Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
750 postów 6171 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

HOŁD RUSKI

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pamiętajmy w stulecie Niepodległości o wielkim naszym sukcesie.

 

 

406. ROCZNICA HOŁDU RUSKIEGO: UPAMIĘTNIJMY NASZ WIELKI SUKCES

 Obchodzimy dziś 406. rocznicę hołdu władcy moskiewskiego złożonego królowi polskiemu Zygmuntowi III na Zamku Królewskim w Warszawie. Polacy muszą upamiętnić swój wielki sukces.

To doniosłe wydarzenie miało miejsce po zwycięskiej wojnie i zajęciu Moskwy przez wojska Rzeczypospolitej. Polacy zajmowali wówczas Moskwę i były przygotowywane warunki zawarcia unii Rzeczypospolitej z Moskwą.

29 października 1611 roku przed majestatem Rzeczypospolitej, królem polskim Zygmuntem III Wazą w sali senackiej Zamku Królewskiego w Warszawie złożył hołd car moskiewski Wasyl IV Szujski wraz z najbliższymi: bratem Dymitrem – dowódcą wojsk rosyjsko-szwedzkich, którzy przegrali bitwę pod Kłuszynem i synem Iwanem. Uroczystość poprzedził triumfalny wjazd wojsk polskich do Warszawy przez Krakowskie Przedmieście, na czele z dowódcą hetmanem Stanisławem Żółkiewskim, prowadzącym pojmanych, w tym cara i jego rodzinę.

Powstał szereg dzieł ukazujących hołd władcy moskiewskiego. Niestety niektóre później celowo zniszczono, ale inne przeleżały w magazynach; można rzec, ukryte przed nami, również i obecnie.

Należy upamiętnić to wydarzenie. Wyciągnąć z ukrycia, z magazynu obraz Jana Matejki i udostępnić go w jednej z sal zamkowych w Warszawie. Obok tego matejkowskiego dzieła wskazane jest wyeksponować również i inne prace upamiętniające to doniosłe wydarzenie. Natomiast przed główną bramą Zamku Królewskiego w Warszawie trzeba wkomponować w podłoże płytę upamiętniającą polską wiktorię i opatrzyć napisem „29 październik 1611 r., Hołd Ruski, Zamek Królewski w Warszawie”.

To był wielki polski sukces militarny, ale i ówczesna koncepcja budowania wielkiej wspólnoty w postaci unii. Warto zadać sobie pytanie, a gdyby się to udało…

Upamiętnijmy to wydarzenie. Może na stulecie Niepodległości? To wspaniała okazja.

 

Dr Dariusz Kucharski/RIRM

 

 • Ilustracja tytułowa: Hołd cara Wasyla Szujskiego przed Zygmuntem III Wazą w 1611 r. – obraz Jana Matejki (XIX w.). Źródło: Wikimedia Commons

 

Źródło: RadioMaryja.pl , 29.10.2017

 

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2017.10.29.

PRZECZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Talbot, czy Ty wszystkich zbanowałeś, że taka "burzliwa" dyskusja rozgorzała? ;-DDD

  Oczywiście dałem 5*

  Niedawno widziałem "Bitwę pod Grunwaldem" - mniej więcej 4m x 10 m...
  Ciekawe jakie ten ma wymiary...
  Trochę inny styl, bardziej oniryczny rezultat, jakieś nawiązanie do impresjonizmu (?) z tym światłem - obraz mi się bardzo podoba.

  Szkoda, że tak mało wiemy o tych wydarzeniach.

  Pozdro!
 • oj, te kompleksiki...
  "29 października 1611 roku w Warszawie złożył hołd car moskiewski Wasyl IV Szujski wraz z najbliższymi"
  Jaki car ? Dlaczego podajesz nieprawdę?
  Wasyl IV Szujski został zdetronizowany w dniu 17 lipca 1610 tj. ponad rok przed tzw. "hołdem". De facto Wasyl IV Szujski nie był już carem, a cała ceremonia była propagandową hucpą.
  Jest to podobna brednia jak lansowana teza, że zdobyliśmy w 1610 r. Kreml.
  No, ale skoro ma to nam poprawić samopoczucie.....

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY