Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
860 postów 7041 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

W.P. : mam jeszcze partyjną legitymację

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Syberyjski holokaust Polaków przyczyną pogromów żydowskich na Podlasiu, w tym zbrodni w Jedwabnem

Nie mamy szczęścia do ministrów spraw zagranicznych. Najnowszy, Jacek Czaputowicz, wychowanek Bronisława Geremka, zamiast bronić polskiej racji stanu oświadczył, że to Polacy są sprawcami mordu w Jedwabnem dokonanego na tamtejszych Żydach. Dlaczego jednak nie wspomina się o udziale Niemców? Co ze wstrzymanymi ekshumacjami? I przede wszystkim daczego zbrodnia ta jest rozpatrywana bez szerszego kontekstu historycznego?

 

 

Zbrodnia w Jedwabnem z 10 lipca 1941 roku pozostaje do dzisiaj niewyjaśniona. Niestety po tym gdy Lech Kaczyński jako minister sprawiedliwości, wstrzymał ekshumacje skończyły się badania naukowe i zaczęło się budowanie mitu. Pogrom w Jedwabnem został wykorzystany jako propagandowa pałka na Polaków i wytrych do wrobienia ich w sprawstwo Holokaustu.

 

Niewątpliwie miejscowa ludność polska i żydowska nie żyli w zgodzie już przed wojną. Obie narodowości właściwie tworzyły dwa społeczeństwa. Przypomina to dzisiejszą sytuację na zachodzie Europy gdzie obok siebie żyją miejscowi i "uchodźcy" z Afryki i Azji. Tak jak u nich teraz, tak u nas Polsce przedwojennej, okazało się, że multi-kulti nie działa. W XX wieku na terenie Rzeczpospolitej nadal wielu Żydów nie mówiło po polsku, a integracja w społeczeństwie po kilkuset latach ich obecności na ziemiach polskich, wciąż postępowała bardzo powoli.

Mimo to ludzie żyli w zgodzie, najwyżej ktoś dał sobie po mordzie. Wszystko zmieniła II Wojna Światowa, która przeorała resztki stosunków społecznych łączących Polaków i Żydów. Teren Podlasia został zajęty przez Związek Radziecki, co bardzo ucieszyło miejscowych Żydów. Budowali wkraczającej Armii Czerwonej bramy powitalne i rozdawali sołdatom kwiaty.

Jedna z bram powitalnych Armii Czerwonej i NKWD na Podlasiu

Ta nielojalność to był dopiero początek. Potem zaczął się holokaust Polaków skazywanych na zsyłkę na Syberię. Żydowscy sąsiedzi Polaków z Wąsosza, Szczuczyna, Jedwabnego i innych okolicznych miejscowości, kolaborowali z żydowskim w większości NKWD. Wkroczenie Sowietów wielu miejscowych Żydów traktowało jako pozytywne zrządzenie losu.

Znaczek pocztowy wydany przez ZSRR dla upamiętnienia powitań po wkroczeniu Armii Czerwonej

Gdy zarządzono masowe wywózki Polaków to właśnie ci żydowscy sąsiedzi pomagali NKWD w wyłuskiwaniu Polaków do wywózki, skazując wielu na śmierć jeszcze w trakcie tej podróży w bydlęcym wagonie. Wywózki odbywały się często pod osłoną nocy, a polskie rodziny miały niekiedy 15 minut, aby zebrać co się da i ruszyć w drogę na Syberię w bydlęcym wagonie. Powszechna kolaboracja Żydów z NKWD stworzyła do nich potężne złoża nienawiści miejscowych polskich mieszkańców. Powszechnie winiono ich za śmierć najbliższych w obozach na Syberii.

 

Los chciał, że 22 czerwca 1941 roku III Rzesza rozpoczęła Unternehmen Barbarossa, czyli atak na ZSRR. W krótkim czasie wojska niemieckie znalazły się daleko w ZSRR, dotarli aż pod Moskwę! Wiązało się to też z tym, że Podlasie nagle znalazło się pod zarządem Niemiec, czyli III Rzeszy, która zinstytucjonalizowała zagładę narodu żydowskiego. Oznaczało to kłopoty dla pozostającej tutaj ludności żydowskiej.

 

Tłumiona dotychczas nienawiść z powodu współpracy Żydów z NKWD po prostu wybuchła i ludzie dali upust najgorszym instynktom. Wszystkie te straszne morderstwa działy się oczywiście za aprobatą niemieckich władz, które wręcz zachęcały do pogromów i dawały im asystę wojskową. 

Rzekome zdjęcie z Jedwabnego, jego prawdziwość jest jednak kwestionowana

Nie ma wątpliwości, że Polacy zabijali Żydów w Jedwabnem i w okolicach, ale nie może być zgody na przedstawianie tego bez kontekstu historycznego. Żydzi, którzy ginęli na Podlasiu pod niemiecką okupacją padli ofiarą okrutnej odpowiedzialności zbiorowej. Ale akurat Jedwabne promowane przez znanego żydowskiego pisarza Jana Tomasza Grossa jako symbol uczestnictwa Polaków w Holokauście może być przykładem na to, że udział władz niemieckich w tych pogromach nie może być pomijany, co teraz robi się notorycznie.

Aby zakończyć te wątpliwości trzeba wznowić przerwane nagle ekshumacje w Jedwabnem, którym sprzeciwia się obecnie Naczelny Rabin Polski. Zanim zaczniemy za to przepraszać, najpierw trzeba poznać kontekst historyczny tych wydarzeń, bo za kolaborację z NKWD i wydawanie Polaków na śierć na Syberii, naród żydowski też powinien przeprosić. Trzeba też rozwikłać tajemnicę tego konkretnego pogromu w Jedwabnem i ostatecznie odpowiedzieć na pytania odnośnie tego, co tam się wtedy wydarzyło, ile osób rzeczywiście zginęło oraz kto zabijał i w jaki sposób.

 

Dowiemy się dzięki temu na przykład czy ofiary nie miały śladów po kulach, bo według niektórych przekazów, spędzonych w stodole Żydów ( około 200), których wcześnej zmuszono do zniszczenia wziesionego przez sowietów pomnika Lenina, potem przyprowadzono do stodoły, ale przed podpaleniem budynku, wszystkich rzekomo rozstrzelano. Czy tak było? Jeszcze nie wiadomo, ale na te pytania trzeba w koncu odpowiedzieć, bo pewność pana ministra Czaputowicza, że tylko Polacy, a nie Niemcy mordowali w Jedwabnem nie jest po prostu poparta żadnymi dowodami, a jedynie jego odczuciami.

"W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera. Ustawa nie zmienia historii. Nie można jednak piętnować narodu za działania jednostek, a nawet grup osób, które zabijały lub wydawały Żydów" – stwierdził szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Zastanawia też uwielbienie jaką obecny szef MSZ wykazuje w kierunku szkalującego Polaków Jana Tomasza Grossa. Szef MSZ zdaje się nie zauważać, że w powieściach pana Grossa brak jakiegokolwiek naukowego warsztatu. Brak przypisów czy wiarygodnych źródeł. Zamiast tego jest pisanie powieści pod tezę. Mimo to pan Gross, który jest z zawodu socjologiem, a nie historykiem, zdobywa uznanie pana ministra Czaputowicza, który niemal przed nim czapkuje.

"Prof. Gross jest naukowcem i mimo że nie zgadzam się z tezami jego prac, to ustawa go nie dotyczy. Jest swoboda prowadzenia badań naukowych i ma prawo do swoich poglądów. On nie używa określenia polskie obozy śmierci.” - powiedział szef MSZ

Gdy praktycznie codziennie jesteśmy smagani kłamstwami historycznymi i półprawdami na temat rzekomego współudziału narodu polskiego w Holokauście, pamiętajmy, że pogromy na Podlasiu miały miejsce, ale nie wystąpiły z powodu organicznego antysemityzmu Polaków tylko były prymitywnym i niedopuszczalnym w cywilizowanych społeczeństwach sposobem zemsty na lokalnej społeczności żydowskiej obwinianej za jej rzekomy współudział w syberyjskim holokauście Polaków.

 

 

 

 

Źródło: 

 

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/syberyjski-holokaust-polakow-przyczyna-pogromow-zydowskich-na-podlasiu-w-tym-zbrodni-w

KOMENTARZE

 • Россия говорит
  Przepraszam polskich patriotów za źródło...

  Rosja nie odda wraku tupolewa. Ambasador tłumaczy, dlaczego

  http://cdn3.se.smcloud.net/t/pics/t/2010/04/15/K7-SMOLENSK-D-SIERGIEJ-AMIELIN_22741502.jpg
  Wrak Tu-154M pozostaje w Rosji, ponieważ polska strona nie zakończyła jeszcze śledztwa – tak według agencji Ria Novosti miał oświadczyć ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie Siergiej Andriejew. Wcześniej Moskwa tłumaczyła, że nie może zwrócić wraku, dopóki nie zostanie zakończone rosyjskie postępowanie w tej sprawie. Ambasador Andriejew udzielił wywiadu agencji Ria Novosti po swojej rozmowie na ten temat z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-nie-odda-wraku-tupolewa-ambasador-tlumaczy-dlaczego/s9c7zfs
 • Niepełny obraz
  Bardzo mało się pisze o tym, że NKWD prowadziło bardzo dokładną dokumentację swoich kolaborantów, szczególnie z diaspory żydowskiej.
  Robili to rutynowo, zawsze i wszędzie.
  17 września 1939 roku niemcy prewencyjnie uderzyli na Rosję w sytuacji kiedy olbrzymie transporty armii czerwonej przesuwały się pociągami pod osłoną nocy, w stronę granicy, aby prawdopodobnie w październiku wziąć udział w wojnie po stronie aliantów.
  Zaskoczenie było kompletne.
  Obszar polskich kresów został przez nich zajęty praktycznie w ciągu trzech dni. O ile NKWD jeszcze przed ucieczką, natychmiast wymordowało prawie wszystkich jeszcze nie wywiezionych na Sybir Polaków, trzymanych w więzieniach, (najważniejszy nakaz chwili) o tyle nie zdążyli zniszczyć lub zabrać ze sobą swoich archiwów, które wpadły w ręce niemców.
  Po pewnym czasie gestapo wysłało odziały SS do wszystkich miejscowości w których przejęli archiwa NKWD. Będąc w posiadaniu listy żydowskich donosicieli i ich polskich ofiar, aresztowali tych pierwszych, a rodziny tych wymordowanych przez NKWD, lub wywiezionych na Sybir, spędzali przeważnie na rynek miejski, dla pokazania im, kto był winien ich tragedii. Następnie aresztanci byli rozstrzeliwani.

  Jedwabne różni się od innych podobnych wypadków tym, że aresztowanych było dużo więcej niż gdzie indziej. (Około stu kilkudziesięciu) Pilnowało ich na rynku kilku spędzonych pod groźbą aresztowania Polaków. Na miejsce ekzekucji wybrano stodołę, którą na koniec podpalono. Aresztowania i rozstrzelania dokonaał oddział kilkudziesięciu SS-manów.

  Nota bene, żaden polski rząd do tej pory nie był zainteresowany w dochodzeniu, które by pozwoliła dojść do prawdy.

  PS. Jak długo ten nowy Mazowiecki będzie szefem MSZ-tu?

  KP
 • @Casey 21:59:02
  65 Miliardów dolarów dla żydów od Polski? To już jest przeszłość, teraz żądają 300 Miliardów dolarów! Ustępujcie im dalej, tu link: .....

  https://www.youtube.com/watch?v=WbGNrbiGHtE ......

  Natanjahu robi geszeft w Polsce bo oskarżony jest w Izraelu o ogromną korupcję, idą u nich wybory, więc robi zadymę w Polsce. A co na to nasz rząd? Minister MSZ do zwolnienia jeżeli nic nie potrafi! Ustawa 1226 w USA jest już uchwalona? Teraz wiem dlaczego PiS nie zlikwidował u nas Ustawy 1066, bardzo groźnie zaczyna się w Polsce robić. 300 Miliardów dolarów to okupacja żydowska w Polsce. Skończyła się szwabska, sowiecka, zacznie się żydowska. Jest sytuacja w Polsce naprawdę bardzo zła.
 • @Casey 21:59:02
  Dziś rocznica wywozu mojej rodziny na "wczasy" na Sybir. Listy robili żydzi, milicjoniery, chodzili z enkawudzistami-żydami, którym Babcia z Dziadkiem pomagali dając im wikt, opierunek i pracę w swym majątku! Mieli 30 min. na spakowanie się i na stację do bydlęcych wagonów ich zawieziono, tam w wagonach czekali 3 dni na lokomotywę. Były to 15 urodziny Wuja, Mama miała 13 lat.
 • @kula Lis 67 08:40:34
  To Izrael zamówił bydlęce wagony dla Polaków.
 • @kula Lis 67 08:40:34
  W tamtych czasach były tajemncze Ludy, które pojawiły się i zniknęły.
  Byli to Sovieci i Naziści - to oni mordowali Polaków.

  "Przypomnę Polakom, że we wrześniu 2011 premier Putin, natarczywie wypytywany przez pseudopolską dziennikarkę w Moskwie powiedział:

  „Dlaczego tak pani zmusza mnie do powiedzenia, kto dokonał tej strasznej zbrodni w Katyniu? Przecież Polacy to inteligentny naród i wiedzą, że w tych samych dniach, z tej samej broni, ci sami oprawcy, co zamordowali polskich oficerów, to również zamordowali 46 000 oficerów Armii Czerwonej i leżą oni tu w Katyniu obok Polaków. Czy to nie wystarcza za odpowiedź?”"

  Właśnie prezydent Putin wspomniał o Tajemniczym Ludzie.
 • @Talbot 09:07:15
  Co wolno Izraelowi, to nie tobie Polsko! Nie milkną echa decyzji dotyczącej nowelizacji ustawy o IPN. Strona amerykańsko-izraelska wytacza przeciwko Polsce coraz to cięższe działa.

  Wśród ostrzeżeń realnie zarysowana została groźba utraty przez Polskę pozycji sojusznika Waszyngtonu.

  Podobne opinie ferowane przez przedstawicieli Departamentu Stanu USA to wszak nie byle co.

  Aktywne pozostają także międzynarodowe środowiska żydowskie. Obok argumentów ocierających się o zarzut „negacjonizmu” Holocaustu pojawiają się także coraz bardziej nerwowe i natarczywe żądania rewindykacji majątku pozostawionego przez obywateli II RP pochodzenia żydowskiego.

  W przypadku braku spadkobierców majątek miałyby dziedziczyć organizacje zrzeszające ocalałych z zagłady Żydów. Stanowiłoby to zapewne ewenement nie znajdujący dotąd precedensu w historii prawa międzynarodowego!

  Głosom zza Oceanu towarzyszą wypowiedzi zawsze usłużnych w podobnych sytuacjach przedstawicieli rodzimej „partii żydowskiej”. Salonowa elita do dotychczasowych przewin rządzących dodaje nową, największą i najstraszniejszą zarazem – antysemityzm. Dbasz o dobre imię Polski, toś antysemita.

  Poczytni redaktorzy i salonowe autorytety za nic mają też fakt, iż rząd Morawieckiego, przygotowując nowe przepisy, które stały się podstawą do nagonki na Polskę i Polaków na niespotykaną dotąd skalę, wzorował się jedynie na… prawie izraelskim. W izraelskich przepisach znajdujemy wszak bliźniaczo brzmiące zapisy. Co wolno jednak Izraelowi, to nie Tobie Polsko!

  Pomimo to nie brak nad Wisłą osób, które odmawiają Polsce praw do regulacji, których funkcjonowanie spotyka się z ich pełną aprobatą w odniesieniu do innych państw.

  Przykład? Premier Izraela Benjamin Netanjahu skrytykował niedawno publicznie działalność Georga Sorosa za mieszanie się w wewnętrzne sprawy Izraela. Owo mieszanie się polegać miało przede wszystkim na organizowaniu protestów i wystąpień sprzeciwiających się deportacji z Izraela uchodźców, głównie z Erytrei i Sudanu, których w Izraelu określa się mianem „infiltratorów”. Gdy podobne działania podejmowane są przez Budapeszt lub Warszawę, rodzimi komentatorzy nie ustają w manifestowaniu swego oburzenia. W odniesieniu zaś do Izraela podobne regulacje traktowane są za w pełni uzasadnione prawo do ochrony własnych obywateli i terytorium. Nie zapominajmy jednak, że co wolno…

  Konflikt władz polskich z dwoma mocarstwami, z którymi sojusz polityczno-wojskowy stanowi w dużej mierze fundament istnienia III RP, rozgrywa się póki co na gruncie polityki historycznej. Sytuacja jest jednak dynamiczna i cała sprawa szybko może przerodzić się w spór, który naruszy dotychczasowe geopolityczne status quo.

  Znamienne pozostaje, iż wsparcia Warszawie udzieliły już Berlin i Moskwa.

  Jednak, czy władze polskie zdecydują się na „odwrócenie sojuszy”, co może doprowadzić do trwałego przemodelowania nie tylko regionu, ale być może i całej UE, pokażą dopiero najbliższe miesiące.

  Wszystko zależy od determinacji i konsekwencji władz, a z tą jak wiemy bywa różnie, tym bardziej, że przed nami kolejny znaczący sprawdzian „lojalności” wobec Wielkiego Brata, jakim będą zbliżające się wielkimi krokami obchody rocznicy marca 1968.

  Maciej Motas
  http://mysl-polska.pl

  Jeśli nasz „największy sojusznik” traktuje nas jak wrogów, to właściwie po jaki ch…j nam taki „sojusz”? Bez tego sojuszu gorzej nie będzie.
  A sam sojusz jest tyle wart, co wszystkie poprzednie sojusze zawierane z Zachodem, czyli gówno.
 • @Talbot 09:07:15
  Dobrze pamiętam tą wypowiedź Putina, ta dziennikarka żydówka stanęła jak wryta, zaniemówiła.
 • @Talbot 09:07:15
  https://youtu.be/MXC6vFalKTM
 • @Talbot 09:07:15
  Z takim sojusznikiem, którym ogon macha to daleko nie zajedziemy. Ogon nie ma mózgu a macha psem chyba w kierunku leninowskich sznurów. Rosja już tak ogonem sobie nie pozwoli wymachiwać, przycina do kikuta, Mimo wszystko z Rosja jako potężnym sąsiadem powinniśmy układać sobie jak najlepsze stosunki. Ciekawe czy gdybyśmy byli sojusznikiem Putina to czy żydostwo pozwalałoby sobie na szkalowanie Polski i jeszcze do tego wysuwanie łap po nie swoje mienie.
 • @Talbot 09:07:15
  Żydzi kolaborujący z Niemcami II WW.

  https://youtu.be/Z0dwNbzzO2w
 • @Talbot 09:07:15
  Żydzi sprzyjają takim którzy mają podobne cechy charakteru, tj skurwielom, a najbardziej sprzyjają Niemcom. Wiele ludzi w Polsce ratujących żydów kierowało się chrześcijańskim miłosierdziem ale oprócz miłosierdzia zabrakło im zdrowego rozsądku. Żydzi nie zasługują na żadną pomoc, są jak jadowite węże, których nie można oswoić i które w każdej chwili mogą ukąsić, co zresztą na każdym kroku udowadniają. Z tych ocalonych rekrutowały się bestie w ludzkiej postaci jak Berman, Brystrygierowa, Stolzman i tysiące innych kanalii.
 • @kula Lis 67 09:40:41
  "Aktywne pozostają także międzynarodowe środowiska żydowskie. Obok argumentów ocierających się o zarzut „negacjonizmu” Holocaustu pojawiają się także coraz bardziej nerwowe i natarczywe żądania rewindykacji majątku pozostawionego przez obywateli II RP pochodzenia żydowskiego."

  Reprywatyzacja żydowskiego mienia to wymysł ?

  http://46bah7dkfu-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2018/02/Jeoanna-Modzelewska-wgospodarcepl.png

  – Problem reprywatyzacji mień żydowskich jest wyimaginowany. Nie wierzę w to, że w momencie wywlekania z domów i transportu na miejsca kaźni ludzie pisali testamenty – powiedziała w Wywiadzie Gospodarczym w telewizji wPolsce.pl Joanna Modzelewska

  http://www.polishclub.org/2018/02/08/reprywatyzacja-zydowskiego-mienia-wymysl/
 • @Talbot 09:07:15
  Minister spraw zagranicznych: W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera. Gross ma prawo do swoich poglądów

  – W Jedwabnem Polacy zabili Żydów i tego nikt się nie wypiera. Ustawa nie zmienia historii. Nie można jednak piętnować narodu za działania jednostek, a nawet grup osób, które zabijały lub wydawały Żydów – powiedział w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz.

  – Prowadzimy rozmowy. Premier Izraela czy ambasador Anna Azari szukają porozumienia z Polską. Izraelski MSZ pozytywnie przyjął wystąpienie prezydenta Dudy – jako kontynuację dialogu. Nikt nie zamierza karać świadków historii czy historyków. Nie możemy jednak dopuszczać do dalszego zakłamywania historii – zapewnia minister. – Profesor Tomasz Gross jest naukowcem i mimo że nie zgadzam się z tezami jego prac, to ustawa go nie dotyczy. Jest swoboda prowadzenia badań naukowych i prof. Gross ma prawo do swoich poglądów. On nie używa określenia „polskie obozy śmierci”.

  Czaputowicz w młodości był współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” (tego samego, do którego należeli Jacek Kuroń, Adam Michnik, Seweryn Blumsztajn).

  – To człowiek, którego poznałem pod koniec lat 80., zawsze związany z ludźmi typu Bronisław Geremek, czyli z taką lewicą laicką; człowiek, który od 1990 r. już jest w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na różnych stanowiskach i którego poglądy są głęboko dalekie od naszych niepodległościowych postulatów i marzeń. Jestem zaskoczony, że tego typu człowiek, człowiek z korporacji Geremka, która dominuje i rządzi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych od początku istnienia III RP, naraz zostaje wysunięty na szefa resortu, który jest jednym z najważniejszych dziś resortów w realizacji polskiej polityki. (…) Dziś tak lewacko usposobieni działacze tworzą trzon służb specjalnych, a zapewne za chwilę zaczną tworzyć człon polskiej dyplomacji, bo pan Czaputowicz natychmiast naściąga byłych WiP-owców na różne placówki – mówił o ministrze w wywiadzie dla „Radia Maryja” Witold Gadowski.

  http://dzienniknarodowy.pl/minister-spraw-zagranicznych/
 • Tajemnicze Ludy
  https://img8.demotywatoryfb.pl//uploads/201301/1358539043_koffws_600.jpg

  https://img6.demotywatoryfb.pl//uploads/201709/1504294042_ubbfdz_600.jpg
 • Nadszedł wiek XXI..
  https://img6.dmty.pl//uploads/201006/1276024051_by_zayl_600.jpg
 • @Talbot 11:17:59
  „Na bocznicy czekały na nas bydlęce wagony…”

  http://jasnagora.com/zdjecia/newsy/170917.jpg
 • @Talbot 11:05:19
  https://niezlomni.com/wp-content/uploads/2017/08/pjimage.jpg

  Przerażająca decyzja Chaima Rumkowskiego: ,,Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki – dajcie mi swoje dzieci!” Na żądanie Niemców o wydanie, czyli w sumie skazanie na pewną śmierć, tysięcy Żydów, zareagowali odmiennie. ,,Król getta” w Łodzi Chaim Rumkowski zdecydował, że spełni rozkaz i wyśle do obozów zagłady dzieci, starców i chorych. Adam Czerniaków w Warszawie wybrał inną drogę, która też jednak nikogo nie ocaliła. We wrześniu 1942 roku Niemcy zażądali w łódzkim getcie wydania 20 tysięcy Żydów. Stojący na czele społeczności żydowskiej Chaim Rumkowski podjął w związku z tym przerażającą decyzję. ,,Król getta” postanowił, że aby ocalić siebie i innych, na pewną śmierć wyśle dzieci, starców i chorych. Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki dajcie mi swoje dzieci! Oddajcie mi chorych. W ich miejsce możemy ocalić zdrowych przemawiał do Żydów Rumkowski, wyliczając, że dzieci i starsi to tylko 13 tysięcy osób, a z Niemcami umówił się na 20 tysięcy. Na śmierć postanowił wysłać też chorych. Jednocześnie w swoim apelu podkreślał, że wytargował u Niemców 4 tysiące ludzi. Wspomniał też o warunku, który postawili. Dzieci musiały być do 10. roku życia. Rumkowski miał wybór. Mógł krwawą akcję przeprowadzić sam, na co się w końcu zdecydował, lub zostawić sprawę Niemcom. Muszę odciąć gałęzie, aby ocalić pień. Każdy z nas karmi chorych płacąc własnym zdrowiem, oddajemy nasz chleb chorym. Dajemy im nasze skromne racje cukru, nasz niewielki kawałek mięsa. I jaki jest rezultat? To nie jest dość żeby wyleczyć chorego i sami popadamy w chorobę. Oczywiście takie poświęcenia są najpiękniejsze i szlachetne. Jednakże są czasy, które kiedy trzeba wybrać, poświęcić chorych, którzy nie mają najmniejszej szansy na wydobrzenie i także czynią innych chorymi, czy ratować zdrowych powiedział Rumowski, który przekazał, że spełnienie żądań Niemców zapewni spokój w getcie. I podkreślał, że część, która zostanie ocalona przez poświęcenie 20 tysięcy osób, jest większa niż ta, która zginie.

  Całość pod linkiem. https://niezlomni.com/przerazajaca-decyzja-chaima-rumkowskiego-bracia-i-siostry-oddajcie-mi-je-ojcowie-i-matki-dajcie-mi-swoje-dzieci/
 • @kula Lis 67 13:35:36
  I pomyśleć, że Rosja walczy z polską dekomunizacją i sowieckimi pomnikami w Polsce.
  A w rosyjskiej guberni...

  http://nomoremaps.com/wp-content/uploads/2012/10/lenin-propaganda1-810x540.jpg

  http://nomoremaps.com/wp-content/uploads/2012/10/lenin2-810x1215.jpg

  http://nomoremaps.com/769/lenin-wiecznie-zywy/
 • @Talbot 11:32:44
  Dziadek, Babcia, Mama, Wujowie nigdy złego słowa nie powiedzieli na zwykłych Rosjan, gorzej przez żydobolszewię traktowanych niż Polacy. Dzielili się z Polakami czym mieli a mieli mniejsze racje żywnościowe niż Polacy. Uczyli Dziadka pracującego przy wyrębie jak się nie narobić na jewreja. Wuj Mamy najstarszy brat z Anglii oficer PSZ na Zachodzie posyłał im paczki, o dziwo nic z nich nie ginęło. Babcia dzieliła się z Rosjanami, a Rosjanka lekarka bezinteresownie uratowała Babci życie, wyleczyła ją i moją Mamę z tyfusu.
 • @kula Lis 67 18:23:10
  Moja matka też była na Syberii i do zwykłych Rosjan czuła sympatię.
  W porządku ludzie.
  Gorzej jest z lokatorami Kremla...
 • @Talbot 18:43:19
  Moja matka, babcia..., też były wywiezione na sybir - do ziemi nieludzkiej, i kiedy nie miały co jeść, Żydówki, Rosjanki pomagały. Gorzej niestety było z Polkami.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

ULUBIENI AUTORZY