Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7131 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Najpierw "Wostok", potem "Zapad"?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rosjanie przygotowują wielkie manewry. „Sprawdzenie gotowości” 260 tys. żołnierzy i czołgów T-62 [KOMENTARZ]

 

 

Rosyjskie siły zbrojne prowadzą bardzo szeroko zakrojoną kontrolę systemu mobilizacyjnego, będącą przygotowaniem do ćwiczeń „Wostok-2018”. Szef resortu obrony Siergiej Szojgu stwierdził, z kolei że manewry planowane na wrzesień to największe ćwiczenia od czasów ZSRR, a konkretnie od ćwiczenia Zapad-81 - realizowanego między innymi na terytorium Polski.

 

W Rosji trwa obecnie sprawdzenie systemu mobilizacyjnego na ogromną skalę. Obejmuje ono – jak podał „Pierwyj Kanał” – nawet 262 tys. żołnierzy, do 900 czołgów, ponad 1000 statków powietrznych i nawet 300 jednostek pływających. W ćwiczenie, trwające od 20 do 25 sierpnia, zaangażowane są przede wszystkim jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego i Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Prowadzone ćwiczenia są elementem przygotowań do manewrów Wostok-18. Te ostatnie – jak zapowiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu – mają być największymi ćwiczeniami od czasu manewrów Zapad-81, realizowanych jeszcze w czasach ZSRR, między innymi na terytorium Polski. Formalnie ćwiczenia mają być realizowane we współpracy z Chinami i Mongolią, głównie we Wschodnim i Południowym Okręgu Wojskowym.

Oprócz jednostek lądowych wezmą w nich na pewno udział także jednostki powietrznodesantowe czy Flota Północna. „Desant”, jak i lotnictwo wraz z wybranymi jednostkami rosyjskiej marynarki biorą też udział w sprawdzeniu gotowości mobilizacyjnej. Kluczowymi elementami tych wszystkich ćwiczeń mają być jednak prowadzenie działań na dużą skalę, przerzut na długie dystanse i odtwarzanie potencjału rezerw.

Przykładowo, w jednym z komunikatów ministerstwo obrony poinformowało o prowadzeniu ćwiczeń mobilizacyjnych we Wschodnim Okręgu Wojskowym. Ich elementem było przygotowanie do odtworzenia gotowości bojowej pododdziałów czołgów T-62 i T-72, z bazy materiałowej rozmieszczonej w Kraju Zabajkalskim – rejonie Rosji graniczącym z Chinami i Mongolią. Sprawdzenie obejmuje jednak również jednostki wysokiej gotowości – choćby powietrznodesantowe czy 15 Brygadę Zmechanizowaną z Samary, zwaną przez Rosjan jednostką „sił pokojowych”, a faktycznie przeznaczoną do działań poza granicami FR.

„Krasnaja Zwiezda” w komentarzu do ćwiczeń Wostok-2018 cytuje rosyjskich ekspertów, którzy wprost wskazują, że jednym z celów podobnych ćwiczeń jest przygotowanie do szybkiego osiągania gotowości bojowej i przerzutu wojsk po całym terytorium kraju.To powoduje obawy o budowanie przez Rosjan zdolności do podejmowania zaskakujących operacji ofensywnych,czy wywierania presji militarnej, na państwa ościenne. Na razie manewry prowadzone są w dużej mierze na Syberii czy w azjatyckiej części Rosji, ale specyfika rosyjskich ćwiczeń powoduje, że ich zakres może być szybko rozszerzony.W przeszłości wielokrotnie Rosja nie dochowywała zasad notyfikacji o prowadzonych ćwiczeniach, np. wynikających z Dokumentu Wiedeńskiego.

Warto zwrócić uwagę również na kilka innych elementów ćwiczenia. Po pierwsze, Rosjanie ustami ministra obrony wprost nawiązują do czasów Układu Warszawskiego i ćwiczenia Zapad-81, które miało na celu m.in. zastraszenie krajów NATO i polskiej ludności jeszcze w czasach Zimnej Wojny, odbywały się na terytorium Polski na kilka miesięcy przed wprowadzeniem stanu wojennego. Manewry Wostok-2018 będą też mieć miejsce w podobnym okresie roku, co ćwiczenia Zapad-17 (we wrześniu).

Sprawdzenie gotowości mobilizacyjnej ma z kolei miejsce nieco ponad 10 lat po rosyjskim ataku na Gruzję, w którym – nota bene – również brały udział czołgi T-62. Tyle, że od tego czasu Rosja zdecydowanie zmodernizowała swoje jednostki pancerne, jednak starsze czołgi (wysyłane również np. do walki do Syrii) pozostały w rezerwie. Wygląda na to, że Rosjanie utrzymują gotowość rezerw.

Wreszcie, nie należy zapominać o elementach wojny informacyjnejjakie mogą towarzyszyć ćwiczeniom. Mogą one obejmować próby zniekształcenia informacji o celu, zakresie i sposobie realizacji ćwiczeń, jak i wykorzystania faktu ich prowadzenia np. do zastraszenia krajów NATO, a także, a może przede wszystkim Ukrainy czy Gruzji, a nawet Kazachstanu czy Białorusi. Dlatego do rosyjskich komunikatów należy podchodzić z pewną rezerwą, ale w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć.

Fakt prowadzenia tego rodzaju ćwiczeń jest kolejnym dowodem na konieczność wzmacniania systemu obrony kolektywnej NATO: od własnego potencjału najbardziej zagrożonych państw, poprzez jednostki rozmieszczone w zagrożonym regionie w ramach wysuniętej obecności, aż do systemu ich szybkiego wzmocnienia. Równie istotne jest wypracowanie mechanizmów podejmowania decyzji w sytuacji zagrożenia i wreszcie budowa systemu wczesnego ostrzegania (rozpoznania, nadzoru i wywiadu), aby można było właściwie ocenić potencjalne niebezpieczeństwo (nawet w warunkach wojny informacyjnej) i wdrożyć środki zaradcze.

 

Jakub Palowski

 

https://www.defence24.pl/rosjanie-przygotowuja-wielkie-manewry-sprawdzenie-gotowosci-260-tys-zolnierzy-i-czolgow-t-62-komentarz

 

KOMENTARZE

 • Polska w niebezpieczeństwie
  https://m.neon24.pl/aac63d5bdaad72c0340a6802a32bb067,14,0.jpg

  Putin wspólnie z Trumpem, napadną na Polskę?

  https://ndp.neon24.pl/post/144665,wielki-najazd-na-polske-polem-walki-caly-kraj
 • @Talbot
  Konsekwencje własnej głupoty ,należało przewidzieć wcześniej , a nie teraz płakać nad rozlanym mlekiem. Proste jak drut. https://www.defence24.pl/rozpoczely-sie-miedzynarodowe-cwiczenia-saber-strike-18-w-pucku
 • @Repsol 19:04:17
  Remisu nie będzie - Rosja co miesiąc ćwiczy i stawia armię w stan alarmu.
 • @Talbot 19:14:09
  No to brawo Putin . :)
 • Ważny element
  "ćwiczenia mają być realizowane we współpracy z Chinami i Mongolią"

  W manewrach będą uczestniczyć wojska chińskie, choć na mniejszą skalę. Zapewne będą ćwiczyć koordynację.

  https://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/378500,Rosja-sprawdza-wojska-przed-cwiczeniami-Wostok-2018

  Poźniej są zaplanowane manewry NATO

  "Ćwiczenia «Anakonda 18» będą większe niż dwa lata temu, w manewrach udział wezmą ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. z Polski, wyposażone w 5 tys. pojazdów, 150 samolotów i śmigłowców oraz 45 okrętów."

