Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7141 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Rosyjsko-białoruskie manewry pod polską granicą.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sojusznicy będą ćwiczyć desant powietrzny

 

2 kwietnia do Brześcia przybył kontyngent sił rosyjskich z 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej z Pskowa – informuje białoruskie ministerstwo obrony. Jednostka ta brała czynny udział m.in. w aneksji Krymu oraz walkach w Donbasie, a wcześniej w dwóch wojnach w Czeczenii i wojnie z Gruzją w 2008 r. Ze strony białoruskiej w ćwiczeniu wezmą udział jednostki z 38. Brygady Desantowo-Szturmowej Sił Operacji Specjalnych. Nie podano liczebności uczestników.

Celem manewrów przeprowadzanych na poligonie Brestskij będą taktyczne ćwiczenia w strzelaniu i przeprowadzaniu desantu. 9 kwietnia odbędzie się uroczysta ceremonia rozpoczęcia manewrów, a faza aktywna odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia.

za: mil.by

http://dzienniknarodowy.pl/rosyjsko-bialoruskie-manewry-polska-granica-sojusznicy-beda-cwiczyc-desant-powietrzny/

KOMENTARZE

 • Rosyjskie rakiety nad strefą ekonomiczną Łotwy. "Otwarcie" budowy Nord Stream 2?
  http://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__p6m1sk_Notam3.png

  Rosyjskie siły zbrojne zapowiedziały przeprowadzenie dużych ćwiczeń rakietowych na Bałtyku. Manewry zbiegają się w czasie z wyrażeniem przez niemieckie władze zgód na budowę gazociągu Nord Stream 2 i są odczytywane jako próba zastraszenia krajów regionu. W związku z manewrami dokument NOTAM o ograniczeniach w ruchu lotniczym w przestrzeni międzynarodowej wydała też Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

  http://www.defence24.pl/rosyjskie-rakiety-nad-strefa-ekonomiczna-lotwy-otwarcie-budowy-nord-stream-2
 • Rosja i jej strefa wpływów
  http://www.mysl-polska.pl/gif/Peter_benois.jpg

  Po zakończeniu Wielkiej Wojny Północnej (1721 r.) Rosja była największym, najsilniejszym i najgęściej zaludnionym państwem Europy. Jedynym europejskim krajem, którego nie można pokonać, czego doświadczyli na własnej skórze i Napoleon, i Hitler.

  Rosja posiada, innymi słowy, specjalny status, dlatego powinna otrzymać określoną swobodę działania w ramach pobliskich terytoriów, które bezpośrednio z nią graniczą. Inne supermocarstwa żądają takiej swobody działania i jest to jak najbardziej naturalne.

  Jako przykład można podać Stany Zjednoczone, które w Doktrynie Monroe'a z 1823 roku powiedziały reszcie świata, że USA rozpatrują cały kontynent amerykański — ni mniej, ni więcej — jako sąsiadujące ze sobą terytoria, gdzie funkcjonują szczególne zasady dotyczące tego, co mogą robić państwa trzecie. Ponadto — co wkrótce zademonstrowano — USA zastrzegły sobie prawo do ingerowania w wewnętrzne sprawy innych amerykańskich państw, jeśli dzieje się tam coś, co z punktu widzenia Waszyngtonu stwarza jakiekolwiek zagrożenie.

  I Stany Zjednoczone robiły to wielokrotnie, m.in. w Chile w 1973 roku, gdzie CIA obaliła demokratycznie wybranego prezydenta. Przy czym nikt nie czuł potrzeby grożenia użyciem wojsk lub wprowadzeniem sankcji gospodarczych. Za oczywiste postrzega się to, że USA mają prawo do zaprowadzania porządku zgodnie ze swoimi upodobaniami w tak szeroko rozumianych sąsiednich regionach.

  Rosja nie ma swojej Doktryny Monroe'a, ale posiada bogate doświadczenie zdobyte na przestrzeni ostatnich 300 lat. Pokazuje ono, że jeśli dać Rosji pełną swobodę działania w regionie, gdzie obecnie położone są kraje bałtyckie, Polska, Rumunia, Bułgaria i, oczywiście, Białoruś oraz Ukraina — podobnie jak USA na amerykańskiej półkuli — staje się ona stabilnym i konstruktywnym graczem w polityce europejskiej.

  Dania miała kilka możliwości, by przekonać się o tym. Zwłaszcza podczas kongresu wiedeńskiego w latach 1814-1815, gdy w ogóle mogliśmy zniknąć z mapy politycznej, jeśliby Rosja nie stanęła w naszej obronie.

  Pomimo tego, co się twierdzi od czasu do czasu, nie istnieje absolutnie nic, co wskazywałoby na to, że Rosja kiedykolwiek dążyła do ekspansji poza granicami swojej bliskiej zagranicy, a także do podporządkowania sobie Europy Zachodniej do Oceanu Atlantyckiego. Są to fantazje geopolityczne opętanych przez paranoje Amerykanów, którzy kładą nacisk na to, że Rosjanie są jedynymi Europejczykami, których Amerykanie rzeczywiście szanują i uważają za równych sobie. Że Rosjanie są lustrzanym odbiciem ich samych, dlatego nie można ich zatrzymać, zanim nie dotrą do oceanu.

  Przeciwnie — Dania w 1946 roku odzyskała znajdujący się pod rosyjską (radziecką) okupacją Bornholm, nic nie dając w zamian, choć wówczas żadna siła na Ziemi nie mogłaby przeszkodzić Rosjanom w tym, by zostać na zawsze na Bornholmie. Rosjanie, bez stawiania warunków, wycofali się z pozycji w Norwegii, które zajęli do zakończenia II wojny światowej.

  Problemy z Rosją pojawiają się tylko wówczas, gdy ktoś ingeruje w jej bezpośrednie sąsiedztwo.

  Dokładnie tak samo, jak nie można liczyć na bezkarność, jeśli twoje interesy nagle zaczną się krzyżować z interesami Stanów Zjednoczonych na Kubie, w Meksyku lub jakimś innym miejscu na półkuli zachodniej, w tym na Grenlandii. Jeśli do tego dojdzie, nie oczekuj litości.

  Interwencja w sąsiadujących z Rosją regionach jest właśnie tym, co Europa Zachodnia z pomocą USA powszechnie praktykowała po upadku muru berlińskiego w 1989 roku i rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Zamiast tego, by roztropnie siedzieć i czekać, aż ranne, znajdujące się w półprzytomnym stanie, ale bynajmniej nie przestające istnieć supermocarstwo znajdzie nową równowagę wobec bliskiej zagranicy, m.in. Białorusi i Ukrainy, które nagle ogłosiły niepodległość, rzuciła się zamknąć w swoich objęciach kraje bałtyckie, a także Polskę, Rumunię i Bułgarię, najpierw wszystkich przyjmując do NATO, a później do UE. Ponadto zaczęła otwarcie promować ideę związania i Białorusi, i Ukrainy z NATO oraz UE.

  Nawet Gruzja, jeszcze jedna była republika radziecka, położona między Morzami Czarnym a Kaspijskim, która też ogłosiła niepodległość w 1991 roku, wymieniana była jako kandydat do NATO. Jeśli przypomnimy sobie, jak wyglądał świat trzydzieści lat temu, z jakim strachem, pomieszanym z szacunkiem, odnoszono się do ówczesnego Związku Radzieckiego, wbrew sobie uszczypniemy się w rękę i zapytamy: czy to sen, czy jawa?

  Ale dzięki tej niezwykle aroganckiej i w chuligański sposób prowokującej polityce przegapiliśmy w Europie Zachodniej historyczną szansę przywrócenia opartych na szacunku, ale jednocześnie bliskich i budowanych na zaufaniu relacji z supermocarstwem na Wschodzie w duchu XVIII i XIX wieków, co było widoczne po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Przygotowałoby to nas na ten dzień, który — wszyscy o tym wiedzieli — kiedyś nastanie, gdy USA już nie będą chciały rozlokowywać dużych sił zbrojnych w Europie i kiedy Europa Zachodnia zostanie z Rosjanami sam na sam.

  Gdyby UE i NATO trzymały się z daleka od krajów bałtyckich, Polski, Rumunii i Bułgarii, nie mówiąc już o Białorusi i Ukrainie, te kraje byłyby dziś strefą buforową między UE — jest oczywiste, że nie byłoby żadnego Brexitu ze strony Wielkiej Brytanii — a Rosją. Moglibyśmy być pewni, że zimna wojna wreszcie się skończyła, i poczuć ulgę z tego powodu. Zamiast tego zostaliśmy wciągnięci w niebezpieczną, zagrażającą życiu, ostrą spiralę, która nie ma końca, gdy trzeba wysyłać coraz więcej i więcej samolotów oraz po zęby uzbrajać żołnierzy do obrony Estonii, Łotwy i Litwy oraz wielu innych państw, które należą do strefy rosyjskich wpływów i od których z tego powodu należałoby trzymać się z daleka. Jak trzyma się z daleka każdy, kto jest zdrowy na umyśle i ma dobrą pamięć, od strefy bezpośrednich interesów USA.

  Mówi się, że w 1989 roku byliśmy zobowiązani do wsparcia nowych zorientowanych na demokrację państw, które pojawiły się w Europie Wschodniej po upadku muru. Być może.

  Ale można było to zrobić na wiele innych sposobów, zamiast przyjmować je w wyraźnie zachodnioeuropejskie organizacje, tj. UE, nie mówiąc już o NATO, które powstało jako antyrosyjski sojusz wojskowy. Dla nas byłoby lepiej, a także byłoby lepiej dla wschodnioeuropejskich państw, które obecnie żyją w stałym i nieracjonalnym strachu przed tym, co może się wydarzyć. Niszczycielski konflikt jądrowy dziś jest bardziej prawdopodobny niż w jakimkolwiek innym momencie od czasu kryzysu kubańskiego w 1962 roku.

  Wreszcie, kiedy mowa jest o Europie Wschodniej i krajach bałtyckich, należy pamiętać, że dokładnie tak samo, jak nie wybieramy tego, w którym wieku lub kraju rodzimy się, tak naród nie może wybrać sobie położenia geograficznego. Małe narody, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiego giganta, powinny zaakceptować swój los jako niezbędny warunek do życia, jak Kanada i Meksyk musiały pogodzić się ze szczególnymi warunkami, ale i szczególnymi walorami wynikającymi z sąsiadowania z takim supermocarstwem jak USA.

  Głusi duńscy politycy, którzy od 1989 roku wychodzili ze skóry, by kraje bałtyckie i inne wschodnioeuropejskie państwa znalazły się w zachodnioeuropejsko-amerykańskiej strukturze bezpieczeństwa i instytucjach rynkowych, nie zasługują na wdzięczność narodu.
  Nie mając pojęcia o historycznej roli Rosji w Europie, opętani ideą broni i żołnierzy jako rozwiązania każdego zewnętrznego problemu, nie byli w stanie w porę wykazać się rozwagą. Zamiast tego, by działać w interesach ojczyzny, wpuścili nas w polityczne bagno, które może pochłonąć nas wszystkich.

  Thorkild Kjaergaard, historyk, doktor filozofii
  "Politiken", Dania
  Tłumaczenie: Sputnik

  http://www.mysl-polska.pl/962
 • Putin: Rozpad ZSRR największą tragedią narodu rosyjskiego
  https://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2017/01/a991.jpg

  Rozpad Związku Sowieckiego okazał się być wielką tragefią ze względu na liczne problemy, które po nim nastąpiły, a które uczyniły z narodu rosyjskiego najbardziej podzielony naród na świecie – oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla amerykańskich stacji telewizyjnych CBS i PBS.  Na wspomnienie redaktora prowadzącego, że niektórzy postrzegają politykę Rosji jako próbę odbudowania dawnej strefy wpływów, Putin jedynie się uśmiechnął. – Cieszę się z pana pytań. Ktoś zawsze podejrzewa Rosję o posiadania jakichś ambicji, zawsze znajdą się tacy, którzy starają się nadinterpretować nasze posunięcia, lub wypominać nam działania z przeszłości. Powiedziałem, że postrzegam upadek Związku Sowieckiego jako wielką tragedię XX wieku. Wie pan, dlaczego? – zwrócił się do dziennikarza.  – Przede wszystkim dlatego, że 25 mln Rosjan nagle znalazło się poza granicami Federacji Rosyjskiej. Żyli oni niegdyś w jednym państwie, w Związku Sowieckim, tradycyjnie zwanym Rosją, Rosją Sowiecką, a była to wielka Rosja. Żyli w jednym kraju i nagle znaleźli się poza jego granicami. Czy jest pan sobie w stanie wyobrazić, jak wiele problemów z tego wynikło? – indagował Putin, roztaczając wizję problemów społecznych i ekonomicznych, w tym rozdzielenie rodzin.  Rosyjski przywódca nie ukrywał, iż postrzega rosyjski imperializm za korzystny i nie godzi się na pokomunistyczne status quo.  Julia Nowicka

  Źródło: ITAR-TASS
  http://prawy.pl/10789-putin-rozpad-zsrr-najwieksza-tragedia-narodu-rosyjskiego/
 • ####
  https://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/201506/1435582114_w2wywi_600.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY