Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
781 postów 6333 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Do tej pory obszar objęty specjalnymi strefami ekonomicznymi wynosi około 25 tys. hektarów...

 

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Krynicy przedstawił projekt ustawy, na podstawie, której zachęty podatkowe dla inwestorów byłyby dostępne po jej przyjęciu na całym terytorium Polski.

 

Ustawa miałaby obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku i powinna być przełomem w dotychczasowym rozwoju gospodarczym Polski, na jej podstawie każda gmina bez względu na wielkość i charakter może stać się atrakcyjna strefą inwestycyjną.

Jak podkreślił wicepremier Morawiecki takiego właśnie podejścia oczekiwali od rządu zarówno polscy przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować jak i samorządowcy, którzy z kolei oczekują wsparcia dla przedsiębiorczości na terenie swoich gmin, powiatów i województw.

W ten sposób całe terytorium naszego kraju stałoby się jedną wielka specjalną strefą ekonomiczną do końca 2027 roku, (czyli do wynegocjowanego z UE okresu funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych), w której wicepremier Morawiecki spodziewa się podniesienia nakładów inwestycyjnych na sumę przynajmniej 117 mld zł i stworzenia blisko 160 tysięcy nowych miejsc pracy.

Według projektu ustawy preferencje podatkowe dla inwestorów na trenie całego kraju zależałyby od trzech podstawowych i jasnych kryteriów: lokalizacji inwestycji, charakterystyki inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy.

Instrument zwolnień podatkowych będzie dostępny dla nowych inwestycji spełniających kryteria ilościowe rozumiane, jako wielkość nakładów inwestycyjnych, zróżnicowana jednak ze względu na miejsce inwestycji (np. w powiecie szydłowieckim o najwyższym poziomie bezrobocia w woj. mazowieckim, wystarczą nakłady w wysokości 200 tysięcy złotych, podczas gdy np. inwestycja w Warszawie wymagałaby nakładów inwestycyjnych w wysokości 2 mln zł) oraz kryteria jakościowe zgodne ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

Szczególnie wysoko będą oceniane inwestycje, które mają pozytywne oddziaływanie na rozwój kraju i regionu np. przez transfer know-how oraz zapewnienie korzystnych warunków dla pracowników.

Nowe propozycje ministerstwa rozwoju dotyczące wsparcia dla nowych inwestycji, wynikają także, z uciążliwości i długotrwałości procedur zmiany granic istniejących specjalnych stref ekonomicznych.

Do tej pory obszar objęty specjalnymi strefami ekonomicznymi wynosi około 25 tys. hektarów, czyli zaledwie 0,08% powierzchni kraju, co oznacza poważne ograniczenia w dostępie do wartościowych terenów inwestycyjnych.

Po tej proponowanej zmianie tereny inwestycyjne umożliwiające korzystanie z ulg podatkowych będą dostępne na trenie całego kraju, pod warunkiem, że inwestor spełni zarówno kryteria wartości inwestycji jak i jej charakterystyki jakościowe, które będą dostosowane do warunków konkretnej lokalizacji.

Przypomnijmy, że w Polsce istnieje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), których działalność za zgodą UE została przedłużona do 31 grudnia 2026 roku i na terenie, których po zrealizowaniu inwestycji jest możliwa pomoc publiczna określona prawem unijnym.

Ta pomoc publiczna to między innymi zwolnienie z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w wysokości od 15 do 50% w zależności od regionu na terenie, którego położona jest strefa, kwalifikowanych nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników.

Możliwe jest także zwolnienie z podatku od nieruchomości, uzyskanie grantu inwestycyjnego od rządu, dotacji od powiatowych urzędów pracy na tworzenie nowych miejsc pracy, oraz wsparcia ze środków unijnych, przy czym łączna suma pomocy publicznej nie może przekroczyć od 30 do 70 % wartości nakładów inwestycyjnych w zależności od miejsca lokalizacji inwestycji.

Na identyczną pomoc publiczną będą mogli liczyć inwestorzy w ramach nowej ustawy i jak szacuje resort rozwoju, a te nowe propozycje w ciągu najbliższych 10 lat wywołają inwestycje podobnej wielkości jak w ciągu 23 lat dotychczasowego istnienia SSE (nakłady inwestycyjne w strefach do końca roku 2016, wyniosły około 112 mld zł).

 

//prawy.pl/57136-wicepremier-morawiecki-cala-polska-jedna-wielka-strefa-ekonomiczna/

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną"

  ????????

  Jaką strefą? bo ekonomiczną to raczej nie. Pseudo - ekonomiczną już bardziej. Ale na pewno jest strefą zuśną.
  Niestety :-(

  5*

  Pozdro!
 • @Jasiek 10:45:28
  Nie podoba się Tobie, że Polska chce się rozwijać i pozbyć się dominacji Niemiec, które zlikwidowały polski przemysł?

  Tu masz odtrutkę na swoje rozterki:
  https://russia.trade.gov.pl/pl/rosja/analizy-rynkowe/142366,specjalna-strefa-ekonomiczna-w-obwodzie-kaliningradzkim-zasady-dzialania-.html
 • @Talbot 10:57:24
  W tzw. międzyczasie Polska robi "interesy" z Ukrainą:https://marucha.wordpress.com/2017/09/08/polskie-firmy-beda-remontowac-drogi-na-ukrainie/#more-66333
 • @wercia 11:22:39
  Dla mnie może Polska robić interesy nawet z żydami.
  Putin też robi interesy z Izraelem.
  Czy Polska ma pozostać skansenem z furmankami?
 • Rosyjskie firmy rozwijają się na Ukrainie, czyli biznes w cieniu geopolityki
  http://g1.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/2939000/2939880-inwestycje-zagraniczne-na-ukrainie-657-323.jpg


  Trzy lata po rozpoczęciu agresji przeciwko Ukrainie rosyjskie firmy nad Dnieprem pięknie się rozwijają. Kapitał od sąsiada nie tylko nie traci pozycji, ale zdobywa wciąż nowe. W 2016 r. rosyjskie firmy zainwestowały na Ukrainie 1,67 mld dol.

  http://forsal.pl/artykuly/1042756,rosyjskie-firmy-rozwijaja-sie-na-ukrainie-czyli-biznes-w-cieniu-geopolityki.html
 • @Talbot 11:47:01
  Bo Rosja robi interesy a nie "interesy"
 • Wspaniale - w spec. strefach ekon. będą rosły dochody głównie żydowskich korporacji
  kosztem niskich podatków i niskich płac. Polscy goje będą się w ten sposób dokładać do żydowskich interesów. Budżet centralny i budżety samorządowe zagwarantują sobie w ten sposób mniejsze wpływy, a najemni polscy goje niższe dochody (wynagrodzenia, renty, emerytury).

  Morawiecki ogłasza recydywę swego genialnego wcześniejszego pomysłu.

  Te żydo-reżimowe projekty wsparłem wsparłem pomysłem własnego autorstwa:

  Eko-jew-bilet. Będzie wielki sukces IIIŻydo-RP i PiS - http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/129556,eko-jew-bilet-bedzie-wielki-sukces-iiizydo-rp-i-pis
 • @Talbot 10:57:24
  "Nie podoba się Tobie, że Polska chce się rozwijać i pozbyć się dominacji Niemiec, które zlikwidowały polski przemysł?"

  Udało Ci się zadać głupie pytanie ;-)
 • @Talbot 11:31:49
  "Czy Polska ma pozostać skansenem z furmankami?"

  Już niewiele brakuje. Na razie średni wiek samochodu to chyba ok. 15 lat.
 • @Jasiek 12:08:31
  "Na razie średni wiek samochodu to chyba ok. 15 lat."

  To zmień to - kup sobie nówkę Moskwicza.
 • @Talbot 12:20:32
  Wolę Ładę . :))))) https://cdn-2.motorsport.com/images/amp/0mPyrZq6/s6/wtcc-losail-2016-gabriele-tarquini-lada-sport-rosneft-lada-vesta.jpg
 • @Jasiek 12:08:31
  Panie Jaśku,
  jesteśmy na dobrej drodze rozwoju demokracji i żydowskiego kapitalizmu, podążamy z sukcesami tym samym torem co i USA (dokładnie te same trendy gospodarcze). Proszę spojrzeć:

  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/05/z14500100qwiek-aut-rejestrowanych-w-polsce.jpg

  dane z lat—---- 2004 —--- --2010
  ___________________________
  do 2 lat.............7,2%.............4,2%
  3-5 lat...............12%..............6,6%
  6-10 lat.............24%..............16%
  11-15 lat...........19,3%.........28,4%
  16 lat i więcej.....37,5%.........44,8%
  ____________________________

  Z powyższych diagramów wynika jednoznacznie, że coraz większa ilość i coraz starszych samochodów zarejestrowanych w Polsce jest rezultatem systematycznego pogarszania się sytuacji materialnej Polaków. I chyba nikt temu nie zaprzeczy -?

  A jak jest w USA?

  Jak podaje firma Polk, w połowie lat 90. średni wiek samochodu osobowego w USA wynosił ok. 8,4 roku. W 1999 roku przekroczył 9 lat, a w 2005 – 10 lat. Po kolejnej pięciolatce osiągnął 11 lat i nadal rośnie. Dane za rok 2011 wynoszą 11,1, za rok 2012 – 11,4 – raport The Detroit Free Press. – http://moto.wp.pl/

  Z ostatnich informacji wynika, że średni wiek aut w IIIŻydo-RP, UE i w USA rośnie i wynosi odpowiednio - w 2015r.: 15 lat - IIIRP; 12 lat - USA; UE - 10 lat.

  A więc nie ma się czego wstydzić - jesteśmy Zachodem.
 • @Rzeczpospolita 12:56:51
  Czyli rodzi się pytanie . Komu zależy na biedzie Polaków . Ave.
 • @Talbot 12:20:32
  Moskwiczy już nie produkują, Żydzi od Jelcyna zrujnowali fabrykę. Teraz montują tam Dacie Logan jako Renault.

  Niebawem będzie można jednak kupić nową Wołgę:

  https://www.youtube.com/watch?v=Mg8MhZ-_V0w
 • @Repsol 13:09:07
  Wziąwszy pod uwagę naszą historię, choćby tę ostatnią, od 1900r. to pytanie wydaje się być retoryczne.
  Już przecież B.Prus w swoich warszawskich kronikach opisywał żydowskie manifestacje w Warszawie z hasłami "precz z krzyżem", "precz z białą gęsią" - i nic tu się nie zmieniło.
 • @Rzeczpospolita 13:46:47
  Zmieniło oj zmieniło teraz potrafią bydlaki szczać na krzyż i znicze. Ave.
 • @Repsol 12:37:59
  Jednakowoż w Polsce powstanie nowa fabryka... mercedesa :-(

  Czyli PiS da niemcom...:

  https://www.youtube.com/watch?v=i0_rkw-z4oY
 • @Talbot 12:20:32
  "To zmień to - kup sobie nówkę Moskwicza."

  Aj Talbot - Ty nic nie wiesz? Przecież PiS da niemcom! Będą robić nie moskwicze tylko mercedesy:

  https://www.youtube.com/watch?v=i0_rkw-z4oY

  I dostaniemy po mercedesie - do umycia... :-(

  Teraz jarzysz?
 • @ Autor Talbot
  Ty piszesz:

  "Cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną"

  A Konrad Daniel pyta czy UE to czwarty rajch:

  https://www.youtube.com/watch?v=A9jxbvbaoW4

  I teraz przypomnij sobie jak się zapierają nogami JK i PBS żeby tylko nie wyjść z UE...

  Wiem, wiem - niewygodne uwagi Ci robię pod wpisem, ale może też mnie kiedyś odwiedzisz ;-)

  3m siem mocno ;-)
 • @Rzeczpospolita 12:56:51
  "A więc nie ma się czego wstydzić - jesteśmy Zachodem."

  Wyczuwam, że napisał Pan to z "niemałym" przekąsem ;-)

  Serdecznie pozdrawiam
 • A to do tej pory Polska nie była jedną wielka strefą ekonomiczną?...
  ...gdzie tzw strategiczni przede wszystkim zagraniczni inwestorzy mają taki raj jak nigdzie indziej na świecie? No chyba że w krajach podbitych działaniami wojennymi. Ale wojna, czy ,Solidarność jak zwał tak zwał… na jedno wyjdzie.
 • @Jan Paweł 14:32:08
  Jest już nowa definicja słowa solidarność. Solidarność, to podbijanie krajów metodami, przez media zwanymi "bezkrwawymi".
 • @Jasiek 12:08:31
  "Już niewiele brakuje. Na razie średni wiek samochodu to chyba ok. 15 lat."

  Samochody jak solidne wytrzymają.

  Bardziej może Cię zszokować wiadomość, że 50km od Wwy WIDUJĘ (nie na co dzień, ale jednak) FURMANKI KONNE.
  I nie jest to jeszcze "Polska C", bo ona jest następne 20-50km na wschód (drewniane chałupy, drewniane słupy energetyczne, studnie z cembrowiną)...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY