Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7131 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Dzisiaj obchodzimy Narodowe Święto Zwycięstwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska nie była wolna za sprawą okupacji sowieckiej.

 

8 maja II wojna światowa w Europie dobiegła końca, zakończył się kilkuletni koszmar, który kosztował życie miliony istnień. Polska najechana z dwóch stron przez hitlerowskie Niemcy, a później Związek Radziecki pod okupacją znalazła się po kilku tygodniach. Polscy żołnierze nie złożyli jednak broni i na wielu frontach tej wojny przelewali krew za zwycięstwo aliantów, udowadniając bohaterstwo. Niestety zostali przez nich zdradzeni politycznie.

O udziale Polaków w II wojnie światowej można by pisać bardzo wiele – najbardziej spektakularne epizody to zdobycie Monte Cassino, udział polskich pilotów w bitwie o Anglię, gdzie stali się prawdziwymi asami przestworzy, czy bitwa pancerna pod Falaise. Do dzisiaj wspominając tamte zdarzenia możemy czuć się dumni.

Kilka dni temu obchodziliśmy święto państwowe – Dzień Flagi Rzeczypospolitej, które przypadało w rocznicę zawieszenia polskich flag nad Bramą Brandenburską, nad Kolumną Zwycięstwa, być może nawet na niemieckim parlamencie Reichstagu. Więcej o tym tutaj: Polskie flagi zawisły nad Berlinem.

Kilka dni później III Rzesza skapitulowała, stąd też dzisiejsze święto. Polacy 8 maja 1945 roku nie mogli jednak świętować, bowiem odbywająca się w lutym konferencja jałtańska zdecydowała o ustanowieniu Polski podporządkowanej ZSRR Stalina. Polacy zostali zdradzeni przez aliantów i znaleźli się za żelazną kurtyną.

Od 2015 roku obchodzimy w dniu 8 maja święto państwowe Narodowy Dzień Zwycięstwa. W ustawie zapisano, że święto ustanowiono na rzecz świętowania zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Nie wspominano w ustawie już o końcu II wojny światowej, co sugerować może właśnie to, że Polska po pokonaniu nazistów nadal nie była wolna, za sprawą nowej okupacji sowieckiej. Sejm 24 kwietnia 2015 ustanawiając to święto zniósł jednocześnie obchodzone od 1946 roku w dniu 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. W czym ta różnica w datach? Przede wszystkim szukać trzeba jej w różnicy czasów – niemiecki feldmarszałek Wilhelm Keitel kapitulację podpisał 8 maja późnym wieczorem, według czasu moskiewskiego był to już 9 maja.

Łukasz Religa

za: portalkujawski.pl

 

http://dzienniknarodowy.pl/dzisiaj-obchodzimy-narodowe-swieto-zwyciestwa/

KOMENTARZE

 • Berlin zdobyli w maju 1945 Polacy i Białorusini, a nie Rosjanie!
  http://pressmania.pl/wp-content/uploads/2015/05/Berlin-zdobyli-Polacy-i-Bia%C5%82orusini-a-nie-Rosjanie-e1431116193418.jpg  Niewielu historyków europejskich, a nawet światowych zadało sobie trud demaskacji komunistycznych fałszerstw, dotyczących przebiegu II Wojny Światowej. Dużo się mówi i pisze o tym kto w tej wojnie zwyciężył, ale mało, albo wcale o tym kto II Wojnę Światową wywołał!

  17 września 1939 roku radziecka Armia Czerwona dokonała takiej samej agresji na Rzeczpospolitą, jaką rozpoczęli hitlerowcy w dniu 1 września 1939 roku. Stalin stał się najwierniejszym sojusznikiem Hitlera w imperialnej polityce opanowania Europy.

  Po dokonaniu nowego rozbioru Rzeczpospolitej hitlerowcy maszerowali ramię w ramię z oficerami NKWD podczas defilady ….”zwycięstwa” zorganizowanej w Brześciu nad Bugiem. Rosyjskie NKWD ściśle współpracowało od września 1939r. do czerwca 1941r. z niemieckim Gestapo w zwalczniu polskiego podziemia zarówno na terenach okupowanych przez hitlerowców jak i na Kresach Rzeczpospolitej okupowanych przez ZSRR!

  Potem, gdy Niemcy uderzyły na Francję, to ropę naftową potrzebną do faszystowskich czołgów dostarczał komunistyczny ZSRR!

  W bitwie o Anglię Stalin wspomagał Luftwaffe radzieckim paliwem lotniczym.

  Dopiero gdy większa część Europy dostała się pod okupację dwóch zaprzyjaźnionych totalitaryzmów tzn. faszystowskiego na Zachodzie i komunistycznego na Wschodzie, to obaj dyktatorzy wzięli się za łby i dopiero w czerwcu 1941roku Stalin przestał być sojusznikiem Hitlera!

  Jedno wszakże nigdy się nie zmieniło w polityce ZSRR i Niemiec, a mianowicie zbrodnie dokonywanie na Narodzie Polskim.

  a

  Decydujące znaczenie dla zdobycia Berlina miała bitwa o wzgórza Seelow!

  Bitwa o Berlin rozpoczęła się na wzgórzach Seelow nad Odrą 16 kwietnia 1945 roku. To właśnie tutaj regularne wojsko Hitlera stoczyło swój ostatni bój z Pierwszą Armią Wojska Polskiego liczącą prawie 80.000 żołnierzy. Linia wzniesień na zachodnim brzegu Odry stanowiła ostatnią naturalną przeszkodę na drodze do niemieckiej stolicy.

  Aby nie być oskarżonym o stronniczość zacytuję teraz relację niezależnego historyka. Historyk i publicysta Michael Jones tak to opisał:

  Niemiecki dowódca Grupy Armii „Wisła” generał Heinrici bardzo umiejętnie, choć nie do końca w zgodzie z prawidłami sztuki wojskowej, rozmieścił swoje oddziały w ten sposób, że ich zasadniczy zrąb pozostał po drugiej, niewidocznej dla Rosjan stronie wzgórz Seelow. Taktyka ta okazała się niezwykle skuteczna. Kiedy tylko czerwonoarmiści podeszli pod szczyty wzgórz, z góry, ze swoich ukrytych, dobrze zakamuflowanych pozycji Niemcy zaczęli ich razić ogniem z broni maszynowej i przeciwpancernej. A za ich plecami w tę i z powrotem bezustannie przemieszczał się pociąg pancerny gotowy do zaatakowania każdej sowieckiej grupy bojowej próbującej dotrzeć na sam szczyt.

  Ostatnia wielka ofensywa Armii Czerwonej nie zaczęła się zatem dobrze, co musiało zaniepokoić jej dowódców. Kapitan Władimir Krawczenko był dowódcą kompanii w 2 Armii Pancernej Gwardyjskiej. „Walki na wzgórzach Seelow były niewiarygodnie ciężkie — zapamiętał. — Niemieckie umocnienia były tam bardzo silne — nieprzyjaciel przygotował cały ciąg rozmaitych przeszkód, w tym zamaskowane rowy. Nikt z nas nie spodziewał się tak wielkiego oporu. Kiedy wczesnym popołudniem 16 kwietnia zostały posłane w bój nasze czołgi, ponieśliśmy poważne straty”. Użycie czołgów na tym etapie ofensywy nie było przewidywane także dlatego, że brakowało dla nich miejsca na zalewowej równinie nadodrzańskiej, przez którą biegły tylko dwie porządne drogi — obie maksymalnie wykorzystywane teraz przez rosyjską piechotę. A kiedy tylko sowieckie czołgi czy działa artyleryjskie zjeżdżały z którejś z tych dróg, z miejsca grzęzły w podmokłym, bagnistym terenie.Bitwa o wzgórza Seelow miała zatem potrwać ponad trzy dni i kosztować życie ponad trzydziestu tysięcy sowieckich żołnierzy. A wielu kolejnych miało zginąć także bezpośrednio potem, zanim Berlin ostatecznie wpadł w ręce Armii Czerwonej.„Jeszcze nigdy nie widziałem tylu martwych ciał, ile leżało na wzgórzach Seelow — powiedział porucznik Stefan Doernberg z 8 Armii Gwardyjskiej. — Na tym niewielkim skrawku ziemi śmierć poniosło wiele tysięcy sowieckich żołnierzy. A najstraszliwszą rzeczą było to, że wszyscy oni walczyli i ginęli, wiedząc, że ta wojna skończy się już za kilka tygodni”……

  Zatem prawda była taka, że Rosjanie nie dali rady! Wtedy właśnie dowódca Frontu Białoruskiego – marszałek Gieorgij Żukow wysłał do boju doborowe oddziały Pierwszej Armii Wojska Polskiego.

  Warto przypomnieć czym dysponowali wtedy żołnierze Wojska Polskiego.

  AWP miała 88 czołgów i pancernych dział samobieżnych oraz 30 samochodów pancernych. Z armią tą związana była jeszcze 4. Mieszana Dywizja Lotnicza, dysponująca około setką samolotów.

  Przy Drugiej Armii Wojska Polskiego natomiast, która liczyła 100.000 żołnierzy był cały korpus pancerny. Takie wojsko mogło toczyć walkę z Niemcami jak równy z równym. Zatem w szeroko rozumianej operacji berlińskiej brało udział więcej Polaków aniżeli obecnie liczy całe Wojsko Polskie!

  W dniu 19 kwietnia Polacy z Pierwszej AWP przedarli się przez niemieckie linie obrony. Niemcom nie pozostawało już teraz zbyt wiele środków, którymi mogliby powstrzymać dalszy marsz Polaków na Berlin.

  Na najwyższym wzgórzu załopotała biało-czerwona flaga. Niestety pozostała tam tylko do czasu wyłonienia się zza pierwszej linii zwycięskich Polaków, zbrodniarzy z NKWD, którzy zamordowali polskiego żołnierza, który bronił narodowych barw, a potem zbeszcześcili biało-czerwoną flagę i zawiesili w tym samym miejscu tylko czerwoną z domalowanym sierpem i młotem!

  Rosjanie od pamiętnego 17 września 1939 roku często mieli zwyczaj niszczenia polskich flag w ten sposób, że obcierali jej białą część i pozostawiali tylko samą czerwoną! Każdy ze świadków tego zdarzenia, który opowiedział o tym swoim kolegom ginął potem od strzałów w plecy z rąk funkcjonariuszy NKWD.

  Niemcy nadal sympatyzują z Rosją i wspomagają Putina w fałszowaniu historii zdobycia Berlina, czego dowodem jest; Muzeum Bitwy o Wzgórza Seelow (Gedenkstätte und Museum Seelower Höhen)
  Kraj: Niemcy
  Kontynent: Europa
  Kategoria: Muzea i Skanseny
  Kraj związkowy: Brandenburgia
  Miejscowość: Seelow
  Strona Internetowa: www.gedenkstaette-seelower-hoehen.de
  GPS: N: 52°32’5.74″, E: 14°23’46.32″

  Oto informacje jakie zwiedzający mogą pozyskać w tymże niemieckim muzeum:

  „Wzgórza Seelow (nazywane także czasem Wrotami Berlina) to znajdujące się po niemieckiej stronie Ziemi Lubuskiej malownicze nadodrzańskie wzniesienia, rozłożone wokół miasta o tej samej nazwie. Znane są obecnie z toczonych tu pod koniec II wojny światowej w 1945 roku zaciętych walk zbrojnych, nazwanych później „Bitwą o wzgórza Seelow”. Spotkały się tu ze sobą: dowodzona przez generała Gottharda Heinrici przeszło 90 tysięczna armia niemiecka i blisko milion żołnierzy z pierwszego Frontu Białoruskiego dowodzonego przez marszałka Gieorgija Żukowa.
  Była to ostatnia większa walka wojsk Żukowa przed głównym szturmem na Berlin i zarazem jedna z najtragiczniejszych w czasie której mimo przytłaczającej przewagi armii sowieckiej zginęło prawie 40 tysięcy radzieckich żołnierzy a przeszło 100 tysięcy zostało rannych. Po stronie niemieckiej było jedynie 12 tysięcy zabitych. Mimo ostatecznego zwycięstwa marszałek Żuków poddany został ostrej krytyce. Podobno nawet sam Stalin rozważał jego dymisję. W listopadzie 1945 roku na wzgórzach Seelow odsłonięty został zaprojektowany przez Lwa Kerbela monumentalny pomnik upamiętniający bitwę. Wykonany został z brązu i przedstawia żołnierza radzieckiego patrzącego na groby swoich poległych towarzyszy.
  W latach siedemdziesiątych XX wieku utworzono tu także Muzeum (Museum Seelower Höhen) z budynkiem wystawowym oraz bogatą ekspozycją plenerową. Odwiedzający mogą zobaczyć tu m in. takie maszyny bojowe jak radziecki czołg średni T-34, Katiuszę BM-13, 152 milimetrową haubicę wz. 1943 oraz jeden 143 reflektorów jakie użyte zostały podczas ataku (miały oślepiać one Niemców, a w rzeczywistości tylko ułatwił im celowanie do nacierających sowieckich żołnierzy).”

  Ani słowa w tym opisie o udziale Polaków i całkowity brak cmentarza ok.5.000 poległych żołnierzy I Armii Wojska Polskiego!

  Rosjanie zakazali budowy cmentarza polskich żołnierzy poległych na Wzgórzach Seelow w liczbie ok. 5.000!

  Stalin traktował Wojsko Polskie tylko jako…mięso armatnie i robił wszystko aby zetrzeć z pamięci Europy miejsca chwały oręża polskiego, a pochodząca z NRD Angela Merkel utrwala ten totalitarny fałszywy stereotyp, że wrota do Berlina otwarli wiosną rzekomo Rosjanie!

  Pierwsza Dywizja Wojska Polskiego stanowiła formalnie część Frontu Białoruskiego, którego większość żołnierzy była Polakami, Białorusinami i pochodziła z szeregu innych nacji, a tylko oficerowie polityczni i garstka zbrodniarzy z NKWD była Rosjanami!

  Ofiara polskiej krwi na Wzgórzach Seelow jest porównywalna z ilością poległych pod Monte Cassino, ale we Włoszech czci się chwałę oręża polskiego i bohaterstwo Polaków, natomiast w RFN współcześni Niemcy nie wyrazili gotowości do budowy cmentarza bohaterskich Polaków poległych w walkach o pokonanie ostatniego bastionu hitleryzmu na drodze do Berlina!

  Niemcy czczą tylko pamięć o Armii Czerwonej.

  Bulwersuje fakt, że ani generał Wojciech Jaruzelski, ani Prezydent Lech Wałęsa, ani Prezydent Bronisław Komorowski, ani „cesarz” UE Donald Tusk nie zwrócili się dotychczas do RFN z żądaniem ekshumacji poległych i budowy polskiego cmentarza na Wzgórzach Seelow takich rozmiarów jaki istnieje pod Monte Cassino!
  Po zdobyciu przez Polaków Wzgórz Seelow, Stalin nie miał innego wyjścia i rozkazał, by w charakterze czegoś w rodzaju reprezentacji WP Dywizja Tadeusza Kościuszki wzięła udział w zdobywaniu stolicy Niemiec.
  Zaszczyt kościuszkowcy okupili żołnierską krwią. Polacy już 1 maja wjechali jako desant na czołgach białoruskich w płonące ulice Berlina. Niemcy niszczyli czołgi z pancerfaustów, barykadowali ulice i zabijali atakujących ogniem karabinów maszynowych, a z dział uniemożliwiali posuwanie się czołgów na przód. Tam, gdzie ugrzęzła broń pancerna szła do przodu polska piechota,. Kościuszkowcy zaatakowali rejon Tiergarten (ZOO) i stacji kolejowej Zoologische Garten, czyli tereny położone kilkaset metrów na zachód od Bramy Brandenburskiej, aż wreszcie przebili się do Reichstagu.

  Skrupulatnie utajnionym przez propagandę sowiecką i władze PRL jest fakt, że to żołnierz polski jako pierwszy wyszedł na dach Reichstagu i wywiesił tam już 2 maja 1945 roku biało-czerwoną flagę jeszcze przed flagą ZSRR i za to żołnierze Armii Czerwonej zrzucili Polaka z dachu Reichstagu znieważyli biało-czerwony sztandar wrzucając go do środka płonącego budynku i zawiesili czerwony sztandar z sierpem i młotem!

  Ogólnie przyjmuje się, że wszystkie polskie jednostki walczące w Berlinie straciły blisko 3 tys. ludzi. Poza 1. Armii Wojska Polskiego były to także: 1. Samodzielna Brygada Moździeży, 2. Brygada Artylerii Haubic i 6. Zmotoryzowany Batalion Pontonowo-Mostowy.

  Według późniejszych raportów, w tych działaniach sami Polacy zabili 1000 Niemców, a 2500 wzięli do niewoli. W całej operacji berlińskiej poległo 7200 żołnierzy polskich, natomiast 3800 zaginęło bez wieści. Do historii przeszła tylko flaga polska na Bramie Brandenburskiej, gdyż tam było wtedy aż tylu Polaków z bronią, że NKWD nie miało możliwości na dokonanie skrytobójstwa żołnierza który zatknął biało-czerwoną na niemieckim symbolu buty i totalitaryzm

  By Rajmund Pollak

  http://pressmania.pl/berlin-zdobyli-w-maju-1945-polacy-i-bialorusini-a-nie-rosjanie/
 • Dzisiaj o 20.00 Trump ogłosi ważną decyzję. Bliski Wschód czeka w napięciu
  http://nczas.com/wp-content/uploads/2018/03/donald_trump.jpg

  Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek na Twitterze, że we wtorek ogłosi swoją decyzję o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Ma to nastąpić o godz. 20.00 czasu polskiego.

  Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem, choć na razie nie wiadomo, jak dokładnie miałoby się to odbyć.

  Z drugiej strony – jak twierdzi jedno z tych źródeł – wciąż jest szansa, by USA pozostały stroną umowy, m.in. po to, by nie zaszkodzić sojuszowi USA z Francją, która nalega na takie właśnie rozwiązanie.

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego. Przestrzegł, że USA pożałują „jak nigdy wcześniej”, jeśli odstąpią od umowy.

  Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. (PAP)

  http://nczas.com/2018/05/08/dzisiaj-o-20-00-trump-oglosi-wazna-decyzje-bliski-wschod-czeka-w-napieciu/
 • Gdzie to te obchody są bo nie widzę?
  Za PRL 9 maja był dniem wolnym od pracy i były obchody Dnia Zwycięstwa i my Polacy byliśmy dumni, że pokonaliśmy Hitlera.
 • Polska nie była wolna za sprawą okupacji sowieckiej.
  5*
 • @lorenco 17:58:53
  "Gdzie to te obchody są bo nie widzę?"

  WSI obchodzi 9 maja - polscy patrioci 8 maja.
 • @Talbot 18:11:37
  Nie widzę ani patriotów ani WSI aby obchodzili zwycięstwo Polaków nad Niemcami.
 • @lorenco 18:32:39
  8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa – prezydent podpisał ustawę Maj 9th 2015 w dziale WYDARZENIA

  Publikujemy Ustawę Sejmu RP uchwaloną 24.04.2015r. jako dokument, który już jednoznacznie określa, że 8 Maja to nie „dzień zakończenia II wojny światowej” lecz Narodowy Dzień Zwycięstwa.
  Stowarzyszenie Spadkobierców od początku swej działalności sprzeciwiało się serwowaniu w mediach deprecjacji tego wielkiego historycznego wydarzenia jako jedynie „zakończenia wojny”.
  Tej Ustawy większości Parlamentarzystom Polskim gratulujemy!

  Wyciąg z Dziennika Ustaw Sejmowych:

  Warszawa, dnia 7 maja 2015 r.
  Poz. 622
  USTAWA
  z dnia 24 kwietnia 2015 r.
  o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa
  Art. 1. W celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami dzień 8 maja ustanawia się Narodowym
  Dniem Zwycięstwa.
  Art. 2. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym.
  Art. 3. Znosi się Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione na dzień 9 maja.
  Art. 4. Traci moc dekret z dnia 8 maja 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności (Dz. U.
  Nr 21, poz. 116 oraz z 1951 r. Nr 4, poz. 28).
  Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: B. Komorowski

  Onet.pl
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/8-maja-narodowym-dniem-zwyciestwa-prezydent-podpisal-ustawe/ey3k3n

  8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa – prezydent podpisał ustawę
  8 maja będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w tej sprawie, która znosi równocześnie Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone dotąd 9 maja.
  Ustawa uchwalona została pod koniec kwietnia przez Sejm. Wczoraj zaakceptował ją Senat. Dzisiaj ogłoszona została w Dzienniku Ustaw, a ponieważ wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, w piątek 8 maja obchodzony będzie Narodowy Dzień Zwycięstwa.

  Święto to ustanowione zostało – jak głosi ustawa – “w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym. Ustawa znosi jednocześnie dekret z 8 maja 1945 roku o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności na dzień 9 maja.
  Projekt w sprawie zniesienia obchodzonego dotąd 9 maja święta upamiętniającego zakończenie II wojny światowej i ustanowienia nowego na dzień 8 maja złożył w Sejmie klub PO. Podczas prac parlamentarnych panowała zgoda co do zniesienia Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności, nie było już jednak jedności wśród posłów ws. ustanowienia nowego święta.
  Uwagi zgłaszali przede wszystkim politycy PiS, którzy proponowali, aby święto nazwać jedynie Dniem Zwycięstwa oraz, by zapisać w ustawie, że święto to ustanawia się w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
  Politycy PiS uzasadniali, że zakończenie II wojny światowej nie było ostatecznym zwycięstwem narodu, ponieważ w maju 1945 zakończyła się “niewola niemiecka”, ale naród polski popadł na następne dziesięciolecia w inną niewolę “sowieckiego despotyzmu”. Podnosiły się także głosy, że z tego powodu w ogóle nie powinno się w Polsce obchodzić dnia upamiętniającego zakończenie II wojny światowej.
  Natomiast politycy PO podkreślali, że dzień zakończenia II wojny światowej nie jest dniem wolności, bo Polska jej rzeczywiście nie odzyskała, ale jest to jednak dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. – Twierdzenie, że nie było to zwycięstwo, jest fałszowaniem historii, bo jednak okupacja hitlerowska była kompletnym koszmarem nieporównywalnym do czasów stalinowskich, to nie były dwie symetryczne okupacje. Jeśli ktoś uważa, że nic się w Polsce nie zmieniło, to fałszuje historię – mówił przed głosowaniem nad ustawą w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Stefan Niesiołowski (PO).
  Druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja.
  Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.

  W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Zmieniono to dopiero później i było to święto państwowe – ale nie dzień wolny od pracy – składano kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR.
  (bs)


  http://sspk2ws.org.pl/8-maja-narodowym-dniem-zwyciestwa-prezydent-podpisal-ustawe/
 • @lorenco 17:58:53
  Ustawa jest ważna - bo podpisał ją TW "Litwin"

  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/30024/Adam_Urbanek.jpeg

  http://blog-roll-polityczny.blogspot.com/2013/04/bronisaw-komorowski-czyli-bronek-wsi-ps.html
 • @Talbot 18:50:40
  Nie ma dzisiaj dnia wolnego od pracy.
  Zatem co to za święto? Do doopy.
  Jak ktoś jest w pracy to jak ma świętować?
  Żenua! Polacy walczyli na wielu frontach II W. Św. nie należeli do Osi, dotarli do Berlina, pokonali Niemców kosztem śmierci poległych w walce 17,5 tys. Kościuszkowców!
  Cześć ich pamięci (*)
 • Gdy świat się bawił i świętował,
  w Polsce wojna nadal trwała..
  zmienił się tylko okupant i to na aż 45 lat...

  https://pbs.twimg.com/media/Dcr3a0MXUAAsHuX.jpg
 • @Talbot 18:50:40
  8 maja 1943 roku oddziały partyzanckie radzieckie oraz żydowskie zamordowały 127 polskich mieszkańców wsi Naliboki (obecnie znajdującej się na terytorium Białorusi), którzy podejrzani byli o przynależność do Armii Krajowej. Napastnicy nie oszczędzili kobiet i dzieci.

  https://pbs.twimg.com/media/DcsBEMwXkAABI-a.jpg
 • @Talbot 17:24:56 ty żydzie !
  Czy ty żydzie musisz wstawiać nie swoje artykuły ? co sam własnymi słowami nie umiesz coś wydukać ? tylko reklamujesz jakiś pomyleńców

  BERLIN ZDOBYŁY WOJSKA ZSRR ! a polaków Stalin wziął do zdobycia Berlina PROPAGANDOWO !!!! w kontrze do wojska polskiego na zachodzie !
  [Talbot ty żydzie NIE WSTYD CI ? wysil swoją żydowską łepetynę i sam pisz ! ]

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY