Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7134 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Powstanie `44 według Rosjan.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

No dlaczego nie pomogli?

 

"Rosyjska Fundacja Jelcyna, w ramach stałego seminarium "Polska i Rosja w poszukiwaniu wzajemnego zrozumienia”, zorganizowała w Moskwie dyskusję pod hasłem "Powstanie Warszawskie 1944 roku". Jak czytam dalej w IAR, w przededniu rocznicy upadku Powstania polscy i rosyjscy historycy rozmawiali o tym, czy Armia Czerwona celowo nie udzieliła pomocy powstańcom. Pojawiło się też retoryczne pytanie: co by było, gdyby to jednak uczyniła? Nie udało mi się znaleźć wiadomości, którzy historycy reprezentowali stronę polską. Jeśli ktoś natrafi na takie wiadomości, to bardzo proszę się podzielić.

      Zdaniem profesora Władimira Niewieżina z Instytutu Historii rosyjskiej Akademii Nauk, biorąc pod uwagę metody, którymi posługiwały się radzieckie władze, prawdopodobnie wszyscy uczestnicy Powstania trafiliby do łagrów - choć być może ofiar w ludziach byłoby mniej. Profesor Eugeniusz Duraczyński - były szef placówki Polskiej Akademii Nauk w Moskwie - zwrócił uwagę na fakt, że jeszcze kilka lat temu Powstanie Warszawskie było w Rosji tematem tabu. No i bez szoku."

 

https://jakublubelski.salon24.pl/30729,powstanie-44-wedlug-rosjan-no-dlaczego-nie-pomogli

KOMENTARZE

 • Kto jest winien klęski?
  Czy to powstanie miało sens, czy było historycznym błędem?  Cyniczny ludobójca Stalin? To oczywiste!

  Wiarołomni alianci zachodni? Oni również.

  A może – jak głosili komuniści – przede wszystkim polski rząd emigracyjny w Londynie, niepotrafiący ułożyć się ze wschodnim sąsiadem, który w 1944 r. miał w ręku wszystkie karty?

  A może także bezpośrednio władze powstańcze, które nie powinny przeć do rozpoczęcia walki, gdy brakowało podstawowego uzbrojenia?


  http://antykomunista.neon24.pl/post/139555,zdradzeni-o-swicie
 • @Husky 18:07:51
  +Cyniczny ludobójca Stalin? To oczywiste!"

  Stalin był Ojcem Narodu Rosyjskiego, czyli wszystkich Słowian - bo Słowianie rosyjscy są najważniejsi.
 • @Talbot 18:15:55
  18.IX.44 nad Warszawą pojawiło się 107 amerykańskich bombowców B-17 które zrzuciły 1284 zas. z bronią...AK udało się przejąć tylko 228

  https://pbs.twimg.com/media/DGICo8hXkAArPmM.jpg
 • Powstanie Warszawskie to była Antyczna Tragedia
  .ale Tragedia której nie dało się uniknąć.

  Cześć i Chwała Bohaterom !

  https://pbs.twimg.com/media/DGFhdOHXkAAZbtj.jpg
 • ?
  Być może gdyby Rosjanie ruszyli na Warszawę z marszu i bez zwłoki, to powstańcy zostaliby powołani do wojska i poszli pod komendę gen. Belinga czy Rokossowskiego .
  Rozum powinien podpowiedzieć działanie w porozumieniu z Rosjanami a nie przeciw nim.
 • Czy uda się żydłakom
  zrobić z idiotów bohaterów?
  Na byłby naprawdę największy bogoojczyźniany wynalazek.
 • @nikander 19:12:02
  Według pana Powstańcy to idioci, a Żołnierze Niezłomni to bandyci?
 • @nikander 19:12:02
  Niesamowite...to są ludzie z tytanu, prawdziwi z prawdziwych -" Jakbym musiała, to bym drugi raz poszła i to samo robiła"..


  https://pbs.twimg.com/media/DGKQNMQW0AA2TVv.jpg
 • @Talbot 19:37:25
  Pomiń to milczeniem
  To tylko bolszewicka mentalność
  pzdr.
 • @Talbot 19:37:25
  ONR na ulicach Warszawy. Narodowcy zorganizowali VI Marsz Powstania Warszawskiego

  https://pbs.twimg.com/media/DGKOD8wXcAIkw4x.jpg

  Uczestnicy marszu mają ze sobą flagi biało-czerwone. Skanduja też hasła: "Cześć i chwała bohaterom", "Jedna kula, jeden Niemiec" i "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Niech żyje armia, a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Śmierć wrogom ojczyzny".

  ONR relacjonował Godzinę "W" i marsz w mediach społecznościowych.
 • @DEUS DAGON EPISCOPUS VATICANUS 20:28:53
  https://stopnacjonalizmowi.files.wordpress.com/2015/03/falanga-warsaw-march.jpg

  https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2015/03/04/patia-zmiana-partia-faszystowska/


  https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/tag/mateusz-piskorski/
 • No dlaczego nie pomogli?
  Pewnie dlatego nie pomogli, ponieważ w ich planach nie było Powstania Warszawskiego, nikt z nimi nie uzgadniał tego zrywu, nie było go w umowach pomiędzy aliantami.
  A może liczyli na to, że Polacy sami przepędzą Niemców najpierw z Warszawy a potem hola na Berlin?
  Ileż to naród radziecki oszczędziłby swoich żołnierzy? 650 tysięcy?
  A my bylibyśmy zwycięzcami, nie mielibyśmy sovieckiego ustroju, krainą mlekiem i miodem płynącą byśmy byli, tak jak dziś.
 • @Husky 19:40:49
  mądrość nie przychodzi wraz z wiekiem...
 • @Talbot 19:37:25
  Nie mam nic przeciwko chłopcom szeregowym. Oni mieli prawo ufać swoim dowódcom i być wierni złożonej przysiędze. Ale tych skur..synów którzy urządzili sobie strzelankę na ulicach Warszawy, zmordowali około 200 tyś cywilów za jaja bym powywieszał. W tamtym czasie sytuacja polityczna była zdeterminowana. Jednak została ona cynicznie wykorzystana przez żydłackie ścierwo do kolejnego utoczenia polskiej juchy. No cóż w talmudzie napisane jest że "najlepsi z gojów wszyscy powinni być zabici" i każda okazja po temu jest dobra.
 • @Husky 19:40:49
  A co ta zidiociała ci_a tu wygaduje?
 • @Talbot 18:15:55
  Warto byłoby zobaczyć jak przebiegała linia frontu w momencie powstania to jest 1– 3 sierpień 1944 rok
  Za Wikipedią:
  13 stycznia 1945 r. wojska 2. i 3. Frontu Białoruskiego oraz 1. Frontu Nadbałtyckiego przeszły do natarcia na Prusy Wschodnie. Zadaniem 2. Frontu Białoruskiego było m.in. osłanianie prawej flanki wojsk 1. Frontu Białoruskiego podczas jego natarcia w głąb Polski
  Główny punkt oporu w Prusach Wschodnich, Königsberg, został zdobyty przez wojska 3. Frontu Białoruskiego 9 kwietnia 1945 roku po kilku dniach ciężkich i krwawych walk ulicznych
  Königsberg dzisiejszy Kalioningrad
  Może faktycznie dla Rosjan było za wcześnie by przekraczać Wisłę i wdawać się w walkę z Niemcami na zachód od Wisły mając Niemców niemal na swoich tyłach od północy i na południu
  …. niektóre oddziały niemieckie w Czechosłowacji stawiały opór do 11 maja
 • @nikander 22:15:07
  Mądrego to i miło posłuchać ...
  Pozdrawiam
 • "Rosjanie" mieli do powiedzenia tyle co "Polacy" lub "Żydzi" w getach"
  "Rosjanie" mieli w `1944r kolosalną przewagę nad Niemcami i także aliantami gdyż większość alianckich czołgów (w tym także Dywizji gen Maczka) posiadały armaty niezdolne do przebicia pancerza czołowego niemieckich Tygrysów nawet z odległości kilku metrów.
  Mogli zająć Europę po Gibraltar lecz sjonistyczna kolonizacja Palestyny zapoczątkowana pod protektoratem Piłsudskiego i kontynuowana efektywnie alijami kandydatów na nowohebrajczykow z Z ZSRR (w tym zbiorowymi dezercjami z Korpusu gen Andersa chronionymi jego rozkazami i sentencjami o po,skiej, żydowskiej i chraeścijańskiej racji stanu) a planowana przez przyszly polski demolud bdermanowski i Czechosłowację do neutralizowanej Austrii ( w 1948r po utworzeniu państwa skiego w Palestynie przez ONZ na wnkiosek Gromyki z obozów dla "uchodzcow z za laznej kurtyny" zwolniono 200 tysięcy takich, dla których diety obozowe były wAŻNIEJSZE OD DALSZEJ ALIJI DO pALESTYNY)
  w CZASIE POŁFROCZNEGO POSTOJU FRONTU W wARSZAWIE do pelnej zaglady ludcności i konspiratorow wystarczył brak aprowizacji lub zarządzenie o ewakuacji ludności na prawach sowieckich jeńców pod nadzorem Ukraińców lub "etnicznych Litwinow" na pola pod Pruszkowem lub Sochaczewem w c zasie 20 stopniowych mrozów i to jeszcze po zdominowaniu przez folksdojczow i funkcyjnych jak ludność gett.
 • UB-ywatele pojmujecie różnicę ?
  Tak wygląda spontaniczność Narodu Polskiego ,
  totalni pajace
  pojmujecie różnicę ?

  https://pbs.twimg.com/media/DGK-72ZXgAIgEZY.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DGK-9n0XgAEt0Wa.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DGK--ylXoAAMm7S.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/DGK-8y-XUAE7dur.jpg
 • Panie Talbot, Pan jak kundel Husky vel durny Józio z Londynu
  jesteście mało przekonywający.
  Szkoda, że nie zwracacie uwagi na licznik odsłon, który wyraźnie pokazuje, że Czytelnicy już wiedzą, z kim mają do czynienia.

  Jak Wasi mocodawcy zechcą sprawdzić Wasze wyniki trollowania mogą pojechać Wam po premiach.
 • Link poniżej
  [...]

  3. Bitwa na przedpolach Warszawy

  Gdy 1 sierpnia w Warszawie wybuchło Powstanie, sytuacja na froncie wschodnim przedstawiała się jak na mapce nr 2.

  http://www.powstanie.pl/obrazki/102.jpg

  Niemieckie dowództwo spodziewało się silnego uderzenia w kierunku Warszawy i odpowiednio wzmocniło ten odcinek frontu doborowymi dywizjami Waffen-SS, jak Herman Goering, Wiking i Totenkopf.

  25 lipca najsilniejszy związek taktyczny 1. Frontu Białoruskiego, jakim była Druga Armia Pancerna, w sile 3 korpusów dotarł do Wisły w rejonie Dęblina i Puław. Niemcy wysadzili mosty na Wiśle.

  Armia pancerna nie miała środków przeprawowych ani piechoty koniecznej do walki w mieście. Została więc skierowana na północ, omijając Pragę z wyraźnym zamiarem wbicia się w północny "nawis" frontu niemieckiego i przecięcia linii komunikacyjnych do Białegostoku. To właśnie czołgi tego zagonu pancernego, widziane koło Otwocka, stały się sygnałem do rozpoczęcia Powstania.

  Niemcy, widząc w tym manewrze zagrożenie odcięcia swych wojsk w Prusach i w krajach bałtyckich, rzucili wszystkie swoje siły dla zatrzymania sowieckiego zagonu. Rosjanie mieli przewagę liczebną w czołgach, lecz Niemcy mieli przewagę techniczną swoimi Tygrysami nad sowieckimi czołgami T-24.

  W rejonie Wołomina dwa korpusy 2. Armii zostały okrążone i z braku zaopatrzenia w paliwo zmuszone do walki obronnej, ponosząc duże straty. Miejscowości Wołomin, Radzymin i Siedlce przechodziły kilkakrotnie z rąk do rąk.

  Rosjanom pomagała potężna artyleria. Niemcom pomagały samoloty startujące z podwarszawskich lotnisk, gdy sowieckie lotniska nie zostały jeszcze przesunięte. Również sowieckie bazy zaopatrzeniowe zostały 70 km na wschód od Kowla, a Niemcy, wycofując się, niszczyli specjalnym pługiem tory kolejowe (łamiąc podkłady) i wysadzali mosty. Transport samochodowy okazał się niewystarczający przy aktywności niemieckiego lotnictwa.

  3 sierpnia niemieckie działania wobec 2. Armii Pancernej osiągnęły kulminację. Jeden z 3 korpusów pancernych został kompletnie zniszczony, a drugi wyrwał się z okrążenia z wielkimi stratami.

  Największa bitwa pancerna stoczona na ziemiach polskich skończyła się klęską Rosjan. Stracili oni ponad 500 czołgów. Straty niemieckie były jeszcze wyższe: każda z pięciu dywizji biorących udział w operacji miała przed bitwą średnio 200 czołgów, a po bitwie już tylko średnio 50 czołgów.
  5 sierpnia odgłosy artylerii, które autor tego artykułu słyszał aż w Warszawie - ucichły…


  4. Cisza na froncie?

  W dniu tym delegat Rządu RP na Kraj, Stanisław Jankowski, wysłał depeszę do Londynu: "Od chwili rozpoczęcia walki o Warszawę, Armia Czerwona na jej przedpolach zaprzestała wszelkich działań bojowych. To demonstracyjnie bierne zachowanie się wojsk rosyjskich ma wymowę polityczną".

  Od tego moment zaczęło się oskarżanie ZSRS o celowe wstrzymanie ofensywy i pozostawienie walczącej stolicy na pastwę niemieckiego barbarzyństwa.

  Docent Sawicki, etatowy politruk, pisze oględnie w swojej książce, że Stalin był Powstaniu "niechętny", a po tych oskarżeniach "obraził się" i zabronił dowódcom Frontu Białoruskiego nawiązania kontaktu z Komendą AK w Warszawie.

  Jest to sformułowanie fałszywe, bo Stalin patrzył na Powstanie bardzo przychylnie. Wszak niemieckimi rękoma mógł się pozbyć z Polski "czarnej reakcji", jaką był kwiat polskiej inteligencji, obcej klasowo i stanowiącej przeszkodę w planie sowietyzacji Polski.

  W rozmowie z Mikołajczykiem 3 sierpnia powiedział mu wprost, że te wąskie uliczki Starego Miasta (które zna) nie mają żadnego znaczenia strategicznego na froncie i Warszawa musi czekać na wyzwolenie, aż podciągnie się tysiące wagonów amunicji, tak jak czekały na oswobodzenie miliony mieszkańców wielu rosyjskich miast.

  Generał Bór-Komorowski po Powstaniu przez wiele lat w swoich pamiętnikach i udzielanych wywiadach utrzymywał tezę o całkowitej supremacji Armii Czerwonej nad Wehrmachtem w okresie Powstania. Dopiero gdy sprawa przegranej przez Rosjan bitwy pod Wołominem zaczęła być powszechnie znana, w swoim artykule z 1965 roku po raz pierwszy wzmiankował o tej bitwie. Dziś przebieg tej wielkiej bitwy znają nawet dzieci, bo istnieją oparte na niej gry komputerowe.


  5. Faktyczne cele letniej ofensywy sowieckiej

  Prawda wyglądała tak, że przez cały czas trwania Powstania armia sowiecka wykazywała stałą aktywność w rejonie Warszawy, ale wszystko wskazuje na to, że zdobycie Warszawy nie było nigdy celem strategicznym rozpoczętej na Białorusi ofensywy. Świadczy o tym działanie potężnej 2. Armii Pancernej w kierunku nie na Warszawę, lecz na północ od niej, w celu odcięcia zaopatrzenia wojskom niemieckim utrzymującym się ciągle w Prusach i krajach bałtyckich. Po zatrzymaniu Rosjan pod Wołominem, przez cały sierpień i wrzesień przełamywali oni obronę niemiecką na tym kierunku, wypierając ich za Bug, a potem za Narew.

  Na południe od Warszawy Rosjanom udało się w początku sierpnia uchwycić przyczółek na lewym brzegu Wisły pod Magnuszewem, lecz była to wyraźnie operacja odciążająca działania Drugiej Armii Pancernej, atakującej w kierunku na północ.

  Działania te powodowały wzmacnianie sił niemieckich na odcinku środkowej Wisły, kosztem osłabiania frontu na Ukrainie, skąd zabierali jednostki. Natomiast Rosjanie nie wzmacniali swych wojsk nad Wisłą, lecz koncentrowali nowe siły na kierunku planowanej ofensywy na Bałkany.

  I to było właśnie pokerowe zagranie dowództwa sowieckiego: gdy Niemcy swoje najlepsze siły gromadzili na kierunku warszawskim, Rosjanie w końcu sierpnia uderzyli na Bałkany, zajmując Rumunię, Bułgarię i część Węgier, porządkując sytuację na froncie przed ofensywą zimową.

  [...]

  http://www.powstanie.pl/?ktory=6

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY