Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
746 postów 6156 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Należy kłaść kres próbom fałszowania historii"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Putin zabrał głos...

 

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że należy położyć kres” próbom „fałszowania historii” i rewidowania wyników II wojny światowej. Putin mówił o tym na uroczystościach w Moskwie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Rosyjski prezydent wspólnie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu wziął udział w Muzeum Żydowskim i Centrum Tolerancji w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci, obchodzonego 27 stycznia. Uroczystości związane były także z 74. rocznicą przełamania niemieckiej blokady Leningradu 27 stycznia 1944 roku, jak również z otwarciem wystawy o powstaniu w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze. W ceremonii udział wzięli także przedstawiciele żydowskich organizacji społecznych i religijnych oraz zagraniczni dyplomaci.

Putin w przemówieniu zapewnił m.in., że Rosja i Izrael współpracują „w sprawie przeciwdziałania próbom fałszowania historii i rewizji wyników II wojny światowej, zaprzeczania Holokaustowi i zaniżania decydującego wkładu Związku Radzieckiego w zwycięstwo nad Niemcami nazistowskimi”. Podkreślił, że „takim próbom należy kłaść kres w sposób zdecydowany”.

Prezydent Rosji zauważył, że w Izraelu zachowuje się wdzięczność wobec „armii radzieckiej za uratowanie Żydów europejskich od całkowitej zagłady”. Przypomniał, że brał udział w odsłonięciu w Izraelu pomnika żołnierzy Armii Czerwonej (w Natanii w 2012 r.-PAP). Putin podkreślił, że jest wdzięczny władzom Izraela za postawę wobec historii i dodał: „Jest to szczególnie ważne na tle odbywającego się w niektórych krajach europejskich niszczenia i bezczeszczenia monumentów żołnierzy radzieckich, którzy oddali życie za wyzwolenie więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych, za uratowanie Europy i świata przed nazizmem”.

Putin wyraził przekonanie, że współcześni politycy powinni zrobić wszystko, aby nie pozwolić na rozwijanie się ideologii nacjonalistycznej, „jakich form by ona nie przyjmowała”. Wymienił jako takie formy prócz antysemityzmu także „rusofobię i wszelkie inne fobie zbudowane na nienawiści”.

Z kolei Netanjahu mówił o potrzebie walki ze skrajnymi ideologiami na tym etapie, gdy nie nabiorą one jeszcze siły. Podkreślał też rolę „wierności prawdzie w odnoszeniu się do własnej przeszłości”, a także potrzebę sprawiedliwości – wobec ofiar Holokaustu i wobec tych, „którzy walczyli, byli ranni, zginęli, aby zatrzymać zagrożenie nazistowskie”. „Nigdy nie zapominamy tej roli, jaką odegrała radziecka armia w tym zwycięstwie” – podkreślił.

Przypominając powstanie w Sobiborze, Netanjahu zauważył, że było ono pozbawione szans. Wybuchło – „wydawałoby się – na dnie tej przepaści, w której znalazł się nasz naród” – mówił izraelski premier. „To powstanie, być może bardziej niż jakikolwiek inny moment, symbolizowało ten głęboki przełom w historii narodu żydowskiego. Z głębokiej przepaści, w której się znajdowaliśmy – narodu, który nie mógł się obronić, przeistoczyliśmy się w silne państwo” – podkreślił.

Putin i Netanjahu przeprowadzili także rozmowy dwustronne, dotyczące m.in. sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Przed wystąpieniem obu przywódców odbyła się uroczystość wmurowania na terenie muzeum kamienia węgielnego pod monument poświęcony uczestnikom ruchu oporu w obozach koncentracyjnych i gettach. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele zagranicznych misji dyplomatycznych w Moskwie i naczelny rabin Rosji Berl Lazar.

Źródło: //dzieje.pl/aktualnosci/prezydent-rosji-nalezy-klasc-kres-probom-falszowania-historii

 

https://wolna-polska.pl/wiadomosci/putler-nalezy-klasc-kres-probom-falszowania-historii-2018-01

 

 

KOMENTARZE

 • Prezydent Rosji zauważył, że w Izraelu zachowuje się wdzięczność wobec „armii radzieckiej za uratowanie Żydów europejskich od ca
  https://img6.dmty.pl//uploads/201605/1462576036_lhhsqi_600.jpg
 • Alianci - zawsze razem.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d8/Tehran_Conference%2C_1943.jpg

  https://img6.demotywatoryfb.pl//uploads/201109/1315141079_by_Cperka_600.jpg
 • Kto by się spodziewał. Świat w szoku.
  https://pbs.twimg.com/card_img/959726518405681152/gyHT5n3b?format=jpg&name=600x314


  Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała we wtorek Władimira Putina jako kandydata w wyborach prezydenckich 18 marca, które – jak się powszechnie oczekuje – otworzą drogę obecnemu szefowi państwa do rządów na kolejne lata.

  Putin formalnie startuje jako kandydat niezależny, czyli niewysunięty przez żadną partię polityczną. Z tego powodu rejestracja wymagała zebrania odpowiedniej liczby podpisów pod jego kandydaturą. Zebrano ogółem ponad 315 tysięcy podpisów, które okazały się praktycznie bez zarzutu. CKW zakwestionowała tylko 0,39 proc. z nich.
 • Izrael będzie obchodził Dzień Zwycięstwa 9 maja
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/542/82/5428227.jpg

  — Izraelczycy bardzo dobrze pamiętają i wiedzą, że tak naprawdę zamki na bramach obozów koncentracyjnych wybijali kolbami swoich karabinów właśnie radzieccy oficerowie, oficerowie Armii Czerwonej. Dla nas jest to bardzo drażliwy temat: łączymy zwycięstwo z wyzwoleniem Żydów, którzy pod koniec II wojny światowej przebywali w obozach koncentracyjnych. Nie wiadomo, ilu mogłoby zginąć Żydów, gdyby nie Zwycięstwo. A Zwycięstwo było możliwe dzięki Armii Czerwonej. Ten dzień stał się teraz dla nas świętem narodowym,

  — powiedział Simon Tsipis.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201707275970225-Izrael-dzien-zwyciestwa-9-maja/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY