Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
862 posty 7102 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Czy Adam Mickiewicz był żydem?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z izraelskiej gazety dowiadujemy się, że Adam Mickiewicz był prawdopodobnie Żydem. Przypominamy ,,antysemicki” tekst wieszcza

 

 

Michał P. Garapich, wykładowca antropologii na University of Roehampton w Londynie, regularnie publikujący w izraelskim Haaretz, podzielił się swoim odkryciem na łamach tej gazety. Jego zdaniem Adam Mickiewicz prawdopodobnie był Żydem.

 

W swoim tekście na początku ostrzega, że polskie prawo sprawia, że ten tekst jak i inne wypowiedzi mogą znaleźć się pod lupą polskiej prokuratury. Powołuje się na prof. Jana Grabowskiego, który wymyślił liczbę 200 tys. Żydów, którzy zginęli na skutek działań Polaków, pisząc o ,,orgii mordu”. Wspomina o polskim nacjonalistycznym rządzie, który utrwala stereotyp Polaków jako antysemitów z natury. Nie zabrakło wzmianki natury osobistej: dziadek i wujek autora mieli być ukrywani przez Polaków, a potem spaleni przez nich (,, Poles hid my grandfather and uncle, then burnt them to death”).

Jednak autor mimochodem dzieli się niespodziewanym odkryciem. Twierdzi, że stereotyp Polaka-antysemity jest niewłaściwy i intelektualnie wątpliwy, bo obie kultury polska i żydowska przez niemal tysiąc lat współistnienia przenikały się i wzajemnie na siebie oddziaływały.

– Żaden intelektualista nie może wyobrazić sobie polskiej kultury bez żydowskich elementów. W końcu największy polski poeta romantyczny Adam Mickiewicz był pod mocnym wpływem judaizmu i prawdopodobnie sam był Żydem

– stwierdza profesor antropologii.

Problem w tym, że nie ma żadnych dowodów na to, że Mickiewicz był Żydem. Teoria, że Majewscy, z których wywodziła się matka poety, byli wychrzczonymi Żydami z sekty frankistów, nie ma podstaw. Wszystkie przedstawiane dowody opierają się na luźnych spekulacjach, tak jak książka Jadwigi Mauer ,,Z matki obcej… Szkice o powiązaniach Mickiewicza ze światem Żydów”.

W ,,Księgach narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” znajduje się tekst Mickiewicza, który mówi wiele o stosunku wieszcza do Żydów. Polecamy poniższą lekturę:

Pewien Chrześcijanin mieszkał pod lasem, będąc gajowym. Ten ujrzał iż zbójca wykrada się z lasu i dąży ku karczmie, w któréj mieszkali żydzi, aby ich pobił i odarł. Rozbójnik rzekł do gajowego: pójdźmy razem na żydy, a podzielim się łupem ich.

Gajowy miał w ręku strzelbę, ale tylko nabitą śrótem na ptaszki, przecież rzucił się na rozbójnika, i ranił go; sam zaś był mocniéj zraniony, i porwali się za barki, i bili się długo, aż rozbójnik obalił gajowego, i podeptał, i myślił, iż go zabił. Ale sam będąc zraniony, nie mógł dla ujścia krwi iść na rozbój, i wrócił do lasu. Gajowy zaś zawlókł się do karczmy dla ratunku.

I rzekł żydom: oto spotkałem męża rozbójnika, i odpędziłem go, i zraniłem, ale skoro wyleczy się wróci; a jeśli tu nie wróci, tedy pójdzie łupić inne Żydy po karczmach. Wstańcie więc pojmajcie go, i zwiążcie; a jeśli boicie się, pomóżcie mnie, rozbójnik jest mąż dużéj ręki, ale iż osłabiony, pożyjem go.

Żydzi zaś widzieli z karczmy, co się stało, i wiedzieli, że ich obronił; ale obawiali się, aby nie prosił zapłaty.

Więc udali wielkie zadziwienie, pytając, skąd przychodzi, i czego żąda; starsi dali mu wódki i chleba; a bachury płakały, niby z litości.

I rzekli wszyscy: nie wierzymy, aby rozbójnik chciał nas zabijać; bywał tu u nas dawniéj, i pił wódkę, a nic nam złego nie zrobił.

Odpowiedział im gajowy: jeśli tu był, tém gorzéj dla was, bo obejrzał dom wasz, i skrzynie wasze, i obaczył, że w domu mieszkają żydzi, to jest, lękliwego i słabego serca Naród.

Na to rzekli znowu Żydzi: nie bluźń na Naród nasz; alboż nie z niego, nie z naszego Narodu był Dawid, który zabił Goliata, i Samson najmocniejszy z ludzi.

Odpowiedział im gajowy: człowiek jestem w księgach nieuczony, słyszałem od Plebana, że ów Dawid i Samson pomarli, i niepowstaną; radźcie więc o sobie.

Rzekli więc Żydzi: nie nasza rzecz lasy ze zbójców oczyszczać, jest na to urząd i wojsko; idź a powiédz im.

Odpowiedział gajowy: broniąc was, nie pytałem urzędu, i nie czekałem na wojsko.

Rzekli mu Żydzi: broniłeś sam siebie.

Odpowiedział gajowy: mogłem wżdy pomagać rozbójnikowi łupić was, albo iść z daleka za nim i milczéć, a podzieliłby się ze mną dobrem waszém. Mogłem też z domu nie wychodzić.

Rzekli mu Żydzi: broniłeś nas, bo spodziewałeś się zapłaty. Jakoż daliśmy tobie wódki i chleba, i opatrzyliśmy ranę, i damy ci jeszcze talar bity.

Odpowiedział im gajowy: Zapłaty waszéj nie chcę, a za chleb i wódkę, i leki, odeszlę pieniądze, skoro wrócę do domu mego.

Rzekli mu znowu Żydzi: biłeś się ze zbójcą, bo wiemy, żeś człowiek kłótliwy, i lubisz bój, i szukasz po lesie zwierza.

Odpowiedział im gajowy: gdybym szedł na bój, uzbroiłbym się lepiéj, wziąłbym kule i tasak; wyszedłbym albo pierwéj, albo potém; a widzieliście, żem nie wyszedł ani pierwéj, ani potém, ale w tę samą chwilę, kiedy ujrzałem męża rozbójnika idącego na was.

Więc Żydzi zadziwili się bardzo, i rzekli: powiedz tedy, a przyznaj się, dla czegoś to zrobił, co zrobiłeś; i jakie były myśli twe, bo człowiek dziwny jesteś!

Odpowiedział gajowy: tego jednego wam nie powiem, a choćbym powiedział, nie zrozumiecie, bo inny jest rozum żydowski, a inny chrześcijański; ale gdybyście się nawrócili do Chrześcijaństwa, zrozumielibyście sami postępowanie moje, nie potrzebując pytać się mnie. I to rzekłszy, wyszedł od nich.

Idąc zaś, jęczał dla ran.

A Żydzi mówili między sobą: chlubi się, że jest mężny, a jęczy; rany jego nie są ciężkie, i tylko jęczy, aby nam straszył dzieci.

Wiedzieli Żydowie, iż ciężko raniony był, ale czuli, iż źle zrobili, a chcieli sami w siebie wmówić, że nic złego nie zrobili. I gadali głośno aby sumnienie swe zagłuszyć.

Źródło: Adam Mickiewicz, Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego, Paryż 1832

źródło: Haaretz / Kompromitacje.blogspot.com

 

https://niezlomni.com/z-izraelskiej-gazety-dowiadujemy-sie-ze-adam-mickiewicz-byl-prawdopodobnie-zydem-przypominamy-antysemicki-tekst-wieszcza/

KOMENTARZE

 • Ten "żyd" - Mikołaj Kopernik
  http://wolnemedia.net/obrazki/kopernik1.jpg  Świadomość społeczna własnych dziejów to próżna bańka - pękająca bez przyczyny.
  Świadomością społeczną w doskonały sposób się manipuluje - dla własnych - merkantylnych celów - wmawiając ogłupionym masom dowolną bzdurę - pozwalającą nimi łatwo rządzić.

  Ostatnio podróżując po Pomorzu odwiedziłem piękne i aromatyczne Bory Tucholskie, o których wiele się słyszy a mało kto - potrafi je umiejscowić.
  Rejon ten - nazywany jest etnicznie Kociewiem a zamieszkujących w nim rdzennych mieszkańców - Kociewiakami.
  Mimo nieco śmiesznego - dla polskiego języka - brzmienia - jest to grupa etniczna tak samo ważna jak Górale, Ślązacy, Mazurzy czy Kaszubi.

  W okresie II Wojny Światowej Kociewiacy stworzyli z Kaszubami organizację "Gryf Pomorski", która wchodząc w skład Armii Krajowej, walczyła o niepodległość wspólnej dla wszystkich Polaków - Ojczyzny.
  Tym samym - pomni swoich słowiańskich korzeni, Kociewiacy uznali się Polakami.
  A przecież rejon ten - przez stulecia rządzony przez potomków krzyżackich oprychów, do czasów pojałtańskich nigdy wcześniej nie został skutecznie spolonizowany.
  "Polonizacja" bowiem to tworzenie wspólnego Państwa na bazie podbojów dokonanych przez schrystianizowane plemię Polan, które od papieża otrzymało "władzę" i "prawo" do podboju pogańskich - słowiańskich - pobratymców.
  Na mocy tej samej "boskiej władzy" przez stulecia gnębiono i wyzyskiwano - żyjących na roli (a nie zajmujących się handlem, czy rzemiosłem) Polaków, którym pogardliwie nadano imię "chama", co sankcjonował i uświęcał Kościół Katolicki.
  Do XIX wieku polski "cham" nie znał innego pojęcia ojczyzny, jak ziemia - na której kazano mu harować do końca swoich dni.

  W tym samym czasie jego Pan i władca - wiedziony chytrością i pazernością - robił interesy z żydami, kończące się na ogół utratą pieniędzy, którą zrekompensować musiał polski chłop - coraz cięższą pracą.
  Jeszcze większą inwencję w hazardzie i spekulacji finansami wykazywał Kościół, który ulokował u żydowskich spekulantów znaczne kwoty pochodzące z datków wiernych.
  Oficjalnie Kościół zakazywał i potępiał takie operacje.

  Przypomina to obecną sytuację, kiedy potępiając "masońską" Unię Europejską Polski Kościół Katolicki jest największym beneficjentem tak zwanych "dotacji unijnych".
  Dwutysiącletnia "mądrość Kościoła" (jak mawiał Kardynał Glemp) to umiejętność dbania o własne partykularne interesy.
  Nawet Kardynał Stefan Wyszyński nie walczył o prawo Polaków do godnego życia ale o "prawo" do wyznawania "wiary przodków". Wiary narzucanej słowiańskiemu ludowi przez stulecia - ogniem, mieczem i niewolnictwem ekonomicznym.

  Takim właśnie słowiańskim ludem są Kociewiacy i Kaszubi.

  Swego czasu - na konferencji poświęconej Mikołajowi Kopernikowi, polscy i niemieccy historycy wspierali się o pochodzenie tego wielkiego myśliciela, który pisał nie tylko o obrocie ciał niebieskich ale o obrocie pieniądzem i jego niszczeniu.
  W czasie wspomnianej konferencji głos zabrał Gßnter Grass - niemiecki pisarz - kaszubskiego pochodzenia i stwierdził, że Mikołaj Kopernik był Kaszubem.

  Z Kaszubami jest o tyle odmienna sytuacja, że o ile podbici przez plemię Polan - Słowianie - w imię miłości bli?niego poddali się terrorowi polonizującego się stopniowo Kościoła o tyle Kaszubi poddali się terrorowi religijnemu wprowadzonemu przez Krzyżaków a więc niemieckich krzyżowców.

  Jedni i drudzy Słowianie byli tylko użytecznym głupcami w grze o władzę nad światem do której dążą przywódcy wszystkich religii, za nic mając aksjomaty własnej wiary.

  Zarówno Kociewiacy jak też Kaszubi są z pewnością mieszaniną polskiej i niemieckiej krwi - co jest pochodną silnej kolonizacji niemieckiej Pomorza - w ramach kompanii handlu hanzeatyckiego.
  I takim niemiecko - kaszubskim (podając w dużym uproszczeniu) - owocem był Mikołaj Kopernik.

  Tylko w urojeniach ludzi prymitywnych istnieje jakiś mityczny lud prapolski z "chrześcijańską tradycją".
  Większość wybitnych Polaków było takimi - jak Kopernik "mieszańcami".
  Gdyby odciąć wszelkie obce naleciałości to pozostałby tylko prymitywny lud pasterski, który ostatecznie podbito chrześcijańskim krzyżem w ciągu pięciu stuleci.

  Mikołaj Kopernik opowiedział się w konflikcie z Krzyżakami po stronie Korony Polskiej. I z tego powodu kojarzy się go z kulturą polską.
  Jednak w swoich pracach naukowych - całkowicie sprzeczny z zacofaną - aspołeczną doktryną naukową Kościoła, współpracował z niemieckimi protestantami, którzy jako pierwsi wydali jego dzieło "O obrocie sfer niebieskich".
  Dla polskiego Kościoła - do połowu XIX wieku, dzieła Kopernika były na indeksie Ksiąg Zakazanych.
  A dla prymitywnych polskich "baranów bożych" Kopernik uznawany był za heretyka i odszczepieńca.
  Dbając o interes kasty kościelnej nieraz chwytano się podłych i zbrodniczych czynów.

  Dziś - kiedy przez dobrowolnych niewolników religii - każda wolna myśl nazywana jest "żydowską prowokacją", każdy przejaw ludzkiego intelektu "żydowskim nasieniem" Mikołaj Kopernik coraz bardziej oddala się od związków kulturowych z Polską.
  W XIX wieku - okresie rozbiorów i odnaradawiania, akcentowano jedność etniczną i kulturową Narodu Polskiego, przeinaczając niejednokrotnie historię.
  Nie przyniosło to najlepszego skutku bo nie dorobiliśmy się wykształconego - dbającego o wspólne interesy społeczeństwa.
  Dzisiaj potrzebna jest nam świadomość bogactwa kulturowego Polaków wynikającego z dziedzictwa wielu kultur.
  A każda z tych kultur dumnie nazwie siebie Polakami tylko wtedy - kiedy obcowanie w naszym związku narodowym przynosić będzie wymierne korzyści.
  Nie tak jak obecnie - biedę, nędzę i beznadziejność życia codziennego - dodatkowo zagrożoną waśćmi wewnętrznymi i polowaniami na czarownice, wszczynanymi przez kretynów, którzy potracili swoje majątki na "interesach" z przebiegłymi lichwiarzami.
  Lekarstwem na zagrożenia wynikające z syjonistycznego nazizmu nie może być równie prymitywny antyżydowski szowinizm.
  Jeżeli rzeczywiście Bóg istnieje to wybrał Mikołaja Kopernika do ogłoszenia prawdy o budowie wszechświata. Prawdy, do której nie dorośli święci i wielcy Kościoła.

  Tym samym Kopernik znalazł się w poczcie wybranych do głoszenia mądrości, która jest imieniem Boga.
  Takich mądrych ludzi nam potrzeba do odbudowy Ojczyzny.
  A krzykaczom i frajerom lichwiarskich spekulacji dajmy się wykrzyczeć.
  Jednak nigdy nie pozwólmy im nami rządzić bo zaprowadzą nas w jeszcze gorsze manowce.

  3 sierpień 2006

  Artur Łoboda
  http://zaprasza.net/a_y.php?article_id=10792
 • Znani Polacy
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Wladyslaw_Anders.jpg

  http://nasiprzodkowie.blogspot.com/p/wielcy-polacy-ktorzy-nie-byli-polakami.html
 • @Talbot 16:21:46
  Polacy, którzy nie sa polakami

  https://pbs.twimg.com/media/DOscpyuWsAExtWo.jpg
 • Nie był żadnym Żydem
  Było to dokładnie badane. I nie był żadnym Żydem. Był Polakiem. Podobnie nie był Żydem Chopin.
 • Marks też Żydów krytykował.
  U Mickiewicza są ciekawe postacie Wajdelota, Konrad Walenrod. No i kabalistyczny Towiański.
 • Ależ oczywiście
  żydami byli też Słowacki, Krasiński , Szopen - od wyboru do loloru.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY