Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
781 postów 6333 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

"Polska to jedna z najstarszych demokracji w Europie"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Departament Stanu USA o Polsce: Demokracja jest tam żywa i ma się dobrze

 

– Polska jest jedną z najstarszych europejskich demokracji. Demokracja jest tam żywa i ma się dobrze –powiedział wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu. Słowa te padły na spotkaniu z dziennikarzami, podczas którego omówiono wizytę sekretarza stanu Rexa Tillersona w Europie, w tym w Polsce.

 

 

"Szeroki plan wspólnych strategicznych interesów"

Tillerson do Polski ma przyjechać pod koniec stycznia.

– W Polsce jest nowy rząd i myślę, że jest to świetna okazja do budowania bliskich relacji. Stany Zjednoczone i Polska mają szeroki plan wspólnych strategicznych interesów w zakresie bezpieczeństwa, energii i handlu. Współpracujemy bardzo ściśle w formacie NATO, a także dwustronnie – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu zapytany, jaki tematy poruszy Tillerson podczas rozmów w Polsce.

I dodał: – Sekretarz koncentruje się na wzmacnianiu współpracy we wszystkich tych obszarach w sposób poprawiający bezpieczeństwo i dobrobyt narodu amerykańskiego. Myślę, że będziemy rozmawiać o Inicjatywie Trójmorza, będziemy mówić o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce i o tym, co zrobić, aby wzmacniać wschodnią flankę Sojuszu. Będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym.

"Polska to jedna z najstarszych demokracji w Europie"

Jeden z dziennikarzy zapytał przedstawiciela Departamentu Stanu o to, jak USA podchodzą do kwestii demokracji w praworządności w Polsce.

– Powiedziałbym w tej kwestii, że pogląd Stanów Zjednoczonych brzmi: W każdej z tych wewnętrznych spraw związanych z Polską, Polska jest suwerennym, demokratycznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Jak powiedziałem przed chwilą, dzielimy strategiczne interesy w zakresie bezpieczeństwa, energii i handlu. Sekretarz koncentruje się na wzmocnieniu współpracy w tych obszarach. Polska jest jedną z najstarszych demokracji w Europie. Demokracja jest żywa i ma się dobrze. Pozostawiamy Polakom pytania dotyczące polityki wewnętrznej i wierzymy, że wszelkie reformy, które wprowadzają, są zgodne z ich konstytucją i wolą ich narodu – stwierdził dyplomata.

 

https://dorzeczy.pl/kraj/53636/Departament-Stanu-USA-o-Polsce-Demokracja-jest-tam-zywa-i-ma-sie-dobrze.html

KOMENTARZE

 • Eksperci zasmucili Junckera! „Stany Zjednoczony Europy” to jedynie marzenia
  https://assets.polskaniepodlegla.pl/media/k2/items/cache/f8a444994f467b2124e642b3ce52b326_L.jpg


  Marzenie eurokratów o superpaństwie rozwiewa się jak dym z nargili. Koncepcja Stanów Zjednoczonych Europy kruszy się i forsowanie jej może doprowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej przez kolejny kraj lub kraje - ocenia amerykański trust mózgów Stratfor.

  Rodger Baker - wiceprezes think tanku do spraw analiz strategicznych - w wywiadzie dla portalu express.co.uk, zwraca uwagę na podskórne tarcia w UE i spór między zwolennikami głębokiej integracji i likwidacji państw narodowych a rzecznikami powrotu do koncepcji Europy ojczyzn.

  Jego zdaniem Unia nie rozpadnie się, ale superpaństwo, o którym marzy Jean-Claude Juncker, Emmanuel Macron, czy Guy Verhofstadt możliwe jest do zrealizowania dopiero "po usunięciu z UE trzech czwartych członków, a na to się nie zanosi."

  W starciu z gospodarczymi i politycznymi realiami, ideologicznie motywowani marzyciele mają mniejsze szanse - uważają analitycy Stratfor.

  (rav)
  https://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/14572-eksperci-zasmucili-junckera-stany-zjednoczony-europy-to-jedynie-marzenia
 • @Talbot 10:48:08
  Polska nie jest jedną z najstarszych demokracji, a jedyną, która zasady i tardycje demokratyczne zachowała do czasów współczesnych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:29:27
  Należy dodać jeszcze Rosję.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY