Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7134 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Szpiedzy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co łączy emerytów z groteskowej opozycji i sowieckich szpiegów z czasów ZSRR?

 

Wydane przez wydawnictwo Rebis „Akwarium” Wiktora Suworowa to klasyczna już publikacja o kulisach działalności sowieckiego wywiadu wojskowego Głównego Zarządu Wywiadowczego, czyli GRU. Praca pełna, do dziś niestety aktualnych, trafnych obserwacji o bolszewii.

Gdy czytałem „Akwarium” po raz drugi, po ponad ćwierć wieku, szczególne wrażenie zrobiła na mnie opowieść o tym dlaczego sowieccy szpiedzy, którzy zdradzili ZSRR, zbiegli na Zachód, często wracali tam, gdzie czekała ich pewna śmierć. Machaniom psychologiczny sowieckich szpiegów skojarzył mi się z mechanizmem psychicznym warunkującym działania emerytów z groteskowej opozycji.

65% uciekinierów z GRU i KGB wracała do ZSRR pomimo, że była rozstrzeliwana. Duża część z tych, którzy pozostawali na zachodzie popadała w alkoholizm lub popełniała samobójstwa. Działo się ta pomimo, że sowieckimi szpiegami na zachodzie zostawali ludzie niezwykle silni psychicznie i odporni na stres.

Co było powodem takiego zachowania sowieckich szpiegów? Szokująca odpowiedź brzmi: tracili na zachodzie symbole prestiżu jakie mieli w ZSRR. W ZSRR agenci GRU i KGB mogli czuć się lepsi od reszty społeczeństwa, bo mieli mieli dobra, których nie miała reszta społeczeństwa. Oznaką prestiżu były własne małe mieszkanka, gdy reszta Rosjan musiała gnieździć się w komunałkach, czyli wspólnych mieszkaniach, z wspólną kuchni i łazienką. Pokraczne i wiecznie psujące się sowieckie auta, gdy reszta Rosjan nie miała prywatnych samochodów. Dostęp do zachodnich ubrań, wędlin, zachodnich alkoholi i perfum, ze sklepów dla komunistycznej elity, czyli do luksusowych towarów towarów niedostępnych dla reszty Rosjan. Przywileje te sprawiały, że byli niezwykle atrakcyjni w oczach atrakcyjnych, młodych, biednych jak całe społeczeństwo, Rosjanek. To uprzywilejowanie było jak narkotyk. Upajało. I gdy go zabrakło na zachodzie życie stawało się koszmarem dla byłych sowieckich szpiegów.

Choć standard życia był w ZSRR o wiele niższy niż na Zachodzie, to drobne rzeczy dawały o wiele więcej satysfakcji. Na zachodzie sowiecki szpieg po ucieczce dostawał dom, samochód i pieniądze. Luksusy niewyobrażalne nawet jak dla sowieckich elit. Ale problem polegał na tym, że dom, samochód i pieniądze na zachodzie mieli prawie wszyscy, i nie dawały one prestiżu jak w ZSRR. Okazywało się, że satysfakcja nie wynika z wygodnego życia, nie daje jej powszechny luksus. Satysfakcje daje bycie uprzywilejowanym. To, że się ma wyznaczniki prestiżu, których nie mają inni.

Moim zdaniem tak, jak sowieccy szpiedzy na Zachodzie, tak samo w Polsce emeryci z groteskowej opozycji, przeżywają niewyobrażalne cierpienie z powodu utraty prestiżu. Nie cierpią bo stracili coś materialnie, bo nie stracili. Cierpią bo PiS odebrał im prestiż. Przez dekady należeli do elity, stali ponad resztą Polaków, których uznawali za ciemny motłoch. I pewnego dnia ”motłoch” nie uszanował systemu kastowego, i najniższa kasta stanowiąca większość dorwała się do władzy. Przejęła atrybuty prestiżu, władze kiedy powinna być w opozycji, media kiedy nie powinna być w nich obecna. Co bardziej bolesne ”kmiecie” zamiast uszanować ”arystokrację” bezczelnie zaprzestali okazywać szacunek swoim dotychczasowym panom. Świat stanął na głowie.

 

W nienawiści do PiS nie chodzi tylko o jakieś frukty z koryta, chodzi o poczucie własnej godności. Emeryci z groteskowej opozycji budowali je przez lata na pogardzie wobec Polaków. Na poczuciu własnej wyjątkowości, byciu arystokracją. Egalitarna rewolucja PiS zburzyła ten feudalny porządek. Dotychczasowa ”elita” poczuła się obdarta z godności, przez ”kmieci” nie szanujących systemu apartheidu, systemu kastowego.

To odarcie z godności dotychczas uprzywilejowanych sprawia, że jakikolwiek kompromis w polskiej debacie publicznej nie jest możliwy. Uznawani przez elitę za czarnuchów i pospólstwo Polacy nie mogą się zgodzić znowu być niższą kastą skazaną na dyskryminację i marginalizację, nie mogą zgodzić się na powód feudalizmu, a dotychczasowa ”arystokracja” za Chiny nie zgodzi się na to, by traktowano ją jak resztę, bo poczucie własnej elitarności jest czymś czego jak widać elity nie są wstanie się wyzbyć.

Nie wątpię, że czytelnicy  „Archiwum”, pomimo, że jest to praca sprzed kilku dekad, znajdą w książce Suworowa wiele innych niezwykle aktualnych motywów. Autor książki występujący pod literackim pseudonimem Wiktor Suworow to Władimir Bogdanowicz Riezun. W ZSRR Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był szpiegiem GRU na Zachodzie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został przez sowietów skazany na karę śmierci. Jest autorem kilkunastu książek.

 

Jan Bodakowski

 

http://prawy.pl/76525-co-laczy-emerytow-z-groteskowej-opozycji-i-sowieckich-szpiegow-z-czasow-zsrr/

KOMENTARZE

 • Opozycja?
  http://prawy.pl/wp-content/uploads/2017/03/KOD_emeryci12-300x180.jpg
 • Konstytucja!
  http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/bodakowski_zdj5.jpg

  http://www.fronda.pl/a/fotorelacja-emeryci-z-groteskowej-opozycji-sprzeciwiaja-sie-reformie-sadownictwa-wspiera-ich-walesa-pis-moze-byc-tylko-zadowolony-z-takich-przeciwnikow,112117.html
 • Czy mam zrozumieć
  , że PIS zlikwidowało system kastowy i wprowadziło system egalitarnej demokracji, gdzie to każdy zdolny i pracowity może osiągnąć wyżyny drabiny społecznej? Jeśli tak się stało, tzn , że w ogóle straciłem zdolność postrzegania rzeczywistości, albowiem ja widzę zwykłą wymianę przy korycie. Dla osiągnięcia celów strategicznych obecna władza rzuca nieco świecidełek tłuszczy, by utrzymała ją przy władzy w następnych wyborach.
 • Klasyczny bełkot i brak zrozumienia dla rzeczywistych prcesów.
  Z artykułu wynika że na zachodzie wszyscy mają domy .. a to g..no prawda czyli prawda propagandowa dla motłochu typu solidaruchy, islamiści czy banderowcy.
  Z artykułu wynika że PRLem rządziły służby i nie było to wcale dyktatura proletariatu...a przecież była i to było słabością PRLu.
  PRLem rządzili słabo wykształceni aktywiści robotniczy...starali się
  ... ale jak się jest robolem to znaczy że się natura nie dała intelektu (szkoła tego nie nadrobi) czyli rozumu.
  Prości aktywiści nie działali sprawnie...

  Lud się obudził ? kiedy ? Podczas kolejnych prób organizowania przez V kolumnę żydowską w Polsce zamachów stanu ? (56, 68, 70, 76, 80...89)
  To wszystko żydowskie próby przejęcia władzy w Polsce.

  W końcu się udało żydom przejąć władzę i ograbić Polaków ze wszystkiego.

  Tu ciekawa ocena stanu obecnego w Polsce przez Syryjskiego polityka.
  https://www.youtube.com/watch?v=FnjGObUrDAc

  Polska jest od 89r pod żydowską okupacją.
 • @Talbot 10:24:04
  Konstytucja ? żydowska napisana przez żydów Kwaśniewskiego i Kalisza
  z licznymi żydowskimi suflerami jawnymi i tajnymi ...

  Żydzi bronią żydowskiej konstytucji... czyli bronią Pollin...
  Ale Polska to nie Pollin.
  a żydzi w Polsce są nic nie znaczącą mniejszością zgodnie z ich własnym twierdzeniem że żydów w Polsce wymordował Hitler.

  Hitler owszem mordował żydów i to na wielką skalę ...ale ich nie wymordował bo skąd by się ich tylu nagle wzięło w Polsce i to mieszkających od dziecka w PRLu (Kwaśniewskie, Michniki, Robcie, Kody, Nowoczesne, Bolki, Balcerowicze...i wielu wielu innych
  Tylko Rostowski jest importowany co widać bo nie potrafi mówić po Polsku bez obcego akcentu...

  Polska od 89r za sprawą pożytecznych idiotów z solidarności jest pod żydowską okupacją.
  poniżej ciekaw filmik "apropopo"
  https://www.youtube.com/watch?v=FnjGObUrDAc
 • @Oscar 13:50:07
  Dlatego trzeba zmienić Konstytucję.
  Co do Michnika: https://www.salon24.pl/u/antoni-dudek/302385,walesa-z-michnikiem-w-moskwie
 • @Talbot 10:24:04
  Szok! Współtwórca KOD obraża wyborców PiS: "Wystarczająca część obywateli Polski to głupcy. A my? Rozumna mniejszość". Walter Chełstowski, założyciel i członek władz WOŚP i jeden z inicjatorów Komitetu Obrony Demokracji, nazwał Polaków popierających obecną władzę głupcami. Garstkę, do której sam się zalicza, a która chce obalić obecny rząd, nazywa…”rozumną mniejszością”.

  Ciągle się łudzimy, że można demokratycznie. Że wybory samorządowe a potem parlamentarne odsuną PiS od władzy. Nie odsuną. Tylko tą dyktaturę umocnią. I może tak być, że PiS będzie miał 2/3 w parlamencie, czyli większość do zmiany konstytucji. Naszej konstytucji. Wniosek: Duża, wystarczająca część obywateli Polski to głupcy. A my? Rozumna mniejszość. Tak, jak w każdej dyktaturze napisał Chełstowski. Nie dzieje się to po raz pierwszy. Tuż przed Sylwestrem zamieścił podobny wpis na FB. Przypomnijmy go: Więc mówię: cham to cham , głupek to głupek itd. Większość mi mówi : „nie obrażaj zwolenników pis ”. No właśnie. Dlaczego od razu akurat większość komentujących ma na myśli zwolenników pis? Pomyślcie. Dlaczego od razu to tak skojarzyliście?Koniec z poprawnością inteligencką. Za jedną „zdradziecką mordę” lub „drugi sort” powiem sto razy „cham”, „głupek ” itd. Nie ma przebacz. Bo to jest wojna kulturowa i cywilizacyjna. O Polskę. Ich – kłamców, cwaniaków, karierowiczów, wazeliniarzy, kolaborantów, fanatyków religijnych, głupków, prostych świń itd. Albo o naszą normalną, demokratyczną, otwartą, europejską . Polskę tworzoną przez Inteligentów czytamy. Internauci nie pozostawili jego wpisu bez komentarza. Polacy to głupcy, a my to „rozumna mniejszość”. A potem zdziwienie dlaczego głupcy za nimi nie idą komentuje sprawę kataryna. Ciekawe, jak ten najmądrzejszy z mądrych wytłumaczy nagłą utratę mądrości Polaków? Tyle lat głosowali na właściwych ludzi, na TE elity, na TĘ konstytucję. I nagle jednego dnia, w dniu wyborów zgłupieli dodaje Andrew Smith. Złogi stalinowsko ubeckie są w szoku, duch II RP daj Boże zwycięży i te hektary grobów naszych bohaterów nie pójdą na marne stwierdza mocno gonzo. Można zapytać - ile trzeba mieć pogardy dla innych, żeby pisać takie słowa? Chełstowski wraz z kolegami z KOD-u przeżywają widać ciężki czas, bo ich śmieszne pohukiwanie na obecną władzę nie brane jest już poważnie przez zdecydowaną większość Polaków. I ich żenująca akcja z ubieraniem pomników w koszulki z napisem „Konstytucja” tego nie zmieni. Pozostało im więc tylko jedno, obrażanie. To nie inteligencja niestety jest wspólnym mianownikiem KODziarzy, a ubecki epizod w życiorysie ich lub ich tatusiów/dziadziusiów itp.
 • @Oscar 13:41:39
  pora "umierac"
 • @Husky 18:44:46
  To pesymizm czy groźba ?

  Czekamy na zawalenie się globalnego imperium mafii żydowskiej.
  Jak się doczekamy to świat znormalnieje i bardzo się zmieni.

  Wygląda na to że zasadnicze zmiany, przełom nastąpi jeszcze w tym roku.
  Rotszyld już publicznie popiskuje.

  Sygnałem załamania się imperium będzie likwidacja (optymalizacja) baz na całym świecie lub rewolucja w USA np secesja bogatszych stanów z USA.
  Inne możliwe objawy to zawalenie się dolara.

  Aktualnie globalna mafia zaatakowała waluty krajów które się "opierają' zniewoleniu (Turcja, Iran, Rosja, Węgry, RPA...) Chin nie atakują bo są bez szans wobec gigantycznych rezerw finansowych Chin.

  Nerwowe embarga , ataki na waluty to chyba ostatnia desperacka próba odwrócenia biegu historii.

  Niestety jest jeszcze próba ostateczna ... czyli III wojna światowa..
  TU tylko szach ze strony Rosji może uratować świat.
 • @Oscar 19:32:26
  Jednym z objawów odrodzenia świata będzie całkiem inna dystrybucja bogactwa na świecie.
  Skończy się świat "biegunowy" czyli nieprzyzwoitego bogactwa i niesłychanej nędzy.
  Globalni bandyci przestaną grabić zasoby dziesiątków krajów na świecie które w tych warunkach zdobędą suwerenność i odbudują pomyślność ekonomiczną dla swoich obywateli.

  Wystarczy kilka lat by świat się stał "nudny" bo wszędzie ludzie będą żyli na jakimś znośnym poziomie.
 • @Oscar 19:32:26
  //TU tylko szach ze strony Rosji może uratować świat.//


  tak
  wiele razy na ten temat wypowiadał się znany w świecie szachista Garii Kasparow w tym wydał nawet własną opinię kto da mata w tej partii szachów
  ....i nie bedzie to Rosja

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY