Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
749 postów 6164 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Kibole

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Obietnica śmierci

 

 

Rosyjscy kibole – obok polskich być może najsilniejsi na świecie – obiecują przyjezdnym na mundial jatkę. A Kreml stoi w rozkroku: z jednej strony walczy z nimi od dwóch lat, z drugiej chce ich armię mieć po swojej stronie.

 

Piłkarskie mistrzostwa świata rozpoczną się już za nieco ponad miesiąc – 14 czerwca. Po internecie od dłuższego czasu krążą filmiki, na których rosyjscy kibole obiecują przyjezdnym jatkę. Chętnie przypominają o starciach w Marsylii z 2016 roku, gdy podczas mistrzostw Europy około setka rosyjskich kiboli napadła na przeszło tysiąc Brytyjczyków – wyspiarzy bezlitośnie katowano (używano noży, kastetów, barierek), niektórzy otarli się o śmierć. Wówczas rosyjskie władze bądź poparły chuliganów, bądź zbagatelizowały sprawę. Niemożliwe? Igor Lebiediew, wicemarszałek rosyjskiej Dumy i członek władz Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej powiedział „Nie widzę niczego złego w zachowaniu naszych fanów. Wręcz przeciwnie – dobrze się spisaliście chłopcy, tak trzymać!” (ten sam Lebiediew postulował w swoim czasie legalizację walk chuliganów stadionowych i uczynienie z nich dyscypliny sportu jak każda inna). Z kolei Siergiej Ławrow oświadczył: Nie możemy być ślepi na absolutnie prowokacyjne zachowania kibiców z innych państw. Na pewno wszyscy widzieliśmy oburzające nagrania, na których depczą rosyjską flagę, wykrzykują obraźliwe hasła o rosyjskich władzach i czołowych rosyjskich sportowcach.

Wówczas zamieszki przypadły na bardzo napięty czas w relacjach Rosji z Zachodem (trwa on zresztą wciąż). Teraz – gdy sama Rosja może być areną starć – Kreml już nie będzie tak wyrozumiały dla kiboli. Rosyjskie władze w ostatnich miesiącach przeznaczają na zapewnienie bezpieczeństwa podczas mundialu dodatkowe setki milionów dolarów. To zresztą szerszy problem podbierania środków na bezpieczeństwo. Artiom Fiłatow pisał niedawno na łamach NEW: „Można powiedzieć, że na rzecz mundialu władze konfiskują emerytury Rosjan. W 2015 roku pobrały z państwowych funduszy emerytalnych 310 miliardów rubli. Futbol to zresztą niejedyny pretekst: rządzący przejęli 167 miliardów rubli przeznaczonych na emerytury, aby spłacić kredyty zaciągnięte przez przedsiębiorstwa sektora obronnego. Rosjan nikt o zdanie nie pytał”. Stąd biorą się takie memy, jak ten, którego widziałem wczoraj – po Placu Czerwonym suną czołgi, a podpis głosi: „Oto jedzie nasza emerytura, po lewej renta, a tuż za nią dodatek na dziecko”.

Poza tym władze mnożą zakazy stadionowe, przeprowadzają naloty na mieszkania ultrasów (długą aktualną listę zakazów stadionowych można znaleźć tutaj). W Rosji wielu kibiców twierdzi, że poza oficjalną czarną listą zresztą jest jeszcze jedna, nieopublikowana. Kiboli się aresztuje, toczą się sprawy sądowe. Władze zamierzają zneutralizować ultrasów. Dokręcanie śruby zaczęło się już po marsylskich wydarzeniach.

Kreml chce też zmienić wizerunek swoich chuliganów na świecie. „Guardian” donosił niedawno: „Zatrudniono agencję PR, która zorganizowała „odpowiednich” kibiców – ci rozdają słodycze, ciepłą herbatę i koce na meczach, a także wrzucają miłe selfie na Instagrama”.

Kreml stoi jednak z rozkroku. Jednocześnie bowiem jest świadom, jak wielką siłą są rosyjscy kibole, ale też woli ich mieć po swojej stronie, niż wypowiadać im otwartą wojnę. Putin dobrze pamięta, jaką rolę odegrali ukraińscy ultrasi podczas rewolucji godności – opowiadając się po stronie rewolucjonistów, walnie przyczynili się najpierw do ich zwycięstwa na wielu placach kraju, a następnie udali się na wschód (też na południe: ultrasie przesądzili o wyniku bitwy o Mariupol), aby walczyć z najeźdźcą. Putin wie, że rosyjscy kibole są jeszcze większą siłą. Uchodzą za jednych z najsilniejszych na świecie – obok polskich, których to szanują najbardziej z wszystkich. Ruch hools w Rosji rozwinął się stosunkowo późno – pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Dziś rządzi nim nowe pokolenie – świetnie wysportowanych, nastawionych na ogół nacjonalistycznie i prawicowo, często ksenofobicznie (według raportuA changing picture: incidents of discrimination in russian football 2015-2017do mówiąc ogólnie ksenofobicznych incydentów doszło na rosyjskich stadionach w badanych dwóch sezonach około dwustukrotnie) mężczyzn (choć są też dobrze zorganizowana kobiety kibolki w Rosji: zobacz film), którzy regularnie trenują w lasach, są przygotowani do staczania regularnych bitew. W Marsylii ostatecznie potwierdzili światu swoją siłę. Weźmy sam Spartak Moskwa, obecnego mistrza kraju – to około pół tysiąca znakomicie wyszkolonych wojowników. A rosyjscy kibole nie działają w godzinie próby osobno, potrafią się łączyć – jak dwa lata temu we Francji. Warto zobaczyć na ten temat film wyprodukowany przez BBC Russian Hooligans: Sports Terrorism Documentary. Kanoniczną stała się już padająca w dokumencie wypowiedź lidera ultrasów Spartaka Wasilija „Killera”. Na pytanie dziennikarza BBC, kim byli rosyjscy kibice w Marsylii, odpowiedział z poważną miną: „To był specnaz rosyjskich chuliganów, wysłany przez Władimira Władimirowicza Putina, aby podbić Europę”.

Można jednak oczekiwać, że obecne działania Kremla są jedynie tymczasową zagrywką i po mundialu polityka wobec ultrasów znowu się „zliberalizuje”. Bo Putin chce kiboli mieć po swojej stronie. Wciąż nie potrafi ich przekabacić (próbował szczególnie po 2010 roku, ale bezskutecznie), podporządkować. Na jego korzyść działa jednak fakt, że w swojej masie rosyjscy kibole ideologicznie są zbliżeni do Kremla. Niewykluczone więc, że w godzinie próby będzie podobnie jak w Marsylii – Putin kibolami nie będzie sterował, ale ich działania będą mu na rękę.

Zbigniew Rokita

//www.new.org.pl/5756-obietnica-smierci

KOMENTARZE

 • Uwaga!
  W Rosji Kiboli nie ma - są tylko Kibice.


  https://img5.dmty.pl//uploads/201303/1364401330_iwjco9_600.jpg
 • @Talbot 21:09:12
  Speniałes Talbot?
 • @Talbot 21:09:12
  Zlituj się chłopie , nie przy kolacji. Coś się Tobie pozajączkowało za co Polaków mają gnębić ?. Za to ? :)))))) https://www.youtube.com/watch?v=XAgToBDOmhc
 • @Talbot 21:09:12
  https://www.youtube.com/watch?v=VCiK-_Q8VgA
 • Dobrze że przy okazji zbliżającej się tragicznej rocznicy poruszasz ten temat.
  29 maja minie kolejna rocznica tragicznych skutków wpuszczania na stadiony angielskiego kibolskiego bydła (przepraszam czteronożne bydlątka)

  29 maja 1985, na stadionie Heysel w Brukseli. Przed finałowym meczem Pucharu Europy pomiędzy Juventusem a Liverpoolem doszło do starć między angielskimi i włoskimi kibicami, w wyniku których śmierć poniosło 39 osób.
  Prowodyrami i sprawcami dramatu były angielskie zwierzęta (przepraszam zwierzęta)
  https://secure.i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03320/HeyselREX_3320732b.jpg

  http://im.rediff.com/sports/2015/may/28heysel4.jpg

  https://i.pinimg.com/originals/e0/cd/90/e0cd907e8577b6e0da4d460424a03921.jpg

  http://metrouk2.files.wordpress.com/2014/03/wpid-article-1305644985263-024e12c10000044d-368556_466x310.jpg
  https://www.youtube.com/watch?v=3AD9XBdV7c4
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_na_Heysel

  // film wyprodukowany przez BBC //

  Niech się BBC pocałuje w dupe a przed tym nakręci film o tym jak przez dwadzieścia lat z okładem policje całego świata mobilizowały się na wieść o przyjeździe "angielskich kibiców" (przepraszam kibiców za drastyczność porównań)
 • A czy zdajesz sobie sprawę, że OPERACJA PSYCHOLOGICZNA "KIBOLE" to następna prowokacja Rządowych Spec Służb (SS).
  .

  Przecież to nic nowego pod Słońcem.

  Wydział ds. Prowokacji Komendy Głównej Policji. Pytania do generała Działoszyńskiego.
  Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, kto zorganizował zamieszki na Rondzie Waszyngtona podczas Marszu Niepodległości 11 listopada 2014 roku w Warszawie powinien uważnie obejrzeć dokumentalne materiały filmowe zaprezentowane przez ....


  http://3obieg.pl/wp-content/uploads/2014/11/18b8355b9301715593a006c65ab68ef5.jpg
  http://1.s.dziennik.pl/pliki/7051000/7051568-mem.jpg


  .
 • Policyjni prowokatorzy przebierali się za kibiców! Policja wywoływała zamieszki. Policjanci obrzucili kamieniami policjantów...
  .


  Prokuratura zajmie się prowokacjami policji !!


  Trzeba być dzieckiem, albo głupcem by tej strategii nie brać pod uwagę lub jej celów nie rozumieć.

  OLIGACHIA ma na liście płac dziesiątki tysięcy MAJDANIARZY oraz dziesięć razy tyle pozbawionych prawdziwej wiedzy patriotów, zdesperowanych bezrobotnych i mało zarabiających, awanturników, pijaków..., których jest bardzo łatwo sprowokować i i nimi manipulować.


  Tłum nie ma dowódcy ani przeszkolenia ani sprzętu !!!!  ------------- TŁUM NIE MA ROZUMU !!!!!!!!!!!


  http://parezja.pl/wp-content/uploads/2014/11/10298952_763197253715678_4720744071331961336_n.jpg
  https://i.ytimg.com/vi/Mw_Rztx0xzw/maxresdefault.jpg
  http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/c/uploads/foto2013/38589-397031361209293.jpg
  .
 • "Posądź (oskarż) drugą stronę, o to, co jest twoją winą" -- GEBELS
  .  https://pbs.twimg.com/media/DczzrUoW0AAfK8I.jpg
  .
 • Rosyjscy kibole na rozmowach w Buenos Aires: tworzymy sojusz przeciw Angolom, sprawimy im krwawą łaźnie
  https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2089225,Rosyjscy-kibole-na-rozmowach-w-Buenos-Aires-tworzymy-sojusz-przeciw-Angolom-sprawimy-im-krwawa-laznie
 • @Talbot 07:33:46
  "Według informacji brytyjskiego dziennika "Daily Express" przedstawiciele rosyjskich grup kibicowskich udali się "na rozmowy" do argentyńskiej stolicy Buenos Aires"
  Nie bój się Talbot tak bardzo o Mundial w Rosji - tam porządku wśród rosyjskich kiboli i zagranicznych, będą pilnowali Kozacy. A z nimi żartów nie ma.
 • ''Boiska spłyną krwią''
  Terroryści z ISIS po raz kolejny grożą światu. Na swoich propagandowych kanałach zamieścili plakaty, te przedstawiają dżihadystów, którzy podcinają gardła sławnych piłkarzy.

  http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750x400/c/uploads/news/mundial.jpg

  Dżihadyście odgrażają się, że zaatakują w trakcie piłkarskich Mistrzostw Świata. Organizacja Site, która monituruje działania terrorystów w sieci odnalazła nowe plakaty, które są rozsyłane pomiędzy fanatykami ISIS. "Zwycięstwo będzie nasze" i "Stadiony spłyną krwią" - głoszą plakaty.

  Większość z przechwyconych materiałów była rozsyłana za pośrednictwem aplikacji Telegram.

  Są to przede wszystkim plakaty, które przedstawiają dżihadystów w bojowych strojach oraz stadiony piłkarskie w tle. Na plakatach pojawili się także Cristiano Ronadlo oraz Leo Messi. Na ilustracjach terroryści odcinają im głowy na tle stadionu, który przypomina Stadion Łużniki w Moskwie.

  To głównie plakaty, na których widać dżihadystów w bojowych strojach i stadiony piłkarskie w tle. Na jednym z nich pojawili się także piłkarze Cristiano Ronaldo i Leo Messi, którym bojownicy Państwa Islamskiego obcinają głowy. To najprawdopodobniej Stadion Łużniki w Moskwie.


  Źródło: o2

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY