Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
860 postów 7041 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Polski futbol zaczął się we Lwowie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kiedy kibicujemy Biało-Czerwonym, kiedy patrzymy na Roberta Lewandowskiego z orłem na piersiach, pamiętajmy – że polski futbol rozpoczął się we Lwowie

 

 

Tak na marginesie mundialu: pierwszy polski klub piłkarski powstał we Lwowie, a pierwszy mecz w dziejach polskiego futbolu rozegrano też we Lwowie. Dzisiaj Ukraińcy fałszują nawet historię piłki nożnej, próbując zawłaszczyć ją i przerobić na swoją modłę.

W górnej części Stryjskiego Parku, na terenach, gdzie w 1894 r. organizowana była Powszechna Wystawa Krajowa, stoi niewielki pomnik. Na szczycie kolumny umieszczono siedzącego na piłce sokoła – i to jest właściwie jedyny element tego upamiętnienia, który nie budzi wątpliwości. Bo już napisy na cokole omijają prawdę historyczną bardzo szerokim łukiem. Czytamy tam m.in.: „110 lat ukraińskiego futbolu 1894–2004. Ukraina”. Guzik prawda!

W 1894 r. zorganizowano we Lwowie Powszechną Wystawę Krajową. To przy jej okazji uruchomiono pierwszą na ziemiach polskich linię tramwaju elektrycznego. Urządzono również wiele – jak byśmy to dzisiaj nazwali – imprez towarzyszących. Wśród nich II Zlot Sokołów. Znów przypomnijmy – pierwsze na ziemiach polskich gniazdo Sokoła (czyli Towarzystwa Gimnastycznego Sokół) założone zostało we Lwowie w roku 1867. Nazywane Sokołem-Macierzą przez pierwsze 17 lat swego istnienia było jedyną organizacją sokolą na ziemiach polskich.

W czasie II Zjazdu Sokoła wśród licznych zmagań sportowych przygotowano również mecz futbolowy. Ta nowa dyscyplina przywędrowała do nas z Anglii i jak każda nowinka była podchwytywana, podpatrywana i trenowana. Tym razem miała to być jednak oficjalna rywalizacja – swoje zespoły wystawiły Towarzystwa Gimnastyczne Sokół ze Lwowa i z Krakowa. Zawodnicy, trenerzy, organizatorzy i sędziowie mówili po polsku, zaś jednym z naczelnych zadań Sokoła było – oprócz ćwiczeń tężyzny fizycznej – podtrzymywanie i krzewienie polskiego patriotyzmu.

 

Mecz rozegrany 14 lipca 1894 r. trwał zaledwie… 6 minut. Wówczas bowiem pierwszego gola dla drużyny Lwowa wbił Włodzimierz Chomicki, a sędzia przerwał mecz. Do dziś nie wiadomo, czy był to skutek niedokładnej znajomości zasad futbolu czy też spieszono się, aby realizować następny punkt programu, czyli pokazy gimnastyczne. W każdym razie Lwów pokonał Kraków 1:0. 16-letni wówczas zdobywca pierwszego gola w historii polskiej piłki Włodzimierz Chomicki pracował potem przez wiele lat jako nauczyciel wychowania fizycznego w lwowskich gimnazjach. W 1945 r. wysiedlony – jak większość Polaków – ze Lwowa, zmarł osiem lat po zakończeniu II wojny w Chocianowie na Dolnym Śląsku. Z okazji tego meczu wybito pamiątkowy medal z jego nazwiskiem – medal oczywiście był w języku polskim. Jeśli w całym wydarzeniu mieli udział jacyś Ukraińcy – to być może wśród kibiców i obserwatorów znalazł się jakiś Rusin (grekokatolik). Ale i to wcale nie jest pewne. Mimo to współcześni działacze sportowi na Ukrainie uznają ten mecz za początek ukraińskiego futbolu, argumentując, iż został rozegrany na „ziemiach etnicznie ukraińskich”. Zaświadczyli to stosownym pomnikiem, wprowadzającym w błąd nieświadomych prawdy turystów i obecnych mieszkańców Lwowa. To zresztą nie pierwsza taka historyczno-sportowa granda naszych „partnerów” zza wschodniej granicy. W 2012 r. podczas Euro 2012 na oficjalnej stronie ukraińskiego związku futbolowego ukazały się informacje o miastach – gospodarzach mistrzostw Europy. Napisano tam, że Lwów znajdował się do 1939 r. „pod polską okupacją”.

Warto dodać, że lwowscy piłkarze zapisali piękną kartę w obronie Lwowa – przed Ukraińcami właśnie. Pierwszym klubem piłkarskim na ziemiach polskich była założona w 1903 r. Sława Lwów, której tradycję przejęli Czarni Lwów (stąd w wielu źródłach za rok założenia Czarnych podaje się 1903, pojawia się także informacja, że o kilka dni wcześniej powstała Lechia Lwów – spór o to pierwszeństwo właściwie nie został rozstrzygnięty). Jak podaje Brunon Podlacha – 60 młodych sportowców Czarnych zginęło w obronie Lwowa w 1918 r., zawodnicy i piłkarze lwowskich klubów walczyli także w obronie roku 1920, w tym bitwie pod Zadwórzem nazwanej polskimi Termopilami. Natomiast początki ukraińskiego futbolu we Lwowie możemy datować dopiero na rok 1911, kiedy założony został klub Ukraina Lwów. Wcześniej, bo od 1908 r., powstała żydowska Hasmonea Lwów.

Kiedy kibicujemy Biało-Czerwonym, kiedy patrzymy na Roberta Lewandowskiego z orłem na piersiach, pamiętajmy – że polski futbol rozpoczął się we Lwowie.

 

Napisał

 

https://warszawskagazeta.pl/felietony/kroniki-tygodniowe/item/5793-polski-futbol-zaczal-sie-we-lwowie

KOMENTARZE

 • Ukraina: ukarano Polaka, który "wyzwolił" lwy na Cmentarzu Orląt
  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/c//uploads/news/lwow_1.jpg


  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/grzywna-dla-polaka-ws-zniszczenia-plyty-na-cmentarzu-orlat-lwowskich/5s438nf
 • @Talbot 19:51:23
  https://www.youtube.com/watch?v=ZDtPdJ4loiA
 • Generalnie Ukraina ma wszędzie swoich ludzi.
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/849/21/8492133.jpg

  Jezus, Budda, Zuckerberg... Wszyscy jesteśmy Ukraińcami?

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201807308492170-Sputnik-Ukraina-Farion-Chorwaci-Budda-Wisznu/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY