Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7131 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Hemingway agentem NKWD

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostatnio do naszych rąk trafiła ciekawa pozycja Nicholasa Reynoldsa „Towarzysz Hemingway”.

 

 

Wszyscy wiemy¸ że znany pisarz amerykański Ernest Hemingway sprzyjał lewicowym ruchom, że był korespondentem wojennym wojny domowej w Hiszpanii, a po stronie rebeliantów brał udział w walkach, że sercem i duchem był za rewolucją kubańską, że był przyjacielem Fidela Castro i skończył śmiercią samobójczą.

Nikt natomiast nie wiedział, że był agentem sowieckim, zarejestrowanym pod pseudonimem Argo. Początki tego zdarzenia sięgają połowy lat 30-tych. Wtedy to Ernest Hemingway błyskawicznie zdobywał popularność w Ameryce jako młody, odważny o postępowych poglądach pisarz. Współpracował z nieformalnym organem Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych, marksistowskim pismem „New Masses”. Służby bolszewicki uważnie śledziły jego działalność. W 1935 roku jedno z partyjnych wydawnictw sowieckich wydało zbiór jego opowiadań. Bez zgody pisarza oficerowie bezpieki założyli mu teczkę, mając nadzieję, że złowią cenną zdobycz. I nie pomylili się. Hemingway stał się dla nich ważny, gdy w 1936 roku wybuchła wojna domowa w Hiszpanii. Stała się ona poligonem dla ideologii leninowskiej. Generał Francisco Franco wypowiedział posłuszeństwo skrajnie lewicowemu rządowi. Na pomoc swoim braciom w wierze rewolucyjnej ruszyli Sowieci. Oprócz zasilania oddziałów rebelianckich swoimi ludźmi, bardzo ważną rolę przeznaczyli na propagandę, mającą oddziaływać na prasę. I na tym polu mógł im się przydać pisarz amerykański. Trzeba było urobić międzynarodową opinie społeczną o zbawczych działaniach „szlachetnych” komunistów hiszpańskich i wrednych „zbrodniarzy reakcjonistów” zwolenników gen. Franco.

Rezydent NKWD w Madrycie, mjr. Aleksander Orłow wspominał, że sowieckie tajne służby wpłynęły na nowojorską agencję prasową North American Newspaper Alliance, aby zaproponowała Hemingweyowi wyjazd do Hiszpanii. Został korespondentem wojennym z ramienia NANA i już na miejscu dostał komisarza politycznego tzw. opiekuna, który zadbał, aby pisarz spotykał się z właściwymi ludźmi, odwiedzał odpowiednie miejsca. Opiekunem został holenderski komunista Joris Ivens. Edukował pisarza w słusznej linii partii. A Hemingway wszystko łykał z entuzjazmem i z przekonaniem głosił w swoich reportażach, że gen. Franco jest „skurwysynem pierwszej wielkości”, a bojówkarze z komunistycznych Brygad Międzynarodowych to bohaterowie walczący z faszyzmem.

Oprócz propagandowych artykułów Hemingway wziął udział w nakręceniu dwóch filmów propagandowych: „Hiszpania w ogniu” i „Ziemia hiszpańska”, wzorowanych na sowieckich produkcyjniakach. Pisarz w szerzeniu komunistycznej propagandy był tak zajadły, że atakował swoich kolegów pisarzy, którzy widzieli i oceniali sytuację inaczej. Ofiarą tych ataków stal się znany amerykański pisarz John Dos Passos.

W głównej sowieckiej kwaterze w Hiszpanii, w hotelu Gaylord Hemingway był goszczony przez NKWD, przez samego mjr. Orłowa. Odwiedził także ich obóz szkoleniowy. Brał udział w akcji dywersyjnej, wykolejenia pociągu i walczył na froncie przeciwko frankistom. Wiedział doskonale, że siły rewolucyjne Hiszpanii zostały całkowicie opanowane przez służby sowieckie. Nie przeszkadzało mu to, że stosują krwawy terror, a nawet podziwiał ich za brutalne metody walki i dowodził, że stosowanie bezwzględnego terroru jest niezbędne dla dobra rewolucji.

Nicholas Reynolds określa rolę pisarza w wojnie hiszpańskiej jako „republikańskiej cheerleaderki”. Doszło nawet do tego, że w 1938 roku Hemingway napisał korespondencję do moskiewskiej „Prawdy”, nie różniącą się niczym od innych materiałów drukowanych w tej gadzinówce.

Po zwycięstwie gen. Franco załamany Hemingway wrócił do USA i dalej był piewcą bolszewizmu. W 1939 roku poparł pakt Ribbentrop-Mołotow. Uważał, że ZSRR poparła Hitlera w obronie własnej. Pisarz właśnie w tym czasie został zwerbowany przez NKWD. Zrobił to bez żadnych oporów, z „pobudek ideologicznych”. Dostał pseudonim „Argo”. Jego werbownik , bolszewicki szpieg żydowskiego pochodzenia pisał do Moskwy: „Jestem pewny, że będzie z nami współpracował i będzie robił, co w jego mocy”. Niestety z tej współpracy nie zachowały się żadne dokumenty.

Hemingway piórem robił dla sowietów więcej niż inny klasycznie działający szpieg. Popierał po wojnie okupację Europy Środkowo-Wschodniej przez Armię Czerwoną, a za zimną wojnę oskarżał Churchilla a nie Stalina.

Z entuzjazmem poparł rewolucję na Kubie. Stał się przyjacielem Fidela Castro i głosił z entuzjazmem zwycięstwo jego rządów na Kubie, które przyniosło „wyzwolenie” i stało się wielką dziejową szansą dla Kubańczyków.

Już wtedy pisarz zachorował na depresję i cierpiał na różnego rodzaju paranoje. Reynolds uważa, że miało to związek ze współpracą Hemingwaya z NKWD. Pisarz bał się, że FBI dowie się o tym i zaprowadzi go to „na szubienicę”. Do jego śmierci samobójczej przyczyniła się także choroba alkoholowa i metoda leczenia elektrowstrząsami. O jego współpracy z NKWD dowiedziano się dopiero kilkadziesiąt lat po jego śmierci.

 

KOMENTARZE

 • Talbot
  Odgrzewany stary kotlet. O tym było wiadome już z 15 lat temu. To żaden świeży news.
 • Prof. Chodakiewicz: Rosja to jedyne państwo na świecie, które może zniszczyć USA. Chińczycy jeszcze nie
  „Polska wobec zmagań geopolitycznych w Europie i na świecie” to tytuł spotkania z prof. Markiem Chodakiewiczem organizowanym przez Klub Polonia Christiana, jakie miało miejsce w Warszawie w Domu Literatury 12 lipca.

  – Chciałbym, abyście się państwo zastanowili ze mną, w jaki sposób polityka Stanów Zjednoczonych wpływa na to co wy tutaj robicie – rozpoczął swój wykład prof. Chodakiewicz i kontynuował rzuconą myśl:

  – Zanim jednak będziemy mogli sobie na to odpowiedzieć to trzeba na początek zrozumieć esencję i charakter polityki amerykańskiej. Dlaczego polityki amerykańskiej? Ameryka jest największym imperium na świecie. Ameryka nie kontroluje świat, ale dominuje świat czy daje światu przywództwo. W tej chwili Stanom Zjednoczonym zagrażają dwie potęgi. Numer 1 to jest Rosja. Dlatego, że postsowieci odziedziczyli sowiecki arsenał nuklearny. Jest to jedyne państwo na świecie, które może zniszczyć Stany Zjednoczone. Chińczycy jeszcze nie.

  Chodakiewicz miał na myśli, że Chiny, które również mają arsenał nuklearny jednak taki, który nie jest zdolny technologicznie do zniszczenia USA.

  – Natomiast Chiny rosną w siłę – podkreślił Chodakiewicz. – Jest to w tej chwili największa gospodarka świata. (…) Chiny są potęgą regionalną i chcą aby Amerykanie się wycofali z ich regionu, a gdzie indziej by się chcieli ze Stanami Zjednoczonymi potargać.

  https://www.youtube.com/watch?v=ToZN0A--FV8
 • Iwona Galińska
  " a za zimną wojnę oskarżał Churchilla a nie Stalina."
  No popatrz, jaki mądry gość...!
 • @SZS 13:35:37
  Bez przesady.To że ogólna wiedza Talbot jest bardziej niż skromna przez co wybiera publicystykę na swoje możliwości,nie świadczy jeszcze o tym że każdy kto posiada wiedzę nieco większą jest od razu geniuszem.
  Hemingway podobnie jak reszta świata od wtedy do teraz, wiedział kto odpowiada ze "rozpętanie zimnej wojny" nie dlatego że był omnibusem
  ale dlatego że takie były (i są) fakty.
  https://www.history.com/this-day-in-history/churchill-delivers-iron-curtain-speech
  https://en.wikipedia.org/wiki/Iron_Curtain
 • @ikulalibal 13:59:59
  Czytaj lepiej prawdziwą Historię opisywaną przez Sputnik - a nie przez amerykański portal historyczny.
 • @Talbot 14:40:06
  Złośliwiec! ;-)
 • Był raczej nieciekawym osobnikiem
  Widocznie Bóg rozdaje talenty przypadkowo.

  Najmądrzejszy też nie był, jak podaje Wikipedia:

  „Hemingway suffered a severe injury in their Paris bathroom when he pulled a skylight down on his head thinking he was pulling on a toilet chain.”

  (Hemingway doznał poważnej kontuzji w ich paryskiej łazience, kiedy to ściągnął sobie na głowę okno dachowe, myśląc, że pociąga łańcuszek do spłuczki.)
 • @Lotna 16:52:30
  Blizna mu pozostała do końca życia (widoczna na zdjęciu), o której powstaniu mówił niechętnie.
  :D

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY