Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
754 posty 6196 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Cichy front.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Rosja prowadzi z Polską propagandową wojnę, której celem jest zafałszowanie historii

 

W nocy z 24 na 25 listopada Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała w Rosji i wydaliła, w trybie natychmiastowym, Henryka Głębockiego, doktora habilitowanego pracującego dla Instytutu Pamięci Narodowej. Głębocki zajmował się pracą nad dokumentowaniem relacji polsko-rosyjskich z XIX i XX w. Miał też dwa wykłady w Sankt Petersburgu poświęcone zbrodni NKWD na Polakach mieszkających w Związku Sowieckim w latach 1937–1938. To był pierwszy masowy mord dokonany w przededniu II wojny światowej z pobudek narodowościowych.

 

W jego wyniku zginęło około 200 tys. Polaków. Po kilku dniach milczenia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych publicznie przyznało, że potraktowanie Głębockiego to retorsja za nakaz opuszczenia Polski wręczony oskarżonemu o działalność wywiadowczą i wrogą Polsce m.in. inicjowanie wojny hybrydowej doktorowi habilitowanemu Dmitrijowi Karnauchowowi, wykładającemu w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Ta pozornie mało znacząca wymiana dyplomatycznych sztychów przyciągnęła uwagę do polsko-rosyjskich relacji, których tłem jest najnowsza historia. To już nawet nie jest wojna hybrydowa, a otwarta agresja przy użyciu najnowszych chwytów propagandy. Rosjanie mają trzy cele. Po pierwsze, zamieszanie w głowach polskiej opinii publicznej, po drugie, utrzymanie zakłamania i historycznego fałszu na potrzeby polityki wewnętrznej. Last but not least chodzi o postrzeganie najnowszej historii Polski i Rosji na świecie.

Czysta polityka

Lenin zdefiniował kiedyś historię jako politykę robioną wstecz. Takie jest właśnie rosyjskie podejście do tej dziedziny wiedzy. Idealnym przykładem rosyjskiego sposobu działania jest sprawa masowego mordu na polskich oficerach w czasie II wojny światowej m.in. w Katyniu. Chociaż pod wpływem bieżącej polityki Rosjanie publicznie wzięli za niego odpowiedzialność i przeprosili, to na potrzebny wewnętrznej i zagranicznej polityki agendy Kremla kolportują kłamstwa. Już przygotowując historyczne oświadczenie w sprawie tej zbrodni dokonanej na polecenie Józefa Stalina, ostatni szef Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow kazał w polsko-rosyjskich relacjach znaleźć jakąś polską winę, która by mogła zrelatywizować i osłabić odpowiedzialność Rosji za strzelanie w tył głowy kilkudziesięciu tysiącom polskich oficerów. Wybór padł na jeńców z wojny polsko-bolszewickiej lat 1919–1921. Rosjanie zwyczajnie ogłosili, że Polacy zamęczyli ok. 70 tys. z nich w „polskich obozach śmierci”, a zbrodnię katyńską zaczęli przedstawiać jako sprawiedliwą zemstę na krzywdzicielach.

W zeszłym roku rosyjski Sąd Najwyższy utrzymał wyrok grzywny 200 tys. rubli (około 15 tys. złotych) na mieszkańca Permu (z wykształcenia prostego ślusarza), który napisał w internecie, że Związek Sowiecki napadł w 1939 r. na Polskę wspólnie z hitlerowskimi Niemcami. Rosyjskie sądy wszystkich instancji uznały, że dopuścił się on publicznego negowania decyzji procesu norymberskiego i kolportował „jawnie fałszywe twierdzenia o działalności ZSRR w latach II wojny światowej”. Po prostu w rosyjskich podręcznikach do historii nie istnieje już coś takiego jak sojusz Hitlera i Stalina przypieczętowany przez ich ministrów spraw zagranicznych Ribbentropa i Mołotowa. Wyrok miał ogromne znaczenie propagandowe i terroryzujące dla rosyjskiej polityki historycznej. Skoro internetu nie da się wyłączyć i ocenzurować z historycznych faktów, to trzeba sprawić, że ludzie będą się bali publicznie je powtarzać.

Nie ma limitu dla kłamstw

 

Rosjanie tworzą swoją wersję historii z myślą o kolportowaniu jej na świecie. Służy temu masowa produkcja filmów, które propagują kłamliwy obraz życia ludzi w Związku Sowieckim i polityki tego kraju w latach 30. i 40. XX w. Sposób prowadzenia polityki w Rosji dobrze oddaje popularna anegdota. Oto w ważnych wyborach na szefa ważnej organizacji murowanym kandydatem do zwycięstwa jest Iwanow. Tuż przed głosowaniem do głosujących wychodzi Kutuzow i tłumaczy, że Iwanow jest uczciwy do bólu, jest świetnym zarządzającym, byłby świetnym szefem, ale niestety jego córka uprawia najstarszy zawód świata. Iwanow oczywiście przegrywa wybory i podbiega po głosowaniu do Kutuzowa z wyrzutem. – Przecież ja nie mam córki! – A to przepraszam – słyszy w odpowiedzi.

Dlatego nikogo, kto zna rosyjską elitę, nie może dziwić to, co ona głosi. W wersji rosyjskiej Związek Sowiecki był najpierw ofiarą hitlerowskiej agresji, a później wyzwolicielem narodów Europy spod nieludzkiej niewoli, za cenę olbrzymiej daniny krwi złożonej przez sowieckich żołnierzy. Dlatego dziś Kreml tak usilnie broni rosyjskich pomników, które wybijające się na niepodległość państwa dawnej strefy wpływów masowo demontują. W rosyjskiej wersji historii to Polacy są sojusznikami Hitlera, wspólnie z nim przygotowując napaść na miłujących pokój komunistów w Związku Sowieckim. Polska zaś jako państwo ponosi – obok Niemiec – główną winę za rozpętanie II wojny światowej. Dla rosyjskiej polityki ważne jest również powtarzanie terminu „polskie obozy śmierci” jako określenia obozów jenieckich z okresu wojny polsko-bolszewickiej. W tej narracji podkreślana jest różnica między Rosją, która wzięła odpowiedzialność za zbrodnię katyńską, i Polską, która do „swoich” zbrodni przyznać się nie chce. A że nikt nie mordował bolszewickich jeńców w Polsce? Nikogo to w Rosji nie obchodzi. Ważne jest to, w co ludzie wierzą i komu. Francuzi i Niemcy wolą wierzyć Rosjanom, bo tym pierwszym łatwiej dzięki temu przełknąć własną kolaborację z Hitlerem, a ci drudzy, umówmy się, gorszej historii, niż mają, mieć nie mogą. Dlatego chętnie przystają na głoszenie różnych alternatywnych wersji.

Polska niestety nie prowadzi żadnej systematycznej polityki dotyczącej fałszowania historii wobec Rosji. Niestety, nawet najgorszy plan byłby lepszy niż brak planu. Mało tego, robimy, co możemy, aby rosyjskiego niedźwiedzia nie drażnić. Gdy IPN nakręcił świetny film animowany opisujący polską historię XX w. i agresję rosyjsko-niemiecką, a także dwie okupacje, to można go było obejrzeć tylko z lektorem polskim lub angielskim. Świadomość, że nakręcenie rosyjskiego lektora do tego filmu wkurzy Rosjan, wystarczyła, aby tego nie robić. To zła taktyka. Bo Rosjanie szanują tylko tych, którzy umieją dbać o własne interesy.

 

https://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/14297-cichy-front-rosja-prowadzi-z-polska-propagandowa-wojne-ktorej-celem-jest-zafalszowanie-historii

KOMENTARZE

 • Niemcy nie pomogą Polsce w przypadku konfliktu z Rosją
  http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/910/-512/newsweek/635973575333313410.jpg

  Rosja atakuje Polskę i kraje bałtyckie, a niemiecka Bundeswehra przychodzi nam z pomocą? Taka perspektywa podoba się coraz mniejszej grupie Niemców - wynika z najnowszych badań.

  Niemcy Rosji się nie boją. Większość obywateli nie widzi zagrożenia ze strony kraju rządzonego przez Władimira Putina. Ale gdyby okazało się, że Rosja atakuje Polskę lub kraje bałtyckie Niemcy nie będą spieszyć z pomocą – wynika z corocznego badania przeprowadzonego przez TNS Emnid na zlecenie Fundacji Bertelsmanna i warszawskiego Instytutu Spraw Publicznych. Wprawdzie porównując badanie z marca 2016 r. z ubiegłorocznym świadomość militarnego niebezpieczeństwa ze strony Rosji rośnie z 51 proc. do 56 proc., to nie wpływa to na poparcie dla ustanowienia w Polsce stałych baz NATO. Jedynie połowa (57 proc.) Niemców przychyla do takiego rozwiązania.

  Jeszcze gorzej te liczby wyglądają w przypadku hipotetycznej agresji Rosji na któryś z krajów NATO – jeszcze w ubiegłym roku wysłanie wojsk Bundeswehry do obrony tych krajów popierało 38 proc. respondentów, dziś jedynie 31 proc. Niemców byłby zwolennikiem tego rozwiązania.

  Nie oznacza to, że Niemcy mają zaufanie do państwa Putina

  http://www.newsweek.pl/swiat/w-przypadku-agresji-rosji-niemcy-nie-wysla-wojsk-na-pomoc-polsce,artykuly,384746,1.html

  Polska nie ma innego wyjścia, jak znowu zaufać Anglikom, Francuzom i Amerykanom?
 • Prawicowy Internet
  Sojusz Niemiec z Rosją Przeciw Polsce?!

  https://www.youtube.com/watch?v=QiPCf0Vqu60
 • @Talbot 14:26:44
  //Niemcy nie pomogą Polsce w przypadku konfliktu z Rosją//
  nikt NATO nie liczy
 • Polskiego historyka wywalili z Rosji w odwecie
  za podobnie nieprzyjazny akt wobec ruskiego naukowca.
  https://wiadomosci.wp.pl/msz-rosji-komentuje-wydalenie-polaka-to-odwet-6192359040755329a
  Nikt tego nie skrywał więc nie wiem o co się żołądkujesz.Ale skoro się żołądkujesz to trzeba ci pomóc (ale pamiętaj że sam zacząłeś)

  //
  Po prostu w rosyjskich podręcznikach do historii nie istnieje już coś takiego jak sojusz Hitlera i Stalina przypieczętowany przez ich ministrów spraw zagranicznych Ribbentropa i Mołotowa.//

  Hmm ...niech zgadnę dlaczego? czy dlatego że ZGODNIE Z PRAWEM MIĘDZYNARODOWYM UMOWA O NIEAGRESJI NIE JEST UMOWĄ SOJUSZNICZĄ ?
  Ty masz łeb sprany propagandą więc tobie bez różnicy,wierz już sobie jeśli musisz w "sojusz Hitlera i Stalina" ale nie dziw sie że w książkach dla dzieci autorzy upierają się przy faktach.

  //Idealnym przykładem rosyjskiego sposobu działania jest sprawa masowego mordu na polskich oficerach w czasie II wojny światowej m.in. w Katyniu//

  Nie jest żadnym "idealnym przykładem".Idealnym byłby wtedy gdyby Rosja wypracowała jakąś metodę obłaskawienia tamtejszej "katyńskiej opozycji" A przecież nie wypracowała i tak się biedna boryka udając że sprawa nie istnieje.
  https://www.youtube.com/watch?v=mqBkkD3dF9E
  https://echo.msk.ru/programs/klinch/669519-echo/
  https://www.youtube.com/watch?v=6eZOyO6PhHo

  // ostatni szef Związku Sowieckiego Michaił Gorbaczow kazał w polsko-rosyjskich relacjach znaleźć jakąś polską winę, //

  Nie wierz w to Talbot.Albo wierz-nic mnie to nie obchodzi.
  Materiały "rozpoczynające" sprawę ruskich jeńców pochodzą z lat 20-stych XX w.I kto powiedział że "relacji polski-rosyjskich"
  W Genewie są też dokumenty tyczące mordu dokonanego przez armię polską na misji czerwonego krzyża.Jakiś szpital (pracowników wraz z pacjentami) wymordowali czy coś takiego.
 • @ikulalibal 15:41:43
  "Nie wierz w to Talbot.Albo wierz-nic mnie to nie obchodzi."

  Czy tego chcesz czy nie - Polska od wieków należy do cywilizacji zachodniej.
  Rosja i jej bratnia Ukraina - do azjatycko-stepowej.
  Nie mylić z ZSRR - które cywilizowało Rosję.
 • @Talbot 16:16:08
  Bratnia Rosji Ukraina, nadal jest w szponach państwa stepowego - z mentalnością klanów azjatycko-stepowych.
  Prawdziwa Rosja - to księstwo moskiewskie - czyli Moskale.
 • @Talbot 16:16:08
  To niezwykle,naprawdę niezwykle interesujące,ale jak to się odnosi do tematu który przecież sam zacząłeś? Jak ci powiem:nijak.
  Jakbyś się nie zwijał i skręcał prawda jest taka że mało która historia jest tak "otwarta" na cele propagandowe,jak historia Polski.
  A tak apropos cywilizacyjnych przynależności:
  czy wiesz że Włosi do dziś (nie mówiąc o "wtedy") uważają że w tamte pamiętne dni pod Monte Casino, to Niemcy bronili cywilizacji zachodniej a tak zwani zwycięzcy, jakby wręcz przeciwnie.
  http://solargeneral.org/wp-content/uploads/library/Primer/the-women-of-monte-cassino.pdf

  Bóg jeden wie z czym się jeszcze przyjdzie ci się zmierzyć więc ćwicz Talbot,ćwicz.
 • @ikulalibal 16:36:31
  "To niezwykle,naprawdę niezwykle interesujące,ale jak to się odnosi do tematu "

  Ma się przyzwoicie....

  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - ja siedzę w Polsce, a Ty w Moskwie.
  Stąd kontrowersje dotyczące interpretacji Historii.
 • @ikulalibal 16:36:31
  Rosja i jej bratnia Ukraina fałszują Historię przecwko Polsce.
  Po co to robią - aby rozbić jedność Słowian?
 • Państwa stepowe nie mają szans...
  na wstąpienie do zachodniej cywilizacji...

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/619/17/6191758.jpg

  Ukraina i Turcja nie wejdą do Unii Europejskiej, w każdym razie nie w najbliższym czasie, powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Siegmar Gabriel w wywiadzie dla grupy medialej Funke.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201712266996227-Sputnik-NIemcy-Ukraina-Turcja/

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/400/82/4008201.jpg

  Pomysł przyłączenia Rosji do reszty Europy, tzn. wejścia Rosji do Unii Europejskiej jest obecny nawet dziś, kiedy stosunki między Rosją i wspólnotą europejską znajdują się na niskim poziomie, a kilka europejskich państw szykuje się do możliwej konfrontacji z Rosją - pisze chorwacki portal Advance.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201708246143880-Rosja-wstapi-do-Unii-Europejskiej/
 • @Talbot 16:51:57
  //Rosja i jej bratnia Ukraina fałszują Historię //

  i jeszcze Słowacy i Czesi,Niemcy,Litwini i Szwedzi.Wszyscy fałszują historię i tylko Polska nie.(nie fałszuje)
  Czy historia Polski w jakimkolwiek punkcie przystaje do historii jej sąsiadów bo teoretycznie powinna.Oczywiście że nie przystaje.Wszyscy wiedzą że pod tym względem nie ma większych frajerów niż Polacy.Polacy
  dla doraźnych celów pozwolą odebrać sobie wszystko w tym przeszłość.Dlatego bodaj na ostatek uspokój się Talbot wszak o ostatecznej interpretacji historycznych faktów ( wraz z rachunkiem za owe fakty ) dowiesz się od sierżanta Danielsa.

  http://46bah7dkfu-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2017/12/Daniels-i-Rydzyk.jpg

  Owszem możesz ubolewać nad jakże rzucającą się w oczy degrengoladą,przecież bywało że ulegaliśmy cesarzom,marszałkom, a tu masz! zwyczajny sierżant!
 • @ikulalibal 17:09:49
  Oddają Hołd armii Rothschilda - Projekt niemieckich i amerykańskich masonów.

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/365/12/3651210.jpg

  https://pl.sputniknews.com/blogs/201608083650391-slot-braterstwa-polsko-rosyjskiego-radtke-borne-sulinowo/
 • O stosunkach polsko-rosyjskich, o naszej historii
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/11/24/100-rocznica-zydo-bolszewickiej-rewolucji-w-rosji/
 • @Talbot 16:16:08
  "Nie mylić z ZSRR - które cywilizowało Rosję."

  Koszt? Ok 60 mln Rosjan.

  Nie wiem Talbot co Ty palisz, ale nieźle wali to po łbie.
 • @Husky 15:21:28
  "nikt NATO nie liczy"

  A zatem:

  "Antek, podaj cegłę...." ;-DDD

  "Antek na przedzie i jakoś to bedzie"

  Sami zaatakujemy Rosję? Żeby ukrócić jej agresję na Krymie i innej Ukrainie? Aaaa! Ukraina nam pomoże? Bo Antoni, powiedział, że nie spoczniemy ("my") aż Krym wróci do Ukrainy...
  A LK powiedział, że najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa bałtyckie i może Polska. Trzeba zatem walczyć. Zlikwidować rosyjskie zagrożenie już w zarodku. Od razu zdobyć Kreml! ;-)))))

  Dobrze "myślę"? ;-)
 • @Jasiek 18:22:03
  Dobrze
 • @Husky 18:55:05
  Czyli co? Chcesz "małej, zwycięskiej wojenki" z Rosją????
 • @Jasiek 19:42:39
  Husky, no weź odpowiedz. Zdemaskuj się... ;-)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY