Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
871 postów 7125 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Szał bratnich narodów"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Samobójczy szał Ukraińców. Ukraina wszczyna otwarte konflikty ze wszystkimi sąsiadami

 

Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, kiedy Ukraina podąża drogą do otwartego skonfliktowania się ze wszystkimi sąsiadami. Co więcej, do świadomości obywateli Ukrainy wtłaczane jest dzisiaj przekonanie, że to sąsiedzi czynią zakusy na ich państwo.

 

Ukraina należy do grona państw, które nie potrafią ułożyć swoich relacji z sąsiadami. Jest to tak samo groźne, jak wewnętrzny chaos panujący w tym kraju. W ubiegłym tygodniu ukraińskie MSZ przekazało ambasadorowi Węgier w KijowieErnoeKeskenyowinotę dyplomatyczną, w której uznało węgierskiego konsula za persona nona grata. Zarzucono mu, że pomimo wyrażonego przez ukraińskie MSZ sprzeciwu dyplomata kontynuował wydawanie paszportów zamieszkałym naZakarpaciuobywatelom Ukrainy narodowości węgierskiej. Szef ukraińskiego MSZPawłoKlimkinpoinformował, że działalność konsula była ewidentnym złamaniem ukraińskiego prawa. Węgier swoim działaniem miał również naruszyć wiedeńską konwencję o stosunkach konsularnych. Szef ukraińskiego MSZ podkreślił również, że strona ukraińska, wysyłając notę stronie węgierskiej, nie miała już żadnego wyboru, ponieważ Budapeszt odrzucił wcześniejszą propozycję odwołania niefortunnego dyplomaty. W reakcji na ten krok szef węgierskiego MSZPéter Szijjártózapowiedział podjęcie adekwatnych działań.Zaledwie kilka godzin później Węgrzy wywalili z Budapesztu ukraińskiego konsula, dając mu zaledwie 72 godziny na opuszczenie terytorium.

Prawo do nauki

Zasadniczym powodem sporu są problemy 150-tysięcznej mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Zamieszkuje ona głównie na Zakarpaciu, w pasie przylegającym do granicy z Węgrami. Budapeszt zaniepokoił się jej sytuacją we wrześniu ubiegłego roku, gdy na Ukrainie weszła w życie nowa ustawa oświatowa. Wprowadzono wtedy znaczące zmiany w funkcjonowaniu szkolnictwa mniejszości narodowych. Między innymi zajęcia w językach mniejszości mogą być prowadzone tylko w wybranych klasach i tylko w początkowym stadium edukacji (w przedszkolu oraz klasach I–IV). Natomiast na etapie edukacji średniej i specjalistycznej (klasy V–XII) jedynym dopuszczalnym językiem nauczania jest tylko ukraiński. Na ustawę natychmiast zareagował węgierski parlament, który przyjął uchwałę oskarżającą Ukrainę o „drastyczne ograniczanie” prawa mniejszości węgierskiej do edukacji w języku narodowym. Budapeszt uznał, że wprowadzane przez Ukrainę standardy oświatowe są gorsze od tych, które obowiązywały w czasach sowieckich, i zapowiedział blokowanie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Kijów odrzucił węgierskie oskarżenia. Prezydent PetroPoroszenkooświadczył, że „każdy człowiek, który kończy ukraińską szkołę, powinien władać językiem ukraińskim”. Konflikt rozgorzał na dobre, gdy Budapeszt powołał pełnomocnika węgierskiego rządu ds. Zakarpacia. Kijów zagroził wtedy, że nie wpuści tego urzędnika na swoje terytorium, a Budapeszt zaczął zaś blokować posiedzenia komisji NATO–Ukraina.

Prawdziwej oliwy do ognia dolała polityka paszportowa, którą władze węgierskie zaczęły prowadzić na Ukrainie. Problem polegał na tym, że pracownicy konsulatu instruowali posiadaczy paszportów, aby ukrywali fakt otrzymania węgierskich dokumentów przed lokalnymi władzami. Ukraińskie służby udokumentowały na taśmie wideo jego działalność w mieścieBerehowe. W rezultacie tego Kijów zażądał od Budapesztu odwołania konsula.

Nowa ukraińska ustawa oświatowa wywołała oburzenie także w Rumunii. Zaprotestowały przeciwko niej władze w Bukareszcie, podkreślając, że godzi ona w interesy mniejszości rumuńskiej (na Ukrainie zamieszkuje prawie 150 tys. Rumunów). Problem mniejszości narodowych jest od wielu lat powodem licznych napięć w relacjach pomiędzy Bukaresztem a Kijowem. Głównie dlatego, że wspieranie przez Bukareszt mniejszości rumuńskiej nad Dnieprem interpretowane jest jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. Tak było już przed paroma laty, gdy strona rumuńska zaczęła nadawać rumuńskie obywatelstwo zamieszkałym na Ukrainie Rumunom.

Na tym tle toczył się m.in. ostry spór o podział wyłącznych stref ekonomicznych na tzw. szelfie kontynentalnym Morza Czarnego, który kryje bogate zasoby węglowodorów (ropa naftowa, gaz ziemny). W lutym 2009 r. Międzynarodowy Trybunał w Hadze podzielił go pomiędzy obydwa kraje, przyznając jednak prawie 80 proc. spornej powierzchni Rumunom. Wyrok został bardzo źle odebrany w Kijowie, gdzie uznano, że zachęci on tylko Bukareszt do wysuwania dalszych pretensji terytorialnych.

Spory dotyczą również delty Dunaju, która może być w przyszłości bardzo ważnym szlakiem transportowym.

Zwarcie z Polską

 

Jak się okazuje, ukraińska polityka jeszcze większy wpływ ma na relacje z Polską. Od czasów pomarańczowej rewolucji (2004) nasz kraj był swoistym adwokatem Ukrainy na arenie międzynarodowej, aktywnie wspierając jej dążenia do integracji z Unią Europejską i NATO. Swoistym apogeum tego procesu były relacje pomiędzy obydwoma krajami w czasach prezydentur Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki. Gdy wybuchła rewolucja na Majdanie (2014), strona polska starała się wspierać dążenia ukraińskiej opozycji do utrzymania prozachodniego kursu Ukrainy. Konsekwencją rewolucji na Majdanie była aneksja Krymu i wybuch wojny na wschodzie z prorosyjskimi separatystami. Ten konflikt zapoczątkował wiele istotnych politycznych zmian na Ukrainie. Jedną z nich była gloryfikacja UPA. Szybko znalazło to przełożenie w bieżących relacjach politycznych z Warszawą. Gdy w 2016 r. Jarosław Kaczyński zaapelował do władz w Kijowie, że „Ukraina musi porzucić kult Bandery, jeśli chce wejść do Europy”, spowodował brutalny atak na Polskę ze strony władz ukraińskich. Prezes ukraińskiego IPNWołodymyrWjatrowyczzakomunikował wprost, że „Ukraińcy nie wyrzekną się nigdy pamięci o UPA” i nie ulegną polskiemu szantażowi. Strona ukraińska podjęła także szereg decyzji, które były afrontem wobec Polski. Jedną z nich było cofnięcie zgody na prowadzenie przez stronę polską prac ekshumacyjnych na Ukrainie. Oficjalnie powodem takich działań było zdemontowanie przez stronę polską pomnika UPA wHruszowicachna Podkarpaciu.

Swoistym nożem w plecy było dla Polski przyłączenie się Kijowa do fali międzynarodowej krytyki pod adresem Warszawy po znowelizowaniu ustawy o IPN, wprowadzającej kary grzywny lub więzienia za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez niemiecką III Rzeszę.

 

Największy wróg Ukrainy

Jednak to nie Węgry, Rumunia i Polska są dzisiaj największym wrogiem Ukrainy, lecz Rosja, która anektowała Krym i wywołała wojnę na wschodzie Ukrainy. Już 26 lutego 2014 r., a więc zaledwie cztery dni po ucieczce prezydenta Janukowycza, rozpoczęły się działania rosyjskich sił zbrojnych na Krymie. W ciągu zaledwie tygodnia rosyjscy żołnierze zdołali zająć większość strategicznych obiektów na półwyspie.

Agresji wojskowej towarzyszyły akty polityczne, takie jak przeprowadzone 16 marca 2014 r. referendum w sprawie niepodległości Krymu, a następnie włączenie go w skład Federacji Rosyjskiej, co formalnie nastąpiło 18 marca 2014 r. Skutkiem aneksji jest to, że półwysep w świetle prawa międzynarodowego znajduje się dzisiaj w granicach Ukrainy, ale faktycznie jest częścią Federacji Rosyjskiej.

Krym nie był jedynym obiektem rosyjskich „apetytów imperialnych” wobec Ukrainy. W kwietniu 2014 r. zaczęły się również zbrojne wystąpienia separatystów (wspieranych przez rosyjską armię i siły specjalne) w obwodzie ługańskim i donieckim. Separatyści, działając ściśle według planów Kremla, wystąpili przeciwko rządowi w Kijowie i proklamowali powstanie samozwańczych państewek, w maju 2014 r. ogłosili zaś konfederację obu samozwańczych republik jako Federacyjną RepublikęNoworosji.

Społeczność międzynarodowa nie zdołała doprowadzić do zakończenia konfliktu. Dzisiaj nikt nie jest w stanie powiedzieć, czy i kiedy zakończy się wojna na wschodzie Ukrainy. Poniekąd jest tak dlatego, że wojna toczy się o to, czy Ukraina pozostanie państwem zależnym od Federacji Rosyjskiej, czy też stać ją będzie na zerwanie wszelkich powiązań z Rosją i pełną integrację z zachodnimi strukturami politycznymi i wojskowymi.

Wojna na wschodzie i konieczność zintegrowania ukraińskiego społeczeństwa wokół idei narodowej sprawiły, że Ukraina zaczęła prowadzić politykę, której skutki zaczęły uderzać w sąsiadów. Postępowanie Kijowa w sprawie mniejszości narodowych (ustawa o ukraińskim obywatelstwie i ustawa oświatowa) musiały doprowadzić do zaognienia stosunków Ukrainy z Węgrami i Rumunią. Z koleibanderyzacjaukraińskiej historii okazała się skutecznym narzędziem do zepsucia relacji z Polską. Z kolei w przypadku Rosji konflikt był nieunikniony już w chwili, gdy Ukraina zaczęła deklarować chęć integracji z NATO i Unią Europejską.

Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, kiedy Ukraina podąża drogą do otwartego skonfliktowania się ze wszystkimi sąsiadami. Co więcej, do świadomości obywateli Ukrainy wtłaczane jest dzisiaj przekonanie, że to sąsiedzi czynią zakusy na ich państwo. Nie tak dawno jeden z popularnych ukraińskich portali –vgolos.ua– zakomunikował, że „Polska nie jest jedynym krajem, który ma pretensje terytorialne wobec Ukrainy” i w razie wzmożenia rosyjskiej agresji „może anektować ukraińskie terytoria”. Dziennikarze wskazali na Węgry i Rumunię jako potencjalnych agresorów.

 

Napisane przez dr Leszek Pietrzak

 

https://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/18093-samobojczy-szal-ukraincow-ukraina-wszczyna-otwarte-konflikty-ze-wszystkimi-sasiadami

KOMENTARZE

 • Rosja może nałożyć na Polskę sankcje
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/866/01/8660117.jpg

  Rosja może nałożyć sankcje polityczne i gospodarcze na Polskę za zburzenie pomnika żołnierzy radzieckich poległych w walce z faszyzmem – powiedział wiceprzewodniczący Komitetu Spraw Międzynarodowych Rady Federacji Władimir Dżabarow.

  https://pl.sputniknews.com/polska/201810169002780-sputnik-rosja-polska-sankcje-pomnik-wdziecznosci-armia-czerwona/
 • Gdzie się podziali rosyjscy stratedzy?
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/860/05/8600524.jpg

  MSZ Rosji: NATO oszukało wszystkich

  Kierownictwo NATO wprowadziło w błąd nie tylko Związek Radziecki, ale też całą wspólnotę międzynarodową, kontynuując swój pochód na wschód wbrew ustaleniom z Moskwą. Z takim oświadczeniem wystąpiła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

  https://pl.sputniknews.com/polityka/201811239244365-Sputnik-MSZ-Rosja-Zacharowa-NATO-wschodnia-flanka-klamstwo/
 • Rosyjscy stratedzy na urlopie...
  http://www.texemarrs.com/images/bush_putin_hu.jpg
 • Tego na stronie głównej nie znajdziesz....
  http://antykomunista.neon24.pl/post/146504,dymisja-po-rosyjsku

  http://antykomunista.neon24.pl/post/146495,nienawisc-w-sieci-i-na-portalu

  5*
  pozdrawiam
 • „Bury” - nasz bohater
  Kpt. Romuald Rajs „Bury”, bohaterski dowódca oddziału AK i NZW. Pogromca Niemców, bolszewików i kolaborantów!
  Bez względu na narodowość i wyznanie, każdy konfident zdrajca, okupant, agent NKWD i UB dostawał zasłużony ołów.

  „Bury” - nasz BOHATER


  https://pbs.twimg.com/media/DsnI1l1X4AAw-gc.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DsnI1lzXcAUA7xN.jpg
 • Następny idiota
  który pisze o "aneksji" i "agresji".
  Po co ty Talbot wklejasz takie gówna?
 • @ Autor
  "Jednak to nie Węgry, Rumunia i Polska są dzisiaj największym wrogiem Ukrainy, lecz Rosja, która anektowała Krym i wywołała wojnę na wschodzie Ukrainy. "

  Drogi Talbocie, czy mógłbym Cię prosić o ustosunkowanie się do zacytowanego przeze mnie debilizmu?

  Autorowi, którego tekst przytaczasz daję pałę - za Twoim pośrednictwem.

  Serdecznie pozdrawiam.
 • @Jasiek 15:59:01
  ""Jednak to nie Węgry, Rumunia i Polska są dzisiaj największym wrogiem Ukrainy, lecz Rosja, która anektowała Krym i wywołała wojnę na wschodzie Ukrainy. ""

  Mógłbym..

  Krym zgodnie z zawartymi traktatami gdy upadał ZSRR, był w granicach Ukrainy. Rosja zajęła Krym, który należał do Ukrainy.
  Na wschodzie Ukrainy wywołał człowiek Kremla - Wiktor Janukowycz, który obiecał Ukraincom wstąpienie do UE. Ponieważ wezwał go Putin i zakazał podpisania porozumienia z Unią w Wilnie, wściekli Ukraińcy wywołali zamieszki skończone Majdanem.
  To są znane fakty, o których nie przeczytasz w rosyjskich mediach rządowych.
 • @Jasiek 15:59:01
  Trochę Historii

  " 235 lat temu, 8 kwietnia 1783, caryca Katarzyna II przyłączyła Krym do Rosji.

  – Od tego czasu należy liczyć, że Krym utracił swoją suwerenność – mówił Dżafer Jakubowski, Tatar krymski mieszkający w Polsce w audycji Hanny Marii Gizy. – Gdy wojska carskie wkroczyły na Krym, Rosjanie wprowadzili swoją administrację, sądownictwo. Wielu Tatarów zostało wówczas wywiezionych na Syberię, wielu uciekło do Turcji. Od tego czasu zwiększała się liczba Rosjan na Krymie."

  "Według XVIII-wiecznej rosyjskiej propagandy Krym był w czasach antycznych zamieszkany przez plemię Taurów. Ci mieli być spokrewnieni ze Scytami, którzy byli przodkami Rosjan. Legenda ta była dla carycy Katarzyny II, która wiele lat walczyła z Turkami o panowanie na Krymie, idealnym pretekstem do przyłączenia spornego terytorium do Rosji.

  W roku 1774 podczas kolejnej wojny potęga turecka upada, choć Krym od razu nie poddaje się Rosji. W 1783 roku wybucha kolejna wojna Krymu z Imperium Rosyjskim, która jest końcem niezależności półwyspu. Wówczas powstaje także potężna Flota Czarnomorska. Ostateczne zrzeczenie się Krymu przez Turcję na rzecz Rosji nastąpiło w 1792 roku."

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1093746,Krym-%e2%80%93-polwysep-tatarski-ukrainski-czy-rosyjski
 • @Talbot 16:24:41
  "Rosja zajęła Krym, który należał do Ukrainy."

  Czy mieszkańcy Krymu nadal chcieli aby Krym był częścią Ukrainy?
  Może przytoczysz jakiś "znany fakt"?
 • @Talbot 16:24:41
  Nie tylko. Putin wysłał swoją urzędniczkę Victorię Nuland z 5 mld dolarów na zaprowadzenie demokracji na Ukrainie. Poza tym Putin wszędzie rozstawia bazy wojskowe i to tak bezczelnie, aby sąsiadowały z pokojowymi bazami NATO.
  Wczoraj na kolację Putin zjadł 2 małych dzieci. Żywych
 • @Jasiek 16:39:11
  A może rozpisać referendum i włlączyć Śląsk do Niemiec?
  Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe, które podobno przestrzega i wymaga tego od innych.
  Czy Rosja odda Polsce Królewiec?
 • @Jasiek 16:39:11
  Polska poparła autonomię Kosowa. A nie chce poprzeć wyboru mieszkańców Krymu. Jak to tak?
 • @Talbot 16:47:19
  Novichock bottle ‘could have killed 4,000 people’ after it was dumped by Russian hitmen, says counter terror chief

  The James Bond-style perfume bottle Russian hoods used to carry novichok into Britain contained enough nerve agent to kill 4,000, police revealed today.

  Alexander Petrov and Ruslan Boshirov's bungled attempt to murder Sergei Skripal and his daughter Yulia in Salisbury in March could have caused 'significant loss of life'

  Four months after the first assassination bid, Dawn Sturgess, 44, died after she and partner Charlie Rowley, 45, found the discarded Nina Ricci bottle.

  Ms Sturgess is said to have sprayed it on her wrist believing it was genuine perfume at Mr Rowley's home in in Amesbury - Mr Rowley survived.


  https://www.dailymail.co.uk/news/article-6420989/Novichock-bottle-killed-4-000-people-claims-counter-terror-chief.html?ito=social-twitter_dailymailUK
 • @zbig71 16:43:56
  "Nie tylko. Putin wysłał swoją urzędniczkę Victorię Nuland z 5 mld dolarów na zaprowadzenie demokracji na Ukrainie."

  Amerykanie skorzystali z okazji, aby namieszać Putinowi gdy ten zajął Krym. I tak skończyło się spokojnie, bo mogli zaatakować Rosję.
  Dlaczego do tej pory tego nie zrobili?
 • A na Sputniku po staremu
  ...wojenna propaganda dzień w dzień.

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/883/99/8839940.jpg

  Długie lata straszliwego konfliktu: III wojna światowa ma trwać 25 lat

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201811239245913-Sputnik-Nostradamus-III-wojna-swiatowa-2018-rok-przepowiednia/

  I niech ktoś mi powie, że to nie Rosja czeka na III wojnę światową, jak na zbawienie.
 • @Talbot 18:08:15
  Amerykanie nigdy nie zaatakują Rosji. Po pierwsze dlatego, że Rosja ma ponad 4 tyś. Głowic jądrowych, oraz różne środki ich przenoszenia. Po 2gie Rosja jest potrzebna Stanom do konfrontacji USA z Chinami.
  Ukraina to dywersja amerykańsko- żydowska w "podzięce" za obecność Rosyjską w Syrii.
 • @zbig71 18:24:12
  "Amerykanie nigdy nie zaatakują Rosji. ?

  Bo w USA i w Rosji rządzą te same chazarskie frakcje.
 • @Talbot 18:30:42
  Co do Stanów to ciężko mieć jakiekolwiek złudzenia. Borat Zaczeska Tramp zdobył kasę na machlojach z Żydami z NY. Jest sługusem Syjonu, popieranym przez prawicowe Żydostwo.
  Przez żydowskich handełsów nieruchomościami. Przez gangsterów z Wall Street. Przez hieny , które zniszczyły Amerykę
 • @Talbot 16:47:19
  "A może rozpisać referendum i włlączyć Śląsk do Niemiec?"

  A czy Polacy zabronili Ślązakom używać śląskiej gwary?
  Czy chcą ich za to karać i mordować z usraleskiego podjudzenia?
  Jeśli tak, to referendum jest na miejscu, a jeśli nie to Twoje pytanie jest głupie.
 • @Talbot 16:47:19
  "Czy Rosja odda Polsce Królewiec?"

  Zastanówmy się najpierw czy w ogóle w Królewcu ktoś chciałby przyłączenia do Polski - poza pro-unijnymi lemingami zoperowanymi przez tamtejsze wersje Szechterów.
 • @Talbot 16:47:19
  "Rosja pogwałciła prawo międzynarodowe, które podobno przestrzega i wymaga tego od innych."

  Poproszę o paragraf z tego prawa.
  Bo coś z tym pogwałceniem to czuję, że to taki sam debilizm jak wody międzynarodowe na Bałtyku.

  Jak wynik demokratycznego referendum może być niezgody z prawem międzynarodowym?
  Wyjaśnisz?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY