Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
750 postów 6171 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Izrael przyjął polską narrację

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Porażka przekuta w sukces

Polska pokazała po raz pierwszy od bardzo wielu lat siłę i to, że potrafimy skutecznie walczyć o nasz interes – również w obszarze historycznym, niezwykle ważnym dla naszej dzisiejszej reputacji, możliwości działania we współczesnym świecie

— powiedział na antenie TVP Info minister Jacek Sasin, odnosząc się do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz deklaracji premierów Polski i Izraela.

Przypomniał, że przez kilkanaście lat Polska była krajem zupełnie słabym, który nie reagował na narastającą falę ataków i oskarżania nas o współudział w zbrodniach w czasie II wojny światowej.

Polska milczała, nie miała do walki właściwie żadnych narzędzi. Dopiero my, przyjmując pięć miesięcy temu tę ustawę, wywołaliśmy, po pierwsze, ogólnoświatową dyskusję na ten temat. Prawda historyczna się przebiła i mamy efekt, którego absolutnie nie mielibyśmy w żadnym innym przypadku

— zauważył minister Sasin.

Podkreślił, że wczorajsze oświadczenie to niebywały sukces.

To wczorajsze oświadczenie, gdzie premier Izraela, najważniejszy polityk w Izraelu, mówi wprost, że nie było żadnych polskich obozów śmierci, że to były obozy niemieckie, że oddaje hołd Polskiemu Państwu Podziemnemu i bardzo licznym Polakom, którzy ratowali Żydów. Rzeczą bez precedensu jest to, że w różnym stopniu potępia antysemityzm i antypolonizm

— zaznaczył minister.

Odnosząc się do relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi podkreślił, że nawet przez chwile nie było tak, że te relacje w wymiarze bezpieczeństwa były zagrożone.

Mieliśmy pewność, że to jest coś, co jest wartością stałą. Na poziomie symbolicznym ta ustawa na pewno nie pomagała nam w budowaniu relacji z USA jak i z Izraelem. To są trochę naczynia połączone. Ale z drugiej strony nie mogliśmy dłużej na ołtarzu nie wchodzenia w konflikt, kiwania głową i dbania o to, żeby było miło, odpuszczać naszych żywotnych interesów — ocenił Sasin.

**Naszym żywotnym interesem jest to, żeby prawda o roli Polski w czasie II wojny światowej wybrzmiała, żebyśmy nie pozwalali na to, że jesteśmy bezpodstawnie atakowani

— podkreślił minister.

Zdjęcie Zespół wPolityce.pl

autor: Zespół wPolityce.pl

 

Rzecznik prasowa Departamentu Stanu Heather Nauert w wydanym oświadczeniu z zadowoleniem "powitała przyjęcie poprawek do ustawy o działalności IPN". "Nowelizacja ustawy potwierdza przywiązanie Polski do swobody dyskusji i wolności słowa" – stwierdziła.

Holokaust i nazistowskie zbrodnie były niewysłowioną tragedią w historii Polski i ludzkości. Władze amerykańskie podzielają pogląd, że określenia obarczające państwo polskie odpowiedzialnością za zbrodnie popełnione przez nazistów na terenie okupowanej Polski, takie jak "polskie obozy śmierci" są niewłaściwe i krzywdzące.Najlepszym sposobem przeciwstawiania się takiemu przeinaczaniu faktów jest nieskrępowany i swobodny dialog – głosi oświadczenie.

Heather Nauert przekazała też, że zmiany wprowadzone przez polski parlament idą w stronę zagwarantowania nieodzownej swobody badań naukowych.

Oświadczenie Departamentu Stanu jest pierwszą oficjalną reakcją władz amerykańskich na uchwalenie przez Sejm RP, a następnie przyjęcie przez Senat bez poprawek nowelizacji ustawy o działalności Instytutu Pamięci Narodowej, którą prezydent Andrzej Duda podpisał tego samego dnia – wczoraj.

 

//telewizjarepublika.pl/usa-z-zadowoleniem-przyjmuja-zmiany-w-ustawie-o-ipn-jest-oficjalne-oswiadczenie,66883.html

KOMENTARZE

 • Trump: spotkanie z Putinem możliwe po szczycie NATO
  http://media.dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2018/06/rexfeatures_9728990o-800x500_c.jpg

  Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom, że być może spotka się z Władimirem Putinem po szczycie NATO, który zaplanowany jest na 11 i 12 lipca. Możliwym miejscem spotkania z rosyjskim prezydentem według Trumpa są Helsinki.

  Trump oświadczył, że chciałby rozmawiać z Putinem m.in. o wojnie w Syrii oraz o sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że jego wolą jest poprawa relacji z Rosją.

  W Moskwie przebywa obecnie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który spotkał się z rosyjskim prezydentem i rozmawiał z nim o spotkaniu z Trumpem. Bolton poinformował, że data i miejsce szczytu Trump-Putin zostaną ogłoszone w czwartek, jednocześnie w Moskwie i Waszyngtonie.

  Jak piszą agencje, oprócz Helsinek, jako miejsce szczytu, brany jest pod uwagę także Wiedeń.

  Trump i Putin spotkali się poprzednio w listopadzie na marginesie szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w wietnamskim Danang. (PAP)

  fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock
  http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/trump-spotkanie-z-putinem-mozliwe-po-szczycie-nato/
 • Autor
  chyba komletnie juz ochujałes - "porazka przekuta w sukces" - proszę Cię Kolego, zacznij samodzielnie myślec albo wogóle myśleć
 • polecam
  Piętka: Nowelizacja ustawy IPN
  27 czerwca 2018 Redakcja Konserwatyzm.pl
  “Rząd przedstawi dzisiaj Sejmowi projekt nowelizacji ustawy o IPN – chodzi o uchylenie artykułów 55a i 55b, mówiących o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę. To wynik analizy iż w tej chwili nadrzędny cel, jakim jest obrona prawdy historycznej skuteczniej będzie można osiągać innymi środkami, niezrozumienia polskich intencji na świecie oraz trwającego od wielu miesięcy dialogu polsko-izraelskiego” – podał pisowski portal wpolityce.pl.
  Chyba nikt się tak nie ośmieszył w historii jak oni. Dzięki tej akcji z nowelizacją ustawy o IPN pisowcy osiągnęli dwie rzeczy. (1) Pokazali całemu światu, że rządzone przez nich państwo nie jest suwerenne. (2) Przypisywanie “Narodowi lub Państwu Polskiemu” odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, w tym pisanie o “polskich obozach koncentracyjnych”, a także negowanie zbrodni nacjonalistów ukraińskich na Polakach stanie się powszechne. Właściwie już się stało.

  * * *

  Przemysław Żurawski vel Grajewski oświadczył, że autorom nowelizacji ustawy o IPN w sprawie penalizacji banderyzmu powinny się przyjrzeć służby specjalne. Groźnie się zrobiło.

  * * *

  Media informują, że o godz. 18-tej ma się odbyć konferencja prasowa premierów Polski i Izraela dotycząca WSPÓLNEGO stanowiska w sprawie zmian w ustawie o IPN. Ale Konstytucja RP nic nie mówi o tym, że premier Izraela uczestniczy w procesie legislacyjnym w Polsce.

  * * *

  O godzinie 13:42 na portalu “Gazety Polskiej” pan Tomasz Sakiewicz wyjaśnił swoim czytelnikom i zarazem zwolennikom PiS błyskawiczne procedowanie i uchwalenie w Sejmie zmian w nowelizacji ustawy o IPN z 26 stycznia br., oznaczających wyrzucenie do kosza przez rząd PiS tej nowelizacji. Otóż stwierdził on: “chcieliśmy bronić swojego dobrego imienia, ale Rosjanie byli bliscy ogrania nas w tej sprawie i skłócenia nas z głównym sojusznikiem czyli USA. Wyjściem z tej sytuacji było znalezienie formuły bronienia dobrego imienia Polski, w które włączą się poważne siły w Izraelu i USA, a jednocześnie uczynienie kroku do tytułu w sprawie ustawy”.
  Rosjanie byli bliscy ogrania PiS-u w sprawie obrony dobrego imienia Polski… Nie wiedziałem, że Binjamin Netanjahu jest premierem Rosji.

  * * *

  Dzisiejsze sensacyjne wydarzenia polityczne zapowiedziała dwa dni “Gazeta Polska Codziennie” w komentarzu Michała Kuzia. Autor ten stwierdził, że “Donald Trump to najbardziej proizraelski prezydent od czasów Harry’ego Trumana”. W związku z tym Kuź dochodzi do następującej konkluzji: “Nie jest rolą Polski, by w takiej sytuacji recenzować działania swojego strategicznego partnera. Należy jednak z posunięć amerykańskiego prezydenta wyciągnąć wnioski. Jako pewnik możemy przyjąć w Warszawie, że obecnie nie jest możliwe równoczesne pozostawanie w dobrych stosunkach z USA i prowadzenie jakiegokolwiek poważnego sporu ze środowiskami żydowskimi i samym Izraelem. Taki stan rzeczy generuje pewne koszty chociażby w kontekście ustawy o IPN. Sojusze z silnymi zawsze jednak słabszych coś kosztują”.
  Myślę, że organ prasowy PiS wyjaśnił wystarczająco zrozumiale przyczyny dzisiejszych wydarzeń w Sejmie. Jest tylko jedna wątpliwość: czy strategiczny sojusz z USA i Izraelem będzie kosztował tylko wycofanie się z nowelizacji ustawy o IPN?

  * * *

  Dzisiejsze wydarzenia w Sejmie przykryły (może o to chodziło) podpisanie przez PGNiG umowy z z dwoma producentami skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA: Port Arthur LNG oraz Venture Global LNG. “PGNiG odbierać będzie od każdego z amerykańskich partnerów po 2 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji daje łącznie około 5,5 mld m.sześc. gazu ziemnego. To olbrzymie jak na Polskę ilości” – pisze portal money.pl.
  Drogi gaz amerykański zastąpi tańszy gaz rosyjski. Stąd ten cały, obserwowany od wielu lat, szał rusofobii ze strony rządzących w Polsce sił politycznych, ta “dekomunizacja”, walka z pomnikami radzieckimi oraz faktyczne zamrożenie stosunków politycznych i gospodarczych z Rosją. Elektoratowi PiS (“patriotom”) może się wydaje, że chodzi o “dekomunizację” i “desowietyzację”, a tutaj chodzi tylko o kolonizację gospodarczą Europy Środkowej przez USA.  * * *

  Ja niczego nie sugeruję. Jednak jako człowiek zatopiony w historii zawsze dostrzegam historyczne analogie. Wniesione dzisiaj rano na forum Sejmu przez rząd zmiany w ustawie o IPN były procedowane w nieprawdopodobnym tempie. W ciągu dwóch godzin – bez debaty i pracy w komisjach – przeszły przez trzy czytania w Sejmie. Następnie bez dyskusji i bez poprawek zmiany te przyjął Senat. Zgodność ponad podziałami wykazały PiS, PO, PSL i N. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj wieczorem będzie podpis prezydenta.
  Tak błyskawiczny proces legislacyjny miał miejsce w historii polskiego parlamentaryzmu tylko trzykrotnie. Podczas sejmu niemego w 1717 roku oraz podczas sejmów rozbiorowych w 1773 i 1793 roku.
  Jeszcze raz powtarzam, że niczego nie sugeruję.

  Bohdan Piętka
  za: FB z dn. 27.06.2018.
 • Ciekawe co z tymi chazarami z SN zrobi PiS? Czy także podkuli ogon?
  Tak sędziowie podchodzą do obowiązującej ustawy! Zdumiewające uchwały Sądu Najwyższego. "Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 roku" głosi przyjęta dziś uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski po zakończeniu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego przekazał, że 63 sędziów uczestniczących w spotkaniu, jednogłośnie przyjęło dwie uchwały. My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy nasza służbę społeczeństwu głosi uchwała. Uznajemy, że nie można, zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie, nie można w trybie ustawy, zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy, wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i zgodnie z zasadami prawodawstwa obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją dodał Laskowski. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, sędziowie SN, którzy osiągnęli nowy, niższy wiek emerytalny i nie zgłosili wniosku o możliwość dalszego orzekania, przejdą w stan spoczynku.
 • @MacGregor 12:28:25
  "chyba komletnie juz ochujałes - "porazka przekuta w sukces" - proszę Cię Kolego, zacznij samodzielnie myślec albo wogóle myśleć"

  Właśnie tak sobie myślę....
  A może zrobić referendum i zaproponować Paliakom, aby związała się z krajami WNP?
  Mac Gregor na premiera, a ministrowie z patriotycznej organizacji WPS?
  Tam żydów nie ma, tam są sami Słowianie.
  Może byś tak pogadał z Miedwiediewem?
 • @MacGregor 12:28:25
  Talbot nie myśli - on wykonuje zadania.
  Takie życie... Biedny człowiek.
  Talbot napisał:
  "Polska
  Będzie żądać ścigania mówiących o sprawstwie Polaków w Holokauście - na drodze cywilno-prawnej.
  I po kłopocie..."
  Nie musi żądać. Niech da przykłąd tutaj u nas, w Polsce.
  Czekam na proces Urbana!
  Oczywiście zdrajcy nawet nie pozwą go do sądu.

  http://i68.tinypic.com/2j5fdwn.jpg
 • @Robik 16:49:18
  Wy zamiast zajmować się Ukraińcami i kibicować Putinowi, który rozbija jedność Słowian - zajmijcie się lepiej polskim interesem narodowym.
  Niczym nie różnicie się od Targowicy opozycji.
  Jedni do Niemców, drudzy do Rosji.
  Rosyjscy żydzi mają radochę.
 • @Talbot 18:50:15
  Są tylko dwie możliwości:
  1. jesteś wrogiem Polski
  2. masz problemy psychiatryczne

  Piszesz: "Polska
  Będzie żądać ścigania mówiących o sprawstwie Polaków w Holokauście - na drodze cywilno-prawnej.
  I po kłopocie..."
  Podaję ci przykład jak powyżej z gazetą Urbana.
  Rząd nic nie robi w tej sprawie i nawet nie zamierza robić bo to zdrajcy.
  Natomiast prześladują Polaków walczących z banderyzmem ukraińskim!
  Dalej mamy "kłopot".
 • @Robik 01:38:13
  "Natomiast prześladują Polaków walczących z banderyzmem ukraińskim!"

  Czy masz na myśli tych Banderowców, którzy pracują w Polsce?
  To poważna sprawa - skoro rząd nic nie robi, to może pójdziesz porozwieszać ulotki w miastach i wsiach, aby ostrzec Polaków?
  Musisz jako polski patriota, zabrać się fizycznie do roboty, a nie wystukiwać na klawiaturze propagandowe treści rodem ze Sputnika.
 • @Talbot 06:01:39
  Nie udawaj naiwnego.
  To Ukraina wysławiająca Banderę i uprawiająca kult bandytów którzy mordowali w sposób bestialski polskie dzieci jest dla Polski największym zagrożeniem.
 • @Robik 06:42:21
  A Putin powiedział: Nie wracajmy do Historii.
 • @Robik 06:42:21
  "To Ukraina wysławiająca Banderę i uprawiająca kult bandytów którzy mordowali w sposób bestialski polskie dzieci jest dla Polski największym zagrożeniem."

  Ukraina w tamtym czasie, przynależała do Związku Radzieckiego.

  "Prezydent Putin po długim milczeniu ogłosił:"W Rosji zawsze uważano, że Rosjanie i Ukraińcy to jeden naród. Ja tak uważam nadal. Skrajny nacjonalizm zawsze był szkodliwy i niebezpieczny. Jestem przekonany, że naród ukraiński godnie i obiektywnie oceni tych, którzy doprowadzili Ukrainę do stanu, w jakim znajduje się ona obecnie.""
 • @Talbot 07:57:32
  Twoja manipulacja jak taka czytelna.
  Piszesz: "Ukraina w tamtym czasie, przynależała do Związku Radzieckiego."
  To prawda.
  Ale DZISIEJSZA Ukraina czyni z banderowskich łajdaków mordujących bestialsko polskie dzieci bohaterów.
  DZISIEJSZA!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY