Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
872 posty 7132 komentarze

Talbot

Talbot - Całym sercem strzeżmy dziedzictwa Narodu

Gra mocarstw

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Turecka baza NATO otwarta dla rosyjskich samolotów? Niejednoznaczna postawa USA

 

Premier turecki zadeklarował, że jeżeli będzie taka potrzeba to pozwoli Rosjanom na korzystanie z bazy lotniczej Incirlik. W tej samej bazie stacjonują również samoloty NATO oraz znajduje się skład amerykańskich bomb atomowych.

Zgodnie z informacją ujawnioną przez rosyjskiego senatora Igora Morozowa „pozostaje tylko dojść do porozumienia z Erdoganem, by naszą podstawową bazą lotniczą stała się baza NATO w Incirlik”. Turecki premier zaznaczył jednak, że Moskwa nie złożyła wcześniej wniosku o użycie bazy Incirlik, a jego deklaracje - obok dążenia do rozszerzenia współpracy z Rosją - mogą stanowić grę dyplomatyczną.

Rosja zawarła wcześniej podobną umowę z Iranem. Dzięki temu rosyjskie samoloty bombowe Tu-22 i Su-34 mogły korzystać z irańskiego lotniska wojskowego Hamedan i stamtąd startować do bombardowania sił opozycyjnych do syryjskiego prezydenta Asada.

 

Ewentualna zgoda Turcji mogłaby spowodować zamieszanie ponieważ Incirlik jest również miejscem gdzie stacjonują siły lotnicze NATO i gdzie są zmagazynowane bomby jądrowe NATO. A przecież Pakt Północnoatlantycki zwiesił w 2014 r. wszelką współpracę cywilną i wojskową z Federacją Rosyjską w reakcji na aneksję Krymu. I ta decyzja została podpisana również przez rząd turecki.

Nie jest jasne, czy formalnie Rosja potrzebowałaby zgody NATO, czy jedynie Turcji, na korzystanie z bazy Incirlik. Samo deklarowanie otwartości dla Moskwy przez Turcję - nawet jeśli to propagandowa gra dyplomatyczna - jest jednak wyraźnym, nieprzyjaznym sygnałem wobec Sojuszu.

Tymczasem pierwsze zgrzyty na linii turecko - amerykańskiej nastąpiły o wiele wcześniej, gdy Amerykanie chcieli pomóc syryjskim Kurdom. Milicja kurdyjska okazała się bowiem dla nich najlepszym i najskuteczniejszym sojusznikiem w walce z islamistami z Daesh. Jednak Turcy klasyfikują większość organizacji kurdyjskich jako terrorystyczne i atakowali je, również na terytorium Syrii.

Zamieszenie to pogłębiło się jeszcze bardziej w momencie, gdy siły zbrojne Turcji rozpoczęły ofensywę na terytorium Syrii. Amerykanie zadecydowali się bowiem, że pomogą armii tureckiej i wysłali samoloty bojowe w rejon miasta Dżarabulus. Potwierdził to rzecznik Pentagonu Adrian Rankine-Galloway, który stwierdził, że amerykańskie lotnictwo będzie wspierało działania armii Turcji oraz sił opozycji syryjskiej w walce z Daesh. Co więcej, dyskutuje się również nad użyciem samolotów pozostałych członków koalicji.

25 sierpnia w mieście Dżarabulus na północy Syrii doszło do krótkich starć pomiędzy rebeliantami wspieranymi przez Turków a siłami kurdyjskimi (SDF). Stany Zjednoczone pomagają więc dwóm przeciwstawnym stronom w konflikcie, aczkolwiek apelują do Kurdów o wycofanie się na wschodni brzeg Eufratu, co jest warunkiem otrzymania wsparcia.

Jeżeli do Incirlik przylecieliby Rosjanie, którzy walczą z każdymi siłami będącymi w opozycji do prezydenta Syrii Asada może się okazać, że z samoloty startując z tej jednej bazy będą wspierane trzy różne strony konfliktu. Taka sytuacja naturalnie rodziłaby wiele niebezpieczeństw, mogłoby na tym skorzystać również tzw. Państwo Islamskie.

 

http://www.defence24.pl/435836,turecka-baza-nato-otwarta-dla-rosyjskich-samolotow-niejednoznaczna-postawa-usa

KOMENTARZE

 • Rozpowszechniarz chazarską propagandę jude defence
  Baza w Iranie służy ruskim tylko na tankowanie samolotów, baza w Turcji może być wykorzystywana tylko przez NATO. Reszta to spekulacje służące do podgrzania atmosfery.
 • @kfakfa 11:04:59
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/kreml-na-pasku-rzadu-swiatowego-2016-08
 • USA o incydencie w cieśninie Ormuz: takie działania mogą wzmagać napięcia
  http://media.dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2016/08/h_50483332.jpg

  Intencje czterech irańskich łodzi, które zbliżyły się do amerykańskiego niszczyciela na wodach międzynarodowych w cieśninie Ormuz w tym tygodniu, nie były jasne, ale takie działania mogą eskalować napięcia między Iranem a USA – oświadczył w czwartek Biały Dom.

  “W tym momencie nie jest jasne, jakie były zamiary irańskich okrętów, ale takie zachowanie jest nie do przyjęcia, zważywszy że amerykański okręt był na wodach międzynarodowych” – powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest. “Tego rodzaju działania i incydenty są niepokojące i potencjalnie mogą niepotrzebnie eskalować napięcia” – dodał.

  W środę w nocy czasu waszyngtońskiego szef sztabu operacyjnego marynarki wojennej USA adm. John Richardson poinformował, że cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały we wtorek “nękających manewrów” wobec amerykańskiego niszczyciela rakietowego USS “Nitze” na wodach Zatoki Perskiej w pobliżu cieśniny Ormuz.

  Według anonimowych źródeł w Pentagonie irańskie jednostki, należące do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS), przepływały z dużą prędkością “w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób” w niewielkiej odległości od okrętu USA, który znajdował się na wodach międzynarodowych.

  Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi i kilkakrotnie uruchomił syrenę okrętową, aby ostrzec Irańczyków. Załoga okrętu podjęła także bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i dokonała zmiany kursu, aby uniknąć zderzenia.

  Adm. Richardson podkreślił, że incydent jest kolejnym przykładem napięć między siłami morskimi obu krajów.

  Tymczasem telewizja CNN poinformowała w czwartek, że amerykański okręt wystrzelił flary i trzykrotnie oddał strzał ostrzegawczy po tym, gdy irański kuter rakietowy zbliżył się do dwóch okrętów USA i je okrążył oraz podpłynął do łodzi kuwejckiej w północnej części Zatoki Perskiej. Do incydentu doszło w środę – informuje Reuters.

  Jak oświadczył następnie przedstawiciel Pentagonu, irańska jednostka przeprowadziła w środę “niebezpieczny i nieprofesjonalny” manewr niedaleko dwóch amerykańskich łodzi patrolowych w północnym rejonie Zatoki Perskiej.

  Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu br. dziesięciu amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

  Cieśnina Ormuz jest strategiczną drogą morską; płynie przez nią około jednej piątej światowych dostaw ropy. Przez cieśninę, która ma w najwęższym miejscu ok. 55 km szerokości, przechodzą po dwa tory wodne dla żeglugi w obu kierunkach. (PAP)

  http://dziennikzwiazkowy.com/ameryka/usa-o-incydencie-w-ciesninie-ormuz-takie-dzialania-moga-wzmagac-napiecia/
 • @Talbot 12:35:11
  Znów dezinformacja :

  wody terytorialne Iranu.

  Nie tak dawno ussmany "wykupywały" za 400 mln dolarów schwytanych na wodach Iranu w styczniu przez Gwardię Republikańską obsranych ze strachu gierojów.
 • @kfakfa 12:42:50
  A CZEGO OCZEKIWAĆ OD : TALBOT 24 - PROPAGANDA CAŁĄ DOBĘ ?
 • Rosja i USA dwa braranki NWO
  http://pl.sputniknews.com/swiat/20160826/3768183/rosja-usa-plan-dzialania-wspolpraca-ataki-chemiczne-syria.html
 • Popierajcie PiS, bo
  Ukraina nie lubi tej partii

  http://pl.sputniknews.com/polska/20160826/3652099/Ukraina-nie-lubi-Polski-pisowskiej.html

  Macierewicz i Kaczyński, to podobno ruscy agenci.
 • Młodokremlowcy na start
  Ciemne korytarze Kremla zawsze przyciągały uwagę świata. Spiski, intrygi, zawiłe plany, wojny podjazdowe zwalczających się koterii w najbliższym otoczeniu władcy dawały i dają nieodmiennie znakomitą pożywkę interpretatorom. Znawcy pokrętnych tajemnic kremlowskiego dworu mają od dwóch tygodni nowy temat do przeanalizowania: dlaczego Putin odwołuje poszczególne osoby z dotychczasowego „najbliższego kręgu” i zastępuje je osobami młodszymi, które karierę zawdzięczają prezydentowi? Przedmiotem rozważań jest dymisja Siergieja Iwanowa ze stolca szefa administracji prezydenta (http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/2016/08/18/kadry-w-tas/) i wprowadzenie na ten wysoki urząd mało znanego klerka Antona Wajny.

  Ta zmiana personalna była bardzo zaskakująca. Wajno niczym nie zasłynął, niczym się nie wybijał, niczym nie błysnął w świecie biurokracji. Jego nazwisko nie pojawiało się nigdy na giełdzie kandydatów do obsadzenia ważnych posad. Był jednym z kamyczków, które tworzą nieciekawą urzędniczą mozaikę na ścianach biurowych pomieszczeń Kremla.

  Wajno ma 44 lata, jest o pokolenie młodszy od Iwanowa i innych bliskich współpracowników Putina z najbliższego kręgu. Pochodzi z Estonii (w wersji estońskiej jego nazwisko pisze się Vaino), jest wnukiem Karla Wajny, pierwszego sekretarza Estońskiej Partii Komunistycznej w latach 80., kształcił się na prestiżowej uczelni w Moskwie (MGIMO). Próbował sił w dyplomacji, potem mozolnie wspinał się po szczeblach kariery w kancelariach rządu i prezydenta, ostatnio był zastępcą szefa administracji prezydenta, odpowiadającym za prace organizacyjne. Żadnych spektakularnych wpadek, żadnych wybitnych osiągnięć. Ot, życie faceta z teczką pełną dokumentów wagi państwowej, zawsze ogolonego, ostrzyżonego, w niewygniecionym garniturze, nabierającego coraz większej biegłości w załatwianiu ważnych spraw w ważnych kręgach, spokojnego, lojalnego, bez zarzutu.

  I można by przy studiowaniu biografii nowego szefa prezydenckiej administracji umrzeć z nudów, gdyby nie to, że w pewnym momencie Anton Wajno zapragnął również – tak trochę na boku – zrobić karierę naukową. A może nie tyle zrobić karierę, ile dokonać rzeczy ważnych dla całej ludzkości. Owóż, na początku dekady opublikował on kilka prac naukowych z zakresu futurologii. Szczególnie pochylił się nad przyrządem, pozwalającym kumulować wiedzę. Nooskop, bo tak nazywa się to cudo wymyślone przez niepozornego urzędnika putinowskiego gmachu władzy, pomaga „materializować moment przejścia życia z przestrzeni w czas”, ma to służyć przewidywaniu np. kryzysów w gospodarce. Wiem, trudno to zrozumieć, ja też mam problem. Poczytajmy dalej: „Nooskop składa się z sieci przestrzennych skanerów – pisze wizjoner – przeznaczonych do rejestracji zmian w biosferze i działalności człowieka z pomocą transakcji – klatek współ-Bytu – w postaci skrzyżowania przestrzeni-czasu-życia […] Nowy paradygmat zarządzania polegać ma nie na gromadzeniu doświadczeń przeszłości, a kapitalizacji przyszłości”. O co w tym wszystkim chodzi? Nie bardzo wiadomo. Jedni mówią o zbieraniu do kupy zbiorowego doświadczenia ludzkości, drudzy o futurystycznych wizjach. Prace Wajny były jednak publikowane w poważnych czasopismach, takich jak „Problemy Ekonomii i Prawa”, cytowane itd. Takie publikacje potrzebne są w procesie otrzymywania uczonych tytułów.

  Można w tym kontekście sięgnąć po popularna teorię spiskową, że Putin interesuje się ezoteryką, sposobami wszelakimi przedłużania młodości i życia i chętnie nadstawia ucha, gdy mowa o praktykach ocierających się o zjawiska paranormalne (pisałam o tym w blogu w cyklu „Putin i nieśmiertelność”). A może kandydatura Wajny spodobała się Putinowi z przyczyn czysto pragmatycznych. Jak mówi Siergiej Aleksaszenko (ekonomista, b. wiceszef banku centralnego), „Putin wprowadza [do struktur władzy] kolejną generację ludzi, uruchamia windy awansu dla młodszych technokratów, czyli ludzi, którzy nie mają ani światopoglądu, ani wartości, za to mają wpojone, że należy słuchać zwierzchnika i wykonywać jego polecenia. […] Tacy ludzie mogą być wykonawcami poleceń, ale mogą też mieć własne pomysły, niemniej jedynie w ramach wyznaczonych odgórnie. Putin stopniowo wymienia kadry. Stara gwardia odchodzi, przychodzą ludzie, którzy wszystko zawdzięczają Putinowi. Żaden z nich w tej chwili nie ma własnych ambicji politycznych. Z punktu widzenia prezydenta – tak, to o to chodzi, bo tacy ludzie nie są w stanie zorganizować przewrotu pałacowego. Nominacja Antona Wajno jest symboliczna. Szef administracji prezydenta to człowiek, który pilnuje drzwi głównego gabinetu. Może tam w każdej chwili sam wejść. Z teczką dokumentów. Ale także ze szkatułką czy nożem do lodu”.

  W ciekawych kategoriach się obracamy – intrygi, spiski, przewroty pałacowe, nóż do lodu. Jak gdyby od czasów pierwszych Rurykowiczów nic się nie zmieniło. Jeśli nie liczyć nooskopów

  http://labuszewska.blog.tygodnikpowszechny.pl/2016/08/22/mlodokremlowcy-na-start/
 • Rosja pokazuje jak jej wojska wyruszają z koszar. Straszenie Zachodu?
  http://reporters.pl/wp-content/uploads/2016/08/propaganda_Kremla_wojsko.jpg

  Rosyjska armia opublikowała film pokazujący jak jej żołnierze i czołgi błyskawicznie opuszczają garnizony po ogłoszeniu przez Władimira Putina bojowego alarmu w Zachodnim, Południowym i Środkowym okręgu wojskowym oraz we Flocie Północnej, wojskach kosmicznych i obrony powietrznej.

  Przypomnijmy, że – jak podaliśmy w czwartek – w ciągu 24 godzin wszystkie rosyjskie wojska na tym obszarze mają zostać przygotowane do walki i wyruszyć na poligony.

  Na filmie udostępnionym przez agencję TASS widać jednak, że przynajmniej dla rosyjskich propagandzistów nagły alarm bojowy nie był zaskoczeniem. Kamery znalazły się we właściwym czasie na właściwym miejscu, aby po raz kolejny straszyć świat rosyjską siłą militarną, a własnych obywateli narkotyzować mitem „potężnej i niezwyciężonej Rosji”.

  Nie wiadomo więc jak sprawdzian gotowości bojowej przejdzie rosyjska armia, ale propaganda wojenna na pewno go zdała na piątkę. Szczególnie wzruszający jest „subtelny” podkład muzyczny w postaci marszowego łomotu bębnów.

  Tymczasem polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ocenia, że ogłoszony przez Putina alarm bojowy to „kolejna prowokacyjna próba wywarcia presji na Zachód przed spotkaniem Grupy G-20”.

  „Zależy nam, by ćwiczenia rosyjskie były transparentne, żebyśmy wiedzieli, o co w nich chodzi, żeby nie ćwiczono manewrów zaczepnych, agresywnych przeciwko innym państwom” – oświadczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
  https://www.youtube.com/watch?v=ePMhJWfRkQ0

  Cóż, co do tego „nieagresywnego charakteru” rosyjskich manewrów mamy poważne wątpliwości biorąc pod uwagę jakie komunikaty są nadawane w ich trakcie przez megafony na poligonach. Czytaj o tym więcej: Putin ogłasza alarm bojowy! „Żołnierze NATO, złóżcie broń. Czeka was zemsta i gniew rosyjskiego narodu!”

  Reporters.pl
 • @Talbot 14:00:17
  Elektoratowi opozycji i przedstawicielom pozostałego planktonu politycznego życzymy miłego i udanego weekendu 8-))))))
  Wasz PIS

  https://pbs.twimg.com/media/CqyS_9bWEAAh_C9.jpg
 • Światem rządzą Iluminaci - nie Obama i nie Putin.
  Amerykański astronauta Edgar Mitchel /14 misja Apollo, lądowanie na księżycu w 1971r/ twierdzi, że
  obcy nie pozwolą na wojnę nuklearną na Ziemi.
  Jako dowód przytacza następujące fakty:
  " “I have spoken to many Air Force officers who worked at these silos during the Cold War,” he said.
  “They told me UFOs were frequently seen overhead and often disabled their missiles.”
  “Other officers from bases on the Pacific coast told me their [test] missiles were frequently shot
  down by alien spacecraft,”he added.:
  Znaczy to:
  Rozmawiałem z wieloma oficerami sił powietrznych, którzy w czasie zimnej wojny pełnili służbę w
  silosach. Powiedzieli mi, ze UFO było częstym gościem nad tymi bazami i bardzo często
  dezaktywowało systemy elektroniczne rakiet. Dosłownie wyłączało rakiety.
  Rozmawiałem też z oficerami baz na wybrzeżu Pacyfiku i oni poinformowali mnie o częstym
  zestrzeliwaniu odpalonych rakiet testowych, przez obce pojazdy.
  Całość :
  https://gravernews.com/apollo-14-astronaut-aliens-prevented-nuclear-war-on-earth/
  http://innemedium.pl/wiadomosc/rosyjska-rakieta-nosna-proton-m-zostala-zestrzelona-przez-ufo


  PDF wygenerowany przez
  NwoNews.p
 • Gadowski i Brzeski u Rachonia
  https://www.youtube.com/watch?v=5ByxdFU2mjw
 • Angielski pisarz Gilbert K.Chesterton i kilka jego niesamowicie pozytywnych słów o Polsce.
  https://pbs.twimg.com/media/CqyEL3ZWYAA0HRW.jpg
 • @Husky 21:21:35
  Tu masz JEDNĄ rację (choć Cię nie lubię):
  - gdy ktoś mówi jedno,
  - a inni na niego plują,
  - popatrz KTO i DLACZEGO (po co) pluje.

  I sam wyciągaj wnioski :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ULUBIENI AUTORZY