  http://www.polityka.pl/forum/1310384,cwiczenia-anakonda-18-amerykanie-moga-wykorzystac-sytuacje-do-rozpetania-wojny-w-polsce.thread
 • @Pedant 21:39:40
  Skoro u nas ćwiczyli żydzi , to czemu się kacapom dziwić . Razem z Chinami każdemu agresorowi się przeciwstawią . Tak trzymać jeśli istnieje równowaga biegunów to naszym gamoniom wojenki nie uda się wywołać .Salut.
 • @Repsol 21:49:01
  Chińczycy uczestniczyli w poprzednich manewrach na Białorusi o czym media rzadko wspominały. Jak tak dalej pójdzie to Polacy będą mieli wymarzoną granicę z Chinami na Bugu ;)
 • @Pedant 21:58:55
  Jeżeli tak będzie to naszym gamoniom pozostanie tylko zaatakować Kaliningrad . Salut . :)))
 • Precz z żydo-NATOWSKĄ Okupacją Polski !!!
  Polska Krajem NEUTRALNYM ! przyjazna wszystkim sąsiadom !! robiąca dobre interesy ze swego położenia zachód wschód !

  Apel do żydów !
  wynoście się z Polski do Izraela !!! bo wy żydzi jesteście rozsadnikiem wszelkiego zła !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 08:56:55
  A co żydzi mają wspólneo z manewrami "Wostok"?
  Czyżby Putin zaprosił IDF do udziału w ćwiczeniach przeciwko Iranowi?
 • Kolega Talbot
  jak zwykle wkleja teksty jakichś idiotów.

  Każde państwo ma święte prawo do ćwiczeń SWOJEJ armii na SWOIM terytorium i nikomu nic do tego.
  Niech yankee trzęsą doopą, na zdrowie!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:33:06
  Jeznach wkleja teksty idiotów ze Sputnika, a ja teksty idiotów z CIA.
  To tak dla równowagi.
 • @Talbot 17:50:56
  Masz w sumie rację :)

  Tylko, że te ze Sputnika są jednak bliższe prawdy. Sputnik nie może sobie pozwolić na zbyt nachalną propagandę i kłamstwa a przekaziory CIA nie napiszą prawdy, chyba, że się pomylą.
 • @Repsol 21:05:33 a tak Hiszpanie szykują się do wojny POdwodnej POd wodą.
  Hiszpania przepłaca za okręty podwodne. Rada Ministrów Hiszpanii zatwierdziła zmianę dotyczącą zwiększenia rat za płatności dotyczące okrętów podwodnych S-80 Plus, jakie budowane są przez hiszpańskie przedsiębiorstwo z branży stoczniowej Navantia. Koszt programu, jaki rozpoczął się w 2003 r. i zakłada dostawę czterech okrętów podwodnych wynosi już co najmniej 2.18 mld. euro. Łącznie natomiast jednostki te kosztować mogą nawet 3,907 mld euro.

  Warto zauważyć że okręty podwodne S-80 Plus początkowo były konstruowane przez francuski koncern DCNS a koszty programu miały wynieść 1.77 mld euro. Rząd w Madrycie nie był jednak zadowolony z wysokich kosztów ich produkcji, dlatego zdecydował się na zerwanie kontraktu oraz wzięcie całej odpowiedzialności na swoje barki. Pierwszy z wybudowanych okrętów okazał się być za ciężki o 125 ton i poszedł na dno!!!. Zdecydowano się więc wydłużyć okręt o 10 metrów oraz zwiększyć wyporność o 800 ton, w czym pomogło przedsiębiorstwo General Dynamics' Electric Boat Division. Jednak po przebudowaniu okręt nie mieścił się w bazie Marynarki Wojennej Hiszpanii w Cartagenie. Prace dostosowujące port pochłonęły kolejne 16 mln euro. Ponadto pojawiły się problemy z napędem niezależnym od powietrza (AIP), jaki był tworzony przez Navantie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY