Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
871 postów 7125 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Kogo zaatakuje Rosja po mundialu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kremlowscy stratedzy traktują wielkie wydarzenia sportowe jako pretekst do wyrównywania rachunków z państwami, których nie lubią

 

Nie ma chleba, to będą igrzyska! To bliski wszystkim dyktatorom sposób na sprawowanie władzy. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej nie są ważne dla Rosjan sportowo. Wynik Sbornej, choć pożądany, nie tak się liczy jak efekt polityczny. Mistrzostwa mają olśnić. Pokazać potęgę państwa i władzy.

Każdy, kto weźmie udział w tym wydarzeniu, w jakiś sposób wejdzie do gry rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Zdjęcia uśmiechniętych twarzy ze stadionów i bankietów obiegną świat. Będę dowodem poparcia putinowskiego snu o potędze. Przebudzenie może być jednak bolesne. Zazwyczaj po igrzyskach była wojna. Tak było w 2008 r. w wypadku najazdu Rosji na Gruzję, jak i w 2014 r., gdy zaatakowała ona Ukrainę.

Pierwszy gol

Nikomu nie przeszkadzało, że niespełna dwa lata przed wyborem na organizatora mundialu, w 2008 r., Rosja zaatakowała Gruzję. Dopiero w 2014 r. po aneksji Krymu i rozpętaniu wojny hybrydowej przeciw Ukrainie rozlała się fala krytyki. Czarę goryczy przepełniło zestrzelenie przez prorosyjskich separatystów w Donbasie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych. Zginęło 298 osób, w większości Holendrów. Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. 17 lipca 2015 r. nad miejscowością Torez strąciła go rakieta z rosyjskiej wyrzutni Buk. Oczywiście Rosja zaprzeczyła i zaprzecza temu do dziś. Świat nie uwierzył. Zachodni politycy i organizacje praw człowieka zaczęły domagać się obok sankcji ekonomicznych także odebrania praw do organizacji mundialu. W Europie najbardziej o to zabiegał były premier Wielkiej Brytanii David Cameron. W Ameryce 13 senatorów wystosowało pismo do ówczesnego prezydenta FIFA Josepha Blattera. Zarzucali w nim, że federacja „niepotrzebnie wzmacnia reżim Władimira Putina, w czasie gdy powinien być potępiony”.Jestem dumny, że Rosja przygotowuje się do organizacji mundialu. Politykom, którym nie podoba się organizacja mistrzostw w tym kraju, mówię: zostańcie w domu – oświadczył Blatter po spotkaniu z Putinem. W Polsce najdobitniej przeciwko rosyjskiej organizacji zaprotestował Zbigniew Boniek. Jako jedyny prezes narodowej federacji nie pojawił się w Sankt Petersburgu na losowaniu grup eliminacyjnych. Prezes PZPN stwierdził, że przyznanie mundialu Rosji w 2010 r. miało rację bytu, ale zmieniło się to po wybuchu wojny na Ukrainie.

Kolejna fala krytyki rozlała się po próbie otrucia w angielskim Salisbury byłego rosyjskiego agenta Sergieja Skripala i jego córki. Zostali oni porażeni bronią chemiczną. Jak ustalili brytyjscy eksperci, substancją o nazwie „Nowiczok”, którą w swym arsenale ma Rosja. To nie był pierwszy skryty atak na byłego agenta GRU w Wielkiej Brytanii. Tym razem dodatkowo przy użyciu zakazanej międzynarodowymi konwencjami broni. Działalność rosyjskich służb wzburzyła polityków i zachodnie społeczeństwa. Wiele państw, w tym Polska, wydaliło rosyjskich dyplomatów powiązanych z wywiadem. Wielka Brytania głośno zaczęła domagać się bojkotu mistrzostw, bo na przeniesienie w inne miejsce nie ma już czasu. Bojkot sportowy jest jednak kontrowersyjny. Wycofanie z rozgrywek reprezentacji uderzy także w kibiców i piłkarzy. Oni nie są niczemu winni, a dodatkowo to dość wielki elektorat. Od razu też Rosja zaczęła straszyć, cytując regulamin FIFA. Federacja, która wycofa reprezentację, będzie musiała zapłacić 250 tys. franków szwajcarskich kary. A jeśli zrobi to na 30 dni przed mistrzostwami, nawet pół miliona franków. Dodatkowo drużyna zostanie wykluczona z następnych rozgrywek. Bolesne. Ogłoszono więc bojkot polityczny.

Karny za faul

Według zapewnień brytyjskiego rządu nikt z przedstawicieli rządu ani rodziny królewskiej nie pojawi się na mundialu. Brytyjczycy zabiegają o wsparcie, o sojuszników. Tylko solidarna, międzynarodowa akcja ma szansę powodzenia. Jak na razie jedynie Islandia oficjalnie poparła całkowity bojkot polityczny. O przyłączenie się do akcji zaapelowało 60 europarlamentarzystów, w dużej części Polaków.

W Polsce pierwsza zabrała głos Kancelaria Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda na pewno nie pojawi się na uroczystości otwarcia mistrzostw. Być może będzie na trybunach meczów polskiej reprezentacji. Decyzja jeszcze nie zapadła. Tak samo jak decyzja polskiego rządu i parlamentu.

A Rosja lekceważy bojkot. W imieniu Kremla rzecznik Putina Dmitrij Pieskow oświadczył: W Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej najważniejsze to nie przyjazd urzędników czy oficjeli. Najważniejsze to gra drużyn.

Samobójcza bramka

Pieskow kłamie. Dla Rosji najmniej ważna jest gra drużyn. Najważniejsza jest propaganda. Przedstawienie światu wspaniałej organizacji i wspaniałej władzy. Mistrzostwa to nie tylko mecze. To przede wszystkim towarzyszące imprezy, bankiety i nieformalne spotkania. Możliwość wpłynięcia na przeciwników rosyjskiej władzy. Utwierdzenia w sympatii zwolenników. Zdjęcia, filmy, wypowiedzi będą bezwzględnie wykorzystane do budowy fałszywego, lepszego wizerunku Rosji Putina. Politycy o tym wiedzą. Jednak pokusa pokazania się jako kibic narodowej drużyny jest silniejsza. A już zdjęcia z zawodnikami bezcenne. Nic tak nie przemawia do wyborców jak widok polityka w szatni wśród zmęczonych, spoconych i szczęśliwych piłkarzy. On tam jest. To też jego sukces. Szczególnie w roku wyborczym. Najprawdopodobniej więc na mundialowych trybunach ujrzymy wielu parlamentarzystów i członków rządu. Nawet tych najbardziej antyrosyjskich. Zgodnie będą twierdzić, że przyjechali dopingować naszych, że należy oddzielić sport od polityki. Bzdura. Przyjadą, by się ogrzać w blasku reprezentacji. Legitymizowania rosyjskiej władzy chwilowo nie będą dostrzegać. To będzie jak samobójcza bramka. Dobre intencje, ale skutek fatalny.

Na kogo zapoluje wilk?

Symbolem i maskotką mistrzostw świata w Rosji jest wilk Zabiwaka. To slangowe określenie. Na język polski można przetłumaczyć, że to ten, który strzela bramki. Choć brzmi dużo groźniej. Tak pomiędzy zawadiaką i zabijaką. Zabiwaka to skuteczny napastnik. Na pysku ma narciarskie, a może wojskowe gogle. Doskonale ukazuje intencje gospodarzy.

Taka właśnie dziś jest Rosja. Kreml jak nikt potrafi wykorzystywać sportowe wydarzenia. Odwrócić uwagę od prawdziwych intencji. Uspokojony sportowymi emocjami świat z zaskoczeniem przyjmuje wybuch kolejnego konfliktu. A Rosja jak zwykle jest niewinna. Musi się bronić, choć przecież tak bardzo kocha pokój. Tak było w 2008 r. W dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie rosyjskie wojska rozpoczęły krwawy konflikt. Najechały na Gruzję. Do dziś okupują Osetię Południową, gdzie ustanowiły marionetkowe władze republiki. Oczywiście Rosja była niewinna i to ona według kremlowskiej propagandy padła ofiarą maleńkiej Gruzji. A rosyjskie wojska to nie najeźdźcy, a „mirotworcy”, czyli wojska pokojowe.

W 2014 r., tuż po igrzyskach zimowej olimpiady w Soczi, na Krymie i w Donbasie pojawiły się „zielone ludziki”. Nie wiadomo skąd. Ale rosyjskojęzyczne i sprzyjające Rosji. Tu też Kreml wszystkiego się wyparł. To miejscowa ludność nagle zapragnęła stać się Rosjanami. A woli ludu nie wolno się sprzeciwiać. I tak Rosja anektowała Krym, a wojna w Donbasie na stałe destabilizuje państwo ukraińskie. Choć zgodnie z międzynarodowym prawem wojny nie ma, bo przecież nikt jej nikomu nie wypowiedział. W wypadku Rosji wielkie wydarzenia sportowe są niezwykle konfliktogenne. Nie wiadomo jeszcze, jaką rolę nadali tym mistrzostwom kremlowscy stratedzy. Plany zapewne już są gotowe. Gdzie teraz uderzy Zabiwaka?

Napisane przez Bogdan Konopka

https://warszawskagazeta.pl/polityka/item/5727-kogo-zaatakuje-rosja-po-mundialu-kremlowscy-stratedzy-traktuja-wielkie-wydarzenia-sportowe-jako-pretekst-do-wyrownywania-rachunkow-z-panstwami-ktorych-nie-lubia

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Ekspansja na Zachód
  Ługańska Republika Ludowa ogłosiła otwarcie przedstawicielstwa we Włoszech

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/670/73/6707363.jpg

  P.o. ministra spraw zagranicznych Ługańskiej Republiki Ludowej Władisałw Dejnego powiedział dziennikarzom o otwarciu „Centrum reprezentacji Ługańskiej Republiki Ludowej we Włoszech”.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201806308274172-LRL-WLOCHY-sputnik/

  Na zdjęciu słowianin...
 • Amerykanie w Niemczech
  http://g9.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/3011000/3011333-gdzie-stacjonuja-wojska-usa-w.jpg


  Powrót do USA lub przeniesienie do Polski

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-oceniaja-koszty-utrzymania-oddzialow-w-niemczech/fe15g3d
 • Na pewno zaatakuje Kałmucję
  Bo blisko i są otoczeni.
 • Konopka ? idę o zakład że to ŻYD !!!
  Jak żyd to prostacki propagandzista ~! szkoda czasu na to to !!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 19:07:37
  Też mi się wydaje, że ten minister z Ługańska to żyd.
 • Proroctwa na XXI wiek. III Wojna Światowa, Silna Polska, upadek asteroidy.
  http://globalne-archiwum.pl/wp-content/uploads/2018/06/22-Proroctwa-na-XXI-wiek.-III-Wojna-%C5%9Awiatowa-Silna-Polska-upadek-asteroidy.png

  Co jeszcze wynika z proroctw? Otóż w owym czasie, to jest w trakcie tej zawieruchy wojennej, Niemcy również będą chciały ugrać coś dla siebie i uderzą na zachodnie, przygraniczne i nadmorskie tereny Polski. Wojna z Niemcami będzie trwała jednak bardzo krótko i praktycznie nie przyniesie Polsce większych strat. Po wypędzeniu Niemców z Polski i zbombardowaniu w odwecie Berlina przez nasze lotnictwo, zabierzemy im ziemie, które obszarowo będą zbliżone do terenów byłej NRD.

  W międzyczasie, Polska weźmie również w ochronę oraz swój zarząd Ukrainę i Białoruś, o co kraje te same będą nas wtedy błagać. Na marginesie należy dodać, iż wojska polskie będą na Ukrainie już wcześniej, to jest, będą tam, zanim oficjalnie wybuchnie III Wojna Światowa, gdyż zostaną one wysłane, do tego państwa, w ramach pokojowego kontyngentu NATO, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu rosyjsko ukraińskiego.

  Z kolei, Chińczycy i Japończycy jakieś 2 lata po wybuchu III Wojny Światowej zatrzymają się chwilowo w podbijaniu Rosji, ale zrobią to tylko dlatego, iż w wyniku upadku wielkiej asteroidy do północnej części Oceanu Atlantyckiego (I Wielka Katastrofa Kosmiczna), powstaną wielkie i straszne kataklizmy naturalne (powodzie, trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów, tornada, cyklony) tak, iż dalsze prowadzenie jakiejkolwiek wojny stanie się na jakiś czas niemożliwe z przyczyn pogodowych.

  http://globalne-archiwum.pl/proroctwa-na-xxi-wiek-iii-wojna-swiatowa-silna-polska-upadek-asteroidy/
 • @Talbot 19:32:15
  Takie międzynarodowe mistrzostwa w kopane piłki to doskonała okazja do wysłania do Rosji kilku tysięcy agentów i werbowników i to nie tylko do jednej Moskwy, ale wszędzie tam gdzie będą odbywały się mecze.
  Werbowanie przy piwku i w wieczory zakrapiane alkoholem, po pewnym czasie mogą zaowocować majdanami i protestami w całej Rosji.
  Tak było przecież po mistrzostwach piłkarskich na terenie Ukrainy.
  Na Ukrainie się udało, w Rosji jak nawet się nie uda to i tak będzie można wykorzystać ten fakt propagandowo. Szczególnie jak kilku meneli kupionych za 10 dolarów dniówka straci życie odstrzelonych w ten sam co na Ukrainie sposób.
 • @Talbot 19:32:15
  Pokaż Talbot swoją fizjonomię, porównamy z fizjonomią Dejnego.
 • @lorenco 20:06:06
  Czy ktoś z rodziny?

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a2/StrobeTalbott.jpg

  Nelson Strobridge „Strobe” Talbott III (ur. 25 kwietnia 1946 w Dayton) – amerykański naukowiec, dyplomata, dziennikarz i polityk.
  Aktywnie uczestniczył w procesie poszerzenia NATO o Polskę, Czechy i Węgry.
 • Do @Talbot 19:32:15
  Walisz głupa żydzie Talbot ! chcesz tutaj uchodzić błazna ? pisze jak byk KONOPKA !!!! widziałem na zdjęciu Wikipedia i to 100% żyd ! tak samo jak ty Talbot !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin LACH .
 • @Oświat 20:15:55
  Raczej:
  https://media.tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201505130010-sga1.htm/11.jpg
 • @ele 20:28:03
  Ługiańsk to Ukraina, tam jest zatrzęsienie chazarów.
 • @Talbot 21:13:33
  Mieszkańcy Ługańskiej Republiki Ludowej są innego zdania i ja im wierzę a nie Tobie.
 • Wklejasz brednie.
  Jest Mundial i każde państwo w tym wypadku, chciało, chce i będzie chciało pokazać się z jak najlepszej strony.
  Jak dotąd Rosja bardzo dobrze sobie radzi ze wszystkim, kibice są bardzo zadowoleni.
  Co, zawiść dupę ściska?
  A co do tego, kogo zaatakuje Rosja po Mundialu.
  Oczywiście Polskę.
  Wy rusofobscy podżegacze wojenni, pierwsi uciekniecie z Polski. Zapewne do USraela a Ty Talbot pewnie na Ukrainę.
  Jednak wtedy skończą Ci się dolary płacone za napierdzielanie na Rosję.
  Ludzie chcą pokoju i gówno ich obchodzi ilu w Rosji jest żydów.
  Na swoim podwórku mamy ich sporo, takich podżegaczy wojennych jak Ty i ten z tego artykułu, który wkleiłeś.
 • @Oświat 20:03:08
  No raczej Rosjanie są bardzo skonsolidowani i tacy werbownicy mają małe szanse. Po cichutku do domciu.
 • 1* PAPKA DLA bezrozumnych talbotolopiteków :)
  PRÓBA OBSRYWANIA NR 1 :
  "Nie ma chleba, to będą igrzyska!"

  hahahaha :))))


  Po wyjściu w zeszłym roku z dwuletniej recesji spowodowanej spadkiem cen ropy naftowej i sankcjami Rosja przeżywa obecnie pełne ożywienie gospodarcze. Starszy ekonomista na rynkach wschodzących od firmy badawczej Capital Economics William Jackson napisał w zeszłym tygodniu oficjalną notatkę dla inwestorów, w której zauważył, że wzrost PKB w maju wzrósł o ponad dwa procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W pierwszym kwartale liczba ta wyniosła 1,3%. Według Jacksona, główne zmiany odnotowano w sektorze produkcyjnym, który wzrośnie w tempie ponad 5%. Wcześniej wskaźnik ten wynosił 1%. Według Banku Światowego, rosyjski rząd, kiedyś niemal całkowicie uzależniony od eksportu ropy, obniżył jej udział z 70% w 2013 roku do 59% w zeszłym roku. Dziś budżet powrócił do nadwyżki, a dług publiczny wynosi tylko 33% PKB. Inflacja jest obecnie rekordowo niska — 2,4% w przeliczeniu rocznym. Jest to znacznie niższy wskaźnik niż prognozowany przez rosyjski Bank Centralny w wymiarze 4%. Między innymi, wzrost cen żywności jest bliski zero procent. Bezrobocie w dalszym ciągu spada. W maju spadło do 4,7% i jest na rekordowo niskim poziomie od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku. Jak podsumowuje autor artykułu, można by uznać to za ekstrawagancję, ale nie da się ukryć, że Rosja jest dzisiaj atrakcyjna dla inwestorów, zwłaszcza jeśli porównamy ją z rynkiem amerykańskim.


  PRÓBA OBSRYWANIA NR 2 :
  Nikomu nie przeszkadzało, że niespełna dwa lata przed wyborem na organizatora mundialu, w 2008 r., Rosja zaatakowała Gruzję.

  hihihi hehehe :)

  Niezależna komisja międzynarodowa, działająca na zlecenie Unii Europejskiej, twierdzi, że Gruzja ponosi pełną odpowiedzialność za rozpętanie wojny przeciwko Osetii Południowej w sierpniu minionego roku. Takie wnioski zawiera raport ekspertów, który ujrzy światło dzienne pod koniec września - twierdzi niemiecki Der Spigel.

  Specjalnie utworzona komisja zajmowała się wyjaśnieniem przyczyn wybuchu konfliktu między Osetią Południową a Gruzją. w dniu 8 sierpnia 2008 r. Atak rozpoczął się ostrzałem posterunków rosyjskich sił stabilizacyjnych na linii rozejmu. Były to wówczas jedyne siły będące gwarantem pokoju w tym regionie. W wyniku ataku śmierć poniosło wielu rosyjskich żołnierzy, działających w ramach mandatu międzynarodowego. W dalszym efekcie działań wojennych zniszczona została znaczna część południowoosetyńskiej stolicy Cchinwali. Setki budynków mieszkalnych uległo zniszczeniu. Zginęło ponad 160 obywateli republiki. Przeszło 30 tysięcy osób musiały opuścić swoje domy i zostać uchodźcami. Ten atak był główną przyczyną zbrojnej odpowiedzi wojsk Federacji Rosyjskiej.

  Micheil Saakaszwili, i jego zachodni protektorzy ogłosili rosyjską reakcję, jako „nieuzasadnione użycie siły". Gruzja sugerowania na arenie międzynarodowej, że padła ofiarą agresji. „Wnioski wyciągnięte przez komisję międzynarodową, demaskują te spekulacje" - uważa Konstantin Zatulin, dyrektor Instytutu krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw

  KOLEJNE PRÓBY OBSRYWANIA SĄ JESZCZE BARDZIEJ ŻAŁOSNE - OTRUCIE SKRIPALA , STRĄCENIE SAMOLOTU NAD UPADLINĄ I INNE WYDARZENIA PRZYPISYWANE ROSJI ZDRADZAJĄ OBJAWY CHOROBY PSYCHICZNE AUTORA JAK I CYTUJĄCEGO GO...
  TALBOTOLOPITEKA:
 • PS. JEŚLI SUKCESY PUTINOWSKIEJ ROSJI nie dają ci spać spróbuj...
  ... tego !!!

  https://www.youtube.com/watch?v=jx_Lny3Lh7U

  wyprodukowane z myślą o talbotolopitekach :)
 • @Paulus Aquarius 00:16:14
  Spokojnie!

  Putin już został wezwany przez Trumpa na rozmowę - ten wybije jemu z głowy, napadanie na kogokolwiek.
 • 1*; poniżej: jak Rosja zaatakowała Gruzję
  Gruzja, czyli USA-Izrael-UE napadła na Osetię

  Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem Olimpiady w Pekinie gruziński prezydent, Saakaszwili, realizujący politykę USA-Izrael-UE, wydał rozkaz armii gruzińskiej, szkolonej przez Izraelczyków, zaatakowania Osetii Południowej – gdyby ktoś nie wiedział, chodzi o ropę. Większość obywateli Osetii posiada rosyjskie obywatelstwo, więc w jej obronie stanęła Rosja. Gruziński kundel skaleczył łapę rosyjskiego brytana – kosztowało to życie 1400 – 2000 Osetyńczyków – i uciekł (znać izraelskie wyszkolenie) ogłaszając jednostronny rozejm. Na więcej nie miał sił i środków. Ten kundel nie liczył się nawet ze stratami narodu gruzińskiego, ponieważ musiał zdawać sobie sprawę, że jego pan nie przyjdzie mu z pomocą. Tercet USA-Izrael-UE testował tylko reakcję Rosji. Do bezpośredniej walki brytanów, Rosji i USA z pewnością nie dojdzie. Do akcji zaczepnych przestępczy tercet używa swoich wytresowanych kundli. Dlatego zaraz do Tbilisi przyleciała jednym samolotem – z polskimi barwami!, o zgrozo! – cała sfora sługusów USA-Izrael-UE z aktem poparcia dla Saakaszwilego, czyli dla polityki przestępczego tercetu. Zza płota, bezpiecznie mogli sobie poszczekać na Rosję.
  Mój sznaucer olbrzym w podobnej sytuacji, gdy zza płotu szczekają na niego marne kundle, podchodzi blisko nich i bezceremonialnie podnosi nogę w wiadomym celu – tak zachowują się psy rasowe, świadome własnej siły i powagi.
  W polskim i zachodnim prawie walki psów oraz szkolenie do tych walk są objęte sankcjami. W jakich, zatem kategoriach traktować te tragiczne, służalcze postaci „liderów politycznych” Środkowo-wschodniej Europy – przecież w końcu ludzi? Jak sami o sobie myślą, jeśli myślą? Bo o narodach, które „reprezentują” nie myślą wcale. Zresztą to chyba i dobrze, ponieważ przynosiłoby nam ujmę.
 • @Rzeczpospolita 09:18:17
  " Mój sznaucer olbrzym w podobnej sytuacji, gdy zza płotu szczekają na niego marne kundle, podchodzi blisko nich i bezceremonialnie podnosi nogę w wiadomym celu – tak zachowują się psy rasowe, świadome własnej siły i powagi"

  :D

  Uwielbiam nokauty spod Pańskiej klawiatury ;)

  ...Z pozdrowieniami.
 • @Talbot 09:06:52
  hihihi ...aleś goopi talbocik... masakra...
 • @Talbot 09:06:52
  Tak jak nam wybił suwerenne decyzje?
 • talbot
  Kontrakty na miliardy podpisane ,więc w ramach resetu Trump może nas teraz znowu odstąpić Rosji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

ULUBIENI AUTORZY