Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
747 postów 6158 komentarzy

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Sierp i Młot ich znakiem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Komunistyczni przywódcy dawnej Czechosłowacji odpowiedzą za zbrodnię przeciwko ludzkości

 

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia, złożyła zawiadomienie do prokuratury w Brnie o popełnieniu przestępstwa przez żyjących członków czechosłowackiego Politbiura w związku z zabójstwami 28 osób podczas prób przekraczania granicy Czechosłowacji z Austrią i RFN w latach 1965–1989.

Zawiadomienie złożone przez PEPiS, międzynarodową organizację ( należy do niej m.in. IPN) która zajmuje się upamiętnianiem ofiar totalitaryzmów, dotyczy ostatnich żyjących członków prezydium Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji – Milouša Jakeša, Lubomíra Štrougalowa i Petera Colotce oraz innych osób odpowiedzialnych za zabójstwa na granicy z komunistyczną Czechosłowacją, które należy traktować jako zbrodnie przeciwko ludzkości, a więc nie podlegające przedawnieniu.

Zawiadomienie dotyczy 28 spraw cywilów różnych narodowości, którzy zginęli na granicy Czechosłowacji z Austrią i RFN w latach 1965–1989. Stracili życie w różny sposób: zmarli na skutek porażenia prądem na granicy Żelaznej Kurtyny, zostali zastrzeleni, utonęli, zostali zastrzeleni z samolotu, zginęli usiłując przekroczyć granicę w samochodzie lub popełnili samobójstwo w sytuacji znalezienia się w potrzasku. Za ich śmierć odpowiadają osoby na różnych szczeblach, począwszy od przedstawicieli straży granicznej, poprzez dowództwo straży granicznej, wiceministrów i ministrów spraw wewnętrznych do członków prezydium Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej.

Ponadto PEPiS odkryła dokumenty Prezydium Czechosłowackiej Partii Komunistycznej, które dowodzą bezpośredniej odpowiedzialności jej ostatnich żyjących członków Milouša Jakeša za te zbrodnie, Lubomira Štrougala i Petera Colotki za podejmowanie decyzji o wprowadzeniu, utrzymywaniu i udoskonalaniu systemu ochrony granic.

Źródło – ipn.gov.pl

 

Adam Białous

//prawy.pl/58688-komunistyczni-przywodcy-dawnej-czechoslowacji-odpowiedza-za-zbrodnie-przeciwko-ludzkosci/

KOMENTARZE

 • Michnik szczęśliwy że Stalin odebrał Polsce Wilno i dał Litwinom
  http://prawy.pl/wp-content/uploads/2015/09/www.prawy.pl_images_nowe_stories_media_michnik-300x200.jpg


  Michnik chwali Stalina za odebranie Polsce Wilna! Adam Michnik w Wilnie przebywając na zaproszenie Polsko-Litewskie Forum Dialogu i Współpracy im. Jerzego Giedroycia, miał wygłosić wykład z okazji uczczenia zbliżającej się 150 rocznicy urodzin, marszałka Józefa Piłsudskiego. Tymczasem pochwalił odebranie Polsce i przekazanie Litwie Wilna przez Stalina.  – Strasznie trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo na zdrowy rozum, on miał rację. Tak, ma pan rację, to tak samo jak z Krymem. Tylko niech mi pan pokaże jednego Rosjanina, który panu powie, że Sewastopol to było ukraińskie miasto. Nie znajdzie pan takiego, tak jak nie znajdzie pan Polaka, który panu powie, że Wilno to nie było polskie miasto, cała historia Polski tak wpleciona była w Wilno. Ja szczęśliwy jestem, że dzisiaj Wilno jest litewską stolicą, że na granicy między Polską a Litwą nie ma granicy, że ja to mogę przejechać kiedy chcę i mogę to miasto kochać miłością tym bardziej szczerą, że bezinteresowną. Historia jest niemożliwa do rozliczenia. Całą tę sprawę załatwił Josif Wissarionowicz Stalin, i patrząc z perspektywy, on nie chciał zrobić nic dobrego, ale zrobił coś dobrego – powiedział Michnik litewskiemu dziennikarzowi.

  http://prawy.pl/58615-michnik-szczesliwy-ze-stalin-odebral-polsce-wilno-i-dal-litwinom/
 • Sierp i Młot a ich znakiem ......pała
  Co za sierpy co za młoty spałowały ten wpis
  5*****
  pzdr.

  ps.
  ciężko jest tu być rusofilem, oj ciężko
 • @Husky 19:52:52
  ,,ciężko jest tu być rusofilem, oj ciężko,, .... nie przesadzaj kolego ... to kwestja podejścia .
  Patrząc jak was oceniają , często sobie myślę .. ciężko wam chłopaki ..
 • @fabi 20:32:56
  walka trwa 8-))))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

ULUBIENI AUTORZY