Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7132 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

W duchu dwustronnego partnerstwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Andrzej Duda jest już w USA. Pierwsza oficjalna wizyta w Białym Domu

 

 

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Waszyngtonu. Dziś spotka się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Tematami rozmów polityków w Białym Domu mają być współpraca wojskowa oraz energetyczna.

Spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski rozpocznie się tuż po godz.18 czasu polskiego, a zakończy konferencją prasową zaplanowaną dwie godziny później. Donald Trump i Andrzej Duda najpierw rozmawiać będą sami, a potem dołączą do nich pozostali członkowie delegacji obu krajów. Osobne spotkanie będą miały w tym czasie Pierwsze Damy - Melania Trump i Agata Kornhauser-Duda.

Rozmowy mają zakończyć się podpisaniem amerykańsko-polskiej deklaracji o partnerstwie strategicznym obu krajów, podobnej do tej, którą oba kraje podpisały 10 lat temu. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że w dokumencie mają znaleźć się zapisy o poszerzonej współpracy wojskowej a także współpracy w dziedzinie energetyki.

- Tutaj wspólne stanowisko dotyczące i pozytywnego elementu czyli inwestycji infrastrukturalnych i handlu w zakresie energetycznych surowców między Polską a USA i wspólnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną, ale także ten, który dotyczy wspólnego sprzeciwu wobec inicjatyw, które rozbijają i niszczą otwarty rynek europejskiego gazu, jakim jest na przykład Nord Stream 2 - mówił Krzysztof Szczerski.

 

W czasie rozmów obu prezydentów prawdopodobnie pojawi się sprawa nowych sankcji na Iran oraz porozumienia nuklearnego z Teheranem z którego Stany Zjednoczone kilka miesięcy temu się wycofały. Wiele wskazuje na to, że prezydenci nie będą natomiast rozmawiać o sprawie zniesienia wiz do USA dla Polaków. Nie wiadomo natomiast, w jakim stopniu w czasie rozmów może pojawić się polska propozycja stałych baz wojskowych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Po wizycie w Białym Domu prezydent Andrzej Duda pojedzie do Senatu i spotka się tam z kongresmenami, którzy są członkami koła polskiego.

Potem złoży kwiaty na grobie Jana Karskiego i na najsłynniejszym w Stanach Zjednoczonych cmentarzu wojskowym w Arlington. Leżą tam żołnierze, którzy zginęli w walkach na frontach na całym świecie, w tym także w Afganistanie i w Iraku, gdy walczyli razem z polskimi żołnierzami. Ostatnim punktem wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych będzie przyjęcie z okazji 100-lecia niepodległości. Jest ono organizowane w rezydencji polskiego ambasadora w Waszyngtonie.

 

Źródło: prezydent.pl, IAR

KOMENTARZE

 • W duchu dwustronnego partnerstwa 2
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/879/96/8799600.jpg

  „Rosja ma prawo odpowiedzieć Izraelowi po katastrofie Ił-20”

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201809188799318-sputnik-il-20-rosja-kreml-obwinia-izrael/
 • Putin w strachu...
  "Putin o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu: to wynik nieszczęśliwych zdarzeń

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-zestrzelenie-naszego-samolotu-to-wynik-nieszczesliwych-zdarzen/ry0n4t1"
 • Polska
  w izolacji

  5*
 • @Husky 16:47:49
  O jakim partnerstwie tutaj mowa.
  Duda dostanie wytyczne do realizacji i do roboty. Efektem tych porozumień będą wzrosty cen energii, całkowite zamknięcie rynku rosyjskiego i ostateczne podporządkowanie sie polityce amerykańskiej.
  Odmaszerować i wykonać. Reszta to PR.
 • Pierwsza oficjalna wizyta w Białym Domu
  https://pbs.twimg.com/media/DnZGCs7WwAUDnda.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DnZGCLMW0AAjzUG.jpg


  https://pbs.twimg.com/media/DnZH5Q3XsAAz7uR.jpg
 • @Talbot 15:53:22
  PAP: Trump: 1. Rozwazamy stale bazy wojsk USA w Polsce, chcemy o tym rozmawiac. 2. Przygladamy sie bardzo powaznie zniesieniu wiz dla Polski.

  https://pbs.twimg.com/media/DnY-rHvXoAIs2_0.jpg
 • @Husky 19:42:03
  To wszystko nic. Półtusk zakładał nawalonemu Junkersowi marynarkę. I to jest światowej sławy wydarzenie.
 • @Husky 19:42:03
  I co KODźydokomuszki, gulem huśta ? Wasz bul wpadka hrabia gdzie pojechał, tam tylko był obciach. A gdzie wasz krul ewropy Tusek, siedzi pod biurkiem Makreli i kwiczy.
 • @Husky 19:42:03
  W grę wchodzi tylko sojusz z USA, dlaczego? Bo nie ma żadnego innego kraju, bo jedni są naszymi naturalnymi wrogami a inni nie mają żadnej siły w starciu z Rosją czy Niemcami lub z nimi razem, więc?
 • @kula Lis 67 20:43:44
  O jakim sojuszu Ty gadasz? Ameryka jest sojusznikiem jedynie Izraela, reszta to wasale. Pójdziemy razem z Ameryką na dno....
 • @Husky 19:42:03
  te lukrowane obrazki, to dla takich klakierów jak Ty mają jakąkolwiek wartość i dla Was są one puszczane w obieg. Nic z nich nie wynika.
 • @kula Lis 67 20:41:57
  Duma

  https://pbs.twimg.com/media/DnZqqkkXoAMZ1ft.jpg
 • @zadziwiony 20:59:56
  niesamowite
 • @kula Lis 67 20:43:44
  Polsko-amerykańska deklaracja wytycza nowe ścieżki na przyszłość - zacieśniania współpracy militarnej, ws. bezpieczeństwa energetycznego, w dziedzinie szeroko pojętego biznesu, także w kontekście współpracy w ramach Trójmorza - powiedział Prezydent Andrzej Duda na konferencji z Prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie. Cieszę się ogromnie, że dziś jako polski prezydent mogę stanąć tutaj, w Waszyngtonie, mogę usiąść przy jednym stole z prezydentem Stanów Zjednoczonych i podpisać porozumienie, pogłębiające nasze partnerstwo strategiczne i odnawiające to partnerstwo - powiedział Andrzej Duda, przypominając, że umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA została podpisana w 2008 r.

  - Dziś tę odnowioną wersję, uwspółcześnioną - wiele się zmieniło przez te 10 lat - partnerstwa strategicznego pomiędzy naszymi krajami i tematyki tego partnerstwa podpisaliśmy osobiście wraz z Prezydentem Donaldem Trumpem i za co panu Prezydentowi chciałbym bardzo serdecznie podziękować - powiedział Andrzej Duda.
 • @kula Lis 67 20:43:44
  Marcinkiewicz w TVN mówi, że wizyta PAD w USA nic nie znaczy.
  A Marcinkiewicz, jak mało kto, wie co to znaczy, nic nie znaczyć.
 • @kula Lis 67 20:37:01
  Czy to znaczy, że
  - Kury przestaną się nieść??
  - Krowy dawać mleko??
  - Słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie??
  Jeżeli NIE, to niech spier*****a.

  https://pbs.twimg.com/media/DnY1MPKWwAE9rod.jpg
 • @kula Lis 67 20:43:44
  Zasłużyłem dzis na małą nagrodę.
  Wybieram Ballantines'a bo od Danielsa mam mdłości.

  https://pbs.twimg.com/media/DnUlhxuWwAAORlK.jpg
 • @zadziwiony 21:03:39
  Pięknie prezentuje się nasza Pierwsza Para w Białym Domu.
  Jak ja kocham tę marginalizację Polski w świecie

  https://pbs.twimg.com/media/DnZZuQ8W4AELZg2.jpg
 • @kula Lis 67 20:41:57
  Prezydenci PL i USA podpisali deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji

  https://pbs.twimg.com/media/DnZTmA-X4AAtG3Z.jpg
 • @kula Lis 67 20:43:44
  President Trump welcomes His Excellency Andrzej Duda, President of Poland, to the White House.

  https://pbs.twimg.com/media/DnY1YECVsAAhSCp.jpg
 • @
  W czasie, kiedy Premier Morawiecki umacnia nasz region na szczycie Trójmorza, a Prezydent Duda zabiega o wsparcie dla Polski w Białym Domu - w Brukseli - Niemcy i Francja ostro atakują Polskę za rzekome "łamanie praworządności".
  Przypadek? Oczywiście, że nie.

  Róbmy swoje!
 • @kula Lis 67 20:37:01
  Jestem dumny, że Agata Duda nas reprezentuje.
  Zjawiskowa, stylowa, z pazurem.
  Komorowska już ze trzy razy by przysnęła i dwa razy odbiłoby się jej kopytkami

  https://pbs.twimg.com/media/DnZsBfcXgAQN97k.jpg
 • @kula Lis 67 20:43:44
  This year, the United States and Poland are celebrating 100 years of Poland regaining its independence,
  and nearly 100 years of U.S.-Polish diplomatic ties.

  https://pbs.twimg.com/media/DnZa5WNW4AIBBMC.jpg
 • @Husky 21:58:24
  Huskuniu !
  Jakiś cienki ten Twój entuzjazm. Wiarygodnego pozorawania entuzjazmu (podobnie jak orgazmu zresztą) trzeba się sporo uczyć. Przecież wszyscy wiedzą, że Duda wreszcie dostał wizę amerykańską aby osobiście mógł przedłożyć Trumpowi "business plan" przekazania strasznym braciom pozostałego jeszcze w gestii administracji państwowej majątku polskiego. Takich rzeczy nie załatwia się teraz przez internet lub telefon, gdyż nienawistni goje mogliby przejąć ten przekaz. Tylko dlatego musiał pofatygować się osobiście. Czy czasem nie dlatego pijesz, gdyż resztki sumienia Cię żrą?
 • @Nibiru 22:20:47
  Dzieje sie....
  Historia
  8-))))))))
  pzdr.
 • @kula Lis 67 20:43:44
  Pierwsze Damy lubia biel

  https://pbs.twimg.com/media/DnZyFftX4AAtbl-.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DnZyMXnWsAA8vdr.jpg
 • @Nibiru 22:20:47
  Nie upił się , nie bełkotał, nie opowiadał o bigosie, polowaniu i niewiernych żonach, nie wszedł na krzesło i o zgrozo płynnie rozmawiał po angielsku.
  Właśnie dlatego te nasze miejscowe presstytutki takie smutne i niezadowolone.
 • @kula Lis 67 20:41:57
  Jarosław Kaczyński może świętować. Po 3/4 kadencji jego partia ma w sondażu dwukrotną przewagę nad PO (East News)

  PiS z dwukrotną przewagą nad PO. Najnowszy sondaż
  42 proc. wyborców chce głosować na PiS, a 20 proc. na PO - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. To najwyższy wynik partii rządzącej od stycznia tego roku i wzrost o sześć punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem.

  Sondaż pokazuje, że do Sejmu dostałyby się cztery ugrupowania. Poza PiS i Platformą Obywatelską byłyby to Kukiz'15 i SLD (oba po 6 proc.). W stosunku do sierpnia PO odnotowała sześciopunktowy spadek poparcia, o tyle samo wzrosła chęć głosowania na PiS.

  Pod progiem wyborczym znalazłyby się PSL i Nowoczesna (po 4 proc.), Wolność (2 proc. poparcia) i Partia Razem (1 proc.).

  Dobra zmiana w obu państwach


  https://pbs.twimg.com/media/DnZ29RLWsAEw_zP.jpg
 • @Husky 22:46:37
  Poczekamy z lat 10. jak będziemy mieli 10bln zadłużenia, po tym flircie z Ameryką. Bo na razie z naszej strony same wydatki się szykują w przeciwieństwie do amerykańskiej, która już liczy zarobione na dealu z Polską zielone papierki.
  Chociaż oczywiście chciał bym by twój hura optymizm się sprawdził, a Polska rosła w siłę , i ludzi żyli dostatniej. Bo jak wiesz, od 3 dekad polski dochód narodowy brutto jakoś nie wzrasta.
 • @zadziwiony 23:01:46
  https://www.google.pl/search?q=produkt+krajowy+brutto+polska&sa=X&ved=0ahUKEwik3v3jusXdAhXRTcAKHVCTCz8Q1QIIcygA&biw=1417&bih=722
 • @zadziwiony 23:01:46
  https://ksiegowosc.infor.pl/zus-kadry/inne/704233,Produkt-krajowy-brutto-w-Polsce-USA-i-krajach-UE.html
 • @Nibiru 22:20:47
  https://pbs.twimg.com/media/DnYxzLFXoAAIWm-.jpg

  PILNE
  Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein jedzie na wyspy uczyć Anglików języka angielskiego. Jak nieoficjalnie donosi wysoki Urzędnik UE pragnący zachować anonimowość konsultantem Pani Komisarz ma zostać Donald Tusk.
 • @Husky 22:46:37
  Jak dla mnie to mógłby nawet bełkotać, opowiadać o bigosie, polowaniu, niewiernych żonach, wejść na krzesło i nie rozmawiać płynnie po angielsku byle stał na straży polskiej racji stanu a nie koszernej. PZDR
 • @Nibiru 01:23:14
  "Jak dla mnie to mógłby nawet bełkotać..."

  Zaraz dostaniesz w odpowiedzi debilnego mema... ;-)

  Pozdro!
 • @Jasiek 02:11:18
  Czy lewacka Unia, Rosja i Niemcy, zapewnią Polsce bezpieczeństwo?
 • @Husky 22:11:56 trochę dziegdziu.
  Kluczowe w tej dyskusji jest jedno zdanie Trumpa: "Tak, ROZWAŻAMY coś takiego". Zatem to żadna deklaracja i zobowiązanie tylko czysto marketingowo-polityczny zabieg mający na celu ucieszenie gawiedzi. Nie ma co się oszukiwać, Rosja nigdy nie pozwoli na to żeby w Polsce powstały stale bazy Amerykanów. Jedna z teorii spiskowych głosi, że Rosja zgodziła się na nasze wejście do NATO pod warunkiem, że w Polsce nigdy nie powstaną stale bazy. A deklaracja podpisana przez Sikorskiego i Rice ( o bardzo podobnej treści... obiecująca stacjonowanie patriotów np.) nie byłą dwustronna i bilateralna ...? Zatem pożyjemy, i zobaczymy jaki będzie efekt tych ROZWAŻAŃ. Sedno jest tutaj cyt: "Trudno wysłać żołnierzy w miejsce, w którym nie są zabezpieczeni w czasie pokoju. Narażeni na atak terrorystyczny, czy na szpiegostwo" to więc chyba nie tak szybko, zobaczymy żołnierzy amerykańskich w Polsce. Skoro Prezydent Zwierzchnik Sił Zbrojnych, dba o "lewą nogę" i ma doradców z WSI, miotu sowieckiego z aparatem sprawiedliwości.
 • @Husky 22:01:57 taka prawda.
  Niestety Ameryka dba tylko o $$$$ i taki jeden mały kraik, którym nie jest Polska. A osoby z tego małego kraiku i ich kuzyni mieszkający w USA raczej nas nie uwielbiają. Wiem, że w przeszłości z naszymi sąsiadami było różnie, ale jak to się mówi z sąsiadami lepiej zyć w zgodzie.
 • @Husky
  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY184Y2E1Ni9wLzIwMTgvMDkvMTkvODI1LzM4Mi8xYjYyMWFkNWZmNzU0Y2RhOTExZTE0MGE1NTVkNjhlMS5qcGVn.jpeg
  A to dobre! Duda nie bronił UE przed Trumpem? Trzaskowski narzeka: Prezydent Francji czy kanclerz Niemiec interweniowaliby. Założę się, że premier Francji, czy kanclerz Niemiec, czy premier Hiszpanii, czy premier Włoch w takiej sytuacji by interweniowali powiedział Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odnosząc się do słów Donalda Trumpa, o tym, że Unia Europejska okrada USA. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta komentował wczorajszą wizytę Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Zdaniem Trzaskowskiego, nie doszło do przełomu.

  Mówię bez ironii, że dobrze, że się to spotkanie odbyło. (…) Nie ma co ukrywać, że nie była to wizyta przełomowa stwierdził.

  Odniósł się też do słów Donalda Trumpa, który przekonywał, że Chiny i Unia Europejska okradały Stany Zjednoczone. Skrytykował przy tej okazji Andrzeja Dudę, jako przykład podając m.in. kanclerz Niemiec.

  Boję się, że skoro sam prezydent mówi, że to jest wyimaginowana wspólnota i nie poczuwa się do żadnego obowiązku, by powiedzieć jakiekolwiek ciepłe słowo o Unii Europejskiej. Założę się, że prezydent Francji, czy kanclerz Niemiec, czy premier Hiszpanii, czy premier Włoch w takiej sytuacji interweniowaliby stwierdził.

  Trzeba pamiętać, że najważniejsza jest współpraca transatlantycka i te bliskie relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi są czymś podstawowym dla naszego bezpieczeństwa, dla handlu międzynarodowego, dla walki o wspólne wartości. Wyobrażam sobie, że pan prezydent powinien powiedzieć, że najważniejsze są relacje unijno-amerykańskie, tarcia będziemy się starali niwelować, ale pamiętajmy, panie prezydencie, że ta wspólnota jest nadrzędna. Tego typu zdanie powinno się znaleźć w ustach prezydenta Dudy. Jeżeli nie mówi się nic, to daje się wiarygodność tak agresywnym słowom prezydenta Trumpa, a to nie powinno mieć miejsca dodał.

  Trzaskowski boi się też, że prezydent RP oraz Prawo i Sprawiedliwość nie doceniają roli Unii Europejskiej. Boję się tego, że prezydent Duda i cały PiS myśli, że tylko dobrymi relacjami ze Stanami Zjednoczonymi będzie wzmacniać bezpieczeństwo Polski i naszą rolę na świecie. A to jest absolutnie chybiona polityka. Stany Zjednoczony są niezwykle istotne, ale Unia Europejska jest równie ważna, o ile nie ważniejsza powiedział Rafał Trzaskowski.

  Najwyraźniej Trzaskowski nie jest w stanie dopuścić do siebie myśli, że Polska może prowadzić w pełni suwerenną politykę zagraniczną i zawsze musimy naśladować Niemczy czy Francję.

  Ps..Nie ma problemu, niedoszły "prezydęcie" Warszawy. Dzwoń do Trumpa i interweniuj. Powodzenia. Nie ma żadnych przesłanek, aby stawać w obronie Eurokołchozu i eurolewactwa. Szkoda, że Pan Duda nie uzupełnił wypowiedzi, że UE okrada Polskę. Zachodnie koncerny typu: Orange, Strabag, Tesco, Caerrfur, Biedronka, Macro okradają Polaków transferując podatki do Luksemburga. Trzaskowskiemu coś się pomyliło..Angela Merkel przede wszystkim pilnuje interesów Niemiec ( patrz Nord Stream II), Emmanuel Macron Francji...Donald Trump USA...Kogo interesów ma pilnować Andrzej Duda? Po tej wypowiedzi nie dziwi mnie to, że Warszawa niczego nie potrzebuje, bo wszystko jest w Berlinie..A uszyliście już Panie Rafale koszulkę na Statuę Wolności ??? Zabrakło materiału ??? No cóż trzeba będzie zrzutę zrobić. Aaa i ta logistyka, ale da pan radę. W końcu taśma klejąca pod ręką.
 • @Husky 23:09:29
  Husky na litość, nie komprtomituj się , teraz ekonomicznie. Ja mówie o Dochodzie narodowym , a nie PKB. To zupełnie odmienne parametry.
 • @Talbot 07:17:22
  Ponieważ autor tego nie zrobił, więc ja przetłumaczę ten zwrot "Poland first" - Chodzi o to, że nikt na świecie nie płaci USA za udostępnianie swego terytorium na wojenne awantury. A my będziemy pierwsi. Będzie to kwota wyższa niż nasz dotychczasowy udział w NATO i przekroczy 2 mld dolarów! W dodatku Prezydent USA zastanowi się łaskawie nad naszą propozycją i być może ją przyjmie! Sądzę, że to wahanie wynika w głównej mierze z zaskoczenia. W jego wieloletniej karierze biznesowej nikt jeszcze tak z nim nie negocjował!
 • @Talbot 16:33:24
  Katastrofa Ił-20 podważa dialog z Izraelem. Katastrofa rosyjskiego Ił-20 w Syrii, spowodowana nieodpowiedzialnymi działaniami Izraela, podważa dalszą współpracę Moskwy z Tel Awiwem w sprawie Syrii i innych kwestii wojskowych; jej dalsze losy będą znane po oficjalnej reakcji Izraela w tej sprawie powiedział ekspert wojskowy, redaktor naczelny czasopisma „Obrona Narodowa” Igor Korotczenko. „Katastrofa ta oznacza ostry kryzys wojskowy i polityczny między Rosją a Izraelem oraz podważa naszą dalszą współpracę w sprawie Syrii, a także inne ważne kwestie militarne. Oczywiste jest, że jej dalsze losy zależą od oficjalnej reakcji Izraela” powiedział Korotczenko. Pytany o to, jak jego zdaniem powinien zachować się Izrael w tej sytuacji, ekspert powiedział, że Tel Awiw musi oficjalnie przeprosić Moskwę i zapłacić odszkodowanie. Do dymisji powinni podać się minister obrony i dowódca sił powietrznych Izraela. Izraelski rząd powinien oficjalnie przeprosić Moskwę i zapłacić odszkodowanie stwierdził. Zdaniem Korotczenki również inne osoby spośród izraelskiego dowództwa, które miały związek z tym incydentem, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Ekspert powiedział też, że rosyjscy specjaliści powinni uczestniczyć w śledztwie, które rozpoczął Izrael w związku z incydentem.
  Ps...To dobra propozycja. Dymisje i odszkodowania wyjdą Izraelowi znacznie taniej, niż strącane F-35 i F-16...Głupcem jest ten, kto sobie wyobraża, że z kimś w którego umyśle za młodu zakodowano że jest "narodem wybranym" , można się w jakikolwiek sposób dogadać bo taki człowiek będzie zawsze knuć, próbując dowieść, że w istocie jest "narodem wybranym". Swego czasu próbował to Hitler, tworząc eksperymentalną "republikę Nisko", mając w planach utworzenie żydowskiego Lublinlandu i przejechał się na tym ze skutkiem wiadomym. Próbowali inni. Niestety.... jak rzekł kiedyś Putin...."Z wami żydami nie ujedzie się bez bata" i inaczej z nimi nie można!
 • @zadziwiony 19:20:01
  Oddanie rynku amerykańskim koncernom to sukces? Polskie firmy nie dokonają tam ekspansji, to zostało jawnie przez Trumpa powiedziane, mamy bulić miliardy za jakąś bazę, a w zamian kupować drożej gaz? To kpina, uczynienie Polski terytorium zależnym! Przecież każdy kraj chroni swój rynek,a silny dokonuje ekspansji, a u nas rynek oddaje się wszystkim, nawet Ukraina przejęła część, a teraz Amerykanie wezmą resztę. Cieszcie się głupcy, ruski Polski nie zaatakuje, bo w Polsce nic polskiego już nie ma, nawet ludzi zamienia się migrantami z Ukrainy i innych terenów świata!!! Przyszłe pokolenia nas wyklną za bierność!
 • @Husky 22:53:49
  Nie znoszę komucha Millera, lecz on powiedział prawdę...Na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem nie powiedziano nic, co by przesądzało kwestie usadowienia stałej bazy amerykańskiej w Polsce; to, co na ten temat mówiono tylko potwierdza, że decyzji dotyczącej bazy nie ma i nie będzie powiedział były premier Leszek Miller. We wtorek nie powiedziano nic, co by przesadzało kwestie usadowienia stałej bazy amerykańskiej (w Polsce). Zresztą według mnie jej nie będzie. Żadne enuncjacje amerykańskie na to nie wskazują. Zarówno te wtorkowe, jak i te wcześniejsze powiedział w rozmowie z WP Miller. Jak zaznaczył, z wypowiedzi wielu „poważnych urzędników amerykańskich”, także wojskowych, wynika, że usytuowanie amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce jest „bezcelowe” i że lepsze są obecne rozwiązania polegające na rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. To co na ten temat we wtorek mówiono tylko potwierdza, że decyzji nie ma i nie będzie podkreślił polityk. Miller przyznał, że była to potrzebna wizyta. Podkreślił jednocześnie, że ”żaden polski prezydent do tej pory nie czekał tak długo na spotkanie z prezydentem USA w Białym Domu”. Zauważył, że jego wizyta w USA odbyła się po 3 miesiącach od powołania go na stanowisko premiera. To jest wizyta, która powinna już dawno nastąpić, dobrze, że miała miejsce. Natomiast efekty to się zawsze okazują po jakimś czasie. Zobaczymy, jak będzie za kilka, kilkanaście miesięcy powiedział Miller.
 • @Husky 22:00:04
  USA 4 : POLSKA 0. Niestety Donald Trump okazał się zbyt silnym przeciwnikiem, sorry partnerem dla Andrzeja Dudy. Temu ostatniemu, choć widać było podczas konferencji, że zbiera mu się na płacz (ten łamiący się głos, przełykanie) pozostało robienie dobrej miny do opłakanych skutków gry. Poza zaklinaniem rzeczywistości, poza czystym frazesem w ustach A. Dudy "Poland first", podpisana deklaracja jest tylko jednym z wielu nic nie znaczących świstków papieru, na którym w dodatku podpisu A. Dudy trzeba poszukiwać z uwagą. Polska w wizycie w USA nie zyskała nic, USA zaś wyszło z tego jak prawdziwe mocarstwo z konkretami w sferze biznesowej, nie tylko na terytorium Polski, ale i na terenie tzw. Trójmorza. Skonfliktowani z Rosją, skazani jesteśmy już teraz wyłącznie na gaz albo z USA, albo z Kataru, względnie poprzez Danię ze złóż na Morzu Północnym (o ile oczywiście PGNiG wydusi z siebie jakieś znaczące środki i odwierty z sukcesem w co wątpię zakończy). Nie miejmy bowiem złudzeń, aby Rosja, państwu, które permanentnie bruździ w ich interesach z Niemcami, Francją, a i z USA też, sprzedała cokolwiek tanio. Trump więc zapewnił USA sprzedaż LPG do Polski, a i do niektórych krajów tzw. Trójmorza, co sam Duda ogłosił, że LPG będzie Polska sprzedawała dalej. Co do obronności, to Trump wykorzystał Polską naiwność, i z łaskawością przyjął dar w wysokości 2 mld USD, a być może, co zatem wielce niepewne, bazę US Army w Polsce utworzy, zastanowi się jeszcze. Zaś odnośnie uzbrojenia, Trump pochwalił Dudę, że Polska kupiła rakiety Patriot (jak zwykle najlepsze na świecie bo amerykańskie), więc temat współpracy w tym zakresie mamy zamknięty, gdyż o żadnym know-how w technologii rakietowej i produkcji choćby podzespołów (vide Szwecja - poza NATO) nie padło ani jedno słowo, a i w deklaracji go brak. Oczywiście, możemy kupować w USA broń - bo jest ona najlepsza na świecie, co gwarantuje Trump, ale w drugą stronę ten transfer nie działa, bo po co Amerykanom PT Twardy, skoro mają Abramsy (rzeczywiście obok izraelskich) najlepsze czołgi świata. Innej broni z Polski USA też nie potrzebuje, bowiem amerykańscy tubylcy maja po domach pochowaną lepszą niż na wyposażeniu WP. Pójdźmy w kierunku inwestycji - po początkowym, w latach 90-tych zachwycie Polską, i inwestycjami w przemysł spożywczy i maszynowy (Pepsi Co, Coca-Cola, Pol-Am-Pack) po wydrenowaniu tych branż kapitał amerykański wyraźnie zmniejszył swe zaangażowanie w Polsce. Pozostając, co oczywiste biznesowym partnerem, za znów magiczne 2 mld USA jako wykonawca elektrowni, mowa o General Electric, co wdzięczny A. Duda podkreślił na konferencji. Szkoda, że żaden polski podmiot nie realizuje na terytorium jakiegokolwiek stanu USA podobnej wartościowo inwestycji, ale oj tam, oj tam, widać czepiam się i tyle. I ostatni kamyk do polskiego ogródka. Współpraca naukowa. Nie wiem jak sobie to Duda wyobraża, ale gdyby UW czy UJ, Politechnika Warszawska czy Krakowska lub AGH, były na pozycjach zajmowanych przez takie uczelnie jak Harvard, MIT, czy choćby stanowy Richmond, nie mówiąc już o Uniwersytecie w Kopenhadze (2 m-ce w światowym rankingu uczelni), to można by o współpracy z amerykańskimi uczelniami mówić, a tak, ze wstydem trzeba raczej prosić o naukę, zarówno dla kadry profesorskiej, jak i co daj Boże studentów. I tak doszliśmy do końca. Mecz zakończony, Trump strzelił 4 gole, Duda ani jednego. I taka jest pozycja Polski jako sojusznika wobec USA, i niestety musimy się z tym póki co (poka) pogodzić. Jeśli nie schrzanimy inicjatywy Trójmorza, i rzeczywiście staniemy się liderem tej części Europy, mając za sobą poparcie 9 państw, to być może w przyszłości mecz USA - Polska może mieć wynik 4:2, 4:3, ale na remis raczej nie liczmy. Niewielka porażka z USA to wynik w biznesie dobry. Obecnym wynikiem, twardo, Trump pokazał Polsce miejsce w szeregu. I tyle.
 • @Husky 21:50:58
  Przede wszystkim to tylko deklaracja, więc jeszcze nikt niczego nie wynegocjował. Ja czekam na umowy, które wiążą strony i obligują je do wyłożenia pieniędzy. To będzie najważniejsze. W stosunku do Izraela wydano ustawę 447, która jest niebezpieczna, ale nie ma "zębów", bo nie obliguje władz USA do konkretnych działań przeciwko nam, a tylko każe im działać na rzecz przejęcia pożydowskiego mienia bezdziedzicznego w Europie. To już coś. Czekam, aż my dostaniemy coś konkretnego - ustawę umowę, cokolwiek.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY