocno podejrzaną o powiązania z rosyjskimi służbami zaraz po wylądowaniu 10 kwietnia na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Wszyscy mieli paszporty dyplomatyczne, tyle tylko że dwóch, Jewgienij Michajłowicz Sieriebriakow i Aleksiej Siergiejewicz Moreniec, miało paszporty tej samej serii, wydane tego samego dnia, 17 kwietnia 2017 r., o kolejnych numerach 0135555 oraz 0135556. Co więcej, czekał na nich rosyjski dyplomata uważany przez holenderską służbę wywiadu i kontrwywiadu wojskowego MIVD za funkcjonariusza Zarządu Głównego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, znanego bardziej pod dawnym skrótem GRU. W rezultacie zanim Rosjanie wyszli z budynku terminala, mieli już holenderski „ogon”. Z lotniska pojechali do Hagi, gdzie zatrzymali się w hotelu Marriott w dzielnicy Statenkwartier, nieopodal siedziby Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Na prośbę władz brytyjskich specjaliści tej organizacji prowadzili właśnie intensywne dochodzenie w sprawie próby otrucia byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córki. Skripal przeszedł swego czasu na stronę wywiadu brytyjskiego, a teraz walczył z córką o życie w brytyjskim szpitalu zatruty nieustaloną jeszcze substancją. Brytyjczycy zidentyfikowali truciznę jako produkowany w Rosji chemiczny środek bojowy o nazwie „nowiczok”, ale chcieli mieć niezależne potwierdzenie.

Następnego dnia Rosjanie wynajęli samochód Citroen C3, a potem, cały czas pod dyskretną obserwacją, pojechali na rekonesans pod siedzibę OPCW. Cel ich przyjazdu stał się jasny. Holendrzy zaalarmowali Brytyjczyków i czwórka „dyplomatów” znalazła się pod okiem mieszanego zespołu funkcjonariuszy obserwacji MIVD oraz brytyjskiego MI6. W czwartek, 12 kwietnia, Rosjanie odbyli kolejny rekonesans i w piątek zaparkowali citroena tuż koło siedziby OPCW. Jednak ledwie się roztasowali, pojawiły się samochody obserwacji i funkcjonariusze MIVD i MI6 zaczęli demonstracyjnie ich fotografować. Nie było rady – operacja była spalona i należało się szybko wycofać. Ewakuacja zakończyła się raptownie przy wyjściu z hotelowej windy.

Dyplomatyczne paszporty chroniły Rosjan przed aresztem, ale nie przed kontrolą dokumentów i przeszukaniem. Immunitet nie obejmował też wynajętego samochodu. Przy zatrzymanych znaleziono w sumie 20 tys. euro i 20 tys. dolarów w gotówce, kolekcję telefonów komórkowych i laptopy. Natomiast w bagażniku samochodu kierunkową antenę, kolejny laptop, urządzenia zasilania umożliwiające wielogodzinną pracę komputerów i aparatury, a także foliową torbę z supermarketu Aldi pełną puszek po piwie, butelek po napojach i plastikowych opakowań po szynce w plastrach. Instrukcje operacyjne przewidują, że funkcjonariusze GRU nie zostawiają śladów i śmiecie z hotelu zabrano, ale w samochodzie znaleziono datowany 10 kwietnia i wystawiony na nazwisko Moreniec rachunek moskiewskiej taksówki za kurs na trasie Nieswiżenskij Piereułok (obok siedziby GRU) – terminal F lotniska Szeremietiewo. No cóż, z delegacji należy się rozliczać rachunkami, a 842 ruble piechotą nie chodzą. Inny z czwórki, jak się z geolokacji okazało, aktywował kartę swej komórki na schodach moskiewskiego gmachu GRU.

Zawartość twardych dysków laptopów była prawdziwym skarbcem informacji wywiadowczych. Najpilniejszymi były ślady wyszukiwania i drukowania planów Berna oraz tras dojazdu do pobliskiego laboratorium w Spiez, czyli do Federalnego Instytutu Ochrony przed Broniami Masowego Rażenia, instytucji wchodzącej w skład Federalnego Biura Obrony Cywilnej Szwajcarii. Chemicy tego instytutu również badali próbki zebrane na drzwiach domu Siergieja Skripala, zaś czwórka Rosjan wybierała się do Berna 17 kwietnia. Taka data widniała na śladach rezerwacji biletów kolejowych.

Wśród odzyskanych z dysków materiałów znajdowały się m.in. dowody, że jeden z laptopów używany był w stolicy Malezji Kuala Lumpur w operacjach hackerskich wymierzonych w różne instytucje rządowe, w tym w biuro prokuratora generalnego oraz centralę Policji Królewskiej. Operacje prowadzono krótko po zestrzelenia nad Ukrainą samolotu pasażerskiego Malezyjskich Linii Lotniczych lot MH17, w wyniku którego zginęło 298 osób.

 

Czwórka zatrzymanych w hotelu Marriott, a chronionych immunitetem „dyplomatów” została po krótkim przesłuchaniu deportowana do Rosji. Minęło kilka miesięcy i 4 października, podczas bezprecedensowej wspólnej konferencji prasowej holenderskiego MIVD oraz brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości ujawniono ich personalia, fotokopie ich paszportów, liczne zdjęcia zrobione podczas zatrzymania oraz znalezione w pamięci ich laptopów. Byli to: Oleg Michajłowicz Sotnikow (lat 46), Aleksiej Walerewicz Minin (również lat 46) oraz wspomniani: Jewgienij Michajłowicz Sieriebriakow (lat 37) i Aleksiej Siergiejewicz Moreniec (lat 41).

Materiały te opublikowano w sieci i zabrali się do nich dziennikarze śledczy portalu Bellingcat. Wraz z rosyjskimi współpracownikami z portalu The Insider zaczęli „czesać” internet. Dane z paszportów porównywano z różnymi bazami danych z lat 2002–2014. Szybko ustalono, że nazwiska czwórki są autentyczne. Odrobinę więcej czasu zajęło uzyskanie potwierdzenia ich powiązań z GRU. Aleksiej Minin w 2011 r. podał jako miejsce zameldowania ulicę Narodnowo Opołczenia 50 w Moskwie, czyli adres Akademii Wojskowej Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, popularnie zwanej konserwatorium GRU. Jewgienij Sieriebriakow, znany w internecie pod nickiem Żenia, jako adres zameldowania podał Grizodubowoj 3, czyli adres dowództwa GRU. Oleg Sotnikow, który w Holandii osłaniał hackerów, poszukiwany jest przez FBI za pranie pieniędzy. Na laptopie Sieriebriakowa jest jego zdjęcie na tle dworca w Hadze, gdzie „dyplomaci” kupowali bilety do Berna.

Swoistym bohaterem internetowego dochodzenia okazał się Aleksiej Moreniec. To, że na portalu MyLove.ru poszukiwał partnerki w wieku od 21 do 30 lat i zamieścił swoje zdjęcie wykonane dosłownie o rzut beretem od siedziby GRU, to pestka. Okazało się, że w 2011 r. Moreniec miał ładę o numerze rejestracyjnym O509OA97. W dostępnej w sieci kartotece dowodów rejestracyjnych widnieje jako adres parkowania: Komsomolskij Prospekt 20, a tam mieści się Uniwersytet Wojskowy Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej oraz – co istotniejsze – Federalna Instytucja Publiczna „Część Wojskowa 26165”, czyli Jednostka Wojskowa 26165. Zgodnie z internetową bazą danych rusprofile.ru jej dowódcą jest Michajłow Dmitrij Aleksandrowicz, a zajmuje się ona „działalnością związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa wojskowego”. Według holenderskiego kontrwywiadu wojskowego, a także FBI, jest to główny ośrodek cyberwojny GRU.

Internetowi detektywi Bellingcat zadali w bazie dowodów rejestracyjnych pytanie, jakie jeszcze samochody są zarejestrowane pod adresem Komsomolskij Prospekt 20 jako pojazdy związane z Jednostką Wojskową 26165. Tak powstała lista 305 właścicieli pojazdów. Imiona, nazwiska, daty urodzenia, numery rosyjskich paszportów wewnętrznych, czyli odpowiedników polskich dowodów osobistych, numery telefonów oraz oczywiście dokładne dane pojazdów.

Konkluzja raportu specjalnego Bellingcat podkreśla, że jeśli nie mamy do czynienia z zamierzoną dezinformacją i w ogólnodostępnej kartotece internetowej samochodów rzeczywiście odnotowano pojazdy funkcjonariuszy i pracowników Jednostki Wojskowej 26165, to jest to największe naruszenie tajemnicy kadrowego personelu we współczesnej historii służb wywiadowczych. Również zachodnim ekspertom z ośrodków cyberobrony trudno uwierzyć w tak gigantyczną nieostrożność, bowiem taka meganiedyskrecja praktycznie neutralizuje elitarną jednostkę wojny informatycznej rosyjskiego sztabu generalnego. Złośliwi zwracają natomiast uwagę, że rewelacje o serii kompromitujących wpadek GRU podano równocześnie w Holandii, Wielkiej Brytanii i USA w przededniu urodzin Władimira Putina.

 Napisane przez dr Rafał Brzeski

 

https://warszawskagazeta.pl/swiat/item/6042-tylko-u-nas-megawpadka-gru-rosyjski-gang-olsena-w-pagonach

 

https://pl.sputniknews.com/opinie/201811239248798-sputnik-polska-szczyt-klimatyczny-zamkniete-granice/

KOMENTARZE

 • Balon próbny
  Jaki wypuścili Rosjanie. Pewnie niejeden.
 • @zbig71 15:57:03
  Podobno tych balonów było 666
 • @Talbot 16:05:15
  Takie balony próbne wypuszczają wszystkie bezpieki i cywilne, jak i wojskowe. Taki Jony Daniels robiący furorę w mediach i sferach rządowych też jest swego rodzaju balonem próbnym, podejrzewam, że są znacznie lepsze "misie" nie ujawniające się, bo od ujawniania jest wyselekcjonowany Jony właśnie. Na skupić na sobie uwagę i emocje tubylców, a sprawami poważnymi zajmą się już rzeczone "misie"
 • @Talbot 16:05:15
  "Podobno tych balonów było 666"

  Tyle to Ruscy robią usraelitom i ich szabesgojom co godzinę ;-DDD
 • @ Autor
  "Przed kim Polska zamyka granice?"

  JP Morgan? ;-(
 • @Jasiek 17:48:57
  Dla Rosji Polska jest krajem absolutnie przejrzystym. Skąd Lepper wiedział o talibach w Klewkach? Prawdopodobnie "cynk" dostał od ruskich. No ale zabezpieczeniami przed wojną hybrydową zajmują się tacy macherzy jak Siemoniak, Macierewicz i ten śmieszny pań Błaszczak
 • @Talbot 16:05:15
  Tym którym przeszkadzają bazy USA w Polsce napiszę.
  Gdyby nie te bazy w Europie to dzisiaj nawet Portugalczycy by gadali po rusku
 • @Husky 21:19:15
  Częsi mówią po czesku, Węgrzy po węgiersku, Polacy po polsku, itd, mimo,że byliśmy (niestety) w sowieckiej strefie wpływów. Nawet w ZSSR w różnych republikach zachowały się konkretne języki. Także argument czerstwy.
  Czy to czasem nie USA z brytolami opchnęło nas sowieciarzom w Jałcie? Tych , których tak bardzo kochasz? Pamiętaj, że jak raz to zrobili, to mogą zrobić kolejny
 • @zbig71 21:38:13
  Mówiąc w przenośni
 • @Husky 21:42:33
  Spokojnie, teraz zachód ma swój Związek R Radziecki, wszystko przed nimi
 • @Husky 21:19:15
  Hitler miał ile dywizji? 290? A i tak mu nie starczyło w 41, więc jakaś brygada nie robi na Putinie wrażenia
 • @zbig71 21:58:53
  Przypominta mi to pytanie ...ile Papiez ma dywizji
 • @Husky 22:05:03
  Też miał nie źle , ponad miliard katolików na całym świecie. I 2 tyś lat praktyki.
 • @zbig71 22:11:44
  I nadal tylu ma
 • @Husky 22:16:35
  Bardzo możliwe.
  Często dochodzi do spotkań Jamesa Mattisa i Mika Pompeo z S.Szojgu, Patruszewem i W. Putinem. Współpraca Amerykański Rosyjską rozwija się pomyślnie
 • @zbig71 22:28:27
  I oby tak dalej
  Jestem za
 • @Husky 22:30:44
  Jaka może być różnica między kondominium Rosyjsko Niemieckim pod żydowskim zarządem powierniczy, a kondominium Amerykańsko Niemieckim pod żydowskim zarządem powierniczym?
 • @zbig71 22:52:54
  pewnie żadna
  ale damy rade
  8-)))
 • @Husky 22:56:40
  Przez max 1 rok. Potem w kongresie będzie sprawozdanie w sprawie 447.
  W przyszłym roku zmienia się ambasador Izraela w Polin. Wtedy Polacy zobaczą co to warty jest nasz "najważniejszy sojusznik" .
 • @zbig71 23:09:44
  Pożyjemy, zobaczymy
  pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY