Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
862 posty 7102 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

W USA narasta antysemityzm

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Od chwili objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa, w USA coraz częściej dochodzi do przejawów antysemityzmu. Mnożą się pogróżki wobec żydowskich instytucji, sprofanowano także dwa żydowskie cmentarze.

Przewrócone kamienie nagrobne na żydowskim cmentarzu w Filadelfii (27.02.2017)

- Nie chodzi wcale o to, czy Donald Trump jest antysemitą, czy też nie, tylko o to, że jego zachowanie sprzyja wzrostowi antysemityzmu w USA - powiedział Alan Elsner z lewicowo-liberalnej organizacji żydowskiej J- Street na jej dorocznym zjeździe w Waszyngtonie w rozmowie z korespondentem Deutsche Welle w USA.

Sam Trump kategorycznie odrzuca wszelkie oskarżenia o antysemityzm i wskazuje na swoją córkę Ivankę, która przeszła na judaizm po poślubieniu Jareda Kushnera, ortodoksyjnego Żyda, który pracuje obecnie w Białym Domu jako doradca prezydenta Trumpa w sprawach związanych z Bliskim Wschodem i Izraelem.

Trump zbyt długo zwlekał

- Trump zbyt długo zwlekał z jednoznacznym potępieniem mnożących się przypadków antysemityzmu w USA - dodał Elsner. Podobnie argumentuje Jack Rosen, przewodniczący Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego (AJCongress) z siedzibą w Nowym Jorku. - Wiele osób życzyłoby sobie, żeby prezydent szybciej znalazł nie budzące żadnych wątpliwości słowa na temat tych zajść i incydentów - powiedział Rosen.

W nocy z soboty na niedzielę (26.02.2017) nieznani sprawcy przewrócili ponad sto kamieni nagrobnych na żydowskim cmentarzu "Mount Carmel" w Filadelfii. Policji nie udało się na razie ustalić ich tożsamości. Wciąż nie udało się także wykryć sprawców zbezczeszczenia cmentarza w Saint Louis w stanie Missouri, do którego doszło dwa tygodnie temu.

Vize-Präsident Mike Pence hilft geschändeten jüdischen Friedhof in St. Louis zu reinigen (picture alliance/newscom/B. Greenblatt)

Wiceprezydent USA Mike Pence pomaga w uporządkowaniu sprofanowanego cmentarza w Filadelfii

Rabbin Deborah Waxman wyraziła ubolewanie z powodu sprofanowania żydowskiego cmentarza w Filadelfii, jej rodzinnym mieście. - Jesteśmy wszyscy wstrząśnięci i zaszokowani atakiem na naszą gminę - powiedziała. Niewykluczone, że ofiarą tego karygodnego czynu padły także nagrobki członków jej rodziny.

Obawy amerykańskich Żydów

W ciągu dwóch ubiegłych miesięcy władze amerykańskie odnotowały ponad 90 telefonów z pogróżkami dokonania zamachów bombowych na różne żydowskie instytucje. Coraz częściej w centrach miast pojawiają się graffiti z antysemickimi tekstami i rysunkami. Na uniwersytetach ugrupowania prawicowe agitują przeciwko żydowskim studentom.

Alan Elsner dostrzega związek między ożywieniem działalności ruchów skrajnie prawicowych w USA z prezydenturą Donalda Trumpa. - Ugrupowania o charakterze antysemickim poczuły się zmotywowane i zachęcone do wzmożenia aktywności wskutek polityki prezydenta Trumpa - twierdzi. Podobny wpływ na nie miało także mianowanie Stephena Bannona na stanowisko jego głównego doradcy. Bannon uchodzi w oczach amerykańskiej lewicy za populistycznego nacjonalistę. Jest właścicielem skrajnie prawicowego portalu internetowego "Breitbart".

 

Czym jest "nowy fanatyzm" w USA

Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławianiu (ADL), jedna z najstarszych i najbardziej wpływowych organizacji żydowskich na świecie, apeluje na Twitterze o silniejsze niż do tej pory zwalczanie przejawów "nowego fanatyzmu w USA". Zarząd Ligi przeznaczył 10 tys. dolarów nagrody za pomoc w wykryciu i ujęciu sprawców sprofanowania cmentarza w Filadelfii.

Należy podkreślić, że mówiąc o "nowym fanatyzmie" działacze ADL mają na myśli nie tylko antysemityzm, ale także wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii we wszystkich stanach USA. Wspomniani wyżej Jack Rosen i Alan Elsner są przekonani, że zagrożeni są nie tylko Żydzi, ale także przedstawiciele innych mniejszości narodowych i religijnych, a wśród nich amerykańscy muzułmanie i migranci z państw Ameryki Łacińskiej.

Miodrag Soric / Andrzej Pawlak

 • Data 01.03.2017
 • Autor Miodrag Soric

http://www.dw.com/pl/w-usa-narasta-antysemityzm/a-37751053

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • Izraelski dziennik: Trump dał przyzwolenie na polski nacjonalizm
  https://4img.wprost.pl/_thumb/4a/9e/029b537e09006397579d27245106.jpeg

  Publicysta izraelskiego dziennika „Haaretz” ocenił, że Donald Trump przyjął prawicową narrację rządu polskiego, podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie. Aleksander Griffing pisze, że prezydent USA dał wtedy „przyzwolenie na polski nacjonalizm

  https://www.wprost.pl/kraj/10101689/izraelski-dziennik-trump-dal-przyzwolenie-na-polski-nacjonalizm.html
 • @Talbot 16:28:04
  I już wszystko jasne


  https://pbs.twimg.com/media/DVb11QFX0AATtax.jpg
 • Prof. Kołodko: Nie widzę żadnego sukcesu w tym, że Trump przyjechał do Polski i przeczytał to, co mu napisali
  http://2.s.dziennik.pl/pliki/10292000/10292328-grzegorz-kolodko-643-397.jpg

  Źródło: TVN24

  Działalność polityczna

  W latach 1969–1990 należał do PZPR[6]. W 1989 roku uczestniczył w negocjacjach Okrągłego Stołu, w zespole do spraw gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989–1991 członek Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. Nominowany przez Euromoney Najlepszym Ministrem Finansów Europy Środkowo-Wschodniej (1996).
  Wicepremier i minister finansów
 • @Talbot 16:28:04
  Ups, Polska - "antysemici", USSA - "antysemici",
  kolejne kraje gdzie mają ich DOŚĆ?
  Jeszcze jak Arabowie przestaną się żreć o interpretację Koranu... i razem ruszą na pejsów...

  Aj, waj, koniec żydków na tej planecie? [tak się rozmarzyłem].
 • taka prawda
  Prawda jest taka że w 17 stanach USA wprowadzono pod groźbą kary zakaz "antyżydowskich" manifestacji, wyrażania się źle o Żydach i Izraelu oraz bojkotowania izraelskich produktów (dosadniej to: nie chcesz kupić z Izraela jesteś anty-Semita). Wszystkie te prawa są sprzeczne z Konstytucją USA. Tak więc te wszystkie prześladowania i rozróby odnoszą się do Bogu ducha winnych biedniejszych Żydów a syjoniści i firma holokaust jak karawana jedzie dalej. Mówienie że Żydom w Stanach dzieje się krzywda
  jest sprzeczne z prawdą.
 • @Stara Baba 19:45:02
  Zamknąć można 1-10-100 ludzi.
  Ale jak będzie 10.000-100.000 UZBROJONYCH (w końcu to USSA)?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

ULUBIENI AUTORZY